Transformace kraje
- Trautom podpora vzdělávání dospělých
- Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti
Jsme na startovní čáře dalšího dílu pořadu o transformaci kraji, dobrý den u televizních obrazovek.
Letos v červnu odstartoval projekt Trautom na podporu vzdělávání dospělých v oblasti moderního průmyslu. Cílem je pomoc firmám a lidem v regionu reagovat na změny na trhu práce. Od července odborní poradci pracují v novém prostředí budovy Skelet.
Trautom podpora vzdělávání dospělých
Kompetence pro 21. století. To je heslo strategického projektu Moravskoslezského kraje, který se v nejbližších letech zaměří na vzdělávání zaměstnanců s ohledem na nové trendy v průmyslu.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: „Jednoduše řečeno, poskytujeme 3 druhy služeb Analytické služby, které budou sloužit firmám a školám. Budeme jim ukazovat, co je potřeba učit a jak změnit výuku. Další věc jsou služby pro občany – skupinové a individuální aktivity pro lidi, kteří potřebují změnit práci. A pak je tu třetí oblast – služby pro firmy. Těm dáváme peníze a pomáháme zpracovat vzdělávací plán nebo tzv. plán transformace, kde oni definují, co je potřeba a potom mohou využít těch veřejných prostředků k tomu, aby to vzdělání realizovali.“
Nina Chwastková, koordinátorka projektu Trautom: „Oslovujeme především firmy ve třech průmyslových oblastech. V oblasti automativ, ocelářství a energetiky a oslovujeme firmy malé, střední i velké podniky.“
Od července firma sídlí nově v budově skeletu – kousek od centra Ostravy.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: „Tohle místo jsme si nevybrali náhodou, jednak je to blízko Moravskoslezkému kraji a také v této budově sídlí Moravskoslezské energetické centrum, které se zabývá změnám v energetice a my sním budeme úzce spolupracovat.“
Aktuálně pracovníci projektu pomáhají bývalým i současným zaměstnancům firmy Liberty.
Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve studiu vítám Martina Navrátila, ředitele Moravskoslezského paktu zaměstnanosti. Dobrý den, vítejte u nás.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, na co se teď aktuálně zaměřujete, je pomoc lidem, kteří ztratili práci v Liberty. Jak ta vaše pomoc vypadá?
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Ano, zaměřujeme se na pomoc lidem v Liberty, kteří ztrácejí práci. Neřekl bych ztratili, ale kteří ztrácejí nebo kteří ji ztratí v následujících měsících. Ta naše pomoc má několik jasně definovaných podob. Poskytujeme pracovněprávní poradenství, kdy se s nimi bavíme o tom jaká je jejich situace, s čím se mohou obracet na insolvenčního správce a s čím se mohou obracet na úřad práce, jaká je situace na trhu práce a tak dále. To je takové to primární poradenství. Tou druhou službou je potom už profesní poradenství, kdy se s nimi bavíme o tom, jaké jsou jejich konkrétní vyhlídky na trhu práce, co můžou udělat pro to, aby se dobře uplatnili a tak dál. A vlastně to, co tam poskytujeme teďka nově, je taková určitá krizová intervence, protože platí, že přestože ti lidé jsou zejména motivovaní svoji situaci změnit, tak jsou mezi nimi i lidé, kteří toho mají dost. Ta zátěž na ně je poměrně veliká, dlouhodobá situace je komplikovaná a nepřehledná, takže i krizovou pomoc.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S jakou věkovou kategorií lidí se nejčastěji v tomto případě setkáváte?
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Ta struktura zaměstnanců je tam jasně daná. Nejvíce je lidí kolem 50, nad 50 a to jsou i nejvíce naši klienti. Ale platí, že tam jsou propouštěni zaměstnanci od 25 do 60 let.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme na konkrétní, co jim můžete nabídnout. Nebo respektive tak vy jste řekl, co jim nabízíte, ale co je na trhu práce čeká? Musí rapidně změnit své pracovní návyky, tu svoji profesi nebo i v té své profesi najdou třeba jinou nabídku někde jinde?
