Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava se chystá koupit chátrající Bredu

Opava |

Opava se chystá koupit chátrající obchodní dům Breda. Za necelých 40 milionů ji městu nabídl správce konkurzní podstaty. Objekt je ve velmi špatném stavu. Náklady na rekonstrukci této národní kulturní památky mnohonásobně převýší její cenu. V budoucnu by tady mohlo být muzeum, komerční plochy nebo i byty.

Obchodní dům Breda & Weinstein – ikonická stavba architekta Leopolda Bauera stojí v centru Opavy téměř 100 let. Prvorepublikový luxusní nákupní chrám přežil válku, znárodnění i privatizaci. Teď chátrá. Zdi vlhnou, do děravé střechy zatéká a skleněné výplně z oken se sypou na ulici. Posledním vlastníkem byl podnikatel Kamil Kolek. Jeho firma ale zkrachovala. A teď je tato kulturní památka na prodej.

obyvatelka Opavy: „Už se to řeší dlouho a pořád je tady to lešení a je to v takovém stavu, v jakém to je.“

Architektonický skvost roky nikdo koupit nechtěl. Záchrannou ruku ale podává město. Bredu může koupit od insolvenčního správce.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Připravujeme návrh smlouvy na odkup Bredy. Jednalo by se o dohodnutou částku 39,5 mil korun, která by byla splatná ve dvou splátkách. První 19,5 a v následujícím roce 20 mil. korun.“

Pokud se město stane novým vlastníkem, bude si muset připravit také další výdaje na opravu. Obchodní dům je totiž od roku 2013 zavřený. Netopí se tady a zajištěna je jen nejzákladnější údržba.

Václav Hájek, Národní památkový ústav: Největším problémem obchodního domu je vlhkost, která proniká dovnitř svislými konstrukcemi, zdivem a tlačí se i do sklepních podlaží. Vlhkost způsobuje destrukci původních dřevěných obkladů.“

Už nyní je jasné, že záchrana budovy bude drahou záležitostí. Ještě před koronavirovou krizí byly náklady na opravy odhadovány na půl miliardy korun. Opozice k tomu má výhrady.

Hana Brňáková (Piráti & Opavané), opoziční zastupitelka: „Musíme se zamyslet, zda město bude schopno utáhnout tak vysokou investici, která je potřeba jen na odkup. Kde pak vezme další peníze a rezervy třeba na finanční spoluúčast při další rekonstrukci."

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „V první fázi musíme udělat nejnutnější základní opravy. Což je minimálně sundání střechy a nová krytina. Abychom zamezili dalšímu zatékání a devastaci této budovy.“

Město spoléhá na to, že při záchraně této kulturní památky, mu pomůže stát.  Při loňské návštěvě Opavy to slíbil dosluhující ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Na užitné ploše 10 000 m2 by mohly být výstavní plochy, muzeum, kanceláře i obchody.

Odkoupení obchodního domu Breda od insolvenčního správce musí odsouhlasit zastupitelé. Na program jednání by se mohl tento bod dostat v prosinci.



OBCHODNÍ DŮM BREDA & WEINSTEIN V OPAVĚ  V DATECH:

1927 zahájení stavby

1928 dokončení stavby

1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“

1965 rekonstrukce

1989 vrací se původní název „Breda“

1994 objekt získal v rámci privatizace K. Kolek

2004 požár a následně rekonstrukce

2013 uzavření

2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji




Nahlásit chybu


K tématu

Další tajemství. V podzemí opavské Bredy objevili dosud neznámou historickou místnost

15. dubna 2026 7:58 | Opava | Yvona Fajtová

Bývalý obchodní dům Breda v Opavě vydal další překvapení. Při řešení zatékání objevili odborníci v podzemí dosud neznámou místnost, o které se zřejmě více než sto let nevědělo.


Při sběru sena se převrátil nakladač, zraněného muže transportoval vrtulník

Včera 18:46 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda pracovního stroje zaměstnala v sobotu 27. června dopoledne záchranáře v Hošťálkovech na Bruntálsku. Při převrácení nakladače se těžce zranil čtyřiapadesátiletý muž, kterého po ošetření na místě transportoval vrtulník do Fakultní nemocnice Ostrava.

Vodní nádrž Baška bude po rekonstrukci opět napuštěná.

