Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Transformace kraje

Transformace kraje

  • Ostrava Expat Centre
  • Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Zastavení odlivu lidí a podpora talentů v regionu

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dobrý den, sledujete televizi POLAR, na řadě je seriál Transformace kraje. Vítejte u něj. Expat Centrum Ostrava funguje od roku 2020. Zaměřuje se na pomoc zahraničním pracovníkům, studentům a jejich rodinám, kteří se rozhodli usadit v Ostravě a také láká do kraje kvalifikované lidi ze světa.

Ostrava Expat Centre

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Klíčovou funkcí Expat Cantra je ulehčit proces adaptace a přizpůsobení pro cizince, kteří často čelí jazykovým bariérám a byrokratickým výzvám. Centrum spolupracuje s Moravskoslezským krajem, městem Ostravou, ale i místními firmami, aby poskytlo komplexní podporu a usnadnilo lidem ze zahraničí co nejhladší přechod.

Anton Husovský, Expat Centrum Ostrava: Po celý roka fungujeme jako informační kancelář, to znamená pomáháme cizincům v různý životních situacích, ať už hledají ubytování, práci nebo anglicky hovořícího lékaře. Dokážeme jim prakticky poradit ve všech životních situacích. Celkově jsme měli nejvíce 850 klientů, se kterými jsme řešili 1900 případů. To znamená cca okolo 400 450 případů ročně. Příběhů bylo strašně mnoho a mně osobně utkvěla jako takový taký srdcový příběh, kdy jsme pomáhali irskému páru sehnat doklad o českém rodném čísle, který potřebovali pro účely hypotéky. A skutečně to bylo v takovém okamžiku, kdy ve čtvrtek ráno ho dostali a v ten samý den podepsali hypotéku a investor jim vlastně nepustil ten ten dům, ale nastěhovali se hned po tom. Tak to byl nejsilnější zážitek, můj osobní.

Alena Danielová, Expat Centrum Ostrava: My jsme začali v roce 2020. Měli jsme to štěstí nebo tu smůlu, že byla covidová situace a tím pádem cizinci potřebovali informace v anglickém jazyce a my jsme je uměli poskytnout. Do dvou let přišla krize na Ukrajině, to znamená zase další životní situace, která další cílová skupina potřebuje řešit. Pořád se ve světě něco děje. Lákáme i do kraje za prací, za podnikáním, takže s přicházející potřebou upravujeme naše služby, stavíme na silných partnerstvích a bez těch to nejde. Stavíme na partnerství s Moravskoslezským krajem, se statutárním městem Ostrava, který nám umí dodat to, co těm expatům chybí. Pokud potřebují vyřídit nový řidičský průkaz, hledají doktora, oslovíme statutární město Ostrava, oslovíme kraj, ať nám pomůže, nebo lékařskou komoru. Máme navázaná partnerství mezi právníky, mezi firmami, které nabízejí daňové poradenství.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z původně ročního projektu na pomoc cizincům postupně vznikalo centrum, které přijíždějícím ze zahraničí pomáhá s adaptací v Ostravě už čtyři roky.

Ondřej Dostál, ved. odd. strategického plánování, MNO: Expat Centrum je strategickým projektem města Ostravy, který spadá pod strategický plán pod značkou Fajnova. Což znamená, že naplňuje strategické cíle a vizi města Ostravy. Především pak v tom, že sem láká zahraniční odborníky a cizince do Ostravy a tím ji rozvíjí jak ekonomicky, tak kulturně, tak i různými dalšími způsoby.

Pavla Sliwková, projektová manažerka, oddělení strategického plánování KÚ MSK: My se zaměřujeme na dva aspekty. Jedním z nich je lákání talentů zpátky do regionu. Takto například podporujeme také vouchery pro univerzity. Láká mé Ph.D. studenty, aby se k nám vraceli, aby tady vytvářeli lepší ekosystém, přinášeli zkušenosti ze zahraničí a podporovali excelenci ve výzkumu. Ale zároveň třeba druhá strana mince jsou jsou lidé, kteří odcházejí a my je chceme udržet. To znamená, i my se zaměřujeme na to, abychom zkvalitňovali vzdělávání u nás v kraji. To znamená, že podporujeme infrastrukturu, například City Campus Černá louka je tím příkladem, kde jsme se zapojili jako kraj. Podpořili jsme projektovou dokumentaci, vyjednali jsme zdroje z operačního programu Jan Amos Komenský tehdy to bylo ještě myslím OP VVV věda, výzkum a inovace. No a potom ještě taky spolupracujeme s univerzitami na tom, aby měli atraktivní studijní obory, aby začleňovali tyto nové nové obory do svých kurikulum.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Expat Centrum Ostrava se stává důležitou součástí podpory diverzity a globální atraktivity města. Ostrava se tak díky Expat Centru profiluje jako město otevřené talentům z celého světa, což je v souladu s její snahou stát se dynamickým centrem nejen průmyslové, ale i kulturní a společenské inovace.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Zastavení odlivu lidí a podpora talentů v regionu

