Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Transformace kraje

Transformace kraje

  • MSIC
  • Startupy

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den, přinášíme nový díl seriálu o transformaci kraje. Tentokrát nahlédneme pod pokličku aktivit Moravskoslezského inovačního centra. Podílí se na zlepšování podnikatelského prostředí a poskytuje služby a programy, které pomáhají růstu a inovacím malých a středních firem a také vyhledávají a podporují startupy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď už ve studiu vítám Adélu Hradilovou, členkou představenstva Moravskoslezského inovačního centra. Dobrý den, vítejte u nás ve studiu.

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prosím, můžete nám na začátek nebo v úvodu vysvětlit, jak MSIC přispívá ke globální ekonomické konkurenceschopnosti Moravskoslezského kraje?

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: My jako MSIC jako Regionální inovační agentura máme na starosti podporu začínajících firem. Těm startupům pomáháme s přípravou jejich byznys plánů, s jeho validací, s propojováním na partnery, se zahraniční expanzí a nebo s propojením na investory. Druhou skupinou aktivit, nebo firem, kterým se věnujeme, jsou malé a střední firmy. To je ta hlavní cílová skupina aktivit MSICu. Ty naše služby se zaměřují na podporu růstu firmy a na zavádění nových technologií do firem. My tady v kraji máme v tuhle chvíli zhruba 25 tisíc malých a středních firem. Hodně z nich je z oblasti strojírenství, a pokud ta malá a střední firma nedokáže zavádět ty technologie nové, tak ztrácí svoji konkurenceschopnost. Jenomže tím, že ta firma je malá nebo střední, tak nemá dostatek personálu, který by těm technologiím rozuměl a nemá ani dostatek finančních prostředků, aby ty technologie zaváděl. A proto je tady MSIC, který má nastavené služby, které jsou financované buď z města, nebo z Moravskoslezského kraje, nebo z programu jako Digital Europe přímo z Bruselu. A to nám vlastně umožňuje pomáhat těm firmám. Na tu třetí skupinou aktivit jsou žáci a studenti od základních, přes střední a vysoké školy, kde my máme za úkol podporovat podnikavost, protože tento kraj je v míře podnikavosti na 12. místě ze 14. Takže děláme nejrůznější aktivity na podporu podnikavosti. Máme něco, čemu říkáme inovační safari, kdy žákům základních škol ukazujeme startupy, teď pilotně zkoušíme aktivity v leadershipu pro ředitele škol a spolupracujeme s vysokými školami, protože tam se ta podnikavost podporuje také.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct s čím nejčastěji se začínající podnikatelé nebo takové ty menší firmy tady u nás v Moravskoslezském kraji nejčastěji potýkají?

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: Tady by se u těch startupů by se dalo říct, že neznají svou konkurenci, že si vlastně nezapojují ten trh a neví, co už se na tom trhu děje. Takže často přijdou s nápadem, který už tady někdo řeší ten problém. Ono v podstatě už se řeší skoro všechno, takže je potřeba opravdu najít a mít nějakou unikátní přidanou hodnotu. A naše startupy jsou velmi dobré v technologiích. Oni velmi dobře rozumí těm technologiím a co jim tak nejde, je umět to prodat. Umět připravit třeba zajímavý Elevator pitch pro investory. Opravdu se zaměřit na data, na ta obchodní data a ne, ne neustále precizovat tu technologii, protože to je takový typický český znak i tady Moravskoslezský znak, že my chceme mít tu technologii úplně nejlepší a zapomínáme na to, že je potřeba to umět prodat. Takže my se hodně soustředíme na to, abychom trénovali ty startupy v tom, jak prezentují před investory, jakou mají prezentaci, aby si vlastně dokázali vyhledat čísla apod. Takže tam bych řekla, že je hodně práce před námi ještě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor a nás teď čeká příspěvek, kde vám dva startupy Moravskoslezského kraje, dva úspěšné startupy představíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: VR vitalis stal se sociálním projektem roku 2021. Míří do oblasti virtuální reality a pomáhá pacientům s rehabilitací tělesnou i duševní. Současně asistuje i lidem s degenerativními nemocemi spojenými se stárnutím.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: My jsme se rozhodli jít jiným směrem než do té doby třeba šly podobné projekty. To znamená, není to, jak kdysi bylo "Cvičíme v rytme", nevím, jestli si vybavujete. Není tam, že by někdo předcvičoval a ti pacienti to opakovali, ale oni tam vidí různé hry, které musí splnit. Ať už hry vyloženě jako zábavnějšího charakteru, jako skládání puzzle, nebo už takové praktičtější, jako že musí hrníčky umyté položit na police nebo posekat dřevo, nachytat motýly nebo si hrají s loutkami apod. a vždycky mají nějaký úkol, který musí splnit. A to, že se soustředí vlastně na tu hru, tak odvádí pozornost od těch jejich problémů a oni mají mnohem lepší výkony, než kdyby to dělali bez té virtuální reality.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: A když pustíte, tak přestanete malovat.

