Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pavel Drobil (ODS) hostem v předvolebním studiu II.

Celý MS kraj |

V dalším díle speciálu věnovaném volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se představí lídr Moravskoslezské kandidátky za ODS Pavel Drobil.

Pavel Drobil se narodil v roce 1971, vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, fakultu právní. Členem ODS je od roku 2000. V letech 2004 až 2008 byl členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje a členem rady kraje, kde pracoval jako náměstek hejtmana pro ekonomický rozvoj a evropské struktury. V současnosti je zastupitelem Moravskoslezského kraje a členem výkonné rady ODS. Je ženatý a má dvě děti. 

TV Polar: Dobrý podvečer, vítám vás v ostravském předvolebním studiu už podruhé, co se za dobu toho měsíce, kdy jste tady byl naposledy změnilo ve vztahu k volbám? 

P. D.: "Aha, tak ve vztahu k volbám..., vy jste viděla, jak si upravuji sako..., volební kampaň je namáhavá, nějak se mi podařilo zhubnout při ní, ale já jsem to potřeboval. Takže to je dobrý efekt. Jinak, co se změnilo? Já jsem navštívil asi 200 obcí, nevím, jestli se něco změnilo, protože nemám tu zkušenost před tím, ale ta atmosféra na to, jak to všechno vypadá, že tady v tomto kraji dominuje levice, tak byla velmi příznivá pro ODS. A já chci tomu věřit, že to bude až do voleb."  

TV Polar: Dá se už v této chvíli bilancovat a hodnotit předvolební kampaň jako taková? A jaký je váš názor na množství peněz, které tečou na kampaně? 

P. D.: "Já myslím, že není možné nikdy bilancovat, jestli kampaň byla úspěšná nebo ne před volbami, vždycky ten výsledek rozhodně o tom, jestli tam kampaň byla úspěšná nebo obecně, jestli ta strana byla úspěšná, protože zase platí druhé pravidlo... Nikdy nezměříte, jestli samotná kampaň byla úspěšná, protože když ji neuděláte, tak nedostanete výsledek z kampaní, když ji uděláte, tak nedostanete výsledek bez kampaně. Kampaň je prostě kolorit, patří k volbám a nakolik jsme byli úspěšní, to ukáže výsledek voleb." 

TV Polar: Tipnul byste si volební  výsledek a volební účast? 

P. D.: "Tak já věřím ve velmi dobrý výsledek ODS, nebudu tipovat výsledky, protože podle mého názoru rozhodne atmosféra týden před volbami. Pokud se týče volební účasti, tak já si myslím, že ta únava z permanentní už vlastně rok a půl trvající předvolební kampaně, od krajských voleb, přes evropské volby, potom přes volby, které nebyly, přes ty, které doufám, budou, tak věřím tomu, že občany unavila. Já se jim nedivím, já odhaduji účast voličů na 60 %."  

TV Polar: V případě volebního vítězství ODS jste kandidátem na ministra průmyslu a obchodu, máte už nějakou vizi, jaké změny  byste provedl? 

P. D.: "Tak u nás to není  tak přesně rezortně rozděleno, já jsem garantem oblasti hospodářství, podnikání, zaměstnanosti. V každém případě budu chtít v jakékoliv pozici ve sněmovně nebo ve vládě, kdybych se ocitl tak, aby byl naplněný náš program v té části. To znamená daňové prázdniny pro živnostníky a podnikatele, kteří vytvoří minimálně jedno pracovní místo, odbyrokratizování celého vstupu do podnikání, daň z přidané hodnoty placená jen ze skutečně proplacených faktur, dále jednoznačný závazek ODS, že nebudeme zvyšovat žádné daně, nebudeme zvyšovat žádné odvody na sociálním, zdravotním pojištění."  

TV Polar: ODS fandí marihuaně, můžete nastínit drogovou koncepci? 

