Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Č. Těšíně si komentovanou výstavkou miniaturních parních strojů připomněli výročí vynálezce Josefa Božka

Český Těšín |

Plnou parou vpřed. V historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně si studenti i dospělí mohli připomenout 240. výročí narození místního vynálezce Josefa Božka.

Sběratel Miloslav Vaváček, zapsaný i v knize rekordů, tam představil sbírku miniaturních a plně funkčních parních strojů.

Veřejnost si může parní stroje prohlédnout ještě tuto sobotu od 9 do 16 hodin.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Je nadšeným sběratelem miniatur funkčních parních strojů, které představí jak školním skupinám tak dospělým. Edukační programy byly připraveny jak pro základní školy tak pro střední školy a musím říct, že máme tu výhodu, že v Českém Těšíně existuje Gymnázium Josefa Božka, což byl významný a vynálezce a konstruktér. V Českém Těšíně je pojmenována ulice po Josefu Boškovi no a samozřejmě se mu věnujeme i v naší expozici. Ke 240. výročí narození Josefa Božka vydali speciální turistickou známku, která je k dostání pouze u nás v historické budově v Českém Těšíně a je v omezeném počtu.”
Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed: “Já jsem přijal pozvání tady zdejšího muzea kvůli tomu, abych tady přednášel o parních strojích a parní síle. Přivezl jsem součást sbírky, která je tady za mnou a lidi budou moct vidět v provozu modely historických parních strojů od starověku až po moderní parní elektrárnu s turbínou. Jsem tady pro to, abych je vzdělával a pobavil sebe a je taky. Parní stroje mají tu výhodu, že se líbí všem. Líbí se holkám, líbí se klukům, malým dětem i dospělým. V tom tkví ta jejich univerzálnost a tím, jak je to malinké a funguje to, tak je to taky atraktivní. Protože se zajímám dějinami úplně od toho prvopočátku, tak jdu od toho starověku až po současnost přes všechny různé další mezistupně vývoje parních systémů, parovozy, parní lodě, stacionární parní stroj a mám tady stroje vlastně úplně od antiky, od toho počátku. Ty parní stroje získávám po celém světě na různých aukcích. Mám jak stroje nově vyrobené podle dobových vyobrazení, tak skutečně historické originály. Jeden z nich tady mám a ten má 100 let, takže lidé budou moci vidět v chodu historickou mechanickou hračku, která za normálních okolností bývá v muzeu nebo soukromých sbírkách, někde hluboce uzamčená. A my tady ji zprovozníme a budeme si s ní hrát. Ta prezentace se zabývá historií vývoje parního stroje a velice rád bych upozornil na to, že jsme tady hlavně kvůli tomu, že pan Božek slaví letos výročí a pan Božek je z nejlepších slezských vynálezců, či vůbec vynálezců u nás. Narodil se tady ve Slezsku, kousek odsud a je to velice důležitý takový český Leonardo da Vinci, protože vynalezl spoustu hodinových strojů a čerpadel a dokonce dělal protézy pro lidi zraněné v napoleonských válkách, ale hlavně vyjel v 1815 se svým krásným parovozem v Praze ve Stromovce a byl druhým na evropském kontinentu po francouzském vynálezci Nicolasi Josephu Cugnotovi a Božkův parostroj se učí v dějepisu i ve fyzice.
Jan Müller, student Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně: “Učili jsme se o něm už na základní škole. Josef Božek byl vynálezce. Postavil první parní stroj v Čechách a tahle výstava byla moc super. Moc se mi líbily ty parní stroje a líbilo se mi, jak ten pán byl velmi vtipný a taky se mi líbil ten parní stroj, jak to tam fungovalo, jak to tam bylo propojené ta ozubená kolečka. Moc se mi to líbilo.”
Iva Dluhošová, učitelka, Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně: “O Josefu Božkovi vědí poměrně hodně a přišli jsme sem proto, abychom ještě víc podpořili povědomí dětí o samotném vynálezci a muži, po němž bylo naše gymnázium pojmenováno. Celá ta prohlídka se nám moc líbila. Nejen ten obsah byl fantastický, kdy nás průvodce provedl úplně od začátku parostroje, až po Josefa Božka a jeho vynálezy. Úžasné bylo zapálení průvodce a to, jakým způsobem nám to přednesl, interaktivita, zábavný byl a děcka byla nadšená.”

