Školní týmy se na začátku projektu ARV pro energetiku a udržitelnost seznámili s principy cirkulární ekonomiky a se zadáním, nad kterým museli kreativně přemýšlet.
Michael Sikora, projektový manažer ARV: "Jedná se o druhý ročník zapojení karvinských škol do projektu ARV, do kterého se Karviná zapojila v rámci mezinárodního evropského konsorcia, který je zaměřený na udržitelnost a energetiku. Jeho jedním z cílů je podpořit vzdělání a osvětu mládeže ve městě o nových tématech. V prvním ročníku jsme se se primárně věnovali fotovoltaice a instalaci fotovoltaických elektráren na střechy veřejných budov, letos jsme se podívali na cirkulární ekonomiku a školáci zpracovávali vyřazený kryt z polikliniky, kterému dávali nový život."
Účastníci semináře dostaly doslova volnou ruku, bylo na nich, jestli z krytu světla vytvoří umělecké dílo nebo třeba novou věc pro využít v domácnosti. A nápadů bylo opravdu hodně. Kromě toho se také měli zamyslet nad tím, jak by vylepšili stávající budovy ve městě. Hodnotící porota to neměla vůbec jednoduché.
Bára Hejtmánková, architektka a urbanistka Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT: "Laťka byla nastavená vysoko, jsou hodně šikovní, vůbec si neumím představit, jak bych se s tím poprala já v té době, rozhled mají veliký. Líbilo se mi, že ty týmy fungovaly pohromadě a taky se mi líbilo třeba SPŠ Karviná přemýšlela nad tím co máme k dispozici, co umíme, jaké je naše know-how, co jsme schopni udělat a udělali super stolek, který si umím představit, že někde ve škole mají, který dokáží používat a k něčemu slouží a hmyzí hotel, který vypadá jednoduše, přitom to ale mohou někde opřít a využívat a našli tam tu přidanou hodnotu, všechny ty projekty se mi moc."
Právě hmyzí hotel, který prezentovali žáci gymnázia, byl ve finále ohodnocen hned dvěma cenami. celkovým 2. místem a také cenou sympatie ostatních týmů.
Natálie Řuchovská, členka týmu Gymnázia Karviná: "Potěšily nás obě ceny, že jsme vyhráli a že se to líbilo i ostatním nejen porotcům, protože naše věková skupina to vnímá taky trochu jinak než dospělí."
Nejlépe ze všech se zadání zhostil tým ze Základní školy Dělnická.
Matyáš Madecki, člen týmu ZŠ a MŠ Dělnická: "Absolutně jsme to nečekali, ale je to zasloužené, pracovali jsme na tom strašně dlouho a ceníme si toho. Všichni jsme do toho něco vložili. Já jsem navrhl budovy, kamarádka interaktivní tabuli, všechno jsme spojili a potom vyšlo toto."
Téma recyklace je jedním ze základním pilířů projektu ARV.
Bára Hejtmánková, architektka a urbanistka Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT: "My řešíme rekonstrukci polikliniky a zabýváme se tím, že chceme starou budovu přenést do nového provozu,nového stavu a nového tisíciletí a to, co v ní je, nemusíme vzít a zahodit, ale použít jinak.Proto dostali kryty z polikliniky a měli se zamyslet nad tím, jak by je mohli využít, aby to sloužilo dál."
Spolupráce Karviné s Českým vysokým učením technickým v Praze v rámci mezinárodního konsorcia na projektu ARV pro energetiku a udržitelnost bude pokračovat i v dalších letech, další téma se pro žáky připravuje.