Společně se zřizovateli škol, Českou školní inspekcí a řediteli škol probíhala diskuse, jak vylepšit vzdělávání v našich školách v celém Moravskoslezském kraji.
Petr Nehasil, ředitel, KVIC: "Měli jsme takovou potřebu, že když už vidíme a jezdíme po obcích, jak máme všude krásné školy, jejich krásné budovy, krásná hřiště, úžasně vybavené učebny, že i se změnou financování ve školství by možná teď byl by ten pravý čas zaměřit se také na to uvnitř, na ty měkké dovednosti a na to, co se děje v té škole. To znamená, rádi bychom představili zřizovatelům, jak my vidíme kvalitu ve školství, jak si představujeme, že by se děti měly učit a jaký oni na to mají vliv. To znamená, jednak mají v rukou financování tady těch aktivit, a jednak, když přijdou do školy, aby viděli, na co se mají ptát, co v té škole mají hledat, když vybírají ředitele, aby věděli, jaké má mít priority a co by od něj měli chtít."
Bude to i výměna dosavadních zkušeností?
Petr Nehasil, ředitel, KVIC: "My v tomto stavíme na našich zkušenostech, které už dlouhodobě máme. Pracujeme dlouhodobě se školami. Se školami, kde vidíme výsledky a můžeme si dnes, troufnu si říct, že to, co my školám nebo obcím nabízíme, má reálný dopad na život ve škole, na klima v ní, na to, jak se v ní žáci učí a dokážeme ten recept jim dát k dispozici."
Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Z mého pohledu je projekt KVICu ve smyslu vzdělávat zřizovatele velmi významný, protože zřizovatel často hledí právě na ty procesní věci, na organizační věci, ale nehledí už na tu kvalitu výuky. A my chceme tímto způsobem společně s KVICem ukázat, že kvalita výuky je podstatná. Je podstatná i proto, že přeci jenom demografická křivka je neúprosná a bylo by dobré, aby zřizovatel řešil nejenom budovy jako takové, ale i kvalitu školy, což samozřejmě může přinést také nové žáky právě do konkrétních škol."
Jaké mají možnosti ty obce ovlivnit kvalitu výuky?
Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Z mého pohledu jsou obce zřizovatelé škol, to znamená, že by to mělo být o tom, že zřizovatel by měl určovat, a je to vlastně i tendence ze strany ministerstva školství, že zřizovatel by měl být ten, který určuje kvalitu výuky. To znamená, že primárně za ni zodpovídá ředitel a zřizovatel by měl vyžadovat právě kvalitu."
Pomoc ze strany KVICu se neomezuje jen na jedno setkání, ale obce se mohou na tuto organizaci kdykoliv obrátit.
Petr Nehasil, ředitel, KVIC: "V případě, že kterákoliv obec bude mít potřebu anebo se bude chtít o tomto tématu dozvědět více, případně od nás pomoci, tak jsme připraveni na to okamžitě reagovat. Bereme to jako naši práci, je to naše výzva a opravdu stavíme na naší pozitivní zkušenosti, kterou za těch několik let máme."