26. června 2026 18:00 | Baška | Michal Feber

Vodní nádrž Baška bude po několika měsících opět napuštěná a připravená na letní sezonu.

Tragická nehoda v Českém Těšíně. Auto srazilo ženu na přechodu pro chodce

26. června 2026 16:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Tragická nehoda uzavřela v pátek odpoledne Ostravskou ulici v Českém Těšíně. Podle svědků tam měl řidič osobního auta srazit ženu, která přecházela přes přechod pro chodce. Záchranáři na místě bojovali o její život, ale bohužel marně. Okolnostmi nehody se zabývají policisté.

Primátor Karviné Jan Wolf je na svobodě. Soud nevyhověl žádosti o vzetí do vazby

26. června 2026 14:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Okresní soud v Ostravě v pátek nevyhověl návrhu státního zástupce na vzetí karvinského primátora Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) do vazby. Ten je obviněný v rozsáhlé korupční kauze kolem ovlivňování fotbalových zápasů. Trestní stíhání však pokračuje a Wolf nadále odmítá, že by se dopustil jakéhokoli protiprávního jednání.

V Ostravě-Jihu vzniknou 2 nová zařízení pro seniory

26. června 2026 8:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Rychlý zásah hasičů zachránil od požáru další auta na parkovišti

Včera 7:51 | Havířov | Libor Běčák

Díky včasnému ohlášení požáru automobilu a rychlému zásahu havířovských profesionálních hasičů nedošlo k rozšíření ohně na další auta zaparkovaná poblíž.

Klub historických vozidel představil plán srazů a jízd

Včera 7:55 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Klub historických vozidel Nový Jičín sdružuje necelou třicítku členů. Jejich koníčkem je péče o veterány a také příležitostně prezentují své staré vozy veřejnosti. Letos plánují účast na několika vyjížďkách a vidět budou i na Masarykově náměstí.

Náročný čtvrtek leteckých záchranářů. Vrtulník vzlétal k šesti vážným případům

26. června 2026 12:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Letečtí záchranáři museli během jediné směny vyrazit celkem k šesti zásahům, které zahrnovaly čtyři vážné dopravní nehody a dva případy náhlé zástavy srdce. Každá minuta v těchto situacích rozhodovala o zdraví a životech pacientů.

V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

26. června 2026 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

25. června 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Mistrovství republiky v inline bruslení se po dvou letech vrátilo do Opavy

24. června 2026 15:05 | Opava | Yvona Fajtová

Po dvou letech hostila Opava opět Mistrovství České republiky v rychlobruslení na kolečkových bruslích. Na zdejší oválné dráze bojovalo o republikové tituly více než 180 závodníků všech věkových kategorií včetně reprezentantů, kteří usilují o nominaci na mistrovství Evropy.

Festival ZUŠ Muziáda vyvrcholil v Opavě koncertem nejúspěšnějších mladých hudebníků

24. června 2026 14:55 | Opava | Yvona Fajtová

Nejlepší žáci základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje se představili na závěrečném koncertu festivalu Muziáda. V opavském Minoritu vystoupili vítězové soutěží i mladí skladatelé, kteří svými výkony potvrdili vysokou úroveň uměleckého vzdělávání v regionu.

Sochy na průčelí Knihovny Petra Bezruče v Opavě získávají po 25 letech novou podobu

24. června 2026 14:49 | Opava | Yvona Fajtová

Průčelí budovy Knihovny Petra Bezruče v Opavě prochází obnovou. Restaurátoři zde opravují čtyři monumentální sochy a reliéfní výzdobu od významného sochaře Josefa Obetha. Cílem je zachovat jedinečné umělecké dílo pro další generace a vrátit mu část původní podoby.

Sanitka jedoucí k případu se srazila v Opavě s osobním autem

23. června 2026 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Senior za volantem osobního auta zřejmě neupřednostnil sanitku, která jela k případu. Následovala lehká dopravní nehoda. Přesto on i jeho spolujezdkyně skončili v nemocnici. Okolnosti nehody prověřují opavští policisté.