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: No tak neřekl bych, že musí měnit pracovní návyky. To jsou lidé, kteří jsou vesměs zvyklí pracovat, takže pracovní návyky ne. Ale to, co musí změnit, je určitý přístup nebo přesvědčení, že mají právo nalézt úplně tu samou práci. Ten samý ekvivalent nenajdou, protože platí, že tady nejsou desítky firem, které vlastně zaměstnávají slévače a takové podobné profese. Čili souvisí to trošku s rekvalifikací, s hledáním a tak dál. Ale vlastně těch nízko kvalifikovaných prací je tady přece jenom pořád dost. Možnosti vzdělávat se, rekvalifikovat se nabízí jak úřad práce, tak ti zaměstnavatelé samotní, čili je to trošičku o úsilí, ale ty příležitosti tady opravdu reálně jsou a je jenom potřeba dobře si stanovit ten scénář. To znamená správně propojit, kdy odejdu z firmy, co mi může poskytnout úřad práce, kdy se začít rekvalifikovat, kdy žádat o práci u nového zaměstnavatele a jak ho najít? Jaká kritéria zvolit pro to vlastně. Co je dobrý? Co je špatný zaměstnavatel? Co je pro mě ta správná perspektiva? Protože platí, že situace těch lidí je velmi unikátní. Záleží na tom, jak dlouho pracují, jak dlouho mají do důchodu, jaká je ta jejich konkrétní kvalifikace a tak dál. Čili je to o nějakém individuálním plánu, prostě pro nejbližší budoucnost.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ale ten plán jim pomůžete sestavit vy.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Přesně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme se také pobavit o tom, jak začnete hodnotit trh práce. S proměnou moravskoslezského regionu přece jenom odcházíme od toho těžkého průmyslu tak jak těžké bude namodelovat, co nás čeká v následujících letech na trhu práce a s nabídku pracovních příležitostí.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Já vám děkuji za tuhle otázku, protože to je podstata práce jiného našeho týmu analytického týmu, který se zaměřuje na to, jak se trendy, jako je třeba přechod k udržitelné ekonomice nebo nové formy řízení, přístupy k recyklaci a tak dále, jak se propisují do nároku na zaměstnance. Ten náš analytický tým definuje základní profese pro jednotlivá odvětví a bavíme se o tom, jaká proměna v rámci těch stávajících profesí nastává, ale také jaké úplně nové profese budou, jaké nové pozice budou muset vlastně ty firmy vytvářet. A toto my předložíme jednak firmám, aby se na to byli schopni připravit, a jednak to budeme předkládat školám, úřadu práce a tak dále, jako takovou základní analýzu pro to, jak přizpůsobit na straně úřadu práce rekvalifikace na straně středních a vysokých škol prostě svoje kurikulum tak, aby to odpovídalo tomu, co je potřeba.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak daleký horizont zmapujete? Je to 5, 10 let, nebo i více?
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Obojí. Jednak je to už stávající situace, ty trendy se nějakým způsobem propisují, jsou tu nové požadavky, je tu třeba ISG monitoring, který vlastně je tzv. nefinanční monitoring, který se začíná čím dál většího množství firem ptát na to, jestli jejich výroba je udržitelná z hlediska ekologie, ze sociálního hlediska a z hlediska řízení. A na to třeba budou potřebovat odborníka. Už je potřebují teďka. Čili ptáme se, jaká je situace teď, a potom nás zajímá horizont pěti let a horizont deseti let. Shodou okolností jsou to horizonty, po pěti letech půjdou na trh práce středoškoláci a po deseti letech, když se bavíme o dětech na základní škole, vysokoškoláci. Takže my připravujeme na jedné straně opravdu jakoby reálné kurzy nebo pomáháme připravovat reálné kurzy pro lidi, kteří už jsou na trhu práce. Pomáháme s kurikulem na středních a vysokých školách. To je naše poslání. Ale zároveň chceme dělat i osvětu na základních školách. Vy víte, že my spolupracujeme v tomto kraji se 160 školami a chceme, aby už tam se vědělo, jaké změny nastanou a jak ten trh práce bude vypadat v horizontu deseti let.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Můžete alespoň naznačit, jaké změny to budou třeba v horizontu těch pěti let?
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: No tak jednak to budou změny v poptávce po profesích. Jsou to určité administrativní pozice, jejichž zájem o ně bude relativně menší. Jsou to například třeba účetní pozice a tak dál. Kde umělá inteligence bude schopna nahradit celou řadu pracovníků a tak dál. Jsou to potom nízko kvalifikované práce, kterých bude ubývat, ale vlastně bude tu mnohem větší potřeba po analyticích, kteří se zabývají Cyber Security, kteří se zabývají oblastmi, jako je digitalizace a tak dál. Čili budou tady i nové inženýrské profese, které se budou zabývat třeba elektro mobilitou a tak podobně. Je to pro každý sektor specifické a některé ty nové profese, které budou vznikat, budou průřezové. Obecně tam bude ve všech profesích větší nápor na digitální kompetence. To znamená, že i do učebních oborů, které jsou teď spíše nedigitální, jako je automechanik a tak dál, tak bude potřeba přidat ten digitální aspekt, protože prostě obsluha vozidel bude čím dál víc prostě digitální.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, já Vám děkuji za užitečné informace pro naše diváky a děkuji Vám za rozhovor.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Já Vám děkuji za zájem.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Jsme na startovní čáře dalšího dílu pořadu o transformaci kraji, dobrý den u televizních obrazovek.
