Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Transformace kraje

Transformace kraje

Podpora komunit

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u televizních obrazovek, sledujete televizi Polar. Na řadě je nový díl pořadu Transformace kraje. Složitý a dlouhodobý proces transformace chce kraj všemi možnými způsoby představit lidem. Nabízí komunikační kanály na internetu a například portál Hrajem s krajem je stále plný transformačních novinek a v neposlední řadě to jsou osobní setkání s obyvateli kraje napříč generacemi. Další podrobnosti se dozvíte od náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáše Curyla. Dobrý den, pane náměstku, vítejte u nás ve studiu v pořadu Transformace kraje.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Téma máme dané, budeme se bavit o tom, jak chce kraj komunikovat s lidmi napříč krajem a vysvětlovat jim, co to transformace kraje je, co je cílem a co je čeká.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Prakticky po Sametové revoluci tento kraj prochází transformačními kroky. V minulosti to bylo spíš uzavírání dolů a některých odvětví v těžkém průmyslu. Typickým příkladem jsou třeba Vítkovice nebo zavření dolů v rámci našeho kraje. Dnes jsme se posunuli mnohem dál a transformační proces, který momentálně nastává, je, že chceme připravit podmínky pro to, aby se tady lépe dařilo mladým a vzdělaným lidem. Aby lidé nacházeli kromě kvalitního vzdělávání i kvalitní volnočasové aktivity, kulturní vyžití a kvalitní životní prostředí. Toto všechno patří do transformačních cílů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakými způsoby chcete s lidmi komunikovat? Kromě našeho pořadu. Jak je chcete přivést na nové myšlenky a přijímat impulzy a nápady, aby třeba přinesli něco nového do rozvoje?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Komunikačních kanálů je několik. My samozřejmě používáme velmi aktivně sociální sítě v rámci Facebooku, Instagramu a webových stránek. Máme zajímavé stránky nazvané Hrajem s krajem, které v sobě obsahují všechny dotační výzvy a naše projekty, které realizujeme nebo chceme realizovat v následujících letech. Umožňují všem obyvatelům dávat dotazy na to, kam směřujeme a proč tyhle projekty realizujeme. Můžou se aktivně zapojit do přípravy jednotlivých projektů anebo pomoci, kam má kraj směřovat anebo kde má zaměřit své priority.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedním z cílů transformace kraje je budování pozitivní image našeho regionu, jak toho chcete dosáhnout?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Náš region třeba není známý, co se týká památek, ale díky tomu, že podporujeme jejich opravy, je zpřístupníme tím, že tam děláme koncerty. Máme festivaly, díky kterým jsme známí nejen v ČR, ale i ve střední Evropě. Další věcí je, že se tady zkvalitňuje životní prostředí. Kraj má velký potenciál i do budoucnosti a všímají si toho podnikatelé a investoři, protože začíná být o náš kraj daleko větší zájem, než tomu bylo v minulosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor, za informace pro naše diváky a náš pořad pokračuje dál. Ze studia televize Polar vítám na dálku Radanu Leistner Kratochvílovou, ředitelku Odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku Ministerstva životního prostředí. Dobrý den, paní ředitelko, vítejte.

Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka, Odbor podpory transformace, MŽP: Dobrý den všem, děkuji moc za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Naším tématem je podpora komunit. Paní ředitelko, podpora komunit může mít různé podoby. Jaké nástroje nebo možnosti nabízí operační program Spravedlivá transformace v této oblasti?

Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka, Odbor podpory transformace, MŽP: V tuhle chvíli je pro nás nejdůležitější zvyšovat povědomí o procesu transformace a o klimatu, které se v tuhle chvíli mění. Ve třech krajích, zejména v tuhle chvíli v Moravskoslezském, vyhlašujeme několik výzev, které mohou pomoct právě komunitám. Jednou z výzev je podpora v rámci území po těžbě. To je jedno z významných témat pro Moravskoslezský kraj, kde se mohou žadatelé ucházet o projekty na komunitní i kulturní centra nebo řemeslné inkubátory, kde se mohou komunity ve městech a obcích společně vzdělávat a scházet na místech určených třeba pro řemeslné dílny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete uvést příklad organizací, které mohou získat peníze z tohoto operačního programu?

Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka, Odbor podpory transformace, MŽP: V podstatě to mohou být všechny organizace kromě politických stran. V rámci konkrétních výzev máme někde žadatele upřesněny, ale jinak to mohou být obce, základní školy, neziskové organizace, místní akční skupiny, podnikatelské subjekty, téměř všichni. Proto je ten program tak široký. Nikdo by neměl zůstat opomenut v rámci čerpání zdrojů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V čem vidíte hlavní význam podpory komunit? Proč je důležité je podporovat?

Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka, Odbor podpory transformace, MŽP: Ačkoliv to může někdy vypadat děsivě, je to nutnost, která může být pro kraj příležitostí. Je nesmírně důležité, aby se tam vrátil život a aby si občané, organizace a lidé, ať už staří, mladí, děti, to místo utvářeli společně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, děkuji Vám za rozhovor a vše dobré v letošním roce.

Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka, Odbor podpory transformace, MŽP: Vám též, děkuju.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ministerstvo životního prostředí ČR rozhodlo o přidělení financí z Operačního programu Spravedlivá transformace pro stavbu Černé kostky, Centra digitalizace, vědy a inovací. Moravskoslezský kraj získal na tento projekt z evropských zdrojů 1 miliardu 600 milionů korun. Statutární město Ostrava přispělo 150 miliony a zbytek uhradí kraj ze svého rozpočtu. Černá kostka, Centrum digitalizace, vědy a inovací, má být moderní knihovnou a kulturním centrem. Objekt bude mít celkovou podlažní plochu 16 000 metrů čtverečních s podzemním parkovištěm a depozitářem, s 8 nadzemními patry a pochozí střechou. Budova bude obklopena vodní plochou o rozloze 4,5 tisíce metrů čtverečních s hloubkou 5 centimetrů, která ji bude v horkých dnech ochlazovat. V závěru roku bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby.

Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka, p.o.: Původně se plánovalo věnovat hodně prostoru regálům s knihami, takhle se už ale moderní knihovny nestaví. To znamená, že z našeho pohledu jsme část knih odstranili a nahradili je místem pro vzdělávání nebo pro zapojení rodin s dětmi, abychom vyhověli modernímu trendu a naší představě o tom, co by měla knihovna splňovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budova na první pohled připomíná černou skleněnou kostku, ovšem podrobnější náhled upozorňují na kovový perforovaný plášť po celém obvodu.

Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka, p.o.: Nabízíme něco, co tady moc není, ale jinde to je běžné. Přirozenou vlastností knihovny jsou třeba studovny pro vysokoškolské studenty, jsou tam provozy jako Makerspace jako součást vzdělávání pro představení nových technologií veřejnosti. Je tam inovativní program, který by se měl zaměřit i na mladé lidi pod osmnáct let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V budově bude variabilní sál, který bude nabízet škálu možností přestavby. Dále studovny a pochozí střecha pro 120 lidí, kteří přímo tam mohou sledovat například kulturní akci. Součástí nabídky pro návštěvníky bude kavárna a velký prostor bude věnován dětem a rodinám.

Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka, p.o.: My jsme se snažili, aby ta nová knihovna nebyla formální. Ať je tam pro lidi takový prostor, který by by je nějakým způsobem vítal. Kde by se vám dobře pracovalo a kde byste měli pocit, že chcete strávit den. Ať už tam pracujete, studujete nebo jste s dětmi, něco stavíte nebo se společně učíte. Chceme, aby tam všechny tyto věci probíhaly tak, aby se vám odtamtud nechtělo odejít. Představoval bych si to jako místo, které vás hned napadne v případě, že se rozhodujete, kam jít třeba s dětmi nebo kam si jít posedět nebo se něco naučit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Výstavba Černé kostky včetně vybavení bude stát 2 miliardy 600 milionů korun. Z Fondu spravedlivé transformace půjde na tento projekt 1,6 miliardy, další peníze zaplatí kraj a 150 milionů korun přispěje Ostrava. Dnešní témata jsme vyčerpali a další pro vás chystáme do nového dílu Transformace kraje. Premiéra je vždy v pondělí.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Transformace kraje
Podpora komunit
08. ledna 2024, 18:37