P. D.: "Já vím, že narážíte na klip jednoho našeho kolegy, který se teď objevil na internetu. Není to tak, že by ODS fandila drogám, to v žádném případě. ODS ale stejně tak, jako v jiných oblastech prevenci před represí, to znamená, my chceme výchovou a edukací, ukázáním jaké jsou zdravotní následky užívání drog, jednoznačně dospět k tomu, že tohle je opravdu špatná cesta a na druhou stranu nebudeme trestat jednoho konkrétního mladého člověka za to, že si někde ubalí jednoho jointa."  

TV Polar: Podpořil byste přímou volbu prezidenta? 

P. D.: "Já řeknu na rovinu, že na to nemám vyhraněný názor, mně je to svým způsobem jedno. Není to věc, na které by se ODS lámala." 

TV Polar: Oslovili jsme také menší, neparlamentní strany, které se ucházejí  o přízeň voličů a položili jsme jim otázku: „Jaký  je váš názor na korupci a jak ji chcete řešit?" Pojďme se společně podívat na jejich reakce v anketě.

Anketa:

J. Bobošíková, Suverenita: "Boj s korupcí má jasný recept, za prvé majetková přiznání a za druhé pokud majetkové přiznání neodpovídá tomu, co si člověk mohl za svůj život vydělat, tak propadnutí veškerého majetku."

M. Zemnan, SPOZ: "Je jen jedna jediná cesta, a to je zákon o prokázání příjmů a majetku, protože když se ukáže, že ty příjmy byly z nelegálních zdrojů, tak mají být zabaveny. To je stejný systém jaký mají v řadě západních zemí včetně Spojených států Amerických. Bohužel u nás ten zákon zatím nebyl přijat, protože zřejmě někteří lidé, kteří tunelovali tuto republiku z něho mají velké obavy."

K. Kočí, Věci veřejné: "My, jako jediná strana máme etický kodex, který zavazuje naše poslance vždy hlasovat jednotně, to znamená, nehrozí u nás přeběhlictví, dodržovat pravidla, že za žádných okolností nemůžeme hlasovat pro veřejnou zakázku nějakého příbuzného člověka nebo našeho sponzora." 
 

TV Polar: Viděl jste anketu, chcete na některé výroky reagovat? 

P. D.: "Já jsem to před chvílí řekl u té marihuany. Tady všechny ty tři názory, které jsme viděli to byla represe, to byla čistá represe, která nic nedělá s tím, proč má někdo potřebu dávat úplatek, proč má někdo potřebu někoho korumpovat. My říkáme, že ta prevence je lepší, to znamená malý stát, malé rozhodování úředníků, malé množství zákonů, která vám cokoliv přikazují nebo někomu dávají právo do ruky, aby rozhodoval o jakékoliv složce vašeho života a teprve potom má nastoupit ta represe. To znamená, nedodržuješ tahle pravidla, jakkoliv pochybíš, buď potrestán. Na druhou stranu jenom trestat a neřešit ten základ proč ta korupce je, to je špatně." 

TV Polar: Byl jste někdy přímým  účastníkem byť jen pokusu o uplácení? 

P. D.: "Pamatuji si na jeden takový případ, kdy jsem byl náměstkem hejtmana, nevím, jestli to bylo přímé uplácení, ten člověk něco naznačil a já jsem ho z kanceláře vyhodil." 

TV Polar: Na jaké úrovni je podle vás školství v MS kraji? 

P. D.: "Já bych řekl, že je podobná, jako v celé naší republice, máme tady špičkové VŠ a méně dobré VŠ, máme tady špičkové SŠ a méně dobré SŠ, ale řekl bych, že ta úroveň školství v MS kraji je na velmi dobrém stupni." 

TV Polar: Jak se dá podle vás řešit romská otázka celkově a zejména tady v kraji? 

P. D.: "Tak zase samotná represe nic neřeší, to znamená všem měřit stejným metrem. Já nejsem příznivcem pozitivní diskriminace, to znamená, že někomu bychom měli, protože patří k nějaké minoritě nějakým způsobem dávat více práv než mají ostatní občané, na druhou stranu je evidentní, že ten největší problém romské populace je ve vzdělání, vzdělanost a  pokud tady nenastane situace, že každý Rom bude pyšný, že jeho děti chodí do školy, a to nejen na ty základní, ale i na střední a vysoké školy, tak se  ta situace nezlepší. Takže zase ta prevence, školy, pracovní návyky, nenechávat ty lidi ani ty děti na ulici a ani dospělé občany mimo pracovní proces."  

