Česká republika není příliš ambiciózní, co se využití vodíku týká, proto se náš kraj rozhodl využít možnost financování z Euroregionu Silesia a spolupracovat s polskou stranou.
Lukáš Adámek, projektový manažer, MS Vodíkový Klastr: „Chceme propojit aktéry na úrovni tvorby strategií a vizí, abychom mohli podpořit rozvoj přeshraničního podnikání v oblasti technologií vodíku. Polská strana na regionu Silesia, což je město Rybník, se aktivně zapojuje do akademického sektoru vodíkové technologie. To znamená, že už má nějaké studijní programy. V tomto se určitě můžeme inspirovat. Má plničku, má vize v dopravě, ve které my zatím trošku pokulháváme. Takže je tam opravdu co si předat.“
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Vodík jako takový je palivo budoucnosti a každé zkušenosti, které někde vzniknou, a sdílení těchto zkušeností je dobré. Já budu samozřejmě první, kdo bude apelovat na to, abychom se už v rámci Green Dealu přestali bavit o barvě vodíku, ale pojďme se bavit jenom o vodíku. Protože ta barva vodíku nám celkem svazuje ruce, abychom mohli dělat projekty, které by byly smysluplné. Ale bohužel ta cena je taková, že by tyto projekty nedopadly. Proto jsem rád, že dnes ten workshop je a zkusíme si tyto zkušenosti vyměnit. Vodíku se samozřejmě nebráníme, akorát musíme ten pohled trošičku změnit, protože pokud si budeme hrát pouze na zelený vodík, tak určitě tady v kraji dlouho ještě nebude.“
Město Rybnik je vzorem v Polsku a touží po založení Vodíkového klastru, který v našem kraji už funguje.
Ewelina Wloch, vedoucí Odboru nových technologií, město Rybnik: „Pokud jde o vodík, je Rybnik lídrem v Polsku. U nás nejde jen o dopravu či vodíkové stanice, ale jdeme dál, například vzděláváním mládeže.“
Wojciech Kiljanczyk, místostarosta Rybnika: „Chceme spolupracovat, chceme u vás získat kontakty a inspirovat se vaším Vodíkovým klastrem.“
Náš kraj zase může po polském vzoru zlepšit vodíkové propojení mezi firmami a vysokými školami.