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u televizních obrazovek, sledujete televizi Polar. Na řadě je nový díl pořadu Transformace kraje. Složitý a dlouhodobý proces transformace chce kraj všemi možnými způsoby představit lidem. Nabízí komunikační kanály na internetu a například portál Hrajem s krajem je stále plný transformačních novinek a v neposlední řadě to jsou osobní setkání s obyvateli kraje napříč generacemi. Další podrobnosti se dozvíte od náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáše Curyla. Dobrý den, pane náměstku, vítejte u nás ve studiu v pořadu Transformace kraje.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Téma máme dané, budeme se bavit o tom, jak chce kraj komunikovat s lidmi napříč krajem a vysvětlovat jim, co to transformace kraje je, co je cílem a co je čeká.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Prakticky po Sametové revoluci tento kraj prochází transformačními kroky. V minulosti to bylo spíš uzavírání dolů a některých odvětví v těžkém průmyslu. Typickým příkladem jsou třeba Vítkovice nebo zavření dolů v rámci našeho kraje. Dnes jsme se posunuli mnohem dál a transformační proces, který momentálně nastává, je, že chceme připravit podmínky pro to, aby se tady lépe dařilo mladým a vzdělaným lidem. Aby lidé nacházeli kromě kvalitního vzdělávání i kvalitní volnočasové aktivity, kulturní vyžití a kvalitní životní prostředí. Toto všechno patří do transformačních cílů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakými způsoby chcete s lidmi komunikovat? Kromě našeho pořadu. Jak je chcete přivést na nové myšlenky a přijímat impulzy a nápady, aby třeba přinesli něco nového do rozvoje?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Komunikačních kanálů je několik. My samozřejmě používáme velmi aktivně sociální sítě v rámci Facebooku, Instagramu a webových stránek. Máme zajímavé stránky nazvané Hrajem s krajem, které v sobě obsahují všechny dotační výzvy a naše projekty, které realizujeme nebo chceme realizovat v následujících letech. Umožňují všem obyvatelům dávat dotazy na to, kam směřujeme a proč tyhle projekty realizujeme. Můžou se aktivně zapojit do přípravy jednotlivých projektů anebo pomoci, kam má kraj směřovat anebo kde má zaměřit své priority.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedním z cílů transformace kraje je budování pozitivní image našeho regionu, jak toho chcete dosáhnout?

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Náš region třeba není známý, co se týká památek, ale díky tomu, že podporujeme jejich opravy, je zpřístupníme tím, že tam děláme koncerty. Máme festivaly, díky kterým jsme známí nejen v ČR, ale i ve střední Evropě. Další věcí je, že se tady zkvalitňuje životní prostředí. Kraj má velký potenciál i do budoucnosti a všímají si toho podnikatelé a investoři, protože začíná být o náš kraj daleko větší zájem, než tomu bylo v minulosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor, za informace pro naše diváky a náš pořad pokračuje dál. Ze studia televize Polar vítám na dálku Radanu Leistner Kratochvílovou, ředitelku Odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku Ministerstva životního prostředí. Dobrý den, paní ředitelko, vítejte.

Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka, Odbor podpory transformace, MŽP: Dobrý den všem, děkuji moc za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Naším tématem je podpora komunit. Paní ředitelko, podpora komunit může mít různé podoby. Jaké nástroje nebo možnosti nabízí operační program Spravedlivá transformace v této oblasti?

Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka, Odbor podpory transformace, MŽP: V tuhle chvíli je pro nás nejdůležitější zvyšovat povědomí o procesu transformace a o klimatu, které se v tuhle chvíli mění. Ve třech krajích, zejména v tuhle chvíli v Moravskoslezském, vyhlašujeme několik výzev, které mohou pomoct právě komunitám. Jednou z výzev je podpora v rámci území po těžbě. To je jedno z významných témat pro Moravskoslezský kraj, kde se mohou žadatelé ucházet o projekty na komunitní i kulturní centra nebo řemeslné inkubátory, kde se mohou komunity ve městech a obcích společně vzdělávat a scházet na místech určených třeba pro řemeslné dílny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete uvést příklad organizací, které mohou získat peníze z tohoto operačního programu?

Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka, Odbor podpory transformace, MŽP: V podstatě to mohou být všechny organizace kromě politických stran. V rámci konkrétních výzev máme někde žadatele upřesněny, ale jinak to mohou být obce, základní školy, neziskové organizace, místní akční skupiny, podnikatelské subjekty, téměř všichni. Proto je ten program tak široký. Nikdo by neměl zůstat opomenut v rámci čerpání zdrojů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V čem vidíte hlavní význam podpory komunit? Proč je důležité je podporovat?

Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka, Odbor podpory transformace, MŽP: Ačkoliv to může někdy vypadat děsivě, je to nutnost, která může být pro kraj příležitostí. Je nesmírně důležité, aby se tam vrátil život a aby si občané, organizace a lidé, ať už staří, mladí, děti, to místo utvářeli společně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, děkuji Vám za rozhovor a vše dobré v letošním roce.

Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka, Odbor podpory transformace, MŽP: Vám též, děkuju.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ministerstvo životního prostředí ČR rozhodlo o přidělení financí z Operačního programu Spravedlivá transformace pro stavbu Černé kostky, Centra digitalizace, vědy a inovací. Moravskoslezský kraj získal na tento projekt z evropských zdrojů 1 miliardu 600 milionů korun. Statutární město Ostrava přispělo 150 miliony a zbytek uhradí kraj ze svého rozpočtu. Černá kostka, Centrum digitalizace, vědy a inovací, má být moderní knihovnou a kulturním centrem. Objekt bude mít celkovou podlažní plochu 16 000 metrů čtverečních s podzemním parkovištěm a depozitářem, s 8 nadzemními patry a pochozí střechou. Budova bude obklopena vodní plochou o rozloze 4,5 tisíce metrů čtverečních s hloubkou 5 centimetrů, která ji bude v horkých dnech ochlazovat. V závěru roku bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby.

Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka, p.o.: Původně se plánovalo věnovat hodně prostoru regálům s knihami, takhle se už ale moderní knihovny nestaví. To znamená, že z našeho pohledu jsme část knih odstranili a nahradili je místem pro vzdělávání nebo pro zapojení rodin s dětmi, abychom vyhověli modernímu trendu a naší představě o tom, co by měla knihovna splňovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budova na první pohled připomíná černou skleněnou kostku, ovšem podrobnější náhled upozorňují na kovový perforovaný plášť po celém obvodu.

Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka, p.o.: Nabízíme něco, co tady moc není, ale jinde to je běžné. Přirozenou vlastností knihovny jsou třeba studovny pro vysokoškolské studenty, jsou tam provozy jako Makerspace jako součást vzdělávání pro představení nových technologií veřejnosti. Je tam inovativní program, který by se měl zaměřit i na mladé lidi pod osmnáct let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V budově bude variabilní sál, který bude nabízet škálu možností přestavby. Dále studovny a pochozí střecha pro 120 lidí, kteří přímo tam mohou sledovat například kulturní akci. Součástí nabídky pro návštěvníky bude kavárna a velký prostor bude věnován dětem a rodinám.

Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka, p.o.: My jsme se snažili, aby ta nová knihovna nebyla formální. Ať je tam pro lidi takový prostor, který by by je nějakým způsobem vítal. Kde by se vám dobře pracovalo a kde byste měli pocit, že chcete strávit den. Ať už tam pracujete, studujete nebo jste s dětmi, něco stavíte nebo se společně učíte. Chceme, aby tam všechny tyto věci probíhaly tak, aby se vám odtamtud nechtělo odejít. Představoval bych si to jako místo, které vás hned napadne v případě, že se rozhodujete, kam jít třeba s dětmi nebo kam si jít posedět nebo se něco naučit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Výstavba Černé kostky včetně vybavení bude stát 2 miliardy 600 milionů korun. Z Fondu spravedlivé transformace půjde na tento projekt 1,6 miliardy, další peníze zaplatí kraj a 150 milionů korun přispěje Ostrava. Dnešní témata jsme vyčerpali a další pro vás chystáme do nového dílu Transformace kraje. Premiéra je vždy v pondělí.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/transformace-kraje/transformace-kraje-08-01-2024-18-37