TV Polar: Náš čas se chýlí ke konci, v tuto chvíli dostáváte takzvaný chráněný čas, 30 vteřin, během kterých zkuste přesvědčit voliče, aby vás volili. Začíná vám běžet čas. 

P. D.: "Dámy a pánové, ty volby, které teď budou, jsou velmi důležité, protože všichni vidíme, kam vede cesta zadlužování zemí, všichni vidíme příklad Řecka. Já vás všechny prosím, není žádný  rozdíl mezi veřejnými financemi a financemi, které máte doma, tak jak doma hospodaříte zodpovědně, je třeba, aby hospodařil stát. Proto vás prosím volte ty, kteří nechtějí zadlužit tuto zemi a ti, kteří vás nechtějí připravit o důchody, nechtějí vás připravit o sociální dávky, nechtějí vás připravit o vaše úspory, volte, prosím, Občanskou demokratickou stranu." 

Děkuji vám za vaše reakce a čas, který jste věnoval našemu natáčení.

Nahlásit chybu


Dlouhodobé sucho komplikuje provoz horských chat v Beskydech

Včera 17:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Málo vydatných srážek způsobilo problémy provozovatelům turistických chat. Jejich vodní zdroje vysychají a vodu jim musí dovážet cisterny.

V Ostravě-Zábřehu se chystají změny. Náměstí Gen. Svobody projde revitalizací

Včera 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Zábřežské Náměstí generála Svobody čeká velká revitalizace. Ta má posílit kvalitu veřejného prostoru, rozšířit možnosti trávení volného času a zpříjemnit každodenní život obyvatel. Právě obyvatelé měli možnost přizpůsobit podobu náměstí svému obrazu.

Ve Studénce jsou dělníci ve všech třech školách

Včera 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Stavební aktivity je letos v létě vidět ve všech třech studéneckých základních školách. Například v budově na Butovické ulici probíhá poslední etapa výměny rozvodů kanalizace a vody. Nové budou i sprchy u tělocvičny.

Ostrava přivítala účastníky festivalu Folklor bez hranic. V ulicích roztančí celé město

Včera 14:55 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava přivítala účastníky mezinárodního festivalu Folklor bez hranic. Na radnici je oficiálně přijalo vedení města. Tímto setkáním odstartoval týden plný tradiční hudby, tance a barevných krojů. Ostrava tak v následujících dnech naplno zažije lidový folklor.

V Těrlicku dokončují několik letních staveb, opraveny jsou silnice i chodníky

Včera 13:37 | Těrlicko | Libor Běčák

Lidé žijící v Cílové ulici v Těrlicku se po letech dočkali nejen nového asfaltu, ale také úředního potvrzení, že jejich ulice je legální.

Zchátralý ostravský mrakodrap ožívá. Začala jeho velká přestavba

17. srpna 2026 14:27 | Ostrava-město | Anna Břenková

Slavný výškový dům v Ostrčilově ulici dostane novou tvář. Dlouho chátrající budovu čeká rozsáhlá rekonstrukce na moderní bytový dům. Proměnou projde samotný mrakodrap i jeho okolí. Práce potrvají do roku 2029.

Frýdek-Místek sází na prevenci, občané to oceňují

17. srpna 2026 10:51 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Vedení Frýdku-Místku připravilo pro své občany další preventivní akci. Na předem určených místech umisťuje preventivní informativní stánky Městské policie a diskutuje s občany.

Ostrava dokončila největší obměnu cisteren. Dobrovolní hasiči mají moderní vozy

17. srpna 2026 12:49 | Ostrava-město | Anna Břenková

Bezpečnost v Ostravě dostává výraznou posilu. Město dokončilo největší modernizaci techniky pro dobrovolné hasiče ve své historii. K dobrovolným hasičům dorazilo deset nových cisternových vozů.

