Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Buchtobraní ve Starém Městě potěšilo všech pět smyslů

Celý MS kraj |

Již 12. ročník tradičního Buchtobraní proběhl ve Starém Městě u Bruntálu. Na své si tady přišly všechny smysly. Výrobky krásně vypadaly, voněly, chutnaly a soutěž doprovodila stylová muzika.

Soutěže v pečení buchet sladkých i slaných se každoročně účastní celá vesnice, dokonce i hosté z okolí.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky: „Je to akce, kterou pořádáme každé léto a pořádá ho sdružení Korálky, což jsou vlastně bývalé maminy, teď už s odrostlýma dětma, také obec nám velice pomáhá a vychází vstříc se všemi akcemi, které pořádáme.“
Richard Šanda (nez.), starosta Starého Města: „No mě se líbí, já se vždycky těším na tady tuto akci. Jsem rád, že se nám ji podařilo uspořádat v této době a že se nám zúčastnili nějací lidé a že přišli. Myslím, že je to akce, která má tady už nějakou tradici a opravdu se na to těšíme vždycky.“

Celá akce vznikla vznikla před lety spontánně jako aktivita čtyř maminek, které si chtěly vlastně jen zpestřit odpoledne s kočárky.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky: “No protože se nám to zdálo jako dobrej nápad, tak jsme udělali plakátek, kdyby se někdo chtěl přidat, no a už v tom prvním ročníku se přidalo, řekla bych skoro 30 holek a dalších žen tady ze Starého Města a měly jsme vlastně takové první kolo soutěže a od té doby je to čím dál vychytanější, řekla bych.“

Pravidla soutěže jsou velmi jednoduchá. Každý zájemce doma něco upeče a přinese na dlouhý stůl na hřiště, kde ho pořadatelé zaevidují. Všichni soutěžící i návštěvníci dostanou hlasovací korálek, kterým pak hodnotí v kategorii Buchta sympatie tu, která se jim nejvíce líbí vizuálně.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky:“ Potom, až je odhlasováno, tak nastoupí vlastně porota, jsou to lidé, vybraní tady z vesnice nebo z hostů, kteří přišli z Bruntálu, a ti potom ochutnávají, jak ta buchta vlastně vypadá, jak voní a udělujeme další ceny, první druhé místo a třetí za sladkou buchtu, diplom za slanou buchtu a ještě i děti dostávají svůj diplom a krásné ceny, které nám naši sponzoři věnují.“
Veronika Kulašová, vítězka: „Koláčky s tvarohem a borůvkama. Od oka, běžně, co děláme doma.“
Lucie Ivánková, pekařka, druhé místo: „Sušenky čokoládové s čokoládou.“
Jaroslava Majorová, vítězka pečení slané buchty: „Slaný koláč z cukety a cuketové placičky. Protože je sezóna a rodí se cukety, tak jsme dělali cuketový koláč.“

A pekli dokonce i muži, i děti. Ani diváci však nepřijdou zkrátka. Všechny výrobky jsou následně rozporcovány a za poslechu písní kapely, která celou akci doprovází všemi nakonec snězeny.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky: „Každý si může nabídnout kolik chce, co hrdlo ráčí, vždycky je toho dost, k tomu tady se ještě griluje, hraje kapela, čepuje se pivo, je to bezvadná akce.“

Staroměstské Buchtobraní stylově zapadá do mozaiky gastronomických akcí v celých Jeseníkách. Již nyní se mohou zájemci těšit na Hodokvas rytíře Kobylky na hradě Sovinci v polovině srpna, Festival řízků v Malé Morávce nebo na gulášový Kočovský kotlík v sobotu 29. srpna.

Nahlásit chybu


K tématu

Jedním z nejstarších Masopustů v regionu byl 14. Masopust ve Starém Městě

3. března 2025 15:39 | Bruntál | Karel Soukop

Různě dlouho trvá porevoluční tradice Masopustu v podhůří Jeseníků. Oslava vítání jara a začátku předmasopustního období začíná vždy v období po 6. lednu a trvá až do Popeleční středy, která zahajuje 40 denní půst před Velikonocemi.

Na dohled od Petrových kamenů se slétly čarodějnice ve Starém Městě

1. května 2025 11:07 | Bruntál | Karel Soukop

Veselé slety a pálení čarodějnic probíhají na konci dubna po celé zemi. Jen málokde však mohou tvrdit, že se akce koná na dohled od Petrových kamenů – místa, kde se před stovkami let údajně čarodějnice slétaly. Takovým místem je již tradičně Staré Město u Bruntálu.

