Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Transformace kraje

Transformace kraje

MSID

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den, přinášíme nový díl pořadu Transformace kraje. Mapujeme pro Vás změny v regionu včetně nových strategických projektů s významným transformačním dopadem. Rozvojová regionální agentura MSID o rozvoj Moravskoslezského kraje usiluje a podporuje podnikání i ekologickou soběstačnost. Přinášíme rozhovor s předsedou představenstva.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám Václava Paličku, předsedu představenstva Rozvojové regionální agentury MSID. Dobrý den, vítejte u nás.

Václav Palička, předseda představenstva MSID: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si v krátkosti na začátek říct, co je to MSID, jaké má hlavní poslání. Představte nám sebe.

Václav Palička, předseda představenstva MSID: Tak společnost MSID je vlastně regionální rozvojovou agenturou. Je to ten dřívější název Agentura pro regionální rozvoj. Je to agentura, která má dneska za sebou 30 let působení. Stála kdysi za docela významnými projekty, například u zrodu Vědecko-technologického parku v Porubě. Připravovala třeba i koncept rozvoje rožnovské zóny a aktuálně na tyto tyto záležitosti navazujeme a ta hlavní dominantní část našeho působení je právě lákání soukromých investic. A to proto, že prostě dotační peníze nám pro transformaci kraje, kterých je třeba 19 miliard, tak prostě nejsou úplně dostatečné, aby pohnuly s tou naší ekonomikou, aby nám pomohly v tom našem úsilí k řádné transformaci. Takže lákají prostě zahraniční kapitál nebo i český, ale prostě privátní zdroje k tomu, aby investovaly u nás v kraji, aby se jim u nás dobře dařilo, aby to řekly dalším firmám a ty tady přišly. Aby prostě se zvyšovala kupní síla obyvatel.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co je pro ně důležité, co je důležité pro nové investory, aby chtěli tady podnikat v našem Moravskoslezském kraji?

Václav Palička, předseda představenstva MSID: My hodně pracujeme s obcemi, pracujeme s veřejnou správou a mnohdy se mě třeba starostové ptají a říkají "Proč investoři třeba o nás nemají zájem?". A ono to je způsobeno tím, že to není tak, že prostě investor přijde a řekne "Mám o vás zájem." Jde o to, že vy musíte mu vlastně připravit adekvátní nabídku. To znamená i jako město i jako municipalita i jako prostě veřejná správa. Musíte vědět, co s tím územím zamýšlíte. Správně ji propracovat a v momentě, kdy tohle je učiněno a ty podmínky všechny, jsou nastaveny, tak pak samozřejmě to odpromovat a snažit se prodat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na jaké oblasti se více zaměřujete?

Václav Palička, předseda představenstva MSID: Aktuálně jednáme se strategickým investorem, kterého chceme přilákat na Karvinsko, protože cítíme, že Karvinsko potřebuje v tuto chvíli výrazný impuls z hlediska strategického investora, na kterého by pak byly navázány další, třeba subdodavatelé a další firmy, které by ho následovaly. Podobně jak tomu bylo třeba v případě automobilky Hyundai, která v minulosti přišla do regionu a následovala pak celá řada dalších firem. To je primární cíl v tuto chvílí nalézt strategického investora pro Karvinsko, ale zároveň připravit i plochy regenerovat brownfieldy, které se tam nacházejí a realizovat kompletně ten projekt POHO 2030, což je strategický plán, nebo taková analýza vize té pohornické krajiny a co s ní udělat teď, kdy ta úloha, která tam dřív byla, tak končí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na Karvinsku je také obec Dolní Lutyně. Hodně se hovoří o tom, že by tam se měla vystavět Gigafactory. Místní ale s tím moc nesouhlasí, tak je to řešitelná situace?

Václav Palička, předseda představenstva MSID: My jsme se primárně tomuto investorovi snažili nabízet pozemky typu brownfield. Jednalo se o plochu na Barboře. Bohužel o tuto plochu nejeví zájem. Vnímá tam vícero rizik a pokud jsme se chtěli jako region udržet v té hře o investora, tak jsme museli přijít s alternativou. A ta plocha není zajímavá jenom tím, jak je dopravně napojená, že je víceméně rovná, že má k dispozici veškerou infrastrukturu, která je možná a zároveň je v blízkosti všech těhle těchhle sídel. To znamená, je tam krátká dojížďka do do zaměstnání a uvědomujeme si, že to není úplně šťastné řešení, že daleko lepší by bylo, kdyby byl na tom brownfieldu. Ale prostě pokud toho investora tady přilákat chceme, tak s touto variantou chceme dál pracovat a chceme tu lokalitu dál připravovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky a my pokračujeme dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:

V ostravské hale Gong se konala konference IDea FORUM, která byla letos zaměřena na podporu průmyslu v Moravskoslezském kraji. Společně se zástupci státu a kraje diskutovali o rozvoji regionu investoři a podnikatelé.

