Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hrdinové na čtyřech tlapkách. Služební psi loni v MS kraji zasahovali u 1 700 případů

Celý MS kraj |

Moravskoslezští psovodi se služebními psy mají za sebou úspěšný rok. V terénu vypátrali celkem 57 zločinců. Nezastavili je ani nástrahy v podobě letících květináčů. Čtyřnohý parťák Willy například našel zloděje v trafostanici, fenka Daphne zase včas zachránila pacienta, který v mrazu odešel z nemocnice.

Policejní psi v kraji loni znovu pomáhali hledat ztracené lidi, drogy i pachatele v úkrytech. Čtyřnozí pomocníci zvládli náročné pátrání v terénu i nebezpečné útoky agresivních zločinců.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "I v roce 2025 bylo denním chlebem moravskoslezských kynologů a jejich čtyřnohých parťáků pátrání po osobách pohřešovaných anebo podezřelých z trestné činnosti, ohledání požářišť, vyhledávání psychotropních látek či výbušnin, nasazení při bezpečnostních opatřeních. Propátrávali složité venkovní terény, bludiště rozsáhlých budov, podezřelí z trestné činnosti vymýšleli různé skrýše a stalo se i, že na ně byl shozen květináč a „hasičák“."

Jeden z chlupatých hrdinů zastavil zloděje, který se schovával v trafostanici. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté ze Slezské Ostravy sdělili 40letému muži ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu krádeže. V polovině letošního února měl násilně vniknout do budov na oploceném pozemku v této části Ostravy. Do popelnice a dalších nádob si měl připravit jím odstřižené elektrické kabely. Nic ale nestihl odnést, neboť služební pes Willy šel několik set metrů po jeho stopě a vyštěkal ho ukrytého v trafostanici. Škoda na odcizení, poškození a opravě šplhá k částce 55 000 korun."

V našem kraji slouží přes šedesát psovodů, kteří mají k dispozici více než stovku vycvičených německých a belgických ovčáků. Tito specialisté pomáhají při pátrání po lidech i hledání drog a k práci využívají moderní trasovací technologii.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Z činnosti moravskoslezské kynologie v roce 2025: Policejní služební kynologie má v Česku tradici a nezastupitelné místo. Přes 60 policistů - kynologů (z nich 6 žen) z moravskoslezského oddělení služební kynologie slouží se psy výjezdovými a hlídkovými na šesti skupinách základních kynologických činností v okresech kraje a dále na skupině speciálních kynologických činností, což jsou specialisté na výbušniny, drogy či akceleranty hoření. Většina z více než 100 pejsků (z nich přes 30 fen) jsou němečtí ovčáci, ve stavu jsou i belgičtí ovčáci. Nic nenahradí smysly psů, zejména jejich čich. Moravskoslezská policie má ale i skvělé psovody, což se odráží i v perfektní přípravě mladých psů na atestace a rovněž ve službě. Své kvality dokazují naši kynologové i perfektními umístěními na soutěžích, včetně mistrovských. Psovodi úzce spolupracují se všemi policejními službami a složkami. Denně jsou voláni k pátrání po osobách podezřelých z trestné činnosti, často ukrytých, rovněž k vyhledání předmětů na místě souvisejících s případem. Policisté cvičí psy k vyhledávání drog, výbušnin a akcelerantů hoření. Neobejde se bez nich žádná pátrací akce po pohřešovaných osobách, při kterých využívají trasovací a lokalizační zařízení pTRACK, díky němuž se zvyšuje šance pohřešovanou osobu nalézt v kratším šase. Podílejí se také na bezpečnostních opatřeních u akcí sportovních, kulturních i bezpečnostních."

