Mezinárodní folklorní festival letos prožil svůj 29. ročník a po všech stránkách se povedl.
Radka Polachová, ředitelka MFF Frýdek-Místek: "Festival se tedy vydařil náramně, a to od koncertů, muzik až po hlavní program na Místecké náměstí. Vystoupily soubory z Kazachstánu, z Gruzie, z Chorvatska, z Peru a ze Slovenska. Skupina z Peru nabídla speciální tanec, který byl zapsán na seznamu UNESCO. Jejich vedoucí je dokonce oceňován jako nejlepší tanečník peruánskou vládou, takže měli opravdu velikánský úspěch. Soubory z Kazachstánu a Gruzie samozřejmě, byť neměly živou muziku, jely na playback, tak předvedly nádherná vystoupení. Závěrečný galakoncert v Nové scéně Vlast se také vydařil. Tam soubory předvedly to nejlepší ze svého programu."
Co zástupci Frýdku-Místku?
Radka Polachová, ředitelka MFF Frýdek-Místek: "Nesměl chybět pořadatelský soubor Ostravičkaa. Dalším zástupcem Frýdku-Místku je folklórní soubor Ondrášek, Malá Ostravica, soubor lidových písní a tanců Ostravica. Dále z Ostravy přijel malý Ševčík, ze západních Čech jsme měli chodský soubor Mrákov a z Brna soubor Javorník."
Frýdecko-místecká folklorní událost má v zahraničí vynikající pověst.
Martin Rosina, folklorní soubor Váh Púchov: "My jsme tu poprvé ve Frýdku-Místku a na festival jsme se těšili, protože od ostatních slovenských souborů jsme dostali jen velmi, velmi pozitivní hodnocení. A tak jsme velmi rádi, že jsme dostali pozvání a že jsme tu a že jsme se mohli ukázat i divákům ve Frýdku-Místku."
S čím jste přijeli?
Martin Rosina, folklorní soubor Váh Púchov: "Tak přišli jsme v podstatě s jedním takovým pásmem od nás z Púchovské doliny a z našeho okolí Trenčína. A druhé pásmo bylo takovým průřezem Slovenska, že tam byly i horehronské dupáky a Karička ze Zemplína."
Přijedete ještě někdy?
Martin Rosina, folklorní soubor Váh Púchov: "Doufám, že nás ještě pozvou a rádi přijdeme."
Festival si vydobyl dlouhodobou podporu města Frýdek-Místek.
Tomáš Pyško (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Viděl jsem obrovské nasazení pořadatelů, kteří opravdu jeli ty čtyři dny v kuse nonstop. A také jsem viděl obrovské nadšení z řad diváků, takže pořád tvrdím, že folklór žije. Je to prostě živá radost."
Jaký má taková akce přínos pro město ?
Tomáš Pyško (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "No, minimálně to, že lidé, kteří by jinak nešli na takovou akci někde jinde, viděli soubory tentokrát z Peru, z Kazachstánu, z Gruzie, z Chorvatska, ze Slovenska a od nás pochopitelně. Ale také to, že ti lidé nepotvrzují, že už tradice jsou staré a k ničemu. Je tady hromada lidí, kteří ty tradice pořád oživují."
Pro jubilejní třicátý ročník připravují pořadatelé Mezinárodního folklorního festivalu na příští rok řadu překvapení.