Hana Dvořáková, klientka Domova pro seniory Iris: Určitě je to zábavnější cvičení, než kdybych seděla na pokoji a jenom dělala "raz, dva, tři, raz, dva, tři". No, mě to baví perfektně, protože já vlastně doteďka jsem neznala, co to je ta virtuální realita. Já jsem nechápala, proč to tu mládež tak uchvacuje a teďka už to vím. Jako je to opravdu senzační.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Domov pro seniory Iris v Ostravě poskytuje celodenní pobytové služby seniorům a dospělým osobám a cestou virtuální rehabilitace se tam vydali už před rokem. Tuto inovativní metodu používají více jak dvě desítky klientů.

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: Já vlastně na nich vidím, že mi třeba zvednou ruce výš, než když po nich chci, aby mi ruce zvedli. Oni ty svoje ruce nevnímají, mají ty myšlenky úplně vlastně na něco jiného a opravdu dělají velké pokroky. Cvičí záda, cvičí břicho, natahují se všemi možnými směry.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S virtuální realitou už cvičí pacienti ve 40 zařízeních, jako jsou nemocnice, lázně či domovy pro seniory. V budoucnu by tato metoda mohla vyřešit problém nedostatku zdravotnického personálu. Podstatné ale je, aby pacienti vykonávali univerzálně navržené cviky správně. A s tím si v současnosti neporadí jen samotná aplikace.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: Postupně, jak se zlepšuje ten hardware, tak my můžeme přicházet s novými a s novými metodami, abychom pomohli pacientům s více diagnózami. To znamená, že můžeme rozšiřovat to působení. A postupem času si myslím, a nebude to dlouho trvat, možná rok, možná dva už to bude standardní vybavení všech nemocnic a rehabilitačních oddělení a postupně se to bude dostávat na další a další.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Firma VR Life spolupracuje s Moravskoslezským inovačním centrem dlouhodobě. Vztahy jsou oboustranně výhodné. Firma přivádí nové startupy do MSICu a ten ji na oplátku vyhledává dotační a byznysové příležitosti na trhu. Firmě Spray Vision Inovační centrum poskytlo k podnikání prostory, na které má vysoké nároky. Start-up vymyslel technologii, která umožňuje snížit množství spotřebovaného laku a zároveň zvýšit kvalitu výsledného povrchu.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: Ty naše produkty slouží k optimalizaci lakovacích procesů. Konkrétně ten první produkt Spray Capture, to je kombinace hardwaru a softwaru, kdy ti naši zákazníci jsou schopni analyzovat a nějakým způsobem kontrolovat ty své lakovací procesy. Ten druhý produkt, Spray Brush, ten tu technologii ještě dává o úroveň výš. A kdy naši zákazníci jsou schopni simulovat, optimalizovat, vytvářet trajektorie robotů přímo v našem 3D prostředí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Technologie dokáže uspořit 10 až 15% použité barvy, zlepšit kvalitu nátěrů a snížit procento zmetků a zároveň zkracuje přípravu na lakování nového produktu ze dnů na hodiny.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: Naši zákazníci nalakují své lakovací obrazce na takovouto folii. Přímo tyto folie jsou umisťovány přímo na lakovací linku. Robot je nalakuje, operátor, který s tím pracuje, potom takto vloží nalakovanou folii do jednotky v našem softwaru zmáčkne snímat. Folie se nalakuje, odešle se na naše cloudové řešení a software to zpracuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: První prototyp představila firma Spray Vision v roce 2018 na veletrhu průmyslového lakování v Německu a tam se ukázalo, že je o nápad skutečně velký zájem.

Hana Prauzková, business development manager, Spray Vision: Klientela naše je z toho nápadu nadšená. Ta majorita těch klientů je v tuto chvíli v automobilovém průmyslu. Nicméně jsou zde i zákazníci, kteří vyrábějí barvy, a také zákazníci, kteří vyrábějí ty technologie pro to lakování jako takové. V tuto chvíli jsme ve 24 zemích a zákazníků máme více než 100.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podobných startupů, jako jsme vám představili, zná a podporuje Moravskoslezské inovační centrum stovky. Od roku 2017, kdy vzniklo, pomohlo bezmála 1200 projektům. Má přes 500 klientů a spolupracuje s desítkami expertů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsme na konci dnešního dílu seriálu o transformaci kraje. Mějte pohodové dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Transformace kraje
27. května 2024, 18:38

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den, přinášíme nový díl seriálu o transformaci kraje. Tentokrát nahlédneme pod pokličku aktivit Moravskoslezského inovačního centra. Podílí se na zlepšování podnikatelského prostředí a poskytuje služby a programy, které pomáhají růstu a inovacím malých a středních firem a také vyhledávají a podporují startupy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď už ve studiu vítám Adélu Hradilovou, členkou představenstva Moravskoslezského inovačního centra. Dobrý den, vítejte u nás ve studiu.