Jejich práce má skvělé výsledky. Loni vyjížděli k více než 1 700 událostem a dopadli 57 pachatelů. Celkem našli 24 pohřešovaných lidí a v desítkách případů úspěšně odhalili drogy nebo stopy po žhářství.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "V roce 2025 byli služební psi a psovodi nasazeni ve více než 1 700 případech. „Na kontě“ mají 57 vyhledaných osob podezřelých z protiprávního jednání (včetně osob ukrytých na místech trestných činů) a na 130 vyhledaných předmětů (včetně věcí odhozených třeba po vloupání). Účastnili se téměř 220 pátracích akcí, zejména po osobách pohřešovaných, a 24 osob bylo i díky nim nalezeno. Nutno podotknout, že mnohdy se jednalo o plané poplachy. Ve více než 60 případech označil pes přítomnost drog, šlo o vozidla, byty a jiná místa. Kynologové se psy pracovali na zhruba 80 požářištích, ve čtyřech desítkách případů pes místo s akcelerantem hoření označil. Téměř 145krát vyjížděli na pyrotechnické prohlídky, k účasti na opatření anebo k případům s podezřením na uložení výbušniny (informace o uložení se naštěstí ani jednou nepotvrdila)."

Policie se podělila i o několik zajímavých případů z minulého roku. Jejich práce začala hned zkraje roku. Policejní pes Ragnar dovedl psovoda k pachateli. Ukázalo se, že se jedná o známou firmu.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "První úspěšné nasazení služebního psa bylo hned druhý lednový den. Policisté z obvodního oddělení Město Albrechtice pátrali po osobě, která se před několika dny vloupala do rekreačních chat v Heřmanovicích a Hejnově. Zjistili, že podezřelý se může pohybovat v bývalém rekreačním areálu ve Městě Albrechtice. Přivolaný služební pes Ragnar skočil do objektu oknem. Prohledal za vedení bruntálského psovoda přízemí i první patro, kde začal u zavřených dveří aktivně štěkat. Za nimi byl 39letý muž, kterého po dalším prověřování obou případů obvinili krnovští kriminalisté z přečinů porušení domovní svobody a krádeže. Muž měl na přelomu roku „vysklít“ okna obou chat, v Heřmanovicích a Hejnově, a odcizit několik lahví alkoholu anebo jídlo. Byl opakovaně pro obdobnou trestnou činnost odsouzen, v rejstříku trestu má za posledních několik let 14 záznamů. V době zadržení byl na něj navíc vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody."

K dalšímu případu vyjížděl psovod se svým psem Isarem. Podařilo se mu vyčmuchat zloděje v průmyslovém areálu, který se schovával pod stolem. Na svém kontě měl se svým komplicem vloupání do autoservisu. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Pod stolem se v průmyslovém areálu ve Frýdku-Místku marně ukrýval 30letý muž. Samozřejmě tam nepracoval. Vyštěkal ho pes Isar frýdecko-místeckého psovoda a převzali si ho policisté z obvodního oddělení. Zjistili, že tento 33letý muž se měl spolu s 30letým komplicem na počátku března vloupat do autoservisu a odcizit například uhlové brusky, akumulátory či vrtačku. Škoda vyšplhala k 150 000 korunám. Policisté sdělili dvojici ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu krádeže. Starší muž byl za obdobnou trestnou činnost v posledních třech letech odsouzen." 

Skvělou práci odvedl i pes Barney. Zvládl vystopovat pachatele, který se vloupal na benzinovou čerpací stanici. I přes větší vzdálenost a těžký terén vyčmuchal 30ti letého muže. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Služební pes Barney frýdecko-místeckého psovoda se vyznamenal u červencového případu vloupání do benzinové čerpací stanice. Šel doslova po stopě, v tomto případě pachové, podezřelého. Nejdříve označil odcizené zboží a tašku v té chvíli ještě neznámého. Neomylně pak vedl svého psovoda několik set metrů terénem přes mnoho přírodních překážek, rybníků anebo oplocení. Zastavil se až u domu, kde se za stavebním materiálem ukrýval 30letý muž. Policisté z obvodního oddělení Frýdek-Místek mu sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinů krádeže a poškození cizí věci. Měl hodit kostku do skleněné výplně a tím si udělat cestu dovnitř čerpací stanice. Škoda na odcizeném alkoholu a cigaretách byla vyčíslena na zhruba 40 000 korun. Také on byl v posledních třech letech za obdobnou trestnou činnost potrestán."