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z Moravskoslezského kraje odcházejí mladí a talentovaní lidé, ať už za studiem nebo za prací. Potvrzuje to také nárůst průměrného věku v regionu a nízká porodnost. Zastavení odlivu obyvatel je hlavní prioritou strategie rozvoje kraje do roku 2027. Téma pro náměstkyni hejtmana Moravskoslezského kraje Šárku Šimoňákovou. Dobrý den, vítejte u nás.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní náměstkyně, na čem je tedy třeba zapracovat, aby mladí talentovaní lidé neodcházeli od nás z regionu jinam?

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Takže z našeho pohledu je důležité zajistit kvalitní vzdělávání, mít dobře placenou práci, mít zajímavé obory v našem regionu a také mít kvalitní dostupné bydlení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co tedy kraj pro to může udělat? Jsou to dotace, pobídky, spolupráce s různými institucemi? Buďte konkrétní.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Důležitá je spolupráce s našimi třemi univerzitami. Máme tam strategické projekty, které se zaměřují na vědu a výzkum. Je to projekt REFRESH projekt LERCO a projekt CEPIS ve spolupráci právě s těmi univerzitami. A máme tam připravenou také výzvu ve výši půl miliardy, abychom modernizovali učebny ve středních školách. Připravené jsou také programy pro postdoktorandy, abychom přilákali sem zkušené vědce ze zahraničí a zároveň přilákali i naše rodáky, kteří právě získali zkušenost na univerzitách v zahraničí. Také jsme začali ve spolupráci s našimi rodáky v rámci naší České republiky, takže to je v začátcích a mapujeme, zjišťujeme, co tady ještě zkvalitnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já jsem řekla, že prioritou Moravskoslezského kraje je, aby neodcházeli lidé z Moravskoslezského kraje. Prakticky v rámci strategického rozvoje od roku 2017 do roku 2027. To znamená, dá se možná říct, že tři roky do konce tady toho strategického plánu. Tak jak byste, když se otočíte dozadu, zhodnotila. Jestli se kraji daří brzdit ten odliv lidí.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: V některých regionech zaznamenáváme mírný nárůst lidí. Právě je to okres, kde je ten pozitivní dopad, jak v okrese Frýdek-Místek a okres Nový Jičín. Naopak ten nedobrý dopad je právě v okrese Karviná a Bruntál. Oblast Osoblašska a Vítkovska tak jsou znevýhodněné oblasti a i pro ně máme připravený ten program, aby tam měli kvalitní zázemí. A ti lidé se tam stěhovali, vraceli a stalo se to místo atraktivnějším. Největší odliv zaznamenáváme právě na Karvinsku, kdy od roku 2018 došlo k úbytku zhruba sedmi tisíc obyvatel.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co se s tím dá dělat? Tím pádem finanční pobídky, dotace, spolupráce se školami nefunguje. Tak jaké máte další možnosti?

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Ve spolupráci s Karvinskem máme projekt v rámci spravedlivé transformace pohornické krajiny a připravujeme tam zóny brownfieldové zóny, protože pro nás je důležité získat sem strategického investora, který by právě nabídl to zajímavé uplatnění, ať už co se týká pracovní nabídky, tak i ale té finanční odměny pro lidi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: O jaké době se bavíme? Říkáte, že je pro nás důležité získat do té části regionu investora.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Bavíme se v horizontu dvou až pěti let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní náměstkyně, já vám děkuji za rozhovor, protože náš čas už vypršel a my pro dnešek končíme. Děkujeme za pozornost. Mějte se moc hezky.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Děkuji, na shledanou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z dnešního dílu je to vše. Další pro vás chystáme na listopad. Představíme vám v něm Palkovice jako Vesnici roku Moravskoslezského kraje. Mějte pohodové dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Transformace kraje
07. října 2024, 18:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dobrý den, sledujete televizi POLAR, na řadě je seriál Transformace kraje. Vítejte u něj. Expat Centrum Ostrava funguje od roku 2020. Zaměřuje se na pomoc zahraničním pracovníkům, studentům a jejich rodinám, kteří se rozhodli usadit v Ostravě a také láká do kraje kvalifikované lidi ze světa.