Rychvald v létě opravuje své školy, školky i sportoviště

Včera 9:07 | Rychvald | Libor Běčák

Letní prázdniny využívá město Rychvald k modernizaci svých školských zařízení.

Na koupaliště v Havířově se vrátila soutěž ve skocích z desetimetrové věže

17. srpna 2026 16:13 | Havířov | Bára Kelnerová

Po šestileté pauze se na koupaliště Jindřich v Havířově vrátila soutěž ve skocích do vody. Přilákala čtyřicet odvážlivců, mezi nimi i závodníky z Polska. Nejlepší výkony ocenila porota poháry.

IC na přehradě Šance přibližuje svět vody beskydské části Povodí Odry

17. srpna 2026 11:55 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Vodní dílo Šance patří k nejvýznamnějším zdrojům pitné vody v Moravskoslezském kraji. Nádrž na řece Ostravici vznikla v letech 1964 až 1969 a dnes zásobuje především Ostravsko, Frýdecko-Místecko a část Karvinska. Vedle zásobování pitnou vodou chrání území podél Ostravice před povodněmi a v období sucha pomáhá udržovat potřebný průtok v řece.

Srážka s autem, těžký pád v bike parku i cyklista v bezvědomí. Záchranáři pomáhali v neděli několika zraněným cyklistům

17. srpna 2026 11:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V neděli 16. srpna vyjížděli záchranáři v Moravskoslezském kraji k několika vážným nehodám cyklistů. V Kozlovicích na Frýdecko-Místecku srazilo auto dva cyklisty, další třináctiletý chlapec boural v bike parku v Tošovicích. V Polance nad Odrou skončil v bezvědomí na cestě cyklista, případ vyšetřuje policie.

Na beskydské Skalce hořel les, po uhašení místo hasiči hlídají

16. srpna 2026 16:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli brzy ráno byli hasiči voláni k požáru na jednom z beskydských vrcholů. Hasit museli v komplikovaném terénu.

Historické opevnění na česko-slovenském pomezí opět žilo Šancefestem

16. srpna 2026 10:36 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Historické opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova žilo tradičním Šancefestem. Vedle dobových ukázek se soutěžilo ve vaření guláše a závěr patřil muzice.

Při požáru zahradní chatky explodovala plynová láhev

16. srpna 2026 8:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tři zahradní chatky v Ostravě-Pustkovci byly poškozeny požárem, který vypukl v jedné z nich v sobotu odpoledne.

Nehoda tří aut uzavřela dálnici D1 v Ostravě ve směru na Brno

15. srpna 2026 20:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Před polednem došlo v sobotu na dálnici D1 v Ostravě k nehodě tří osobních vozidel. Provoz ve směru z Ostravy na Brno byl kvůli nehodě uzavřen a doprava odkloněna na objízdné trasy. Zraněné osoby skončily v péči zdravotníků.

Pavel Drobil (ODS) hostem v předvolebním studiu II.
Vydáno 17. května 2010 0:00, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
V dalším díle speciálu věnovaném volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se představí lídr Moravskoslezské kandidátky za ODS Pavel Drobil.

Pavel Drobil se narodil v roce 1971, vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, fakultu právní. Členem ODS je od roku 2000. V letech 2004 až 2008 byl členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje a členem rady kraje, kde pracoval jako náměstek hejtmana pro ekonomický rozvoj a evropské struktury. V současnosti je zastupitelem Moravskoslezského kraje a členem výkonné rady ODS. Je ženatý a má dvě děti. 

TV Polar: Dobrý podvečer, vítám vás v ostravském předvolebním studiu už podruhé, co se za dobu toho měsíce, kdy jste tady byl naposledy změnilo ve vztahu k volbám? 

P. D.: "Aha, tak ve vztahu k volbám..., vy jste viděla, jak si upravuji sako..., volební kampaň je namáhavá, nějak se mi podařilo zhubnout při ní, ale já jsem to potřeboval. Takže to je dobrý efekt. Jinak, co se změnilo? Já jsem navštívil asi 200 obcí, nevím, jestli se něco změnilo, protože nemám tu zkušenost před tím, ale ta atmosféra na to, jak to všechno vypadá, že tady v tomto kraji dominuje levice, tak byla velmi příznivá pro ODS. A já chci tomu věřit, že to bude až do voleb."  

