Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vyhlídku z Kojetína zatraktivnila houpačka z participativního rozpočtu

Nový Jičín |

Na vyhlídkovém místě v Kojetíně stojí nová houpačka. Myšlenka, umístit ji na některé z atraktivních míst Nového Jičína, vzešla z participativního rozpočtu. Najít vhodnou lokalitu trvalo dva roky.

Jedním z vítězných projektů participativního rozpočtu z roku 2021 byl nápad Radka Ficbauera umístit do atraktivních lokalit Nového Jičína houpačky, které by svým rámem tvořily i pomyslné okno s vyhlídkou do krajiny. K realizaci došlo teď, po dvou letech.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Trvalo to delší dobu a to z toho důvodu, že tam byl především problém s nalezením vhodného místa pro houpačku. Ten původní návrh byl buď na Svinci nebo případně v Lesoparku Skalky, ale s těmi místy byl problém. Na Svinci ten, že tam městu nepatří mnoho pozemků, pouze ten úzký pás cesty, takže to nebylo kam umístit, v lesoparku zase kvůli udržitelnosti projektu, který tam ještě běží, a také nesouhlasu odboru životního prostředí.”

Nakonec se kompromisní místo podařilo najít v Kojetíně na vyhlídce nad pikritovými mandlovci.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ten předkladatel chtěl vytvořil ty houpačky proto, protože jednak chtěl motivovat lidi, a by šli do příroda, a ta houpačka může být jednou z motivací pro rodiny s dětmi, a také, aby to byla nějaká možnost relaxace. A toto místo je vhodné i z toho důvodu, že tady je posezení, dá se tu udělat nějaký piknik, a je tady lípa, která byla zasažena občany Kojetína, takže je to takové poetické místo a navíc tím pěkným výhledem. Takže, kdo se na houpačce pohoupe, může se zároveň dívat do krajiny do Podbeskydí.”

Houpačka, včetně dopadové plochy a drobných terénních úprav okolo, stála necelých sto tisíc korun.

Aneta Fojtíková, odbor správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “Vybrali jsme firmu, které vyrábí dětské a hrací prvky ze dřeva, což se do toho přírodního rázu hodilo více, než nějaké železo a podobně. Já si myslím myslím, že doopravdy bylo vybráno krásné místo, doufám, že i lidé budou spokojeni, že něco takového se tady udělalo. Je to pro občany i pro lidi z okolí, kteří tady jezdí na kole, chodí na procházky a podobně”.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já jen připomenu, že participativní rozpočet neboli Projekty pro Nový Jičín je projekt, v rámci kterého mohou lidé navrhovat, co by se ve městě mělo realizovat, včetně návrhu, kde by to mělo být a kolik by to mělo stát. Tím mají možnost se podílet na tom, co se ve městě vybuduje.”

V tuto chvíli už jsou známy výsledky hlasování o vítězných projektech letošního 6. ročníku participativního rozpočtu. Uspělo rodinné hřiště u fotbalového trávníku na Lamberku a umístění laviček v areálu Hückelových vil.

Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín vylepší jeden ze sedmi nápadů, které vymysleli jeho obyvatelé

4. července 2025 7:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Do letošního participativního rozpočtu Nového Jičína lidé přihlásili sedm návrhů. Představit své inovativní nápady na vylepšení města mohli na projednání v aule radnice.

Hřiště pro všechny generace, které uspělo v participativním rozpočtu, je hotovo

4. dubna 2025 8:35 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V ulici Myslbekova vzniklo nové hřiště pro všechny generace. Je vítězným projektem loňského participativního rozpočtu.

Nápadů, jak město vylepšit, je letos sedm. Objevily se psí pisoáry, houpačka nebo vyhlídka

7. července 2025 14:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Do letošního participativního rozpočtu lidé přihlásili sedm návrhů, co by si ve městě přáli zlepšit nebo vybudovat. Představit své nápady veřejnosti a Komisi Zdravého města mohli na projednání v aule radnice.


Srdce pro Porubu pomohlo Karin s rehabilitacemi. Vybralo se 128 400 Kč

29. ledna 2026 17:58 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu opět pomáhá. Tentokrát 27leté Karin Havlasové, která má od narození dětskou mozkovou obrnou. Peníze ze sbírky Karin umožní docházet na potřebné rehabilitace.

