Zdeněk Orlita, historik a vedoucí Světa Komenského Fulnek: „Tento objekt byl vlastně až do Bitvy na Bílé hoře sborem Jednoty Bratrské. To znamená, že tady ve Fulneku, stejně jako v ostatních městech tehdejšího markrabství moravského, se zde nacházeli členové jednoty bratrské, což byla evangelická církev, která v českých zemích existuje zhruba od poloviny 15. století. Jan Amos Komenský přichází do Fulneku v květnu roku 1618, což byla vlastně revoluční doba českého stavovského povstání. Je to doba, kdy se vlastně po celé Evropě začíná rozdmýchávat konflikt 30tileté války. On tady přichází jako pastor do jednoho ze svých prvních působišť, a ve Fulneku vyučuje a spravuje ten sbor až do června roku 1621.“
Samotná expozice má na základě bouřlivého období příchodu Komenského do Fulneku název Na prachu vichřice.
Zdeněk Orlita, historik a vedoucí Světa Komenského Fulnek: „My jsme se pokusili návštěvníkům nějak přiblížit, tu tehdejší atmosféru a když jsme přemýšleli, jakým nástrojem to udělat, jak ho vtáhnout do každodenního života a politicko-náboženských problémů té doby, kdy Komenský ve Fulneku působí, tak jsme použili tehdejší jednostránkové tištěné, dobové letáky, které fungovaly na způsob dnešních novin nebo internetu. Ty letáky jsme ve spolupráci s fakultou umění v Ostravě nechali naskenovat a pomocí ploškové animace jsme z toho udělali takové šedesáti sekundové animované filmy, které si zde návštěvník může na klenbě sboru promítnout.“
Mezipatro muzea je věnováno sborovému zpěvu jako velmi důležitému prvku liturgie Jednoty Bratrské.
Zdeněk Orlita, historik a vedoucí Světa Komenského Fulnek: „My jsme potom vytvořili společně s katedrou muzikologie v Brně rekonstrukci těch zpěvů, které věřící v době Komenského pobytu zpívali, takže návštěvníci mají možnost si tady na dotykové obrazovce vybrané nahrávky pustit.“
Muzeum je celkově pojato moderně se spoustou interaktivních prvků, ale nechybí zde ani originální exponáty.
Zdeněk Orlita, historik a vedoucí Světa Komenského Fulnek: „Ve sbírkách muzea Novojičínska máme k dispozici několik kancionálů, které byly vytištěny v Kralicích v roce 1618, takže jeden originální zpěvník z roku 1618, tedy období, kdy zde Komenský začíná působit, si mohou návštěvníci prohlédnout v rámci expozice a dalším unikátním předmětem, který zde mohou spatřit je originál oltářního ubrusu z konce 17. století.“
Návštěvu muzea si mohou užít všechny věkové kategorie, zvláště díky her, kterých se v rámci prohlídky mohou účastnit.
Hana Orlitová, edukátorka: „Tady mám v ruce dvě hry, které se hrajou v expozici a výstava je doplněna i o drobnější artefakty, jako tady ten model sboru v různých časových obdobích, takže si děti mohou podle svého uvážení sestavit mladší nebo starší podobu sboru, zatímco dospělí si mohou přečíst texty.“
Roční návštěvnost muzea se pohybuje kolem šesti tisíc lidí. Více než polovinu tvoří návštěvníci v rámci edukačních programů.
Hana Orlitová, edukátorka: „Nejnavštěvovanější edukační programy jsou dva. V jednom z nich se zabýváme životopisem J.A. Komenského a specifický tím, jakou roli zde ve Fulneku zastával. Druhý program je ve městě a je také velmi navštěvovaný a oblíbený a bereme děti ještě do kostela nejsvětější trojice, sv. Josefa a prohlížíme si barokní památky ve Fulneku.“
Letos mají v muzeu připravenou i novinku. Badatelský program pro děti, kdy účastníci získají nejen znalosti, ale také kompetence. Sami si budou moct zjistit, jaké role Komenský ve Fulneku zastával, a to pomocí nástrojů historika. I nově příchozím má tedy Svět Komenského co nabídnout.