6000 tun rajčat ročně. Tolik díky otevření nového skleníku o rozloze zhruba 3,5 hektarů vyprodukuje Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Celková rozloha zdejších skleníků je tak nyní 15 hektarů.
Tomáš Dudák, generální ředitel společnosti SPUR: „My dneska produkujeme především rajčata. Malé koktejlky, střapeček na keříčku, který si naši zákazníci kupují na váhu i ty malé, řekl bych nejlepší rajčata, co máme na trhu, protože mají cukernatost 12 °Bx. To je náš hlavní produkt, převážně pro české odběratele. V malém množství tady ještě v demo skleníku, který je veřejnosti přístupný, pěstujeme i okurky a venku maliny.“
Díky otevření nového skleníku se zvýší roční produkce farmy o jednu třetinu.
Jan Fučík, manažer skleníků: „Tím, že jsme se rozšířili, tak vypěstujeme až o 800 tun rajčat více meziročně v porovnání s loňským rokem.“
Rajčata se zde pěstují v organickém kokosovém substrátu a k zavlažování se využívá dešťová voda.
Jan Fučík, manažer skleníků: „Každou rostlinku zavlažujeme zvlášť, takže jsme schopni přesně kontrolovat, kolik ke každé rostlince přiteče vody, přičemž samozřejmě ovlivňujeme její kvalitu a mícháme tu zálivku podle toho, co přesně ta rostlina potřebuje.“
Kromě provozu skleníku bylo spuštěno i nové energocentrum. Jeho cílem je dosáhnout energetické nezávislosti.
Jiří Stodůlka, jednatel Farmy Bezdínek: „Dosud jsme odebírali teplo z elektrárny ČEZ, nicméně tato uhelná elektrárna je na konci své životnosti a je plánované její uzavření. Z tohoto důvodu jsme potřebovali postavit nový tepelný zdroj, abychom byli schopni pokrýt ty energetické potřeby našeho provozu.“
Tomáš Dudák, generální ředitel společnosti SPUR: „Nám už minulý rok výrazně zdražili teplo o trojnásobek, tudíž jsme na to museli nějakým způsobem reagovat, abychom ten provoz skleníků tady nějak udrželi.“
Celkem se do nového skleníku i do energocentra investovalo 400 miliónů korun. 200 miliónů na každou z položek.