Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přinášíme nový díl pořadu TRANSFORMACE KRAJE. Tentokrát se zaměříme na vědu a výzkum. Vítejte u televizních obrazovek. Ve studiu je k tématu připraven hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška. Dobrý den, vítejte.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: Krásný dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, je věda a výzkum v Moravskoslezském kraji zaměřena na nějaké specifické segmenty? Na co se Moravskoslezský kraj v této oblasti více zaměřuje?
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: My víme velmi dobře, že bez vědy a výzkumu náš kraj neposuneme právě v rámci zásadní transformace, která zde probíhá. Zaměřujeme se na veřejný výzkum, kde hledáme a podporujeme v programu Global Expert nové výzkumníky, kteří zde přijíždí a právě vytváří to zásadní vývojové podhoubí, ale také podporujeme vývoj, výzkum u podnikatelů, u malých a středních podniků a dlouhodobě systematicky podporujeme mladé talenty. Také podporujeme vývoj, výzkum u podnikatelů, u malých a středních podniků. Já jsem velmi rád, že soukromé společnosti v našem kraji se podílí také na vědě a výzkumu a já si myslím, že to je základ právě pro to, abychom vytvořili další podhoubí, aby vyrostly nové společnosti.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je také třeba říct, že celkově se objem výzkumu a vývoje v Moravskoslezském kraji postupně zvyšuje. Roste také počet špičkových výzkumníků, kteří tady působí a lákáme tady špičkové výzkumníky ze zahraničí. Pane hejtmane, čím to je?
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: Je to určitě tím, že to vysokoškolské prostředí se snažíme rozvíjet, tvořit, aby bylo moderní, dostupné pro studenty. My jsme v podstatě otevřeli tady celou řadu nových kampusů Citypark, Černá louka, nebo máme tady otevřený nový projekt CEETe, ale musím také zmínit to, že se věnujeme intenzivně studijním programům, které jsou na vysokých školách a které jsou zaměřené právě na nový trend, nový obor a to jsou 3D tisky, ať je to programování, grafický design, ale také je důležitou součástí zdravotnictví.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co kraj v oblasti vědy a výzkumu do budoucna plánuje?
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: V rámci strategických projektů budeme v příštím roce stavět nové vývojové centra pro vědu a výzkum, ať jsou to projekty Largo, REFRESH, Cepis. Ale samozřejmě musím také říct, že se nedávno otevřela tady unikátní věc v rámci vývoje výzkumu energií a to je CEETe jako takový. Je to projekt, který bude zkoumat dostupnost energie na našem trhu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, já Vám děkuji za užitečné informace pro náš pořad. Mějte hezký den.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: Krásný den přeji.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Propojení špičkových vědců, studentů, firem i zástupců veřejné správy. Právě to je recept na úspěšnou hospodářskou, energetickou a ekologickou transformaci Moravskoslezského kraje. Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava přináší projekt REFRESH jako zásadní investici na posílení výzkumné excelence regionu. V rámci projektu REFRESH bude vybudována jedinečná evropská infrastruktura pro výzkum a transfer technologií v oblastech udržitelné energetiky, digitalizace, průmyslové výroby, automatizace v dopravě a environmentálních či chytrých materiálových technologií.
Igor Ivan, prorektor pro strategii a spolupráci, VŠB-TUO: Projekt REFRESH se snaží vyřešit ty klíčové problémy, které má Moravskoslezský kraj, což je odliv obyvatel, zejména těch obyvatel mladých a chytrých, tzv. brain drain a my se snažíme tenhle proces změnit na takzvaný brain gain. To znamená nalákat do kraje mladé vzdělané lidi, kteří pomohou region transformovat. Tím velmi jednoduchým cílem projektu je nalákat špičkové vědce ze zahraničí zejména, kteří se propojí s lidmi, kteří již na obou univerzitách v Moravskoslezském kraji působí. Nalákají mladé pracovníky, nové studenty, v brzké době nové vzdělané absolventy, kteří opět nalákají technologické firmy, případně samotní absolventi si nové firmy v kraji budou zakládat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Příprava náročného projektu trvala dva roky, následně musel projít schvalovacími procesy a v této době už je v běhu. Na univerzitě nyní působí celá řada zahraničních pracovníků a výzkum, vývoj a spolupráce s průmyslem už byla odstartována.