Koloběžkář narazil v Opavě do vyjíždějícího auta a těžce se zranil

21. června 2026 15:14 | Opava | Jiří Cileček

Dopravní nehoda s těžkým zraněním se stala v neděli po poledni u východního nádraží v Opavě. Do vyjíždějícího auta z parkovacího místa tam naboural koloběžkář. S těžkým zraněním obou dolních končetin byl převezen do nemocnice. Okolnosti nehody dál prověřují policisté.

Multižánrový festival Slunovrat proměnil Opavu v město kultury a inspirace

20. června 2026 17:02 | Opava | Yvona Fajtová

Historické centrum Opavy opět ožilo kulturou. Do města se po roce vrátil oblíbený multižánrový festival Slunovrat, který propojuje hudbu, literaturu, divadlo i inspirativní debaty. Návštěvníkům nabízí vystoupení známých českých i zahraničních umělců, prostor pro nové talenty a také zónu věnovanou charitativním projektům.

Opava se chystá koupit chátrající Bredu
Vydáno 20. října 2021 11:51, Opava, Katka Geryková
Opava se chystá koupit chátrající obchodní dům Breda. Za necelých 40 milionů ji městu nabídl správce konkurzní podstaty. Objekt je ve velmi špatném stavu. Náklady na rekonstrukci této národní kulturní památky mnohonásobně převýší její cenu. V budoucnu by tady mohlo být muzeum, komerční plochy nebo i byty.

Obchodní dům Breda & Weinstein – ikonická stavba architekta Leopolda Bauera stojí v centru Opavy téměř 100 let. Prvorepublikový luxusní nákupní chrám přežil válku, znárodnění i privatizaci. Teď chátrá. Zdi vlhnou, do děravé střechy zatéká a skleněné výplně z oken se sypou na ulici. Posledním vlastníkem byl podnikatel Kamil Kolek. Jeho firma ale zkrachovala. A teď je tato kulturní památka na prodej.

obyvatelka Opavy: „Už se to řeší dlouho a pořád je tady to lešení a je to v takovém stavu, v jakém to je.“

Architektonický skvost roky nikdo koupit nechtěl. Záchrannou ruku ale podává město. Bredu může koupit od insolvenčního správce.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Připravujeme návrh smlouvy na odkup Bredy. Jednalo by se o dohodnutou částku 39,5 mil korun, která by byla splatná ve dvou splátkách. První 19,5 a v následujícím roce 20 mil. korun.“

Pokud se město stane novým vlastníkem, bude si muset připravit také další výdaje na opravu. Obchodní dům je totiž od roku 2013 zavřený. Netopí se tady a zajištěna je jen nejzákladnější údržba.

Václav Hájek, Národní památkový ústav: Největším problémem obchodního domu je vlhkost, která proniká dovnitř svislými konstrukcemi, zdivem a tlačí se i do sklepních podlaží. Vlhkost způsobuje destrukci původních dřevěných obkladů.“

Už nyní je jasné, že záchrana budovy bude drahou záležitostí. Ještě před koronavirovou krizí byly náklady na opravy odhadovány na půl miliardy korun. Opozice k tomu má výhrady.

Hana Brňáková (Piráti & Opavané), opoziční zastupitelka: „Musíme se zamyslet, zda město bude schopno utáhnout tak vysokou investici, která je potřeba jen na odkup. Kde pak vezme další peníze a rezervy třeba na finanční spoluúčast při další rekonstrukci."

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „V první fázi musíme udělat nejnutnější základní opravy. Což je minimálně sundání střechy a nová krytina. Abychom zamezili dalšímu zatékání a devastaci této budovy.“

Město spoléhá na to, že při záchraně této kulturní památky, mu pomůže stát.  Při loňské návštěvě Opavy to slíbil dosluhující ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Na užitné ploše 10 000 m2 by mohly být výstavní plochy, muzeum, kanceláře i obchody.

Odkoupení obchodního domu Breda od insolvenčního správce musí odsouhlasit zastupitelé. Na program jednání by se mohl tento bod dostat v prosinci.



OBCHODNÍ DŮM BREDA & WEINSTEIN V OPAVĚ  V DATECH:

1927 zahájení stavby

1928 dokončení stavby

1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“

1965 rekonstrukce

1989 vrací se původní název „Breda“

1994 objekt získal v rámci privatizace K. Kolek

2004 požár a následně rekonstrukce

2013 uzavření

2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji




Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000028025/opava-se-chysta-koupit-chatrajici-bredu