Profesionalitu psovodů se služebními psy prověřil muž v Ostravě. Ten z lešení shazoval květináče a hasící přístoje na na policisty a psa Charyho. Hlídka se padajícím předmětům včas vyhnula a agresora na místě zadržela.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Ztížit ostravským policistům zákrok se rozhodl jisté srpnové noci 47letý muž. Strážci zákona vyjeli v Ostravě Přívoze na oznámení, že se kdosi pohybuje po lešení a uvnitř vybydlené nízkopatrové budovy. Krom dalších hlídek byl na místo přivolán i psovod se psem Charym. Během přesunu ale shodil v té chvíli ještě neznámý na zakročující policisty a psa z vyššího patra květináč a hasicí přístroj. Všichni se museli padajícím předmětům vyhýbat a ty dopadly do jejich těsné blízkosti. Muž nakonec skončil v rukou policistů z obvodního oddělení Přívoz, kteří ho oznámili správnímu orgánu pro podezření z přestupku na úseku veřejného pořádku."

Skvěle si vedla i fenka Daphne. Ta v říjnu rychle vypátrala nemocného muže, který odešel z nemocnice na Bruntálsku. V náročném terénu se skvěle zorientovala a pacienta našla nedaleko areálu. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Perfektní práci odvedla i fenka Daphne. S bruntálským psovodem přispěchala k pátrání po pohřešovaném muži, který ve špatném zdravotním stavu odešel v nemocničním areálu na Bruntálsku z péče lékařů. Byl říjen, brzo ráno. Daphne se v členitém objektu nemocnice perfektně zorientovala, rovněž tak v okolním terénu. Pána rychle nalezla, byl venku, nedaleko areálu."

Služební psi Jaggo a Zeus pomohli dopadnout cizince, kteří se snažili vyhnout kontrole na ostravské tržnici. Jeden pes zastavil muže při útěku přes plot, druhý pak našel dalšího schovaného muže mezi krabicemi s botami.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Koncem minulého roku kontrolovali cizinečtí policisté prodejce na ostravské tržnici. Jeden cizinec se chtěl evidentně kontrole vyhnout, rozběhl se k okraji areálu a přeskočil plot. V útěku mu ale zabránil právě služební pes Jaggo naší psovodky. Jednalo se o 23letého cizince z jihovýchodní Asie, který pobýval již zhruba rok a půl v ČR bez oprávnění k pobytu. Cizinečtí policisté mu uložili správní vyhoštění na 1 rok. Ani při následné kontrole ubytovny u tržnice nechyběl služební pes, tentokrát Zeus druhé psovodky. Osvědčil se, vyhledal totiž cizince, který se skrýval před policisty mezi regály za větší krabicí s botami. Důvodem mohlo být, že neměl ze zákona povinné zdravotní pojištění."
Nahlásit chybu


K tématu

Auto s klíčky v zapalování žena vyloženě nabídla zloději, ten neváhal a ujel

7. srpna 2025 9:34 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Trestuhodnou nezodpovědností málem přišla o své auto žena z Ostravy, která na parkovišti u domu s plným vědomím ponechala auto nezamčené a s klíčky v zapalování. Takové nabídky nemohl nevyužít bystrý výlupek, který do auta nasedl a vyrazil na projížďku. Naštěstí ho policisté brzy dopadli.

Služební pes přivedl policisty ke dvěma pachatelům vloupání

6. srpna 2025 10:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jen několik minut se mohli radovat dva zloději z lupu, který se jim podařilo ukořistit v jedné z orlovských prodejen. Na jejich stopu se vydal služební pes, jehož čenich se nemýlil.

Dvojice vykrádala odstavené autobusy na Opavsku a Bruntálsku

29. června 2025 15:57 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté z Opavy a Bruntálu objasnili sérii vloupání do odstavených autobusů. Z krádeží a poškození vozidel obvinili dva mladíky z Opavska. Celkem měli spáchat nebo se pokusit spáchat 11 skutků, při kterých způsobili škody za desítky tisíc korun.


Horní Bludovice prohrály zbytečný spor, zastupitele zřejmě čeká trestní stíhání

Včera 18:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bývalá starostka Horních Bludovic Petra Ficková společně s dalšími zastupiteli dostala obec do situace, která ji bude stát nemalé peníze, a někteří zastupitelé se dokonce mohou obávat, že proti nim bude vedeno trestní řízení.

V Dole ČSM finišuje vyklízení a utěsňování štol před zásypem

20. května 2026 18:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý labyrint chodeb v podzemí černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku postupně uzavírají hráze, za které už se nikdo nikdy nedostane. Na povrch se vyváží materiál, který má ještě nějakou hodnotu, zbytek zůstane v zasypané šachtě.

