Policie obvinila 32letého muže ze Středočeského kraje z podvodů a zneužívání cizích identit. Během tří let údajně nabízel zboží, které nikdy neexistovalo, a podvodně získal více než 6,7 milionu korun. Celkově je evidováno téměř 1 700 poškozených. Na případu pracovali kriminalisté z několika krajů, kteří postupně shromáždili obsáhlý důkazní materiál.
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
/
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
0:00
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas --:-
1x
Kapitoly
Bez popisů, vybráno
nastavení titulků, otevřít okno pro nastavení titulků
Bez titulků, vybráno
This is a modal window.
Video nemohlo být načteno, buď kvůli chybě serveru, sítě nebo proto, že daný formát není podporován.
32letý muž ze Středočeského kraje od roku 2017 do roku 2020 nabízel na inzertních serverech a online tržištích k prodeji mobily, herní konzole a jiné zboží. Věci ale nikdy neměl a ani nedodal.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Pro získání důvěry kupujících měl používat fotokopie dokladů několika desítek osob, pod jejichž identitou vystupoval. I oni jsou poškozeni, neboť fotokopie dokladů na nich s využitím sociálního inženýrství vylákal, když zareagovali na jeho nabídku úvěru. Měl dokonce užívat přes 100 bankovních účtů na jejich identity. Celkově měl provést na 900 transakcí a podvodně získané peníze buď vybírat, nebo nakupovat virtuální měnu. V součtu je u spisu téměř 1 700 poškozených, způsobená škoda se pohybuje kolem 6,7 milionu korun a o škodu více než 300 000 korun se měl pokusit."
Na případu pracovali kriminalisté oddělení kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a z téhož oddělení i kriminalisté z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Po vyhodnocení věci byly oba spisové materiály spojeny a prověřování již pokračovalo pouze v Ostravě.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Spisový materiál, který se průběžně rozšiřoval o další skutky, čítá aktuálně cca 120 šanonů. Poškození jsou nejen z Moravskoslezského kraje, ale z celé republiky (Pelhřimov, Praha, Cheb, Klatovy, Hodonín, Ústí n. Labem...).. Objasnění bylo časově i odborně náročné. Bylo třeba každou výpověď poškozených zadokumentovat, zanalyzovat a s informacemi pracovat. Výslechy mnohých z 1 700 poškozených zajišťovali kolegové v dalších krajích, kteří k našemu spisu zasílali množství trestních oznámení."
Kriminalisté byli v úzkém a pravidelném kontaktu s provozovateli internetových serverů, bankovních institucí a dalších společností, i jimi poskytnuté informace vyhodnocovali. Pracovali i se závěry znaleckého zkoumání věcí, typu elektronika, zajištěných nejen při domovní prohlídce.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Kriminalista, který vedl prověřování, správně vsadil na své zkušenosti. Opět se mu osvědčilo vytváření grafů, schémat propojení a obsáhlých přehledů, například skutků, poškozených osob či zneužitých identit. Jen takto se dají přehledně zachytit jednotlivé aspekty a propojení v tak rozsáhlých případech."
Po náročném rozklíčování policisté nakonec na podvodníka přišli.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Vrchní komisař krajského odboru analytiky a kybernetické kriminality v prosinci 2024 obvinil 32letého muže ze Středočeského kraje ze zločinu podvodu dílem dokonaným a dílem nedokonaným a ze zvlášť závažného zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za výše popsané jednání mu hrozí trest v rozmezí 8 až 12 let."
Paradoxní je, že muž už sedí ve vězení. Od roku 2020 je tam za podobné podvody. Odsouzen byl dokonce už počtvrté.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Dalo by se říci, že si touto trestnou činností vydělával na živobytí. Každopádně, musel se svým způsobem snažit, promýšlet jednání a vyvíjet činnost, například intenzivně komunikovat s poškozenými, řešit stovky e-mailů, ve kterých jednou vystupoval jako muž, jindy jako žena. Řešil i transakce a částečně měl myslet i na to, jak zahladit stopy."
Pokud se stanete obětí jakéhokoliv podvodu, ať už při prodeji nebo nákupu zboží na internetu, je dobré událost nahlásit. I když je škoda malého rozsahu, podvedených bývá často mnohem více a policisté pak viníkům škody posčítají. Pokud se je podaří dopadnout, hrozí jim pak vyšší tresty.
Příklady podvodných textů od obviněného muže; zdroj: Policie ČR
Léto je v plném proudu a s ním také různé kulturní akce a festivaly. Toho bohužel opět využívají podvodníci, kteří se snaží ze zájemců vylákat peníze za nákup falešných či neexistujících
vstupenek.