Sběratel Miloslav Vaváček představil i jeden velmi zajímavý exemplář.

Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed: “Je to nejmenší parní elektrárna v České republice. Je vybavena turbínou, která dává 6000 otáček za minutu a je schopna vyrobit elektrický proud a rozsvítit tady to veřejné osvětlení. Což je velice efektivní, protože když lidé přijdou a stroj spustíme, tak se zhasne a v té tmě se to rozzáří a je to nádherné. Většinou přednáším hodně pro školy, muzea a tak podobně. A kromě jiného jsem získal za svoji sbírku, kterou prezentuji pro veřejnost, ocenění ve formě zápisu do České knihy rekordů a kuriozit a loni jsem byl vyhlášený jako rekordman roku právě tady v návaznosti na ty rekordy s párou a ještě s modely kanónů, se kterými taky střílím.”
Nahlásit chybu


K tématu

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Původně si kreslili jen tak v zámeckém parku, teď už vystavují

6. října 2023 13:10 | Studénka | Petra Dorazilová

V knihovně na sídlišti byla zahájena výstava mladých studéneckých výtvarníků. Jsou jimi žáci Základní školy Františka kardinála Tomáška. Jejich kresby zachycují historické objekty města.

V Galerii Maryčka v Havířově je k vidění výstava Krok za krokem za našimi předky

10. října 2023 15:47 | Havířov | Bára Kelnerová

Klub genealogie a heraldiky při Městském kulturním středisku v Havířově uspořádal v Galerii Maryčka výstavu Krok za krokem za našimi předky. Součástí jsou nejen rodokmeny, ale i návody, jak pátrat v minulosti.


Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

Včera 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

4. října 2024 10:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

4. října 2024 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Poruba pracuje na novém strategickém plánu. Podílet se na něm budou odborníci i široká veřejnost

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.


LiStOVáNí v Karviné - Scénické čtení děti motivuje ke čtení knížek

V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání realizovaného statutárním městem Karviná připravila regionální knihovna pro 3. třídy LiStOVáNí. Scénické čtení má děti motivovat ke čtení knížek.

Město po záplavách obnoví písečnou pláž na Karvinském moři

Hladina Karvinského moře se v době záplav zvedla natolik, že zaplavila i část písečné pláže, mobiliář i nová mola.

Zahradní slavnost stacionáře Galaxie centrum pomoci doprovázel déšť, náladu to nezkazilo

Na závěr ještě navštívíme denní stacionář Galaxie centrum pomoci, který pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Herci svým scénickým čtením knížek motivují karvinské děti ke čtení

4. října 2024 17:34 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V rámci místního akčního plánu rozvoje vzdělávání připravila karvinská regionální knihovna pro děti základních škol LiStOVáNí. Jde o scénické čtení, které má děti motivovat ke čtení knížek.

Déšť nepřekazil program zahradní slavnosti karvinského stacionáře

4. října 2024 15:51 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Karvinský denní stacionář Galaxie centrum pomoci pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Hendikepovaní sportovci se utkali ve stolním tenise

4. října 2024 11:21 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Mladí lidé s hendikepem se setkali v Havířově na turnaji ve stolním tenise. Jednalo se už o desátý ročník, do kterého se letos poprvé zapojili i sportovci ze Slovenska.

V Č. Těšíně si komentovanou výstavkou miniaturních parních strojů připomněli výročí vynálezce Josefa Božka
Vydáno 25. února 2022 11:36, Český Těšín, Libor Běčák
Plnou parou vpřed. V historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně si studenti i dospělí mohli připomenout 240. výročí narození místního vynálezce Josefa Božka.

Sběratel Miloslav Vaváček, zapsaný i v knize rekordů, tam představil sbírku miniaturních a plně funkčních parních strojů.