Ostrava Expat Centre

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Klíčovou funkcí Expat Cantra je ulehčit proces adaptace a přizpůsobení pro cizince, kteří často čelí jazykovým bariérám a byrokratickým výzvám. Centrum spolupracuje s Moravskoslezským krajem, městem Ostravou, ale i místními firmami, aby poskytlo komplexní podporu a usnadnilo lidem ze zahraničí co nejhladší přechod.

Anton Husovský, Expat Centrum Ostrava: Po celý roka fungujeme jako informační kancelář, to znamená pomáháme cizincům v různý životních situacích, ať už hledají ubytování, práci nebo anglicky hovořícího lékaře. Dokážeme jim prakticky poradit ve všech životních situacích. Celkově jsme měli nejvíce 850 klientů, se kterými jsme řešili 1900 případů. To znamená cca okolo 400 450 případů ročně. Příběhů bylo strašně mnoho a mně osobně utkvěla jako takový taký srdcový příběh, kdy jsme pomáhali irskému páru sehnat doklad o českém rodném čísle, který potřebovali pro účely hypotéky. A skutečně to bylo v takovém okamžiku, kdy ve čtvrtek ráno ho dostali a v ten samý den podepsali hypotéku a investor jim vlastně nepustil ten ten dům, ale nastěhovali se hned po tom. Tak to byl nejsilnější zážitek, můj osobní.

Alena Danielová, Expat Centrum Ostrava: My jsme začali v roce 2020. Měli jsme to štěstí nebo tu smůlu, že byla covidová situace a tím pádem cizinci potřebovali informace v anglickém jazyce a my jsme je uměli poskytnout. Do dvou let přišla krize na Ukrajině, to znamená zase další životní situace, která další cílová skupina potřebuje řešit. Pořád se ve světě něco děje. Lákáme i do kraje za prací, za podnikáním, takže s přicházející potřebou upravujeme naše služby, stavíme na silných partnerstvích a bez těch to nejde. Stavíme na partnerství s Moravskoslezským krajem, se statutárním městem Ostrava, který nám umí dodat to, co těm expatům chybí. Pokud potřebují vyřídit nový řidičský průkaz, hledají doktora, oslovíme statutární město Ostrava, oslovíme kraj, ať nám pomůže, nebo lékařskou komoru. Máme navázaná partnerství mezi právníky, mezi firmami, které nabízejí daňové poradenství.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z původně ročního projektu na pomoc cizincům postupně vznikalo centrum, které přijíždějícím ze zahraničí pomáhá s adaptací v Ostravě už čtyři roky.

Ondřej Dostál, ved. odd. strategického plánování, MNO: Expat Centrum je strategickým projektem města Ostravy, který spadá pod strategický plán pod značkou Fajnova. Což znamená, že naplňuje strategické cíle a vizi města Ostravy. Především pak v tom, že sem láká zahraniční odborníky a cizince do Ostravy a tím ji rozvíjí jak ekonomicky, tak kulturně, tak i různými dalšími způsoby.

Pavla Sliwková, projektová manažerka, oddělení strategického plánování KÚ MSK: My se zaměřujeme na dva aspekty. Jedním z nich je lákání talentů zpátky do regionu. Takto například podporujeme také vouchery pro univerzity. Láká mé Ph.D. studenty, aby se k nám vraceli, aby tady vytvářeli lepší ekosystém, přinášeli zkušenosti ze zahraničí a podporovali excelenci ve výzkumu. Ale zároveň třeba druhá strana mince jsou jsou lidé, kteří odcházejí a my je chceme udržet. To znamená, i my se zaměřujeme na to, abychom zkvalitňovali vzdělávání u nás v kraji. To znamená, že podporujeme infrastrukturu, například City Campus Černá louka je tím příkladem, kde jsme se zapojili jako kraj. Podpořili jsme projektovou dokumentaci, vyjednali jsme zdroje z operačního programu Jan Amos Komenský tehdy to bylo ještě myslím OP VVV věda, výzkum a inovace. No a potom ještě taky spolupracujeme s univerzitami na tom, aby měli atraktivní studijní obory, aby začleňovali tyto nové nové obory do svých kurikulum.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Expat Centrum Ostrava se stává důležitou součástí podpory diverzity a globální atraktivity města. Ostrava se tak díky Expat Centru profiluje jako město otevřené talentům z celého světa, což je v souladu s její snahou stát se dynamickým centrem nejen průmyslové, ale i kulturní a společenské inovace.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Zastavení odlivu lidí a podpora talentů v regionu