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prosím, můžete nám na začátek nebo v úvodu vysvětlit, jak MSIC přispívá ke globální ekonomické konkurenceschopnosti Moravskoslezského kraje?

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: My jako MSIC jako Regionální inovační agentura máme na starosti podporu začínajících firem. Těm startupům pomáháme s přípravou jejich byznys plánů, s jeho validací, s propojováním na partnery, se zahraniční expanzí a nebo s propojením na investory. Druhou skupinou aktivit, nebo firem, kterým se věnujeme, jsou malé a střední firmy. To je ta hlavní cílová skupina aktivit MSICu. Ty naše služby se zaměřují na podporu růstu firmy a na zavádění nových technologií do firem. My tady v kraji máme v tuhle chvíli zhruba 25 tisíc malých a středních firem. Hodně z nich je z oblasti strojírenství, a pokud ta malá a střední firma nedokáže zavádět ty technologie nové, tak ztrácí svoji konkurenceschopnost. Jenomže tím, že ta firma je malá nebo střední, tak nemá dostatek personálu, který by těm technologiím rozuměl a nemá ani dostatek finančních prostředků, aby ty technologie zaváděl. A proto je tady MSIC, který má nastavené služby, které jsou financované buď z města, nebo z Moravskoslezského kraje, nebo z programu jako Digital Europe přímo z Bruselu. A to nám vlastně umožňuje pomáhat těm firmám. Na tu třetí skupinou aktivit jsou žáci a studenti od základních, přes střední a vysoké školy, kde my máme za úkol podporovat podnikavost, protože tento kraj je v míře podnikavosti na 12. místě ze 14. Takže děláme nejrůznější aktivity na podporu podnikavosti. Máme něco, čemu říkáme inovační safari, kdy žákům základních škol ukazujeme startupy, teď pilotně zkoušíme aktivity v leadershipu pro ředitele škol a spolupracujeme s vysokými školami, protože tam se ta podnikavost podporuje také.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct s čím nejčastěji se začínající podnikatelé nebo takové ty menší firmy tady u nás v Moravskoslezském kraji nejčastěji potýkají?

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: Tady by se u těch startupů by se dalo říct, že neznají svou konkurenci, že si vlastně nezapojují ten trh a neví, co už se na tom trhu děje. Takže často přijdou s nápadem, který už tady někdo řeší ten problém. Ono v podstatě už se řeší skoro všechno, takže je potřeba opravdu najít a mít nějakou unikátní přidanou hodnotu. A naše startupy jsou velmi dobré v technologiích. Oni velmi dobře rozumí těm technologiím a co jim tak nejde, je umět to prodat. Umět připravit třeba zajímavý Elevator pitch pro investory. Opravdu se zaměřit na data, na ta obchodní data a ne, ne neustále precizovat tu technologii, protože to je takový typický český znak i tady Moravskoslezský znak, že my chceme mít tu technologii úplně nejlepší a zapomínáme na to, že je potřeba to umět prodat. Takže my se hodně soustředíme na to, abychom trénovali ty startupy v tom, jak prezentují před investory, jakou mají prezentaci, aby si vlastně dokázali vyhledat čísla apod. Takže tam bych řekla, že je hodně práce před námi ještě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor a nás teď čeká příspěvek, kde vám dva startupy Moravskoslezského kraje, dva úspěšné startupy představíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: VR vitalis stal se sociálním projektem roku 2021. Míří do oblasti virtuální reality a pomáhá pacientům s rehabilitací tělesnou i duševní. Současně asistuje i lidem s degenerativními nemocemi spojenými se stárnutím.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: My jsme se rozhodli jít jiným směrem než do té doby třeba šly podobné projekty. To znamená, není to, jak kdysi bylo "Cvičíme v rytme", nevím, jestli si vybavujete. Není tam, že by někdo předcvičoval a ti pacienti to opakovali, ale oni tam vidí různé hry, které musí splnit. Ať už hry vyloženě jako zábavnějšího charakteru, jako skládání puzzle, nebo už takové praktičtější, jako že musí hrníčky umyté položit na police nebo posekat dřevo, nachytat motýly nebo si hrají s loutkami apod. a vždycky mají nějaký úkol, který musí splnit. A to, že se soustředí vlastně na tu hru, tak odvádí pozornost od těch jejich problémů a oni mají mnohem lepší výkony, než kdyby to dělali bez té virtuální reality.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: A když pustíte, tak přestanete malovat.

