Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výzva pro nápady občanů se uzavře do konce listopadu

Studénka |

Studénka připravuje čtvrtý ročník participativního rozpočtu. Výzva pro nové projekty se uzavírá koncem listopadu. V tomto měsíci také ještě začne realizace vítězného nápadu z letošního ročníku - stavba veřejného ohniště.

Participativní rozpočet, tedy způsob, jak motivovat lidi, aby se více zajímali o své okolí, a přinášeli návrhy, co ve městě zlepšit, vybudovat nebo opravit, vyhlašuje letos Studénka počtvrté.

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Podávat mohou občané své žádosti do konce listopadu. A součástí té žádosti musí přiložit, kromě toho samotného nápadu, ještě dvacet podpisů spoluobčanů.”

Podmínky a formuláře pro předložení návrhů jsou na webu města. V polovině listopadu radnice evidovala zatím dva projekty. Na ten vítězný bude v rozpočtu na rok 2023 vyčleněno 266 tisíc korun, tedy zase o něco více, než v letošním roce.

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Vedení města se dohodlo na tom, že bude každý rok o 10 procent zvedat Na rok 2020 bylo dvě stě tisíc, postupně se to zvyšuje, takže teď jsem na 266 tisících.”

O vítězi bude jasno na jaře. Všechny odevzdané návrhy nejprve zkontrolují příslušné odbory města a posoudí je odborná pracovní skupina.

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Tam se zjistí, zda je to za ty peníze realizovatelné, jestli je to vůbec na území města a na pozemku města. Pak dochází k veřejnému hlasování, kdy spoluobčané vyberou z těch návrhů ten, který se bude realizovat.”

V minulosti už si v rámci participativního rozpočtu lidé ve Studénce rozhodli, že chtějí mít dětské herní prvky v zámecké zahradě, workoutové hřiště na Butovické a vítězem letošního ročníku je veřejné ohniště. To ještě do konce letošního roku vznikne v sousedství koupaliště. Zhotovitelská firma má termín do 31. prosince.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Vybraný prostor, i samotným navrhovatelem, byl tady v té části na ulici Sjednocení za biotopem. Je to prostor, který není úplně využívaný, na druhou stranu je dobře přístupný a současně by to tady nikoho nemělo obtěžovat.“

Prostor ohniště s posezením bude vymezený kruhem tvořeným drátěnou konstrukcí vykládanou kameny, uprostřed bude ocelová nádoba.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Na celou akci bylo vyčleněno 240 tisíc korun, takže i ten projekt se upravoval tak, abychom se do této částky vlezli, abychom ho nepřesáhli a zároveň, abychom získali maximum, které lze získat.”

Tento projekt získal 78 procent všech hlasů, které občané pro participativní rozpočet odevzdali.



Nahlásit chybu


K tématu

Lidé dali svými hlasy zřetelně najevo, že si přejí dětské hřiště

30. května 2025 9:01 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka zná vítěze letošního participativního rozpočtu. Hlasování veřejnosti jednoznačně podpořilo obnovu dětského hřiště na ulici Lidické.

Studénka dává šanci i novým nápadům náctiletých, školáci přesvědčili radní

13. října 2025 11:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénecká radnice vyhlásila další ročník participativního rozpočtu, díky kterému mohou obyvatelé rozhodnout o využití části městských financí. Pro letošek změnila pravidla. Poprvé mohou své podněty přihlásit i lidé mladší osmnácti let.

Ve Studénce vyhrál na plné čáře projekt pro děti, navrhovatelka nosila nápad v hlavě několik let

28. května 2025 11:15 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka zná vítěze letošního participativního rozpočtu. Hlasování veřejnosti jednoznačně podpořilo obnovu dětského hřiště na ulici Lidické.


Při požáru zahradní chatky v Havířově zemřel senior

Dnes 9:17 | Havířov | Anna Břenková

Při nočním požáru chaty v Havířově přišel o život 86letý muž. Oheň zasáhl celý objekt i přilehlý skleník. Příčina vzniku požáru není jasná.

Nová metoda opravuje výtluky na cestách v Ostravě-Jihu

Včera 13:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Sociální služby města Havířova zlepšily podmínky pro zaměstnance

Včera 9:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Sociální služby zmodernizovaly zázemí pro své zaměstnance na ulici Moskevská. Nové prostory mají zaměstnancům nabídnout lepší podmínky pro odpočinek i administrativní práci během náročných směn.

Ostravské pejskaře už počtvrté potěší akce Pes - Přítel na Jihu

Včera 13:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Stavba nového domova pro seniory v Karviné jde do finále, otevře se už na podzim

11. května 2026 17:25 | Karviná | Anna Břenková

Stavba moderního domova pro seniory v Karviné-Novém Městě úspěšně míří do svého konce. Hrubé práce jsou hotové a řemeslníci se nyní přesunuli do vnitřních prostor. Hotovo by mělo být už na podzim. Nové zařízení nabídne zázemí pro sto čtyřicet klientů a přinese do regionu přibližně stovku nových pracovních míst.

Harlejácký gulášfest nabídl rekordních 30 gulášů. Motorkáři ale myslí i na charitu

Včera 11:37 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tradiční ostravský harlejácký gulášfest překonává rekordy v oblíbenosti a to nejen mezi soutěžícími, ale i mezi návštěvníky. Proto mohou pořadatelé každý rok předat významnou sumu na charitu. Letos tak pomohli s léčbou postiženým bratrům Šimonovi a Matějovi.

Na půlmaraton vyběhl rekordní počet vytrvalců, odnášeli si medaile se sv. Šebestiánem

Včera 15:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo ví než 450 běžců.