Konference, kterou pořádala Rozvojová regionální agentura MSID, byla rozdělena do několika bloků, ve kterých se diskutovalo o ekonomické situaci, aktuálních trendech v podnikání i vizích kraje do budoucna.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “IDea FORUM je každoroční akce. V letošním roce se bude toto téma týkat především průmyslu, kreativity a udržitelnosti. Tuto akci pořádají Moravskoslezské investice a development a tím, že je to zaměřeno i na průmysl, tak tady budou hosté, kteří mají co říct odborně k tomuto tématu.”

Václav Palička, předseda představenstva MSID: “Minulý rok jsme se zaměřovali vlastně na růst energií, hodně na úspory a vždycky se snažíme poskytnout i takový ten nadhled, to znamená ten makro pohled na tu situaci v našem regionu. Dneska se chceme zaměřit více na podporu vlastně průmyslu, protože je nám jasné, že pouze veřejné zdroje, jako kdyby nám v té transformaci regionu nepomohou.”

Mezi vystupujícími byli zástupci ministerstva průmyslu a obchodu i podnikatelské sféry. Diskutovalo se o transformaci MS kraje a její budoucnosti s důrazem na hledání nových strategických investorů.

Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “Moravskoslezský kraj patří k těm nejdynamičtějším z hlediska aktivity na svou transformaci. Víme, že to je region původem hodně zaměřený na těžbu uhlí nebo těžký průmysl. Ale musím říct, že za posledních asi 20 let se tady stalo hodně pozitivního. Ta modernizace je tady vidět- To, o čem tady budeme hovořit, se týká zejména nových aktivit v oblasti podpory investic. Dneska jsme změnili zákon o investičních pobídkách tak, aby podporoval více ty strategické investory, podporujeme hodně investory do zelených technologií.MPO vytvořilo novou státní společnost - Státní rozvojová společnost neboli SIRS, která se má zabývat přípravou pozemků pro budoucí strategické investice, protože víme, že těch velkých ploch pro strategické investory v ČR moc nemáme. "

Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s MS krajem podporuje příchod strategického investora do regionu. K tomu je potřeba nalézt a připravit vhodný pozemek. A ten se našel v katastru obce Dolní Lutyně.

Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR:Obyvatelům se snažíme vysvětlit o čem ta průmyslová zóna, snažíme se na ptát na rizika, která tamní vidí a zároveň se snažíme eliminovat obavy, které vyplývají z toho, že v éteru kolují informace, které nejsou vždy založeny na skutečnosti. Mimo jiné probíhají jednání o nezbytných kompenzacích pro obyvatele těch oblastí, kterých se to dotkne, což jsou zejména Věřňovice a některé sousedních oblasti.Kromě obchvatu přes silnici 1/67, podpora infrastruktury, tak začínáme hovořit o přímých finančních kompenzacích.”

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: "Zažili jsme velmi silný příběh v Nošovicích. Ten region se neskutečně proměnil a je velmi úspěšný. Proti tomu máme Karvinsko které je Popelka v našem regionu. Pokud bychom našli strategického investora pro tuto oblast, celý region z toho bude neuvěřitelně benefitovat celý ekosystém, školství, turistický ruch, služby a tak dál. A to je pro nás extrémně důležité. Vedle toho jsou pro nás důležité další strategické projekty, jako je například budování vysokorychlostních tratí. Protože pokud Ostrava bude spojená rychlým spojem na klíčové huby České republiky, jako je Brno a Praha, pak o to větší atraktivita i o náš region bude. ”

Letošní Idea konference byla hlavně o vizích a strategiích. V hledáčku byla tři klíčová témata - průmysl, design a udržitelnost. Jejich propojení tvoří silnou základnu pro strategie a rozhodování firem v současném dynamickém prostředí

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešní stopáž pořadu Transformace kraje jsme vyčerpali. Další témata pro vás chystáme do nového dílu. Mějte pohodové letní dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Transformace kraje
MSID
24. června 2024, 18:37

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den, přinášíme nový díl pořadu Transformace kraje. Mapujeme pro Vás změny v regionu včetně nových strategických projektů s významným transformačním dopadem. Rozvojová regionální agentura MSID o rozvoj Moravskoslezského kraje usiluje a podporuje podnikání i ekologickou soběstačnost. Přinášíme rozhovor s předsedou představenstva.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám Václava Paličku, předsedu představenstva Rozvojové regionální agentury MSID. Dobrý den, vítejte u nás.