Letos v červnu odstartoval projekt Trautom na podporu vzdělávání dospělých v oblasti moderního průmyslu. Cílem je pomoc firmám a lidem v regionu reagovat na změny na trhu práce. Od července odborní poradci pracují v novém prostředí budovy Skelet.
Trautom podpora vzdělávání dospělých
Kompetence pro 21. století. To je heslo strategického projektu Moravskoslezského kraje, který se v nejbližších letech zaměří na vzdělávání zaměstnanců s ohledem na nové trendy v průmyslu.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: „Jednoduše řečeno, poskytujeme 3 druhy služeb Analytické služby, které budou sloužit firmám a školám. Budeme jim ukazovat, co je potřeba učit a jak změnit výuku. Další věc jsou služby pro občany – skupinové a individuální aktivity pro lidi, kteří potřebují změnit práci. A pak je tu třetí oblast – služby pro firmy. Těm dáváme peníze a pomáháme zpracovat vzdělávací plán nebo tzv. plán transformace, kde oni definují, co je potřeba a potom mohou využít těch veřejných prostředků k tomu, aby to vzdělání realizovali.“
Nina Chwastková, koordinátorka projektu Trautom: „Oslovujeme především firmy ve třech průmyslových oblastech. V oblasti automativ, ocelářství a energetiky a oslovujeme firmy malé, střední i velké podniky.“
Od července firma sídlí nově v budově skeletu – kousek od centra Ostravy.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: „Tohle místo jsme si nevybrali náhodou, jednak je to blízko Moravskoslezkému kraji a také v této budově sídlí Moravskoslezské energetické centrum, které se zabývá změnám v energetice a my sním budeme úzce spolupracovat.“
Aktuálně pracovníci projektu pomáhají bývalým i současným zaměstnancům firmy Liberty.
Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve studiu vítám Martina Navrátila, ředitele Moravskoslezského paktu zaměstnanosti. Dobrý den, vítejte u nás.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, na co se teď aktuálně zaměřujete, je pomoc lidem, kteří ztratili práci v Liberty. Jak ta vaše pomoc vypadá?
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Ano, zaměřujeme se na pomoc lidem v Liberty, kteří ztrácejí práci. Neřekl bych ztratili, ale kteří ztrácejí nebo kteří ji ztratí v následujících měsících. Ta naše pomoc má několik jasně definovaných podob. Poskytujeme pracovněprávní poradenství, kdy se s nimi bavíme o tom jaká je jejich situace, s čím se mohou obracet na insolvenčního správce a s čím se mohou obracet na úřad práce, jaká je situace na trhu práce a tak dále. To je takové to primární poradenství. Tou druhou službou je potom už profesní poradenství, kdy se s nimi bavíme o tom, jaké jsou jejich konkrétní vyhlídky na trhu práce, co můžou udělat pro to, aby se dobře uplatnili a tak dál. A vlastně to, co tam poskytujeme teďka nově, je taková určitá krizová intervence, protože platí, že přestože ti lidé jsou zejména motivovaní svoji situaci změnit, tak jsou mezi nimi i lidé, kteří toho mají dost. Ta zátěž na ně je poměrně veliká, dlouhodobá situace je komplikovaná a nepřehledná, takže i krizovou pomoc.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S jakou věkovou kategorií lidí se nejčastěji v tomto případě setkáváte?
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Ta struktura zaměstnanců je tam jasně daná. Nejvíce je lidí kolem 50, nad 50 a to jsou i nejvíce naši klienti. Ale platí, že tam jsou propouštěni zaměstnanci od 25 do 60 let.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme na konkrétní, co jim můžete nabídnout. Nebo respektive tak vy jste řekl, co jim nabízíte, ale co je na trhu práce čeká? Musí rapidně změnit své pracovní návyky, tu svoji profesi nebo i v té své profesi najdou třeba jinou nabídku někde jinde?