Nové cisterny mají další 4 dobrovolné sbory hasičů. Nahradí i 40 let staré vozy

Včera 13:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Hned čtyři dobrovolné sbory hasičů v Ostravě dostaly nová cisternová vozidla. Umožní jim to daleko efektivnější, bezpečnější zásah a navíc i jistotu, že vozidlo neselže. Ta původní jsou totiž i 40 let stará.

Bazén je připraven otevřít. Na tělo bez pohybu upozorní plavčíka hodinky

20. května 2026 12:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Skončila rekonstrukce venkovního bazénu. Otevře prvního června. Plavce bude kromě plavčíků hlídat i unikátní bezpečnostní systém, který dosud mají jen tři koupaliště v republice.

Rodáci z Hrušova se zajímají o jeho budoucí podobu, letos se jich sešlo 150 včetně Marie Rottrové

Rodiště Vlastimila Brodského nebo Marie Rottrové a část Slezské Ostravy s nejpohnutější historií – to je Hrušov. Přestože už tu většina rodáků nebydlí, pravidelně se scházejí. Na letošní setkání se jich sjelo 150 a pozvání přijala taky právě Marie Rottrová.

Z návrhů obyvatel Frýdku-Místku pro Riviéru vede sportovní hala

19. května 2026 20:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Občané pomáhají najít smysluplné využití pozemků, které Frýdek-Místek opětovně nabyl na sídlišti Riviéra. Své nápady sdělili na plánovacím dni, který radnice pořádala na parkovišti u baseballového hřiště.

Policista ve volnu zachránil ženě u bitcoinmatu přes sto tisíc korun

20. května 2026 9:30 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Zkušený policista si během svého volna všiml ve Frýdku-Místku ženy, která telefonovala u bitcoinmatu. Hned mu bylo jasné, že se jedná o podvod a ženu varoval, aby hovor okamžitě ukončila. Ta už sice stihla podvodníkům poslat přes 200 tisíc korun, díky rychlému zásahu ale neztratila dalších 150 tisíc. Policie znovu varuje, že skuteční bankéři lidi k vkládání peněz do bitcoinmatů nikdy nenutí.

Historický dům v Ostravě-Přívoze projde proměnou za sto milionů korun

Včera 9:11 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Přes sto let starý dům na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze čeká velká oprava. Už příští rok zde lidé najdou sedmnáct nájemních bytů, kavárnu a služebnu městské policie. Tato proměna výrazně oživí celé okolí a přinese do této části města větší bezpečí.

Stonavští školáci vyrazili za pirátským dobrodružstvím do Beskyd

20. května 2026 14:50 | Stonava | Jiří Brzóska

Učení nemusí probíhat jen v lavicích. Právě pobyt mimo školní prostředí přináší dětem nové zkušenosti, více pohybu i společné zážitky, na které dlouho vzpomínají. Škola v přírodě proto zůstává oblíbenou součástí školního roku také ve Stonavě. Každoročně se jí účastní žáci prvního stupně, pro které je pobyt v přírodě nejen zpestřením výuky, ale také přínosem pro zdraví a kolektivní vztahy.

Žáci z Horní Suché se zapojili do soutěže Mladý cyklista

20. května 2026 12:29 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Na havířovském dopravním hřišti se konalo oblastní kolo soutěže Mladý cyklista. Děti si tak mohly ověřit znalosti a dovednosti, které nabyly v rámci školní výuky. Své zástupce vyslaly i obě základní školy z Horní Suché.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026 od 25 000 Kč

Dva cizinci se během tří hodin vloupali do tří objektů. Jednomu z nich není ani 15 let

20. května 2026 8:36 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Bohumínští policisté chytili dva mladé cizince při vloupání do domu. Ukázalo se, že za jedinou noc vykradli několik dalších míst. Starší z nich navíc lhal policistům o své totožnosti a hrozí mu tři roky vězení. Druhý cizinec nemá ani patnáct let, takže není trestně odpovědný.

Stavba Moravskoslezské technologické akademie vzbuzuje zájem osobností

19. května 2026 19:20 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Výstavba budovy MS technologické akademie je jednou z největších krajských investic v oblasti školství. Pojďme si poslechnout názory osobností na tento projekt.