Václav Palička, předseda představenstva MSID: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si v krátkosti na začátek říct, co je to MSID, jaké má hlavní poslání. Představte nám sebe.

Václav Palička, předseda představenstva MSID: Tak společnost MSID je vlastně regionální rozvojovou agenturou. Je to ten dřívější název Agentura pro regionální rozvoj. Je to agentura, která má dneska za sebou 30 let působení. Stála kdysi za docela významnými projekty, například u zrodu Vědecko-technologického parku v Porubě. Připravovala třeba i koncept rozvoje rožnovské zóny a aktuálně na tyto tyto záležitosti navazujeme a ta hlavní dominantní část našeho působení je právě lákání soukromých investic. A to proto, že prostě dotační peníze nám pro transformaci kraje, kterých je třeba 19 miliard, tak prostě nejsou úplně dostatečné, aby pohnuly s tou naší ekonomikou, aby nám pomohly v tom našem úsilí k řádné transformaci. Takže lákají prostě zahraniční kapitál nebo i český, ale prostě privátní zdroje k tomu, aby investovaly u nás v kraji, aby se jim u nás dobře dařilo, aby to řekly dalším firmám a ty tady přišly. Aby prostě se zvyšovala kupní síla obyvatel.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co je pro ně důležité, co je důležité pro nové investory, aby chtěli tady podnikat v našem Moravskoslezském kraji?

Václav Palička, předseda představenstva MSID: My hodně pracujeme s obcemi, pracujeme s veřejnou správou a mnohdy se mě třeba starostové ptají a říkají "Proč investoři třeba o nás nemají zájem?". A ono to je způsobeno tím, že to není tak, že prostě investor přijde a řekne "Mám o vás zájem." Jde o to, že vy musíte mu vlastně připravit adekvátní nabídku. To znamená i jako město i jako municipalita i jako prostě veřejná správa. Musíte vědět, co s tím územím zamýšlíte. Správně ji propracovat a v momentě, kdy tohle je učiněno a ty podmínky všechny, jsou nastaveny, tak pak samozřejmě to odpromovat a snažit se prodat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na jaké oblasti se více zaměřujete?

Václav Palička, předseda představenstva MSID: Aktuálně jednáme se strategickým investorem, kterého chceme přilákat na Karvinsko, protože cítíme, že Karvinsko potřebuje v tuto chvíli výrazný impuls z hlediska strategického investora, na kterého by pak byly navázány další, třeba subdodavatelé a další firmy, které by ho následovaly. Podobně jak tomu bylo třeba v případě automobilky Hyundai, která v minulosti přišla do regionu a následovala pak celá řada dalších firem. To je primární cíl v tuto chvílí nalézt strategického investora pro Karvinsko, ale zároveň připravit i plochy regenerovat brownfieldy, které se tam nacházejí a realizovat kompletně ten projekt POHO 2030, což je strategický plán, nebo taková analýza vize té pohornické krajiny a co s ní udělat teď, kdy ta úloha, která tam dřív byla, tak končí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na Karvinsku je také obec Dolní Lutyně. Hodně se hovoří o tom, že by tam se měla vystavět Gigafactory. Místní ale s tím moc nesouhlasí, tak je to řešitelná situace?

Václav Palička, předseda představenstva MSID: My jsme se primárně tomuto investorovi snažili nabízet pozemky typu brownfield. Jednalo se o plochu na Barboře. Bohužel o tuto plochu nejeví zájem. Vnímá tam vícero rizik a pokud jsme se chtěli jako region udržet v té hře o investora, tak jsme museli přijít s alternativou. A ta plocha není zajímavá jenom tím, jak je dopravně napojená, že je víceméně rovná, že má k dispozici veškerou infrastrukturu, která je možná a zároveň je v blízkosti všech těhle těchhle sídel. To znamená, je tam krátká dojížďka do do zaměstnání a uvědomujeme si, že to není úplně šťastné řešení, že daleko lepší by bylo, kdyby byl na tom brownfieldu. Ale prostě pokud toho investora tady přilákat chceme, tak s touto variantou chceme dál pracovat a chceme tu lokalitu dál připravovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky a my pokračujeme dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:

V ostravské hale Gong se konala konference IDea FORUM, která byla letos zaměřena na podporu průmyslu v Moravskoslezském kraji. Společně se zástupci státu a kraje diskutovali o rozvoji regionu investoři a podnikatelé.

