Zadání studie rekonstrukce a využití budoucího kulturního domu Nové Slunce, jeho zahrady a protilehlého prostoru v areálu knihovny rada města schválila v červnu. Následně oslovila deset architektonických studií, která by ji mohla zpracovávat. Došlo šest návrhů.
Martin Materna, městský architekt: “Každý soutěžící nám představil jak by postupoval v daném tématu pro naše město, to jest rekonstrukce kulturního domu včetně řešení zahrady a veřejného prostranství před tím. A k tomu předložil i své reference, jaké má zkušenosti se stavbami tohoto typu. Z těch šesti měli všichni kvalitní portfolio, někteří však ten profesní přístup měli velice schematický, ne-li stručný, takže to pro nás bylo jakési vodítko, že ten, kdo tomu dal větší práci, trošičku více se nad tím tématem zamyslel, tak to pro nás byly jakési body navíc.”
Výběr zhotovitele studie provedla sedmičlenná komise složená ze zástupců městského kulturního střediska, vedení města a architektů. Definitivně jej schválila rada města.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “A rozhodoval a nejen na základě ceny, která byla v hodnocení padesáti procentním kritériem, ale také na základě takzvaného profesního přístupu, kde uchazeči měli za úkol jednak ukázat své portfolio, co mají za sebou, ale také naznačit, kam by se ty úpravy budovy Nového Slunce a jejího okolí měly vyvíjet.”
Vítězem se stalo studio GRIMM Architekti ze Žďáru nad Sázavou.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Kteří uspěli i díky tomu, že mají už nějakou zkušenost s prací v památkově chráněném území, mají zkušenost s přípravou projektu na kulturní stavby, a také, co je velmi důležité, tak mají zkušenosti i s nějakými urbanistickými návrhy. Navíc, v tom svém návrhu, šli jako jedni z mála opravdu do konkrétních podnětů, co by ta úprava měla obsahovat, a měli i poměrně jasnou představu v tom, jaké úpravy bude potřeba provést, aby tam bylo možné obnovit kulturní sál.”
Martin Materna, městský architekt: “Je to v blízkosti historického jádra, je tam blízkost dalších institucí typu městská knihovna, divadlo nebo Fokus. Takže šlo i o to, aby ten soutěžící prokázat tím svým profesním přístupem, že si dokázal načíst to území a že řekl, vnímáme, že tady jsou ty důležité vazby, vnímáme důležitost toho provozu z hlediska toho, aby to území spolu koexistovalo.”
Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Je to historický dům a chceme se vrátit trošičku i v čase, takže zachovat tu architekturu jako takovou, ale potřebujeme do toho dostat mnoho nových technologií, které jsou v dnešní době důležité při té kultuře. takže se to snažíme “nabouchat” novodobými technologiemi. Důležité také budou například únikové východy a podobně. Je to komplexní práce.”
O tom, že se Nové Slunce stane kulturním stánkem města, rozhodli zastupitelé v prosinci loňského roku. Tehdy schválili smlouvu o smlouvě budoucí, ve které se město zavazuje, že budovu od současných majitelů vykoupí k začátku roku 2025. Nyní se tento smluvní vztah naplňuje.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “13. listopadu byla podepsána smlouva o převodu obchodních podílů v obchodní společnosti Nové slunce s. r. o. Město Nový Jičín by se mělo v průběhu prosince letošního roku stát společníkem této obchodní společnosti, což znamená faktickým vlastníkem nemovitosti areálu restaurace Nové Slunce.”
Město se majitelem Nového Slunce stane za 28 milionů korun. Jako vlastník pak může podnikat další kroky k realizaci kulturního domu. Studie využití by měla být hotova zhruba za osm měsíců.