Inzerát na internetu sliboval vysoké zhodnocení peněz. Jenže šlo o podvod. Dva muži z Karvinska se chytili na udičku a podvodníci je dokázali tak oklamat, že jim muži bezmezně důvěřovali. Nakonec jim podvedení muži poslali dohromady téměř 3 miliony korun.
Jen oči pro pláč bohužel zůstávají lidem, kteří naletí falešným bankéřům. Ti dokáží doslova během chvíle připravit lidi o statisíce i miliony korun. A podvedených bohužel stále přibývá. Letos už kriminalisté v Moravskoslezském kraji řeší na 40 případů se škodou téměř 15 milionů korun. Policie varuje: nikdy nesdělujte své údaje po telefonu a ověřujte si informace přímo u své banky.
Karviná i letos pokračuje ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze v rámci mezinárodního konsorcia projektu ARV pro energetiku a udržitelnost. Do projektu je aktivně zapojena i karvinská mládež, která se v rámci něj přišla podívat do dolu ČSA, aby se dozvěděla něco o jeho minulosti i současnosti.
Návštěvnost Moravskoslezského kraje v prvním čtvrtletí letošního roku zůstává na obdobné úrovni jako loni. Díky voucherovému programu vzrostl zájem především o oblast Jeseníků. Kraj proto plánuje druhé kolo této podpory.
V prostorách Nemocnice Třinec právě probíhají praktické maturitní zkoušky studentů zdravotnických škol, které představují významný krok na jejich cestě k budoucímu povolání. Tyto zkoušky jsou nejen ověřením odborných znalostí a dovedností, ale také momentem, kdy mladí lidé poprvé naplno vnímají odpovědnost, kterou zdravotnické povolání přináší.
Rekreační areál Karvinské moře projde v sobotu 17. května od 10 do 13 hodin důkladným jarním úklidem. Do dobrovolnické akce, kterou připravil magistrát města Karviná, se může zapojit každý návštěvník.
Dva lidi, které zavalily sutiny, vyprostili hasiči ze zborcených vnitřních prostor hotelů v Čeladné. Další hosty uvězněné ve vyšším patře evakuovali po žebříku.
Policie aktualizovala informace týkající se čtvrtečního požáru bytu v domě na ostravském sídlišti Dubina. Krátce po poledni tam došlo v panelovém domě v ulici Milana Fialy k požáru, který si vyžádal zásah policie, hasičů i záchranářů. Díky rychlé reakci policistů se podařilo evakuovat zhruba čtyři desítky obyvatel, zachránit muže na vozíku i ženu prchající z okna.
Dopravní policisté z Frýdku-Místku prověřují okolnosti nehody, k níž došlo 25. dubna ráno na ulici Frýdlantská. Osobní vůz srazil chlapce na přechodu pro chodce. Ten z místa nehody odešel a zatím se nepodařilo zjistit jeho totožnost.
Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod. Soutěž prověřila celkem 17 týmů profesionálních i dobrovolných jednotek, které se utkaly v simulacích reálných scénářů nehod. Frýdecký tým předvedl nejlepší výkon právě mezi dobrovolnými jednotkami.
V Havířově a Opavě odstartoval 8. ročník branně vědomostní soutěže Wolfram pro základní a střední školy Moravskoslezského kraje. Letos se do ní zapojilo rekordních 152 škol. Vítězové oblastních kol postoupí do zářijového finále ve vojenském prostoru Libavá.
Soutěž, během které se mají děti angličtinou bavit, a ne stresovat, pořádala Základní škola Butovická. Znalosti jazyka v ní formou her a kvízů prověřily děti z deseti škol ze Studénky a okolí.
Návštěvnost Moravskoslezského kraje v prvním čtvrtletí letošního roku zůstává na obdobné úrovni jako loni. Díky voucherovému programu vzrostl zájem především o oblast Jeseníků. Kraj proto plánuje druhé kolo této podpory.
Podzimní parlamentní volby slibují střet tradičních politických stran s novými výzvami i aktéry. Poprvé v historii budou moci čeští občané žijící v zahraničí volit korespondenčně. Nálada ve společnosti naznačuje, že půjde o klíčové volby v době proměnlivé domácí i evropské politiky.
Jedinečnou originální výstavu mají možnost vidět návštěvníci centra města. Výtvarný ateliér při SVČ sdružuje mladé zájemce o výtvarné umění i originální tvorbu. Nyní poprvé se mladí umělci rozhodli prezentovat svá díla na veřejnosti.
Dvě samičky levharta cejlonského narozené loni v listopadu se po půl roce vydávají poprvé ven. Návštěvníci Zoo Ostrava je tak mohou vídat ve venkovním výběhu.