Igor Ivan, prorektor pro strategii a spolupráci, VŠB-TUO: My v projektu za více jak dvě a půl miliardy korun prostavíme zhruba 100 milionů korun. Zbytek jde opravdu do lidí a do přístrojů. Snažíme se ten projekt podpořit z jiných zdrojů. Momentálně stojíme v budově Centra energetických a environmentálních technologií Explorer. Stojíme v laboratoři zaměřené na vodíkové technologie a právě synergie té současné infrastruktury, toho nového přístrojového vybavení a nových mozků, by mělo sloužit jako ten hlavní akcelerátor pro transformaci regionu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Široký záběr projektu REFRESH nabízí dlouhou škálu cílových skupin, na které míří. Jsou to bezesporu žáci a studenti jako budoucnost kraje, ale také průmysloví partneři, malé a střední podniky a velké firmy.
Igor Ivan, prorektor pro strategii a spolupráci, VŠB-TUO: My nepřipravujeme projekt REFRESH sami, spolupracujeme v něm s Ostravskou univerzitou, spolupracujeme s Moravskoslezským inovačním centrem a spolupracujeme s dvěma centry Faunhofer-Gesellschaft z Německa. Zároveň do přípravy toho projektu se zapojilo téměř 150 firem, které podpořily projekt Letter of Intent, ale nejsou to nějací malí hráči, ale jsou to opravdu velké firmy jako Škoda Auto, IBM, Siemens, Valeo, T-Mobile a další. Tím, že projekt REFRESH reaguje na problémy, které čteme dnes a denně v médiích, co se týká energetiky, co se týká životního prostředí, co se týká nových technologií jako je umělá inteligence a ztráta zaměstnání a vytváření nových pracovních míst. Takže toto všechno by měl projekt REFRESH řešit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mladým a talentovaným lidem REFRESH ukáže jasnou perspektivu a možnosti uplatnění. Podle studie Moravskoslezského paktu zaměstnanosti cílí projekt Refresh na 90 000 firem v regionu, v nichž pracuje více než 80 % zaměstnanců kraje.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vědecko výzkumné centrum LERCO Ostravské univerzity. Jeho prostřednictvím se bude rozvíjet excelentní výzkum s širokým dopadem, jako je zlepšení zdravotní péče obyvatel, rozšíření nabídky vzdělávání o nové studijní obory, zvýšení atraktivnosti regionu pro odborníky v oblasti biomedicínských věd, ale i propojení s komerčním sektorem. Projekt Univerzita s Fakultní nemocnicí Ostrava připravovala tři roky. Velmi pečlivě byly vybrány výzkumné týmy biomedicínských oborů s vysokým odborným potenciálem, které mají ambici stát se excelentním pracovištěm mezinárodní úrovně. Zázemí vznikne v nové budově za 700 milionů korun, která se začne stavět v prosinci v areálu Lékařské fakulty.
Ondřej Slach, prorektor pro strategii a rozvoj, Ostravská univerzita: Bude tam část věnovaná Přírodovědecké fakultě, je tam fakulta biologie, fakulta fyziky a fakulta chemie. A pak je tam vědecká část, která je věnována fakultě pedagogické. Klíčový prvek je Lékařská fakulta a ta má celkově čtyři výzkumné programy, které se věnují jednak výzkum Alzheimera, je tam robustně zastoupen výzkum onkologický, jak onkologie samotná a taktéž i onkochirurgie a je tam epidemiologie. A poslední výzkumný tým je právě od kolegů z Vysoké školy báňské Technické univerzity, kteří se budou zabývat v podstatě převedením těch výzkumů do nějakých technických, technologických řešení.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Díky projektu vznikne osm nových studijních programů, které přilákají ke studiu další zájemce a počítá se, že absolventi pak pokryjí nedostatek lékařů v regionu. Cílem projektu je také zajištění kvalitnější a dostupnější zdravotní péče a rozvoj excelentního výzkumu s širokým dopadem. To vše se špičkovými místními i zahraničními odborníky. Jedním z nich je také prof. Roman Hájek, který je jeden z nositelů projektu LERCO.
Ondřej Slach, prorektor pro strategii a rozvoj, Ostravská univerzita: Partnerem v tomto projektu je taktéž Moravskoslezské inovační centrum, s jehož pomocí by měly vzniknout nové firmy, které se odštěpí z tohoto projektu a měl by vytvářet nová pracovní místa v tomto kraji.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Celkově projekt LERCO pracuje s rozpočtem 1 miliarda 847 milionů korun. Je to jeden z největších projektů Ostravské univerzity, který mapuje dvacetiletý horizont. Otevření je plánováno na začátek roku 2026 a dokončení v plném rozsahu o rok později. Tolik pro tentokrát. Příště se budeme věnovat pohornické krajině Karvinska. Mějte hezké dny.
Redakčně upraveno / zkráceno.