Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Č. Těšíně si komentovanou výstavkou miniaturních parních strojů připomněli výročí vynálezce Josefa Božka

Český Těšín |

Plnou parou vpřed. V historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně si studenti i dospělí mohli připomenout 240. výročí narození místního vynálezce Josefa Božka.

Sběratel Miloslav Vaváček, zapsaný i v knize rekordů, tam představil sbírku miniaturních a plně funkčních parních strojů.

Veřejnost si může parní stroje prohlédnout ještě tuto sobotu od 9 do 16 hodin.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Je nadšeným sběratelem miniatur funkčních parních strojů, které představí jak školním skupinám tak dospělým. Edukační programy byly připraveny jak pro základní školy tak pro střední školy a musím říct, že máme tu výhodu, že v Českém Těšíně existuje Gymnázium Josefa Božka, což byl významný a vynálezce a konstruktér. V Českém Těšíně je pojmenována ulice po Josefu Boškovi no a samozřejmě se mu věnujeme i v naší expozici. Ke 240. výročí narození Josefa Božka vydali speciální turistickou známku, která je k dostání pouze u nás v historické budově v Českém Těšíně a je v omezeném počtu.”
Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed: “Já jsem přijal pozvání tady zdejšího muzea kvůli tomu, abych tady přednášel o parních strojích a parní síle. Přivezl jsem součást sbírky, která je tady za mnou a lidi budou moct vidět v provozu modely historických parních strojů od starověku až po moderní parní elektrárnu s turbínou. Jsem tady pro to, abych je vzdělával a pobavil sebe a je taky. Parní stroje mají tu výhodu, že se líbí všem. Líbí se holkám, líbí se klukům, malým dětem i dospělým. V tom tkví ta jejich univerzálnost a tím, jak je to malinké a funguje to, tak je to taky atraktivní. Protože se zajímám dějinami úplně od toho prvopočátku, tak jdu od toho starověku až po současnost přes všechny různé další mezistupně vývoje parních systémů, parovozy, parní lodě, stacionární parní stroj a mám tady stroje vlastně úplně od antiky, od toho počátku. Ty parní stroje získávám po celém světě na různých aukcích. Mám jak stroje nově vyrobené podle dobových vyobrazení, tak skutečně historické originály. Jeden z nich tady mám a ten má 100 let, takže lidé budou moci vidět v chodu historickou mechanickou hračku, která za normálních okolností bývá v muzeu nebo soukromých sbírkách, někde hluboce uzamčená. A my tady ji zprovozníme a budeme si s ní hrát. Ta prezentace se zabývá historií vývoje parního stroje a velice rád bych upozornil na to, že jsme tady hlavně kvůli tomu, že pan Božek slaví letos výročí a pan Božek je z nejlepších slezských vynálezců, či vůbec vynálezců u nás. Narodil se tady ve Slezsku, kousek odsud a je to velice důležitý takový český Leonardo da Vinci, protože vynalezl spoustu hodinových strojů a čerpadel a dokonce dělal protézy pro lidi zraněné v napoleonských válkách, ale hlavně vyjel v 1815 se svým krásným parovozem v Praze ve Stromovce a byl druhým na evropském kontinentu po francouzském vynálezci Nicolasi Josephu Cugnotovi a Božkův parostroj se učí v dějepisu i ve fyzice.
Jan Müller, student Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně: “Učili jsme se o něm už na základní škole. Josef Božek byl vynálezce. Postavil první parní stroj v Čechách a tahle výstava byla moc super. Moc se mi líbily ty parní stroje a líbilo se mi, jak ten pán byl velmi vtipný a taky se mi líbil ten parní stroj, jak to tam fungovalo, jak to tam bylo propojené ta ozubená kolečka. Moc se mi to líbilo.”
Iva Dluhošová, učitelka, Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně: “O Josefu Božkovi vědí poměrně hodně a přišli jsme sem proto, abychom ještě víc podpořili povědomí dětí o samotném vynálezci a muži, po němž bylo naše gymnázium pojmenováno. Celá ta prohlídka se nám moc líbila. Nejen ten obsah byl fantastický, kdy nás průvodce provedl úplně od začátku parostroje, až po Josefa Božka a jeho vynálezy. Úžasné bylo zapálení průvodce a to, jakým způsobem nám to přednesl, interaktivita, zábavný byl a děcka byla nadšená.”