V Karviné-Starém Městě probíhá sanace komunikace na náměstí Ondry Foltýna

4. listopadu 2025 14:25 | Karviná | Gabriela Stašová

Náměstí Ondry Foltýna v Karviné-Starém Městě právě prochází velkou rekonstrukcí. Její součástí bude mimo jiné i oprava autobusové zastávky a kompletní zvýšení pohodlí i estetiky pro místní obyvatele i řidiče, kteří zde projíždí.


Bruntálský krystalek 2025 - setkání otužilců na bruntálském Kobylím rybníku

Včera 16:03 | Bruntál | Karel Soukop

Letošní sekání otužilců na rybníku v centru města bylo dokonalou prověrkou odvahy i odolnosti účastníků akce. Teploměr se zastavil na sedmi stupních pod nulou. Voda měla nulu, což je pro otužilce ideální stav, kdy vstupují do vody, teplejší, než vzduch.

Messalina podpořila mladé kapely na speciálním koncertě v karvinském klubu Hard Cafe

27. prosince 2025 14:33 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinský klub Hard Cafe se otřásl v základech, tentokrát to však měli na svědomí mnohem mladší muzikanti, než je zvykem. Kapela Messalina na svůj speciální koncert přizvala mnohem mladší hudební kolegy a ti ukázali, že v nich dřímá talent a touha něco dokázat.

Při čelním střetu škodovky s volvem na Rýmařovsku se zranilo 8 lidí

Včera 8:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K vážné dopravní nehodě mezi obcemi Stará Ves a Žďárský potok na Bruntálsku spěchali v sobotu odpoledne záchranáři a policisté, aby tam pomohli několika zraněným. Příčinou by mělo být nečekané přejetí jednoho z osobních aut v zatáčce do protisměru.

V Palkovicích se hrál vánoční florbalový turnaj o pohár starosty

Včera 10:06 | Palkovice | Libor Běčák

Tradiční vánoční turnaj ve florbale se hrál na konci prosince v palkovické sportovní hale.

Vedení Frýdku-Místku poděkovalo zaměstnancům sociálních služeb

Včera 9:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pro zaměstnance a klienty svých organizací si vedení města každý rok připraví drobné dárky. Výjimkou nebyly ani letošní Vánoce. Dárkem byl kalendář s informacemi o Frýdku-Místku.


Pomoc záchranářů si v MSK o Vánocích vyžádala více než tisícovka lidí

27. prosince 2025 13:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nedostatek práce během tři vánočních dnů si zdravotníci záchranné služby v Moravskoslezském kraji rozhodně nemohli stěžovat. Celkem zasahovali o 1073 lidí.

30 let Okresní hospodářské komory v Karviné přineslo spoustu milníků a úspěchů

27. prosince 2025 14:35 | Karviná | Gabriela Stašová

Okresní hospodářská komora oslavila 30 let svého fungování. Za tu dobu sdružovala a pomohla spoustě podnikatelských subjektů k lepšímu fungování a zaštítila další služby.

Pokladničky jsou zapečetěny, Tříkrálová sbírka klepe na dveře

26. prosince 2025 11:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita se intenzivně připravuje na Tříkrálovou sbírku. Oslovuje dobrovolníky, chystá kostýmy, koruny a pečetí pokladničky. Koledníci vyrazí do ulic zkraje ledna.

Karvinští otužilci se sešli na Štědrý den, otužili svá těla a utužili každoroční tradici

27. prosince 2025 8:58 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinští otužilci se opět sešli na Karvinském moři i na Štědrý den dopoledne, aby shrnuli celý svůj rok a zakončili jej svým odvážným koníčkem. Otužování má v Karviné tradici a každým rokem se v tento den sejdou na Karvinském moři desítky příznivců otužování.

Před svinovským kostelem stojí unikátní betlém

25. prosince 2025 9:38 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově letos poprvé vznikl obecní betlém. Nejde však jen o vánoční dekoraci, ale o nový symbol setkávání, který má lidem v uspěchané době připomenout klid a pospolitost.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

25. prosince 2025 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Vražda na Štědrý den v domě ve Vratimově? Policie zadržela podezřelého

24. prosince 2025 16:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté vyjížděli na Štědrý den dopoledne k tragickému případu do Vratimova na Ostravsku. V jednom z domů nalezli muže bez známek života. Policie potvrdila, že šlo o násilnou smrt, případem se nyní zabývají krajští kriminalisté.