Konference, kterou pořádala Rozvojová regionální agentura MSID, byla rozdělena do několika bloků, ve kterých se diskutovalo o ekonomické situaci, aktuálních trendech v podnikání i vizích kraje do budoucna.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “IDea FORUM je každoroční akce. V letošním roce se bude toto téma týkat především průmyslu, kreativity a udržitelnosti. Tuto akci pořádají Moravskoslezské investice a development a tím, že je to zaměřeno i na průmysl, tak tady budou hosté, kteří mají co říct odborně k tomuto tématu.”

Václav Palička, předseda představenstva MSID: “Minulý rok jsme se zaměřovali vlastně na růst energií, hodně na úspory a vždycky se snažíme poskytnout i takový ten nadhled, to znamená ten makro pohled na tu situaci v našem regionu. Dneska se chceme zaměřit více na podporu vlastně průmyslu, protože je nám jasné, že pouze veřejné zdroje, jako kdyby nám v té transformaci regionu nepomohou.”

Mezi vystupujícími byli zástupci ministerstva průmyslu a obchodu i podnikatelské sféry. Diskutovalo se o transformaci MS kraje a její budoucnosti s důrazem na hledání nových strategických investorů.

Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “Moravskoslezský kraj patří k těm nejdynamičtějším z hlediska aktivity na svou transformaci. Víme, že to je region původem hodně zaměřený na těžbu uhlí nebo těžký průmysl. Ale musím říct, že za posledních asi 20 let se tady stalo hodně pozitivního. Ta modernizace je tady vidět- To, o čem tady budeme hovořit, se týká zejména nových aktivit v oblasti podpory investic. Dneska jsme změnili zákon o investičních pobídkách tak, aby podporoval více ty strategické investory, podporujeme hodně investory do zelených technologií.MPO vytvořilo novou státní společnost - Státní rozvojová společnost neboli SIRS, která se má zabývat přípravou pozemků pro budoucí strategické investice, protože víme, že těch velkých ploch pro strategické investory v ČR moc nemáme. "

Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s MS krajem podporuje příchod strategického investora do regionu. K tomu je potřeba nalézt a připravit vhodný pozemek. A ten se našel v katastru obce Dolní Lutyně.

Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR:Obyvatelům se snažíme vysvětlit o čem ta průmyslová zóna, snažíme se na ptát na rizika, která tamní vidí a zároveň se snažíme eliminovat obavy, které vyplývají z toho, že v éteru kolují informace, které nejsou vždy založeny na skutečnosti. Mimo jiné probíhají jednání o nezbytných kompenzacích pro obyvatele těch oblastí, kterých se to dotkne, což jsou zejména Věřňovice a některé sousedních oblasti.Kromě obchvatu přes silnici 1/67, podpora infrastruktury, tak začínáme hovořit o přímých finančních kompenzacích.”

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: "Zažili jsme velmi silný příběh v Nošovicích. Ten region se neskutečně proměnil a je velmi úspěšný. Proti tomu máme Karvinsko které je Popelka v našem regionu. Pokud bychom našli strategického investora pro tuto oblast, celý region z toho bude neuvěřitelně benefitovat celý ekosystém, školství, turistický ruch, služby a tak dál. A to je pro nás extrémně důležité. Vedle toho jsou pro nás důležité další strategické projekty, jako je například budování vysokorychlostních tratí. Protože pokud Ostrava bude spojená rychlým spojem na klíčové huby České republiky, jako je Brno a Praha, pak o to větší atraktivita i o náš region bude. ”

Letošní Idea konference byla hlavně o vizích a strategiích. V hledáčku byla tři klíčová témata - průmysl, design a udržitelnost. Jejich propojení tvoří silnou základnu pro strategie a rozhodování firem v současném dynamickém prostředí

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešní stopáž pořadu Transformace kraje jsme vyčerpali. Další témata pro vás chystáme do nového dílu. Mějte pohodové letní dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/transformace-kraje/transformace-kraje-24-06-2024-18-37