Opilý cyklista a 600 dopravních přestupků. Policisté kontrolovali chodce, cyklisty i řidiče

Včera 9:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dvoudenní kontrolní akce odhalila v celém kraji 600 dopravních přestupků. Celkem 2 200 vozidel a řidičů prošlo rukama policie. Nejčastěji se porušovala rychlost. Policie se zaměřila i na chodce a cyklisty. Překvapivě všichni zkontrolovaní chodci měli povinný reflexní prvek mimo obec. Policisté sesadili z kola muže, který nadýchal a neměl správně osvětlené své jízdní kolo.

Do Ostravy se vrátí Smrt. Socha Jiřího Babíčka ozdobí předprostor krematoria

29. ledna 2026 14:36 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Do Ostravy se po téměř 30 letech vrátí socha Smrti od Jiřího Babíčka. Původní dílo z pryskyřice bylo kvůli špatnému stavu odstraněno, ale tentokrát bude plastika vytvořena z bronzu. Unikátní je, že ji znovu tvoří Jiří Babíček, který už má 95 let. Smrt bude sedět před obřadní síní krematoria.

Žáci v Horní Suché se učí řešit konflikty bez hádek

Včera 9:02 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Dobré vztahy mezi žáky jsou pro školy zásadní. V Horní Suché se proto zaměřili na to, aby se děti naučily řešit spory klidnou cestou, naslouchat si navzájem a lépe porozumět emocím svým i druhých.

Rekonstrukce bytového domu na Strmé 7 v Mariánských Horách pokračuje rychlým tempem

29. ledna 2026 14:58 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Bytový dům na Strmé ulici číslo 7 v Ostravě-Mariánských Horách prochází od loňského roku kompletní rekonstrukcí. Práce postupují podle plánu a už za několik měsíců by se sem mohli nastěhovat první obyvatelé.

Primátor Havířova Ondřej Baránek byl odvolán, nahradila ho Iveta Kočí Palkovská

29. ledna 2026 12:38 | Havířov | Bára Kelnerová

V Havířově se konalo mimořádné zastupitelstvo, na kterém byl z funkce odvolán dosavadní primátor Ondřej Baránek. Nově město povede Iveta Kočí Palkovská za hnutí ANO.

Studénka začala stavební sezonu, musí opravit střechy

29. ledna 2026 8:40 | Studénka | Petra Dorazilová

Hned v měsíci lednu zahájila Studénka první stavební akce letošního roku, a to opravy střech na mateřské škole a zámku. Rychlou reakci si v obou případech vynutily havarijní stavy.

Jeden most v Moravskoslezském kraji se dokáže sám bránit námraze a ledovce

28. ledna 2026 12:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

O tom, že namrzlá silnice je pro řidiče nebezpečná, není pochyb. Než se silničáři se svými vozy dostanou všude, často to nějakou dobu trvá. V Moravskoslezském kraji je však jedno místo, které se dokáže námraze a ledovce bránit samo. Jedná se o most v Českém Těšíně.

Začíná nová kapitola Blücherova paláce v Opavě. Památkově chráněný objekt se dočká rekonstrukce

28. ledna 2026 21:18 | Opava | Yvona Fajtová

Jedna z nejvýznamnějších historických budov Opavy se po letech příprav dočkala prvního kroku k opravě. Památkově chráněný Blücherův palác vstupuje do první etapy rekonstrukce. Práce se zaměří na opravu střechy a obnovu kanalizace.

Králík Bohoušek dělá radost seniorům v Havířově

28. ledna 2026 9:34 | Havířov | Bára Kelnerová

Do Domova seniorů Luna v Havířově přibyl nový mazlíček. Díky chovateli Pavlu Sikorovi tam našel domov zakrslý králík Bohouš, který svou přítulnou povahou těší klienty i zaměstnance.

Do střechy školky zatéká, rekonstrukce začala už v lednu

Včera 12:54 | Studénka | Petra Dorazilová

Hned v měsíci lednu zahájilo město jednu z prvních stavebních akcí letošního roku, a to opravu střechy mateřské školy na Poštovní ulici. Rychlou reakci si vynutil její havarijní stav.

Puellae et Pueri se prozpívali dvacátou sezonou

Včera 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Letos na jaře bude uzavírat už svou dvacátou sezonu pěvecký sbor Puellae et Pueri. Kulaté jubileum teď připomněl výstavou fotografií a trofejí v Návštěvnickém centru.