Moravskoslezská technologická akademie bude mít novou budovu

19. května 2026 19:17 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj zahájil výstavbu sídla Moravskoslezské Technologické Akademie v Ostravě. Nové centrum nabídne středním odborným školám zázemí pro výuku v oblastech elektromobility, robotiky, digitálních technologií a dalších témat zaměřených na aktuální trendy a budoucnost.

Polský konzulát připomněl výročí ústavy

19. května 2026 16:07 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Polský generální konzulát v Ostravě hostil slavnostní recepci u příležitosti polského státního svátku – Dne ústavy. Setkání připomnělo jednu z nejvýznamnějších událostí polských dějin a zároveň potvrdilo dlouhodobě dobré vztahy mezi Polskem a Moravskoslezským krajem.

Těžba uhlí skončila, bývalí havíři nezapomínají. Sešli se řadu let po uzavření dolu

19. května 2026 14:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžba černého uhlí v Česku definitivně skončila, ale pro bývalé havíře z Dolu Doubrava zůstává hornictví stále součástí života. Po letech se znovu sešli lidé, kteří na jedné z nejstarších šachet Karvinska strávili většinu svého pracovního života.

Dětské centrum Pluto má nové zázemí

19. května 2026 12:50 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Krajské zařízení Dětské centrum Pluto v Havířově prošlo největší proměnou za svou historii. Původní objekt ustoupil demolici a na jeho místě vyrostlo moderní zařízení, které dětem nabídne prostředí co nejbližší běžnému domovu. Kromě pobytové části vzniknou také nové sociální služby pro rodiny s dětmi.

Hrdinové na čtyřech tlapkách. Služební psi loni v MS kraji zasahovali u 1 700 případů
Vydáno 12. března 2026 12:08, Celý MS kraj, Anna Břenková
Moravskoslezští psovodi se služebními psy mají za sebou úspěšný rok. V terénu vypátrali celkem 57 zločinců. Nezastavili je ani nástrahy v podobě letících květináčů. Čtyřnohý parťák Willy například našel zloděje v trafostanici, fenka Daphne zase včas zachránila pacienta, který v mrazu odešel z nemocnice.

foto: Policie ČR

Policejní psi v kraji loni znovu pomáhali hledat ztracené lidi, drogy i pachatele v úkrytech. Čtyřnozí pomocníci zvládli náročné pátrání v terénu i nebezpečné útoky agresivních zločinců.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "I v roce 2025 bylo denním chlebem moravskoslezských kynologů a jejich čtyřnohých parťáků pátrání po osobách pohřešovaných anebo podezřelých z trestné činnosti, ohledání požářišť, vyhledávání psychotropních látek či výbušnin, nasazení při bezpečnostních opatřeních. Propátrávali složité venkovní terény, bludiště rozsáhlých budov, podezřelí z trestné činnosti vymýšleli různé skrýše a stalo se i, že na ně byl shozen květináč a „hasičák“."

Jeden z chlupatých hrdinů zastavil zloděje, který se schovával v trafostanici. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté ze Slezské Ostravy sdělili 40letému muži ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu krádeže. V polovině letošního února měl násilně vniknout do budov na oploceném pozemku v této části Ostravy. Do popelnice a dalších nádob si měl připravit jím odstřižené elektrické kabely. Nic ale nestihl odnést, neboť služební pes Willy šel několik set metrů po jeho stopě a vyštěkal ho ukrytého v trafostanici. Škoda na odcizení, poškození a opravě šplhá k částce 55 000 korun."