Sběratel Miloslav Vaváček představil i jeden velmi zajímavý exemplář.

Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed: “Je to nejmenší parní elektrárna v České republice. Je vybavena turbínou, která dává 6000 otáček za minutu a je schopna vyrobit elektrický proud a rozsvítit tady to veřejné osvětlení. Což je velice efektivní, protože když lidé přijdou a stroj spustíme, tak se zhasne a v té tmě se to rozzáří a je to nádherné. Většinou přednáším hodně pro školy, muzea a tak podobně. A kromě jiného jsem získal za svoji sbírku, kterou prezentuji pro veřejnost, ocenění ve formě zápisu do České knihy rekordů a kuriozit a loni jsem byl vyhlášený jako rekordman roku právě tady v návaznosti na ty rekordy s párou a ještě s modely kanónů, se kterými taky střílím.”
Nahlásit chybu


K tématu

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Legionářská škola ožila ve studeneckém zámku, připomíná ji tu stálá výstava

23. listopadu 2023 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Stduénce byla otevřena malá expozice věnovaná legionářům. Připomíná, že tu před sto lety v místním zámku fungovala legionářská škola. Tuto historickou informaci oživil nápis, který byl odhalen během restaurátorských prací.

Slovenská malířka Alena Kolesárová vystavuje své obrazy v galerii Salla terena na bruntálském zámku

4. prosince 2023 17:13 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntálská kavárna Salla terena pokračuje v sérii uměleckých vernisáží ve své galerii v zámecké zahradě. Tentokrát představila své krásné olejomalby výborná slovenská malířka Alena Kolesárová. Její obrazy vynikají svou barevností a originálním zpracováním duchovních a přírodních motivů.


Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.


Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Klub Kobiet v Horní Suché uspořádal výstavu “Co dovedou naše ruce”

V Horní Suché se uskutečnila výstava „Co dovedou naše ruce“, kterou připravil Klub Kobiet při PZKO. Návštěvníci mohli obdivovat rukodělné výrobky vytvořené různými technikami, jako je pletení, práce ze dřeva či pergamano. Akce, která spojila místní ženy i muže, byla velkým úspěchem.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

20. listopadu 2024 17:10 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

20. listopadu 2024 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

V Č. Těšíně si komentovanou výstavkou miniaturních parních strojů připomněli výročí vynálezce Josefa Božka
Vydáno 25. února 2022 11:36, Český Těšín, Libor Běčák
Plnou parou vpřed. V historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně si studenti i dospělí mohli připomenout 240. výročí narození místního vynálezce Josefa Božka.

Sběratel Miloslav Vaváček, zapsaný i v knize rekordů, tam představil sbírku miniaturních a plně funkčních parních strojů.

