Do popelnic na směsný komunální odpad lidé ve Studénce v loňském roce vysypali zhruba o 25 tun odpadků více než v roce 2022.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “A naproti tomu, bohužel, občané vytřídili o nějakých 27 tun méně odpadů, které náleží mezi sklo, papír a plast. V rámci roku 2023 jsme zlikvidovali 1 476 tun směsného komunálního odpadu.”
Na likvidaci tohoto množství odpadu vynaložilo město 11 milionů 470 tisíc korun, což při přepočtu na jednoho obyvatele představuje 1 200 korun na rok. Loni byl poplatek za odpady 720 korun, letos je to 888 korun.
Jedinou cestou, jak množství směsného komunálního odpadu snížit a tím snížit náklady na jeho likvidaci, je důsledně třídit.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Tady je klasický příklad, jak vypadá popelnice na směsný komunální odpad ve Studénce. Vidím, že tady máme hromadu papíru, který má končit v modrých kontejnerech, máme tady hromadu plastů, který má být ve žlutých kontejnerech, máme tady sklo, to je velmi těžká komodita, takže nám zbytečně protěžuje ten odpad. To vše se dá vytřídit.”
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Je to složité. My jsme chtěli zavádět systém door to door v rámci sídliště a rodinné zástavby, ale zjistili jsme, že ten náš záměr, to znamená že přidáme ty kontejnerové stání, byl z hlediska investičního nákladný. Proto jsme teď přistoupili k takzvané optimalizaci v tom sídlišti. A to znamená, že se snažíme zajistit naplněnost kontejnerů a podle toho stanovit frekvenci svozů a objem nádob.”
Mezi bytovými domy by se mělo objevit více kontejnerů na třídění odpadu.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Aby byl v dostupné vzdálenosti pro občany a tím pádem bychom je chtěli přimět, aby začali doma víc třídit.”
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Když se do kontejneru podívám, tak je vidět, že vše je v pytlích, že primárně se netřídí už v té domácnosti. Je to o tom, že se to všecko dá do jednoho pytlíku a vyhodí do jednoho kontejneru. Takže ano, samozřejmě ta docházková vzdálenost hraje v tom určitou roli, na druhou stranu zase nechceme mít ve městě kontejnerov. Přiznávám ale, že v tuhle chvíli samozřejmě bojujeme taky s místem, to je také důležité říct, protože ne všude dostaneme ty kontejnery úplně přesně tak jak, bychom chtěli. Což, rozumím tomu, že potom může inklinovat k tomu, že to hodím do jednoho kontejneru, protože bych musel udělat pár kroků vedle, ale řekněme, je to o tom vnitřním nastavení člověka, jestli skutečně třídit by chtěl, a nebo nechce.”
Dalším nešvarem, se kterým se ve Studénce v některých lokalitách potýkají, jsou černé skládky okolo kontejnerů. Na jejich odstranění vynaložilo město další téměř dva miliony korun.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Jsou tam různé gauče, matračky, ledničky, i umyvadla a různá bílá technika podobně po rekonstrukcích.”
To vše lze odvézt na sběrný dvůr na Poštovní ulici, většinou zdarma, určitý poplatek účtují za stavební odpad. Podle Milana Kyjovského jsou v některých případech, po domluvě s občany, schopni otevřít separační dvůr i mimo oficiálně stanovenou provozní dobu.