V našem kraji slouží přes šedesát psovodů, kteří mají k dispozici více než stovku vycvičených německých a belgických ovčáků. Tito specialisté pomáhají při pátrání po lidech i hledání drog a k práci využívají moderní trasovací technologii.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Z činnosti moravskoslezské kynologie v roce 2025: Policejní služební kynologie má v Česku tradici a nezastupitelné místo. Přes 60 policistů - kynologů (z nich 6 žen) z moravskoslezského oddělení služební kynologie slouží se psy výjezdovými a hlídkovými na šesti skupinách základních kynologických činností v okresech kraje a dále na skupině speciálních kynologických činností, což jsou specialisté na výbušniny, drogy či akceleranty hoření. Většina z více než 100 pejsků (z nich přes 30 fen) jsou němečtí ovčáci, ve stavu jsou i belgičtí ovčáci. Nic nenahradí smysly psů, zejména jejich čich. Moravskoslezská policie má ale i skvělé psovody, což se odráží i v perfektní přípravě mladých psů na atestace a rovněž ve službě. Své kvality dokazují naši kynologové i perfektními umístěními na soutěžích, včetně mistrovských. Psovodi úzce spolupracují se všemi policejními službami a složkami. Denně jsou voláni k pátrání po osobách podezřelých z trestné činnosti, často ukrytých, rovněž k vyhledání předmětů na místě souvisejících s případem. Policisté cvičí psy k vyhledávání drog, výbušnin a akcelerantů hoření. Neobejde se bez nich žádná pátrací akce po pohřešovaných osobách, při kterých využívají trasovací a lokalizační zařízení pTRACK, díky němuž se zvyšuje šance pohřešovanou osobu nalézt v kratším šase. Podílejí se také na bezpečnostních opatřeních u akcí sportovních, kulturních i bezpečnostních."

Jejich práce má skvělé výsledky. Loni vyjížděli k více než 1 700 událostem a dopadli 57 pachatelů. Celkem našli 24 pohřešovaných lidí a v desítkách případů úspěšně odhalili drogy nebo stopy po žhářství.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "V roce 2025 byli služební psi a psovodi nasazeni ve více než 1 700 případech. „Na kontě“ mají 57 vyhledaných osob podezřelých z protiprávního jednání (včetně osob ukrytých na místech trestných činů) a na 130 vyhledaných předmětů (včetně věcí odhozených třeba po vloupání). Účastnili se téměř 220 pátracích akcí, zejména po osobách pohřešovaných, a 24 osob bylo i díky nim nalezeno. Nutno podotknout, že mnohdy se jednalo o plané poplachy. Ve více než 60 případech označil pes přítomnost drog, šlo o vozidla, byty a jiná místa. Kynologové se psy pracovali na zhruba 80 požářištích, ve čtyřech desítkách případů pes místo s akcelerantem hoření označil. Téměř 145krát vyjížděli na pyrotechnické prohlídky, k účasti na opatření anebo k případům s podezřením na uložení výbušniny (informace o uložení se naštěstí ani jednou nepotvrdila)."

Policie se podělila i o několik zajímavých případů z minulého roku. Jejich práce začala hned zkraje roku. Policejní pes Ragnar dovedl psovoda k pachateli. Ukázalo se, že se jedná o známou firmu.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "První úspěšné nasazení služebního psa bylo hned druhý lednový den. Policisté z obvodního oddělení Město Albrechtice pátrali po osobě, která se před několika dny vloupala do rekreačních chat v Heřmanovicích a Hejnově. Zjistili, že podezřelý se může pohybovat v bývalém rekreačním areálu ve Městě Albrechtice. Přivolaný služební pes Ragnar skočil do objektu oknem. Prohledal za vedení bruntálského psovoda přízemí i první patro, kde začal u zavřených dveří aktivně štěkat. Za nimi byl 39letý muž, kterého po dalším prověřování obou případů obvinili krnovští kriminalisté z přečinů porušení domovní svobody a krádeže. Muž měl na přelomu roku „vysklít“ okna obou chat, v Heřmanovicích a Hejnově, a odcizit několik lahví alkoholu anebo jídlo. Byl opakovaně pro obdobnou trestnou činnost odsouzen, v rejstříku trestu má za posledních několik let 14 záznamů. V době zadržení byl na něj navíc vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody."

K dalšímu případu vyjížděl psovod se svým psem Isarem. Podařilo se mu vyčmuchat zloděje v průmyslovém areálu, který se schovával pod stolem. Na svém kontě měl se svým komplicem vloupání do autoservisu. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Pod stolem se v průmyslovém areálu ve Frýdku-Místku marně ukrýval 30letý muž. Samozřejmě tam nepracoval. Vyštěkal ho pes Isar frýdecko-místeckého psovoda a převzali si ho policisté z obvodního oddělení. Zjistili, že tento 33letý muž se měl spolu s 30letým komplicem na počátku března vloupat do autoservisu a odcizit například uhlové brusky, akumulátory či vrtačku. Škoda vyšplhala k 150 000 korunám. Policisté sdělili dvojici ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu krádeže. Starší muž byl za obdobnou trestnou činnost v posledních třech letech odsouzen." 