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z Moravskoslezského kraje odcházejí mladí a talentovaní lidé, ať už za studiem nebo za prací. Potvrzuje to také nárůst průměrného věku v regionu a nízká porodnost. Zastavení odlivu obyvatel je hlavní prioritou strategie rozvoje kraje do roku 2027. Téma pro náměstkyni hejtmana Moravskoslezského kraje Šárku Šimoňákovou. Dobrý den, vítejte u nás.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní náměstkyně, na čem je tedy třeba zapracovat, aby mladí talentovaní lidé neodcházeli od nás z regionu jinam?

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Takže z našeho pohledu je důležité zajistit kvalitní vzdělávání, mít dobře placenou práci, mít zajímavé obory v našem regionu a také mít kvalitní dostupné bydlení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co tedy kraj pro to může udělat? Jsou to dotace, pobídky, spolupráce s různými institucemi? Buďte konkrétní.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Důležitá je spolupráce s našimi třemi univerzitami. Máme tam strategické projekty, které se zaměřují na vědu a výzkum. Je to projekt REFRESH projekt LERCO a projekt CEPIS ve spolupráci právě s těmi univerzitami. A máme tam připravenou také výzvu ve výši půl miliardy, abychom modernizovali učebny ve středních školách. Připravené jsou také programy pro postdoktorandy, abychom přilákali sem zkušené vědce ze zahraničí a zároveň přilákali i naše rodáky, kteří právě získali zkušenost na univerzitách v zahraničí. Také jsme začali ve spolupráci s našimi rodáky v rámci naší České republiky, takže to je v začátcích a mapujeme, zjišťujeme, co tady ještě zkvalitnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já jsem řekla, že prioritou Moravskoslezského kraje je, aby neodcházeli lidé z Moravskoslezského kraje. Prakticky v rámci strategického rozvoje od roku 2017 do roku 2027. To znamená, dá se možná říct, že tři roky do konce tady toho strategického plánu. Tak jak byste, když se otočíte dozadu, zhodnotila. Jestli se kraji daří brzdit ten odliv lidí.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: V některých regionech zaznamenáváme mírný nárůst lidí. Právě je to okres, kde je ten pozitivní dopad, jak v okrese Frýdek-Místek a okres Nový Jičín. Naopak ten nedobrý dopad je právě v okrese Karviná a Bruntál. Oblast Osoblašska a Vítkovska tak jsou znevýhodněné oblasti a i pro ně máme připravený ten program, aby tam měli kvalitní zázemí. A ti lidé se tam stěhovali, vraceli a stalo se to místo atraktivnějším. Největší odliv zaznamenáváme právě na Karvinsku, kdy od roku 2018 došlo k úbytku zhruba sedmi tisíc obyvatel.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co se s tím dá dělat? Tím pádem finanční pobídky, dotace, spolupráce se školami nefunguje. Tak jaké máte další možnosti?

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Ve spolupráci s Karvinskem máme projekt v rámci spravedlivé transformace pohornické krajiny a připravujeme tam zóny brownfieldové zóny, protože pro nás je důležité získat sem strategického investora, který by právě nabídl to zajímavé uplatnění, ať už co se týká pracovní nabídky, tak i ale té finanční odměny pro lidi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: O jaké době se bavíme? Říkáte, že je pro nás důležité získat do té části regionu investora.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Bavíme se v horizontu dvou až pěti let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní náměstkyně, já vám děkuji za rozhovor, protože náš čas už vypršel a my pro dnešek končíme. Děkujeme za pozornost. Mějte se moc hezky.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: Děkuji, na shledanou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z dnešního dílu je to vše. Další pro vás chystáme na listopad. Představíme vám v něm Palkovice jako Vesnici roku Moravskoslezského kraje. Mějte pohodové dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/transformace-kraje/transformace-kraje-07-10-2024-18-34