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: No tak neřekl bych, že musí měnit pracovní návyky. To jsou lidé, kteří jsou vesměs zvyklí pracovat, takže pracovní návyky ne. Ale to, co musí změnit, je určitý přístup nebo přesvědčení, že mají právo nalézt úplně tu samou práci. Ten samý ekvivalent nenajdou, protože platí, že tady nejsou desítky firem, které vlastně zaměstnávají slévače a takové podobné profese. Čili souvisí to trošku s rekvalifikací, s hledáním a tak dál. Ale vlastně těch nízko kvalifikovaných prací je tady přece jenom pořád dost. Možnosti vzdělávat se, rekvalifikovat se nabízí jak úřad práce, tak ti zaměstnavatelé samotní, čili je to trošičku o úsilí, ale ty příležitosti tady opravdu reálně jsou a je jenom potřeba dobře si stanovit ten scénář. To znamená správně propojit, kdy odejdu z firmy, co mi může poskytnout úřad práce, kdy se začít rekvalifikovat, kdy žádat o práci u nového zaměstnavatele a jak ho najít? Jaká kritéria zvolit pro to vlastně. Co je dobrý? Co je špatný zaměstnavatel? Co je pro mě ta správná perspektiva? Protože platí, že situace těch lidí je velmi unikátní. Záleží na tom, jak dlouho pracují, jak dlouho mají do důchodu, jaká je ta jejich konkrétní kvalifikace a tak dál. Čili je to o nějakém individuálním plánu, prostě pro nejbližší budoucnost.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ale ten plán jim pomůžete sestavit vy.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Přesně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme se také pobavit o tom, jak začnete hodnotit trh práce. S proměnou moravskoslezského regionu přece jenom odcházíme od toho těžkého průmyslu tak jak těžké bude namodelovat, co nás čeká v následujících letech na trhu práce a s nabídku pracovních příležitostí.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Já vám děkuji za tuhle otázku, protože to je podstata práce jiného našeho týmu analytického týmu, který se zaměřuje na to, jak se trendy, jako je třeba přechod k udržitelné ekonomice nebo nové formy řízení, přístupy k recyklaci a tak dále, jak se propisují do nároku na zaměstnance. Ten náš analytický tým definuje základní profese pro jednotlivá odvětví a bavíme se o tom, jaká proměna v rámci těch stávajících profesí nastává, ale také jaké úplně nové profese budou, jaké nové pozice budou muset vlastně ty firmy vytvářet. A toto my předložíme jednak firmám, aby se na to byli schopni připravit, a jednak to budeme předkládat školám, úřadu práce a tak dále, jako takovou základní analýzu pro to, jak přizpůsobit na straně úřadu práce rekvalifikace na straně středních a vysokých škol prostě svoje kurikulum tak, aby to odpovídalo tomu, co je potřeba.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak daleký horizont zmapujete? Je to 5, 10 let, nebo i více?
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Obojí. Jednak je to už stávající situace, ty trendy se nějakým způsobem propisují, jsou tu nové požadavky, je tu třeba ISG monitoring, který vlastně je tzv. nefinanční monitoring, který se začíná čím dál většího množství firem ptát na to, jestli jejich výroba je udržitelná z hlediska ekologie, ze sociálního hlediska a z hlediska řízení. A na to třeba budou potřebovat odborníka. Už je potřebují teďka. Čili ptáme se, jaká je situace teď, a potom nás zajímá horizont pěti let a horizont deseti let. Shodou okolností jsou to horizonty, po pěti letech půjdou na trh práce středoškoláci a po deseti letech, když se bavíme o dětech na základní škole, vysokoškoláci. Takže my připravujeme na jedné straně opravdu jakoby reálné kurzy nebo pomáháme připravovat reálné kurzy pro lidi, kteří už jsou na trhu práce. Pomáháme s kurikulem na středních a vysokých školách. To je naše poslání. Ale zároveň chceme dělat i osvětu na základních školách. Vy víte, že my spolupracujeme v tomto kraji se 160 školami a chceme, aby už tam se vědělo, jaké změny nastanou a jak ten trh práce bude vypadat v horizontu deseti let.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Můžete alespoň naznačit, jaké změny to budou třeba v horizontu těch pěti let?
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: No tak jednak to budou změny v poptávce po profesích. Jsou to určité administrativní pozice, jejichž zájem o ně bude relativně menší. Jsou to například třeba účetní pozice a tak dál. Kde umělá inteligence bude schopna nahradit celou řadu pracovníků a tak dál. Jsou to potom nízko kvalifikované práce, kterých bude ubývat, ale vlastně bude tu mnohem větší potřeba po analyticích, kteří se zabývají Cyber Security, kteří se zabývají oblastmi, jako je digitalizace a tak dál. Čili budou tady i nové inženýrské profese, které se budou zabývat třeba elektro mobilitou a tak podobně. Je to pro každý sektor specifické a některé ty nové profese, které budou vznikat, budou průřezové. Obecně tam bude ve všech profesích větší nápor na digitální kompetence. To znamená, že i do učebních oborů, které jsou teď spíše nedigitální, jako je automechanik a tak dál, tak bude potřeba přidat ten digitální aspekt, protože prostě obsluha vozidel bude čím dál víc prostě digitální.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, já Vám děkuji za užitečné informace pro naše diváky a děkuji Vám za rozhovor.
Martin Navrátil, ředitel MS Paktu zaměstnanosti: Já Vám děkuji za zájem.
Redakčně upraveno / zkráceno.