TV Polar: Dá se už v této chvíli bilancovat a hodnotit předvolební kampaň jako taková? A jaký je váš názor na množství peněz, které tečou na kampaně? 

P. D.: "Já myslím, že není možné nikdy bilancovat, jestli kampaň byla úspěšná nebo ne před volbami, vždycky ten výsledek rozhodně o tom, jestli tam kampaň byla úspěšná nebo obecně, jestli ta strana byla úspěšná, protože zase platí druhé pravidlo... Nikdy nezměříte, jestli samotná kampaň byla úspěšná, protože když ji neuděláte, tak nedostanete výsledek z kampaní, když ji uděláte, tak nedostanete výsledek bez kampaně. Kampaň je prostě kolorit, patří k volbám a nakolik jsme byli úspěšní, to ukáže výsledek voleb." 

TV Polar: Tipnul byste si volební  výsledek a volební účast? 

P. D.: "Tak já věřím ve velmi dobrý výsledek ODS, nebudu tipovat výsledky, protože podle mého názoru rozhodne atmosféra týden před volbami. Pokud se týče volební účasti, tak já si myslím, že ta únava z permanentní už vlastně rok a půl trvající předvolební kampaně, od krajských voleb, přes evropské volby, potom přes volby, které nebyly, přes ty, které doufám, budou, tak věřím tomu, že občany unavila. Já se jim nedivím, já odhaduji účast voličů na 60 %."  

TV Polar: V případě volebního vítězství ODS jste kandidátem na ministra průmyslu a obchodu, máte už nějakou vizi, jaké změny  byste provedl? 

P. D.: "Tak u nás to není  tak přesně rezortně rozděleno, já jsem garantem oblasti hospodářství, podnikání, zaměstnanosti. V každém případě budu chtít v jakékoliv pozici ve sněmovně nebo ve vládě, kdybych se ocitl tak, aby byl naplněný náš program v té části. To znamená daňové prázdniny pro živnostníky a podnikatele, kteří vytvoří minimálně jedno pracovní místo, odbyrokratizování celého vstupu do podnikání, daň z přidané hodnoty placená jen ze skutečně proplacených faktur, dále jednoznačný závazek ODS, že nebudeme zvyšovat žádné daně, nebudeme zvyšovat žádné odvody na sociálním, zdravotním pojištění."  

TV Polar: ODS fandí marihuaně, můžete nastínit drogovou koncepci? 

P. D.: "Já vím, že narážíte na klip jednoho našeho kolegy, který se teď objevil na internetu. Není to tak, že by ODS fandila drogám, to v žádném případě. ODS ale stejně tak, jako v jiných oblastech prevenci před represí, to znamená, my chceme výchovou a edukací, ukázáním jaké jsou zdravotní následky užívání drog, jednoznačně dospět k tomu, že tohle je opravdu špatná cesta a na druhou stranu nebudeme trestat jednoho konkrétního mladého člověka za to, že si někde ubalí jednoho jointa."  

TV Polar: Podpořil byste přímou volbu prezidenta? 

P. D.: "Já řeknu na rovinu, že na to nemám vyhraněný názor, mně je to svým způsobem jedno. Není to věc, na které by se ODS lámala." 

TV Polar: Oslovili jsme také menší, neparlamentní strany, které se ucházejí  o přízeň voličů a položili jsme jim otázku: „Jaký  je váš názor na korupci a jak ji chcete řešit?" Pojďme se společně podívat na jejich reakce v anketě.

Anketa:

J. Bobošíková, Suverenita: "Boj s korupcí má jasný recept, za prvé majetková přiznání a za druhé pokud majetkové přiznání neodpovídá tomu, co si člověk mohl za svůj život vydělat, tak propadnutí veškerého majetku."

