Na festivalu se představují divadelní soubory z Čech, Polska, Slovenska i Maďarska.
Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: “Je to festival, který má tradici jak na území Polska, ČR, tak i Slovenska. Milovníci kultury mají během týdne se opravdu zaměřit a podívat se doslova na diamanty kultury. Všechna divadla, která zde hostují, prezentují to, co mají ve svém repertoáru nejlepší. Jsou to taková představení, že diváka, když odchází, nutí k přemýšlení a nabádání."
Janusz Legoń, umělecký ředitel festivalu: "Program festivalu je vždy sestavován tak, byl na hranici. Na hranici divadelních žánrů, na hranici konvencí a někdy na hranici diváckých návyků. Záleží nám na tom, abychom ukázali divákům Cieszyna i Českého Těšína jiné divadlo, než na jaké jsou tu zvykli, to, které se v běžném kulturní životě nedá ukázat, a dalším kritériem připomenutí Havla odkazu, který je na tomto festivalu celou dobu přítomen."
V rámci letošní polské části programu mohli návštěvníci shlédnout mimo jiné představení Václava Havla Protest v podání varšavského Teatru Dramatycznego.
Anna Gorejska, herečka: "Byla to moc veselá a skvělá práce, protože Havel psal velmi rytmicky, je to skoro jako hudební skladba, je to dost vtipné, ale zároveň hořké, a myslím si, že to má něco z grotesky."
Kromě divadelních představení se návštěvníci mohou do 10. října prohlédnout například výstavu vizuálních veršů Václava Havla Antikódy. Podrobný přehled představení, která ještě máte možnost vidět, najdete na stránkách festivalu.
https://borderfestival.eu/cs/