V centru Frenštátu pod Radhoštěm v historické budově z roku 1876 leží místní muzeum. Moderní expozice otevřené v roce 2007 jsou zaměřeny na lidový výtvarný projev, vývoj místní řemeslné výroby, problematiku vystěhovalectví a rozvoj kulturního a společenského života regionu spolu s jeho přírodními i historickými podmínkami.
Alena Figarová, vedoucí a kurátorka muzea: „Počátky muzejní organizované vlastivědné práce ve Frenštátě vznikly už koncem 19. století. Vznikly protože se připravovala národopisná výstava Československa v Praze a region se na ni také účastnil. Vznikl zde tedy národopisný odbor, který se staral o tom, aby se posbíralo, co nejvíce věcí, a to jak z Frenštátu, tak okolních obcí. Následně se historie muzea odvíjela takovým způsobem, že tady byla stále snaha muzeum založit, ale došlo k tomu až v roce 1951.“
Muzeum poté vystřídalo několik budov, ale nakonec se usídlilo v budově historické měšťanské chlapecké školy. Celkem zde lidé naleznou 9 expozic. Jendou z nich je například Kolébka české turistiky.
Martin Trubač, průvodce, Muzejní a vlastivědná společnost ve Frenštátě p. R: Frenštátsko je významným střediskem sportu. Mimo jiné tady zdejší rodák Jiří Raška se stal olympionikem v zimních sportech. Máme tady tomu věnovanou i samostatnou miniexpozici, ale rád bych zmínil i místní spolek Pohorská jednota Radhošť, který vznikl v roce 1884 a tedy 4 roky před vznikem českého klubu turistů a byl tedy patrně první česky mluvící turistickou organizací u nás. Právě jim mimo jiné vděčíme za vybudování Pusteven, které slouží až dodnes.“
Jedna z nejrozsáhlejších expozic se věnuje tkalcovství a barvířství, tedy řemesla pro region velmi významná.
Martin Trubač, průvodce, Muzejní a vlastivědná společnost ve Frenštátě p. R: „Můžete tady nahlédnout, jak probíhala celá technologie tvorby plátna od prvního zpracování lnu až po jeho dokončení na tkalcovských stavech.“
Navazuje zde nástin historie barvířství a lidé se mohou podívat i do dílny, která ukazuje jak vypadala ruční výroba modrotisku.
Martin Trubač, průvodce, Muzejní a vlastivědná společnost ve Frenštátě p. R: „Zdejší expozice demonstruje, jak probíhala technologie samotného tisknutí. Raznice se potřela ochrannou barvou, která měla krýt místa, která měla ve finále zůstat bílá. Pak se takto upravená látka namočila do barvířské lázně, kde už bylo rozpuštěné indigo a poté barva zasychala. Nakonec se barva vyplavovala roztokem velmi zředěné kyseliny sírové.“
Další expozice věnující se fenoménu vystěhovalectví do Ameriky je pravděpodobně jedinou svého druhu v Česku.
Martin Trubač, průvodce, Muzejní a vlastivědná společnost ve Frenštátě p. R: „V tom 19. století se zdejší tkalci ocitli v úpadku a mnohým nezbylo nic jiného než opustit zdejší kraj a hledat uplatnění jinde. Mnozí ho našli v americkém Texasu. Tak vznikla tato expozice, která je rozdělena na 3 části. Ta první symbolicky zachycuje zdejší domov, a zachycuje, co vše si ti lidé museli vyřídit vůbec předtím než se mohli vydat na cestu. Pak je tady taková pomyslná cesta na moři, která končí na druhé straně lávky ukázkami z Texasu.“
Martin Trubač, průvodce, Muzejní a vlastivědná společnost ve Frenštátě p. R: „Jednou z kuriozit, kterou se zdejší muzeum může pochlubit je unikátní sbírka knoflíků a broží, kterou muzeu odkázal farář Josef Slavíček. Zajímavé na nich je, že se nám zachovaly i v jeho původní aranži.“
Muzeum ale nenabízí pouze stálé expozice.
Alena Figarová, vedoucí a kurátorka muzea: „K těm stálým expozicím, které v muzeu máme, máme i výstavní síně v přízemí, kde se konají krátkodobé výstavy. K nim probíhají i edukační programy pro děti.“
Kromě toho zde vydávají i vlastní časopis.
Alena Figarová, vedoucí a kurátorka muzea: „Ten časopis vychází nepřetržitě od roku 1992 až do současnosti s letos vyšel už jeho 40. ročník. Je to jediné vlastivědné periodikum, které zde v regionu Frenštátska vychází.“
V příštím roce plánují dvě nové výstavy. První se bude věnovat umění na Frenštátsku a druhá fotografiím, které dokumentují historii přestavby města a tedy, jak Frenštát vypadal v minulém století.