Veřejnost si může parní stroje prohlédnout ještě tuto sobotu od 9 do 16 hodin.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Je nadšeným sběratelem miniatur funkčních parních strojů, které představí jak školním skupinám tak dospělým. Edukační programy byly připraveny jak pro základní školy tak pro střední školy a musím říct, že máme tu výhodu, že v Českém Těšíně existuje Gymnázium Josefa Božka, což byl významný a vynálezce a konstruktér. V Českém Těšíně je pojmenována ulice po Josefu Boškovi no a samozřejmě se mu věnujeme i v naší expozici. Ke 240. výročí narození Josefa Božka vydali speciální turistickou známku, která je k dostání pouze u nás v historické budově v Českém Těšíně a je v omezeném počtu.”
Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed: “Já jsem přijal pozvání tady zdejšího muzea kvůli tomu, abych tady přednášel o parních strojích a parní síle. Přivezl jsem součást sbírky, která je tady za mnou a lidi budou moct vidět v provozu modely historických parních strojů od starověku až po moderní parní elektrárnu s turbínou. Jsem tady pro to, abych je vzdělával a pobavil sebe a je taky. Parní stroje mají tu výhodu, že se líbí všem. Líbí se holkám, líbí se klukům, malým dětem i dospělým. V tom tkví ta jejich univerzálnost a tím, jak je to malinké a funguje to, tak je to taky atraktivní. Protože se zajímám dějinami úplně od toho prvopočátku, tak jdu od toho starověku až po současnost přes všechny různé další mezistupně vývoje parních systémů, parovozy, parní lodě, stacionární parní stroj a mám tady stroje vlastně úplně od antiky, od toho počátku. Ty parní stroje získávám po celém světě na různých aukcích. Mám jak stroje nově vyrobené podle dobových vyobrazení, tak skutečně historické originály. Jeden z nich tady mám a ten má 100 let, takže lidé budou moci vidět v chodu historickou mechanickou hračku, která za normálních okolností bývá v muzeu nebo soukromých sbírkách, někde hluboce uzamčená. A my tady ji zprovozníme a budeme si s ní hrát. Ta prezentace se zabývá historií vývoje parního stroje a velice rád bych upozornil na to, že jsme tady hlavně kvůli tomu, že pan Božek slaví letos výročí a pan Božek je z nejlepších slezských vynálezců, či vůbec vynálezců u nás. Narodil se tady ve Slezsku, kousek odsud a je to velice důležitý takový český Leonardo da Vinci, protože vynalezl spoustu hodinových strojů a čerpadel a dokonce dělal protézy pro lidi zraněné v napoleonských válkách, ale hlavně vyjel v 1815 se svým krásným parovozem v Praze ve Stromovce a byl druhým na evropském kontinentu po francouzském vynálezci Nicolasi Josephu Cugnotovi a Božkův parostroj se učí v dějepisu i ve fyzice.
Jan Müller, student Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně: “Učili jsme se o něm už na základní škole. Josef Božek byl vynálezce. Postavil první parní stroj v Čechách a tahle výstava byla moc super. Moc se mi líbily ty parní stroje a líbilo se mi, jak ten pán byl velmi vtipný a taky se mi líbil ten parní stroj, jak to tam fungovalo, jak to tam bylo propojené ta ozubená kolečka. Moc se mi to líbilo.”
Iva Dluhošová, učitelka, Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně: “O Josefu Božkovi vědí poměrně hodně a přišli jsme sem proto, abychom ještě víc podpořili povědomí dětí o samotném vynálezci a muži, po němž bylo naše gymnázium pojmenováno. Celá ta prohlídka se nám moc líbila. Nejen ten obsah byl fantastický, kdy nás průvodce provedl úplně od začátku parostroje, až po Josefa Božka a jeho vynálezy. Úžasné bylo zapálení průvodce a to, jakým způsobem nám to přednesl, interaktivita, zábavný byl a děcka byla nadšená.”

Sběratel Miloslav Vaváček představil i jeden velmi zajímavý exemplář.

Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed: “Je to nejmenší parní elektrárna v České republice. Je vybavena turbínou, která dává 6000 otáček za minutu a je schopna vyrobit elektrický proud a rozsvítit tady to veřejné osvětlení. Což je velice efektivní, protože když lidé přijdou a stroj spustíme, tak se zhasne a v té tmě se to rozzáří a je to nádherné. Většinou přednáším hodně pro školy, muzea a tak podobně. A kromě jiného jsem získal za svoji sbírku, kterou prezentuji pro veřejnost, ocenění ve formě zápisu do České knihy rekordů a kuriozit a loni jsem byl vyhlášený jako rekordman roku právě tady v návaznosti na ty rekordy s párou a ještě s modely kanónů, se kterými taky střílím.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/cesky-tesin/11000030049/v-c-tesine-si-komentovanou-vystavkou-miniaturnich-parnich-stroju-pripomneli-vyroci-vynalezce-josefa-bozka