Skvělou práci odvedl i pes Barney. Zvládl vystopovat pachatele, který se vloupal na benzinovou čerpací stanici. I přes větší vzdálenost a těžký terén vyčmuchal 30ti letého muže. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Služební pes Barney frýdecko-místeckého psovoda se vyznamenal u červencového případu vloupání do benzinové čerpací stanice. Šel doslova po stopě, v tomto případě pachové, podezřelého. Nejdříve označil odcizené zboží a tašku v té chvíli ještě neznámého. Neomylně pak vedl svého psovoda několik set metrů terénem přes mnoho přírodních překážek, rybníků anebo oplocení. Zastavil se až u domu, kde se za stavebním materiálem ukrýval 30letý muž. Policisté z obvodního oddělení Frýdek-Místek mu sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinů krádeže a poškození cizí věci. Měl hodit kostku do skleněné výplně a tím si udělat cestu dovnitř čerpací stanice. Škoda na odcizeném alkoholu a cigaretách byla vyčíslena na zhruba 40 000 korun. Také on byl v posledních třech letech za obdobnou trestnou činnost potrestán."

Profesionalitu psovodů se služebními psy prověřil muž v Ostravě. Ten z lešení shazoval květináče a hasící přístoje na na policisty a psa Charyho. Hlídka se padajícím předmětům včas vyhnula a agresora na místě zadržela.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Ztížit ostravským policistům zákrok se rozhodl jisté srpnové noci 47letý muž. Strážci zákona vyjeli v Ostravě Přívoze na oznámení, že se kdosi pohybuje po lešení a uvnitř vybydlené nízkopatrové budovy. Krom dalších hlídek byl na místo přivolán i psovod se psem Charym. Během přesunu ale shodil v té chvíli ještě neznámý na zakročující policisty a psa z vyššího patra květináč a hasicí přístroj. Všichni se museli padajícím předmětům vyhýbat a ty dopadly do jejich těsné blízkosti. Muž nakonec skončil v rukou policistů z obvodního oddělení Přívoz, kteří ho oznámili správnímu orgánu pro podezření z přestupku na úseku veřejného pořádku."

Skvěle si vedla i fenka Daphne. Ta v říjnu rychle vypátrala nemocného muže, který odešel z nemocnice na Bruntálsku. V náročném terénu se skvěle zorientovala a pacienta našla nedaleko areálu. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Perfektní práci odvedla i fenka Daphne. S bruntálským psovodem přispěchala k pátrání po pohřešovaném muži, který ve špatném zdravotním stavu odešel v nemocničním areálu na Bruntálsku z péče lékařů. Byl říjen, brzo ráno. Daphne se v členitém objektu nemocnice perfektně zorientovala, rovněž tak v okolním terénu. Pána rychle nalezla, byl venku, nedaleko areálu."

Služební psi Jaggo a Zeus pomohli dopadnout cizince, kteří se snažili vyhnout kontrole na ostravské tržnici. Jeden pes zastavil muže při útěku přes plot, druhý pak našel dalšího schovaného muže mezi krabicemi s botami.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Koncem minulého roku kontrolovali cizinečtí policisté prodejce na ostravské tržnici. Jeden cizinec se chtěl evidentně kontrole vyhnout, rozběhl se k okraji areálu a přeskočil plot. V útěku mu ale zabránil právě služební pes Jaggo naší psovodky. Jednalo se o 23letého cizince z jihovýchodní Asie, který pobýval již zhruba rok a půl v ČR bez oprávnění k pobytu. Cizinečtí policisté mu uložili správní vyhoštění na 1 rok. Ani při následné kontrole ubytovny u tržnice nechyběl služební pes, tentokrát Zeus druhé psovodky. Osvědčil se, vyhledal totiž cizince, který se skrýval před policisty mezi regály za větší krabicí s botami. Důvodem mohlo být, že neměl ze zákona povinné zdravotní pojištění."
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000053556/hrdinove-na-ctyrech-tlapkach-sluzebni-psi-loni-v-ms-kraji-zasahovali-u-1-700-pripadu