Hana Dvořáková, klientka Domova pro seniory Iris: Určitě je to zábavnější cvičení, než kdybych seděla na pokoji a jenom dělala "raz, dva, tři, raz, dva, tři". No, mě to baví perfektně, protože já vlastně doteďka jsem neznala, co to je ta virtuální realita. Já jsem nechápala, proč to tu mládež tak uchvacuje a teďka už to vím. Jako je to opravdu senzační.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Domov pro seniory Iris v Ostravě poskytuje celodenní pobytové služby seniorům a dospělým osobám a cestou virtuální rehabilitace se tam vydali už před rokem. Tuto inovativní metodu používají více jak dvě desítky klientů.

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: Já vlastně na nich vidím, že mi třeba zvednou ruce výš, než když po nich chci, aby mi ruce zvedli. Oni ty svoje ruce nevnímají, mají ty myšlenky úplně vlastně na něco jiného a opravdu dělají velké pokroky. Cvičí záda, cvičí břicho, natahují se všemi možnými směry.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S virtuální realitou už cvičí pacienti ve 40 zařízeních, jako jsou nemocnice, lázně či domovy pro seniory. V budoucnu by tato metoda mohla vyřešit problém nedostatku zdravotnického personálu. Podstatné ale je, aby pacienti vykonávali univerzálně navržené cviky správně. A s tím si v současnosti neporadí jen samotná aplikace.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: Postupně, jak se zlepšuje ten hardware, tak my můžeme přicházet s novými a s novými metodami, abychom pomohli pacientům s více diagnózami. To znamená, že můžeme rozšiřovat to působení. A postupem času si myslím, a nebude to dlouho trvat, možná rok, možná dva už to bude standardní vybavení všech nemocnic a rehabilitačních oddělení a postupně se to bude dostávat na další a další.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Firma VR Life spolupracuje s Moravskoslezským inovačním centrem dlouhodobě. Vztahy jsou oboustranně výhodné. Firma přivádí nové startupy do MSICu a ten ji na oplátku vyhledává dotační a byznysové příležitosti na trhu. Firmě Spray Vision Inovační centrum poskytlo k podnikání prostory, na které má vysoké nároky. Start-up vymyslel technologii, která umožňuje snížit množství spotřebovaného laku a zároveň zvýšit kvalitu výsledného povrchu.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: Ty naše produkty slouží k optimalizaci lakovacích procesů. Konkrétně ten první produkt Spray Capture, to je kombinace hardwaru a softwaru, kdy ti naši zákazníci jsou schopni analyzovat a nějakým způsobem kontrolovat ty své lakovací procesy. Ten druhý produkt, Spray Brush, ten tu technologii ještě dává o úroveň výš. A kdy naši zákazníci jsou schopni simulovat, optimalizovat, vytvářet trajektorie robotů přímo v našem 3D prostředí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Technologie dokáže uspořit 10 až 15% použité barvy, zlepšit kvalitu nátěrů a snížit procento zmetků a zároveň zkracuje přípravu na lakování nového produktu ze dnů na hodiny.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: Naši zákazníci nalakují své lakovací obrazce na takovouto folii. Přímo tyto folie jsou umisťovány přímo na lakovací linku. Robot je nalakuje, operátor, který s tím pracuje, potom takto vloží nalakovanou folii do jednotky v našem softwaru zmáčkne snímat. Folie se nalakuje, odešle se na naše cloudové řešení a software to zpracuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: První prototyp představila firma Spray Vision v roce 2018 na veletrhu průmyslového lakování v Německu a tam se ukázalo, že je o nápad skutečně velký zájem.

Hana Prauzková, business development manager, Spray Vision: Klientela naše je z toho nápadu nadšená. Ta majorita těch klientů je v tuto chvíli v automobilovém průmyslu. Nicméně jsou zde i zákazníci, kteří vyrábějí barvy, a také zákazníci, kteří vyrábějí ty technologie pro to lakování jako takové. V tuto chvíli jsme ve 24 zemích a zákazníků máme více než 100.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podobných startupů, jako jsme vám představili, zná a podporuje Moravskoslezské inovační centrum stovky. Od roku 2017, kdy vzniklo, pomohlo bezmála 1200 projektům. Má přes 500 klientů a spolupracuje s desítkami expertů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsme na konci dnešního dílu seriálu o transformaci kraje. Mějte pohodové dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/transformace-kraje/transformace-kraje-27-05-2024-18-38