Halu ABC plní zimní házenkářské turnaje

28. ledna 2026 15:47 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Hala ABC hostila zimní turnaj házenkářské Českomoravské ligy starších žaček. Domácí hráčky poměřily síly s družstvy z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje.

Narvané kontejnery navedly kamarádky k uspořádání novojičínského swapu

28. ledna 2026 8:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Skupina žen uspořádala v Novém Jičíně swap, který dal druhou šanci dámskému oblečení. Inspirací byl podnět, který zazněl na jednání zastupitelstva.

Lyžaři na novojičínském Svinci soupeřili mezi brankami

27. ledna 2026 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na Svinci se konaly lyžařské závody ve slalomu, které byly otevřené široké veřejnosti i registrovaným závodníkům. Odstartovalo více než šedesát lyžařů, a to i přes mlhu, která svah zakrývala.

Nový Jičín má dvě nové sociální služby, reaguje na potřeby a stárnutí obyvatel

27. ledna 2026 9:21 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Městská organizace ProSenior nabízí od ledna dvě nové služby. Jejich cílem je podpořit lidi, kteří navzdory svému věku a zdravotním omezením chtějí co nejdéle zůstat ve svém domácím prostředí.

Vyhlídku z Kojetína zatraktivnila houpačka z participativního rozpočtu
Vydáno 12. června 2023 11:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Na vyhlídkovém místě v Kojetíně stojí nová houpačka. Myšlenka, umístit ji na některé z atraktivních míst Nového Jičína, vzešla z participativního rozpočtu. Najít vhodnou lokalitu trvalo dva roky.

Jedním z vítězných projektů participativního rozpočtu z roku 2021 byl nápad Radka Ficbauera umístit do atraktivních lokalit Nového Jičína houpačky, které by svým rámem tvořily i pomyslné okno s vyhlídkou do krajiny. K realizaci došlo teď, po dvou letech.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Trvalo to delší dobu a to z toho důvodu, že tam byl především problém s nalezením vhodného místa pro houpačku. Ten původní návrh byl buď na Svinci nebo případně v Lesoparku Skalky, ale s těmi místy byl problém. Na Svinci ten, že tam městu nepatří mnoho pozemků, pouze ten úzký pás cesty, takže to nebylo kam umístit, v lesoparku zase kvůli udržitelnosti projektu, který tam ještě běží, a také nesouhlasu odboru životního prostředí.”

Nakonec se kompromisní místo podařilo najít v Kojetíně na vyhlídce nad pikritovými mandlovci.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ten předkladatel chtěl vytvořil ty houpačky proto, protože jednak chtěl motivovat lidi, a by šli do příroda, a ta houpačka může být jednou z motivací pro rodiny s dětmi, a také, aby to byla nějaká možnost relaxace. A toto místo je vhodné i z toho důvodu, že tady je posezení, dá se tu udělat nějaký piknik, a je tady lípa, která byla zasažena občany Kojetína, takže je to takové poetické místo a navíc tím pěkným výhledem. Takže, kdo se na houpačce pohoupe, může se zároveň dívat do krajiny do Podbeskydí.”

Houpačka, včetně dopadové plochy a drobných terénních úprav okolo, stála necelých sto tisíc korun.

Aneta Fojtíková, odbor správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “Vybrali jsme firmu, které vyrábí dětské a hrací prvky ze dřeva, což se do toho přírodního rázu hodilo více, než nějaké železo a podobně. Já si myslím myslím, že doopravdy bylo vybráno krásné místo, doufám, že i lidé budou spokojeni, že něco takového se tady udělalo. Je to pro občany i pro lidi z okolí, kteří tady jezdí na kole, chodí na procházky a podobně”.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já jen připomenu, že participativní rozpočet neboli Projekty pro Nový Jičín je projekt, v rámci kterého mohou lidé navrhovat, co by se ve městě mělo realizovat, včetně návrhu, kde by to mělo být a kolik by to mělo stát. Tím mají možnost se podílet na tom, co se ve městě vybuduje.”

V tuto chvíli už jsou známy výsledky hlasování o vítězných projektech letošního 6. ročníku participativního rozpočtu. Uspělo rodinné hřiště u fotbalového trávníku na Lamberku a umístění laviček v areálu Hückelových vil.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000037668/vyhlidku-z-kojetina-zatraktivnila-houpacka-z-participativniho-rozpoctu