M. Zemnan, SPOZ: "Je jen jedna jediná cesta, a to je zákon o prokázání příjmů a majetku, protože když se ukáže, že ty příjmy byly z nelegálních zdrojů, tak mají být zabaveny. To je stejný systém jaký mají v řadě západních zemí včetně Spojených států Amerických. Bohužel u nás ten zákon zatím nebyl přijat, protože zřejmě někteří lidé, kteří tunelovali tuto republiku z něho mají velké obavy."

K. Kočí, Věci veřejné: "My, jako jediná strana máme etický kodex, který zavazuje naše poslance vždy hlasovat jednotně, to znamená, nehrozí u nás přeběhlictví, dodržovat pravidla, že za žádných okolností nemůžeme hlasovat pro veřejnou zakázku nějakého příbuzného člověka nebo našeho sponzora." 
 

TV Polar: Viděl jste anketu, chcete na některé výroky reagovat? 

P. D.: "Já jsem to před chvílí řekl u té marihuany. Tady všechny ty tři názory, které jsme viděli to byla represe, to byla čistá represe, která nic nedělá s tím, proč má někdo potřebu dávat úplatek, proč má někdo potřebu někoho korumpovat. My říkáme, že ta prevence je lepší, to znamená malý stát, malé rozhodování úředníků, malé množství zákonů, která vám cokoliv přikazují nebo někomu dávají právo do ruky, aby rozhodoval o jakékoliv složce vašeho života a teprve potom má nastoupit ta represe. To znamená, nedodržuješ tahle pravidla, jakkoliv pochybíš, buď potrestán. Na druhou stranu jenom trestat a neřešit ten základ proč ta korupce je, to je špatně." 

TV Polar: Byl jste někdy přímým  účastníkem byť jen pokusu o uplácení? 

P. D.: "Pamatuji si na jeden takový případ, kdy jsem byl náměstkem hejtmana, nevím, jestli to bylo přímé uplácení, ten člověk něco naznačil a já jsem ho z kanceláře vyhodil." 

TV Polar: Na jaké úrovni je podle vás školství v MS kraji? 

P. D.: "Já bych řekl, že je podobná, jako v celé naší republice, máme tady špičkové VŠ a méně dobré VŠ, máme tady špičkové SŠ a méně dobré SŠ, ale řekl bych, že ta úroveň školství v MS kraji je na velmi dobrém stupni." 

TV Polar: Jak se dá podle vás řešit romská otázka celkově a zejména tady v kraji? 

P. D.: "Tak zase samotná represe nic neřeší, to znamená všem měřit stejným metrem. Já nejsem příznivcem pozitivní diskriminace, to znamená, že někomu bychom měli, protože patří k nějaké minoritě nějakým způsobem dávat více práv než mají ostatní občané, na druhou stranu je evidentní, že ten největší problém romské populace je ve vzdělání, vzdělanost a  pokud tady nenastane situace, že každý Rom bude pyšný, že jeho děti chodí do školy, a to nejen na ty základní, ale i na střední a vysoké školy, tak se  ta situace nezlepší. Takže zase ta prevence, školy, pracovní návyky, nenechávat ty lidi ani ty děti na ulici a ani dospělé občany mimo pracovní proces."  

TV Polar: Náš čas se chýlí ke konci, v tuto chvíli dostáváte takzvaný chráněný čas, 30 vteřin, během kterých zkuste přesvědčit voliče, aby vás volili. Začíná vám běžet čas. 

P. D.: "Dámy a pánové, ty volby, které teď budou, jsou velmi důležité, protože všichni vidíme, kam vede cesta zadlužování zemí, všichni vidíme příklad Řecka. Já vás všechny prosím, není žádný  rozdíl mezi veřejnými financemi a financemi, které máte doma, tak jak doma hospodaříte zodpovědně, je třeba, aby hospodařil stát. Proto vás prosím volte ty, kteří nechtějí zadlužit tuto zemi a ti, kteří vás nechtějí připravit o důchody, nechtějí vás připravit o sociální dávky, nechtějí vás připravit o vaše úspory, volte, prosím, Občanskou demokratickou stranu." 

Děkuji vám za vaše reakce a čas, který jste věnoval našemu natáčení.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/3733/pavel-drobil-ods-hostem-v-predvolebnim-studiu-ii