Od letošního roku musí každá obec zajistit sběr textilního odpadu. V Havířově radnice spolupracuje s humanitární organizací ADRA. Ta veškeré věci roztřídí. Zbytkový odpad pak odváží specializovaná firma k recyklaci, se kterou má magistrát smlouvu. Problém je ten, že mnozí lidé si stále myslí, že znehodnocený textil patří do směsného odpadu.
anketa: “Já se to snažím dávat do té, co je na to určena na ten textil. Staré a potrhané to tam nedávám."
Co děláte s věcmi, které už jsou úplně zničené?
anketa: “Vyhazuju ven.” Kam? “Do popelnice. Já si myslím, že ty speciální kontejnery jsou na oblečení, které se dá ještě použít.”
Že by se od ledna zvýšilo procento textilního odpadu, nezaznamenává ani ADRA.
Marcela Holková, vedoucí charitativních obchodů ADRA: “Do našich kontejnerů patří oděvy, patří obuv, patří hračky, ale ty oděvy mohou být i znehodnocené, znečištěné, co už by nikdy nikdo neoblíknul, protože na to ty bílé kontejnery slouží. Od nového roku se nezvýšilo procento odpadu, je to stejné. My máme z toho dvě třetiny dobrého zboží, co slouží ještě obchůdkům a šatníkům a jedna třetina je ten odpad.”
Lidé mohou vozit textilní odpad i na sběrné dvory.
Miroslav Sternadel, vedoucí střediska odpadového hospodářství TSH: "Vyvážíme ten kontejner minimálně jednou týdně. Na těch ostatních sběrných dvorech je to tak jednou za dva týdny.”
Společnost, která textilní odpad dále zpracovává, ho používá na výrobu například městského mobiliáře, kontejnerová stání, zastávky a další produkty.