Veřejnost si může parní stroje prohlédnout ještě tuto sobotu od 9 do 16 hodin.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Je nadšeným sběratelem miniatur funkčních parních strojů, které představí jak školním skupinám tak dospělým. Edukační programy byly připraveny jak pro základní školy tak pro střední školy a musím říct, že máme tu výhodu, že v Českém Těšíně existuje Gymnázium Josefa Božka, což byl významný a vynálezce a konstruktér. V Českém Těšíně je pojmenována ulice po Josefu Boškovi no a samozřejmě se mu věnujeme i v naší expozici. Ke 240. výročí narození Josefa Božka vydali speciální turistickou známku, která je k dostání pouze u nás v historické budově v Českém Těšíně a je v omezeném počtu.”
Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed: “Já jsem přijal pozvání tady zdejšího muzea kvůli tomu, abych tady přednášel o parních strojích a parní síle. Přivezl jsem součást sbírky, která je tady za mnou a lidi budou moct vidět v provozu modely historických parních strojů od starověku až po moderní parní elektrárnu s turbínou. Jsem tady pro to, abych je vzdělával a pobavil sebe a je taky. Parní stroje mají tu výhodu, že se líbí všem. Líbí se holkám, líbí se klukům, malým dětem i dospělým. V tom tkví ta jejich univerzálnost a tím, jak je to malinké a funguje to, tak je to taky atraktivní. Protože se zajímám dějinami úplně od toho prvopočátku, tak jdu od toho starověku až po současnost přes všechny různé další mezistupně vývoje parních systémů, parovozy, parní lodě, stacionární parní stroj a mám tady stroje vlastně úplně od antiky, od toho počátku. Ty parní stroje získávám po celém světě na různých aukcích. Mám jak stroje nově vyrobené podle dobových vyobrazení, tak skutečně historické originály. Jeden z nich tady mám a ten má 100 let, takže lidé budou moci vidět v chodu historickou mechanickou hračku, která za normálních okolností bývá v muzeu nebo soukromých sbírkách, někde hluboce uzamčená. A my tady ji zprovozníme a budeme si s ní hrát. Ta prezentace se zabývá historií vývoje parního stroje a velice rád bych upozornil na to, že jsme tady hlavně kvůli tomu, že pan Božek slaví letos výročí a pan Božek je z nejlepších slezských vynálezců, či vůbec vynálezců u nás. Narodil se tady ve Slezsku, kousek odsud a je to velice důležitý takový český Leonardo da Vinci, protože vynalezl spoustu hodinových strojů a čerpadel a dokonce dělal protézy pro lidi zraněné v napoleonských válkách, ale hlavně vyjel v 1815 se svým krásným parovozem v Praze ve Stromovce a byl druhým na evropském kontinentu po francouzském vynálezci Nicolasi Josephu Cugnotovi a Božkův parostroj se učí v dějepisu i ve fyzice.
Jan Müller, student Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně: “Učili jsme se o něm už na základní škole. Josef Božek byl vynálezce. Postavil první parní stroj v Čechách a tahle výstava byla moc super. Moc se mi líbily ty parní stroje a líbilo se mi, jak ten pán byl velmi vtipný a taky se mi líbil ten parní stroj, jak to tam fungovalo, jak to tam bylo propojené ta ozubená kolečka. Moc se mi to líbilo.”
Iva Dluhošová, učitelka, Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně: “O Josefu Božkovi vědí poměrně hodně a přišli jsme sem proto, abychom ještě víc podpořili povědomí dětí o samotném vynálezci a muži, po němž bylo naše gymnázium pojmenováno. Celá ta prohlídka se nám moc líbila. Nejen ten obsah byl fantastický, kdy nás průvodce provedl úplně od začátku parostroje, až po Josefa Božka a jeho vynálezy. Úžasné bylo zapálení průvodce a to, jakým způsobem nám to přednesl, interaktivita, zábavný byl a děcka byla nadšená.”

Sběratel Miloslav Vaváček představil i jeden velmi zajímavý exemplář.

Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed: “Je to nejmenší parní elektrárna v České republice. Je vybavena turbínou, která dává 6000 otáček za minutu a je schopna vyrobit elektrický proud a rozsvítit tady to veřejné osvětlení. Což je velice efektivní, protože když lidé přijdou a stroj spustíme, tak se zhasne a v té tmě se to rozzáří a je to nádherné. Většinou přednáším hodně pro školy, muzea a tak podobně. A kromě jiného jsem získal za svoji sbírku, kterou prezentuji pro veřejnost, ocenění ve formě zápisu do České knihy rekordů a kuriozit a loni jsem byl vyhlášený jako rekordman roku právě tady v návaznosti na ty rekordy s párou a ještě s modely kanónů, se kterými taky střílím.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/cesky-tesin/11000030049/v-c-tesine-si-komentovanou-vystavkou-miniaturnich-parnich-stroju-pripomneli-vyroci-vynalezce-josefa-bozka