Nedorazila k lékaři a má vypnutý telefon. Rodina měla strach o život ženy z Havířova

23. prosince 2025 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina i policisté intenzivně pátrali po mladé ženě z Havířova. Nedorazila k lékaři a měla vypnutý telefon. Rodina měla strach o její život. Po několika hodinách od zveřejnění pátrání se žena vrátila domů.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci

23. prosince 2025 13:25 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.

Buchtobraní ve Starém Městě potěšilo všech pět smyslů
Vydáno 7. srpna 2020 10:23, Celý MS kraj, Karel Soukop
Již 12. ročník tradičního Buchtobraní proběhl ve Starém Městě u Bruntálu. Na své si tady přišly všechny smysly. Výrobky krásně vypadaly, voněly, chutnaly a soutěž doprovodila stylová muzika.

Soutěže v pečení buchet sladkých i slaných se každoročně účastní celá vesnice, dokonce i hosté z okolí.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky: „Je to akce, kterou pořádáme každé léto a pořádá ho sdružení Korálky, což jsou vlastně bývalé maminy, teď už s odrostlýma dětma, také obec nám velice pomáhá a vychází vstříc se všemi akcemi, které pořádáme.“
Richard Šanda (nez.), starosta Starého Města: „No mě se líbí, já se vždycky těším na tady tuto akci. Jsem rád, že se nám ji podařilo uspořádat v této době a že se nám zúčastnili nějací lidé a že přišli. Myslím, že je to akce, která má tady už nějakou tradici a opravdu se na to těšíme vždycky.“

Celá akce vznikla vznikla před lety spontánně jako aktivita čtyř maminek, které si chtěly vlastně jen zpestřit odpoledne s kočárky.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky: “No protože se nám to zdálo jako dobrej nápad, tak jsme udělali plakátek, kdyby se někdo chtěl přidat, no a už v tom prvním ročníku se přidalo, řekla bych skoro 30 holek a dalších žen tady ze Starého Města a měly jsme vlastně takové první kolo soutěže a od té doby je to čím dál vychytanější, řekla bych.“

Pravidla soutěže jsou velmi jednoduchá. Každý zájemce doma něco upeče a přinese na dlouhý stůl na hřiště, kde ho pořadatelé zaevidují. Všichni soutěžící i návštěvníci dostanou hlasovací korálek, kterým pak hodnotí v kategorii Buchta sympatie tu, která se jim nejvíce líbí vizuálně.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky:“ Potom, až je odhlasováno, tak nastoupí vlastně porota, jsou to lidé, vybraní tady z vesnice nebo z hostů, kteří přišli z Bruntálu, a ti potom ochutnávají, jak ta buchta vlastně vypadá, jak voní a udělujeme další ceny, první druhé místo a třetí za sladkou buchtu, diplom za slanou buchtu a ještě i děti dostávají svůj diplom a krásné ceny, které nám naši sponzoři věnují.“
Veronika Kulašová, vítězka: „Koláčky s tvarohem a borůvkama. Od oka, běžně, co děláme doma.“
Lucie Ivánková, pekařka, druhé místo: „Sušenky čokoládové s čokoládou.“
Jaroslava Majorová, vítězka pečení slané buchty: „Slaný koláč z cukety a cuketové placičky. Protože je sezóna a rodí se cukety, tak jsme dělali cuketový koláč.“

A pekli dokonce i muži, i děti. Ani diváci však nepřijdou zkrátka. Všechny výrobky jsou následně rozporcovány a za poslechu písní kapely, která celou akci doprovází všemi nakonec snězeny.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky: „Každý si může nabídnout kolik chce, co hrdlo ráčí, vždycky je toho dost, k tomu tady se ještě griluje, hraje kapela, čepuje se pivo, je to bezvadná akce.“

Staroměstské Buchtobraní stylově zapadá do mozaiky gastronomických akcí v celých Jeseníkách. Již nyní se mohou zájemci těšit na Hodokvas rytíře Kobylky na hradě Sovinci v polovině srpna, Festival řízků v Malé Morávce nebo na gulášový Kočovský kotlík v sobotu 29. srpna.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021375/buchtobrani-ve-starem-meste-potesilo-vsech-pet-smyslu