Cesta vody v Bělském lese bude prodloužena o téměř 600 metrů

Včera 12:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les v Ostravě se stal unikátním místem, kde se díky odborníkům daří skloubit ekologickou a rekreační funkci. Hlavní podíl na tom má zpřístupnění zajímavých míst a jejich vzájemné pospojování pomocí nejrůznějších chodníků a stezek. Tzv. Cestu vody nyní čeká další rozšíření.

Řidiči v Havířově museli platit pokuty a odtahovou službu, když blokovali čištění ulice

11. května 2026 11:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Blokové čištění komunikací v Havířově opět zkomplikovali řidiči, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Fibichově ulici, která měla být prázdná, zůstaly tři desítky aut.

Oderská mlýnice přivítala přes půl tisíce cyklistů nejen z Česka

Včera 13:30 | Odry | Michal Slonina

Oblíbený závod Oderská mlýnice již po dvacáté přivítal cyklisty v Oderských vrších. Nezvyklý název získal po stoupání nad Spálovem, kde se závod konal od roku 2000. Start i cíl sice už dva roky hostí Odry, mlýnice se ale jezdí pořád.

Branný den zatraktivnila armádní technika

Dnes 10:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí konce druhé světové války připomněl Branný den konaný v Novém Jičíně. Návštěvníci si mohli prohlédnout historickou i současnou vojenskou techniku. Především děti zkoušely různé adrenalinové disciplíny.

O vítězi rozhodly Královna máje a Babiččina zahrádka

Dnes 10:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Český zahrádkářský svaz pořádá i letos celostnátní floristickou soutěž pro děti. Jedno z okresních kolo se odehrálo v Novém Jičíně v Základní škole Komenského 66.

Pumptrack zažil svůj velký den se závodem i slávou

Nový Jičín hostil závod Českého poháru v pumptracku. Součástí cyklistického svátku bylo i oficiální otevření nového sportovního areálu.

Náročný závod Oderská mlýnice má za sebou již 26. ročník konání

Včera 18:15 | Odry | Karel Soukop

Již 26 ročník Oderské mlýnice - velkého závodu horských kol proběhl ve sportovním areálu v Tošovicích u Oder. Jde o největší závod v regionu a závodníků všeho věku se sem sjelo několik stovek.

Škola oslavila půlstoletí ekonomického vzdělávání

Včera 13:57 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mendelova střední škola si připomněla půl století ekonomického vzdělávání. Současně také oslavila dvacet let sloučení se zdravotnickými obory, kdy začala fungovat jako jedna škola pod jménem významného přírodovědce.

Nový Jičín žil během, půlmaraton přilákal rekordní účast

Včera 13:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo rekordních více než 450 běžců.

Výzva pro nápady občanů se uzavře do konce listopadu
Vydáno 16. listopadu 2022 10:30, Studénka, Petra Dorazilová
Studénka připravuje čtvrtý ročník participativního rozpočtu. Výzva pro nové projekty se uzavírá koncem listopadu. V tomto měsíci také ještě začne realizace vítězného nápadu z letošního ročníku - stavba veřejného ohniště.

Participativní rozpočet, tedy způsob, jak motivovat lidi, aby se více zajímali o své okolí, a přinášeli návrhy, co ve městě zlepšit, vybudovat nebo opravit, vyhlašuje letos Studénka počtvrté.

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Podávat mohou občané své žádosti do konce listopadu. A součástí té žádosti musí přiložit, kromě toho samotného nápadu, ještě dvacet podpisů spoluobčanů.”

Podmínky a formuláře pro předložení návrhů jsou na webu města. V polovině listopadu radnice evidovala zatím dva projekty. Na ten vítězný bude v rozpočtu na rok 2023 vyčleněno 266 tisíc korun, tedy zase o něco více, než v letošním roce.

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Vedení města se dohodlo na tom, že bude každý rok o 10 procent zvedat Na rok 2020 bylo dvě stě tisíc, postupně se to zvyšuje, takže teď jsem na 266 tisících.”

O vítězi bude jasno na jaře. Všechny odevzdané návrhy nejprve zkontrolují příslušné odbory města a posoudí je odborná pracovní skupina.

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Tam se zjistí, zda je to za ty peníze realizovatelné, jestli je to vůbec na území města a na pozemku města. Pak dochází k veřejnému hlasování, kdy spoluobčané vyberou z těch návrhů ten, který se bude realizovat.”

V minulosti už si v rámci participativního rozpočtu lidé ve Studénce rozhodli, že chtějí mít dětské herní prvky v zámecké zahradě, workoutové hřiště na Butovické a vítězem letošního ročníku je veřejné ohniště. To ještě do konce letošního roku vznikne v sousedství koupaliště. Zhotovitelská firma má termín do 31. prosince.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Vybraný prostor, i samotným navrhovatelem, byl tady v té části na ulici Sjednocení za biotopem. Je to prostor, který není úplně využívaný, na druhou stranu je dobře přístupný a současně by to tady nikoho nemělo obtěžovat.“

Prostor ohniště s posezením bude vymezený kruhem tvořeným drátěnou konstrukcí vykládanou kameny, uprostřed bude ocelová nádoba.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Na celou akci bylo vyčleněno 240 tisíc korun, takže i ten projekt se upravoval tak, abychom se do této částky vlezli, abychom ho nepřesáhli a zároveň, abychom získali maximum, které lze získat.”

Tento projekt získal 78 procent všech hlasů, které občané pro participativní rozpočet odevzdali.



Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/studenka/11000034380/vyzva-pro-napady-obcanu-se-uzavre-do-konce-listopadu