V roce 2020 ukončil svou činnost internát Střední školy stavební a dřevozpracující v Ostravě. MS kraj se proto rozhodl prostory v Zábřehu zrekonstruovat a využít jinak – jako zázemí pro záchranáře a Správu silnic.
Platforma Family Business Week vznikla na podporu rodinného podnikání. Pořádá mimo jiné setkání s názvem FBW regiony, to letošní, desáté, se konalo v Čeladné.
Používal cizí identitu a podvedl 1 700 lidí. Za peníze dopředu nabízel zboží, které neměl
Vydáno 13. ledna 2025 15:39, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Policie obvinila 32letého muže ze Středočeského kraje z podvodů a zneužívání cizích identit. Během tří let údajně nabízel zboží, které nikdy neexistovalo, a podvodně získal více než 6,7 milionu korun. Celkově je evidováno téměř 1 700 poškozených. Na případu pracovali kriminalisté z několika krajů, kteří postupně shromáždili obsáhlý důkazní materiál.
video: Policie ČR
32letý muž ze Středočeského kraje od roku 2017 do roku 2020 nabízel na inzertních serverech a online tržištích k prodeji mobily, herní konzole a jiné zboží. Věci ale nikdy neměl a ani nedodal.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Pro získání důvěry kupujících měl používat fotokopie dokladů několika desítek osob, pod jejichž identitou vystupoval. I oni jsou poškozeni, neboť fotokopie dokladů na nich s využitím sociálního inženýrství vylákal, když zareagovali na jeho nabídku úvěru. Měl dokonce užívat přes 100 bankovních účtů na jejich identity. Celkově měl provést na 900 transakcí a podvodně získané peníze buď vybírat, nebo nakupovat virtuální měnu. V součtu je u spisu téměř 1 700 poškozených, způsobená škoda se pohybuje kolem 6,7 milionu korun a o škodu více než 300 000 korun se měl pokusit."
Na případu pracovali kriminalisté oddělení kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a z téhož oddělení i kriminalisté z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Po vyhodnocení věci byly oba spisové materiály spojeny a prověřování již pokračovalo pouze v Ostravě.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Spisový materiál, který se průběžně rozšiřoval o další skutky, čítá aktuálně cca 120 šanonů. Poškození jsou nejen z Moravskoslezského kraje, ale z celé republiky (Pelhřimov, Praha, Cheb, Klatovy, Hodonín, Ústí n. Labem...).. Objasnění bylo časově i odborně náročné. Bylo třeba každou výpověď poškozených zadokumentovat, zanalyzovat a s informacemi pracovat. Výslechy mnohých z 1 700 poškozených zajišťovali kolegové v dalších krajích, kteří k našemu spisu zasílali množství trestních oznámení."
Kriminalisté byli v úzkém a pravidelném kontaktu s provozovateli internetových serverů, bankovních institucí a dalších společností, i jimi poskytnuté informace vyhodnocovali. Pracovali i se závěry znaleckého zkoumání věcí, typu elektronika, zajištěných nejen při domovní prohlídce.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Kriminalista, který vedl prověřování, správně vsadil na své zkušenosti. Opět se mu osvědčilo vytváření grafů, schémat propojení a obsáhlých přehledů, například skutků, poškozených osob či zneužitých identit. Jen takto se dají přehledně zachytit jednotlivé aspekty a propojení v tak rozsáhlých případech."
Po náročném rozklíčování policisté nakonec na podvodníka přišli.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Vrchní komisař krajského odboru analytiky a kybernetické kriminality v prosinci 2024 obvinil 32letého muže ze Středočeského kraje ze zločinu podvodu dílem dokonaným a dílem nedokonaným a ze zvlášť závažného zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za výše popsané jednání mu hrozí trest v rozmezí 8 až 12 let."
Paradoxní je, že muž už sedí ve vězení. Od roku 2020 je tam za podobné podvody. Odsouzen byl dokonce už počtvrté.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Dalo by se říci, že si touto trestnou činností vydělával na živobytí. Každopádně, musel se svým způsobem snažit, promýšlet jednání a vyvíjet činnost, například intenzivně komunikovat s poškozenými, řešit stovky e-mailů, ve kterých jednou vystupoval jako muž, jindy jako žena. Řešil i transakce a částečně měl myslet i na to, jak zahladit stopy."
Pokud se stanete obětí jakéhokoliv podvodu, ať už při prodeji nebo nákupu zboží na internetu, je dobré událost nahlásit. I když je škoda malého rozsahu, podvedených bývá často mnohem více a policisté pak viníkům škody posčítají. Pokud se je podaří dopadnout, hrozí jim pak vyšší tresty.
Příklady podvodných textů od obviněného muže; zdroj: Policie ČR