Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezská nemocnice v Opavě zvýšila ostrahu. Reaguje tak na zvýšený počet agresivních pacientů

Opava |

Ve Slezské nemocnici v Opavě roste počet agresivních pacientů. Na bezpečnost personálu tak dohlíží více lidí, kteří zajišťují ochranu zdravotních sester, lékařů i návštěvníků v širším časovém horizontu než dřív.

Slezská nemocnice rozšířila tým o další posily, které se starají o ochranu osob a majetku. Od nového roku dohlíží na bezpečnost už 4 lidé. Jeden strážník a 3 pracovníci ostrahy.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Protože v minulých letech došlo k velkému nárůstu počtu agresivních pacientů v naší nemocnici, což značně ohrožovalo bezpečnost hlavně zaměstnanců, tak jsme se rozhodli přijmout určitá opatření, abychom zajistili bezpečnost pro naše zaměstnance. Momentálně máme 3 zaměstnance, kteří zajišťují tuto službu a chceme to ještě rozšířit o další dva zaměstnance, abychom zajistili nepřetržitý provoz i během týdne. Oni jsou soustředěni na jedné ambulanci chirurgické, interní, infekční nebo ORL. V případě potřeby sestřička zavolá, má přímý kontakt na toho človíčka, on přijde, řeší nějakou situaci. V případě, že není schopen situaci sám vyřešit, tak volá PČR.”

Pracovníci ostrahy se momentálně přes týden starají o bezpečnost v nočních hodinách a o víkendech jsou k dispozici nepřetržitě ve dne i v noci. Strážník hlídá nemocnici a její okolí přes den. Služebna MP v nemocnici vznikla už v roce 2020.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Prvním opatřením bylo, že jsme zřídili po dohodě s Magistrátem města Opavy služebnu MP v naší nemocnici, takže strážník MP pravidelně obchází areál naší nemocnice a dohlíží na bezpečnost provozu.”
Marek Dýčka, mluvčí MP Opava: “Má na starost nejenom okolí Slezské nemocnice i může být k dispozici v případě napadení zdravotního personálu. Toto je pojištěno i tím, že celá slezská nemocnice je napojena na MP tísňovými tlačítky, to znamená, když je zdravotní personál ohrožen, přichází signál na operační středisko MP a vyjíždí strážníci na to dané oddělení.”
František Mikulinec, strážník MP Opava: “Jedna z mých náplní je to, že fyzicky procházím tady pavilony a nejvíce to véčko, kde je ortopedie, chirurgie a je tam největší kumulace občanů. Musím se ještě postarat o parkování kolem lékárny, zásobování k lékárně, protože je obrovský problém s parkováním, takže se hodně stojí na žlutých čarách na zákazech a potom zaměstnanci, kteří zásobují lékárnu, nemají možnost vůbec ani k té rampě najet.”

Strážníci nejčastěji asistují v případech, kdy záchranka přiveze na vyšetření člověka v podnapilém stavu nebo pod vlivem návykových látek.

František Mikulinec, strážník MP Opava: “On nechce samozřejmě setrvávat, nebo se mu to zdá dlouhé, tak jdeme a tu asistenci uděláme a po rozhodnutí lékaře se buď propustí, nebo se přemístí třeba na záchytnou stanici.”

Pro ještě větší bezpečí chce nemocnice rozšířit i kamerový systém tak, aby pokrýval celý areál a také dohledovou službu o nepřetržitý provoz.

Nahlásit chybu


104. narozeniny oslavil nejstarší havíř v Česku ve vlaku

Dnes 10:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

104 let oslavil nejstarší bývalý havíř v České republice. A to pořádným zážitkem. Pan Zdislav Chalupa se na den přesně v den svého výročí vydal mimořádným vlakem po stopách hornické historie Ostravska.

Frýdlanští předškoláci navštívili základnu zdravotnických záchranářů

Děti z frýdlantské mateřské školy se vypravily podívat k místním záchranářům na jejich základnu, kterou sdílejí společně s horskou službou.

Frýdek-Místek pravidelně vítá občánky, je jich stále více

Dnes 9:12 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek pokračuje v tradici slavnostního vítání nově narozených miminek. Nejmladší občánci jsou ve stanovených termínech jednou měsíčně zváni se svými rodiči na obřad do Rytířského sálu frýdeckého zámku, kde se jim dostane oficiálního přivítání a přání do života.

ProSenior rozšířil služby, od ledna nabízí i terénní osobní asistenci

Dnes 10:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Městská organizace ProSenior nabízí od ledna dvě nové služby. Jejich cílem je podpořit lidi, kteří navzdory svému věku a zdravotním omezením chtějí co nejdéle zůstat ve svém domácím prostředí.

Požár střechy bývalé tržnice v Petrovicích u Karviné zaměstnal 8 jednotek hasičů

Včera 19:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

8 jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy bývalé tržnice v Petrovicích u Karviné. Hasiči byli na místě celou noc ze soboty na neděli. Na místo byla povolána i technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Oheň napáchal škodu za 2 miliony korun a příčina požáru je v šetření.

Sypače i další auta mimo silnici. Ledovka opět potrápila řidiče na severu Moravy

Včera 10:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V neděli ráno pokryla některé silnice v Moravskoslezském kraji silná ledovka. Vlivem toho skončilo plno aut v příkopech a mimo silnici. Největší problémy byly na Opavsku, Krnovsku a Bruntálsku. Na dvou místech sklouzly ze silnic i sypače. Kraj má v terénu až 70 sypačů a za noc vysypal přes 300 tun soli. Záchranáři ošetřili na tři desítky zraněných chodců. Senior na Karvinsku uklouzl na ledu a našli ho až za 1,5 hodiny. Další muž na Novojičínsku spadl do potoka a nemohl se dostat ven. Záchranáři se také v noci nedostali k pacientovi na Opavsku.

Papoušek Ara uvízl v Karviné v koruně stromu, zachránili ho hasiči

Včera 12:43 | Karviná | Jiří Cileček

Moravskoslezští hasiči mají na kontě další záchranu života. Tentokrát pomohli papouškovi Ara ararauna, který v sobotu 24. ledna uvízl ve špici vzrostlého topolu v Karviné a nedokázal se z něj sám dostat.

V Rychvaldu přednášel cestovatel Dan Přibáň, tentokrát se plovoucím autem vydal do Mongolska

Včera 10:00 | Rychvald | Michal Slonina

Evropa, Asie, Afrika, Austrálie nebo Jižní Amerika. Cestovatel Dan Přibáň najezdil ve žlutém trabantu desítky tisíc kilometrů a procestoval téměř celý svět. Při poslední výpravě ale trabant vyměnil za plovoucí auto LUAZ, se kterým se vydal do Mongolska.

Řidičům se ulevilo, most v Opavě-Vávrovicích je po rekonstrukci opět průjezdný

24. ledna 2026 19:11 | Opava | Yvona Fajtová

Řidičům, kteří jezdí z Opavy do Polska a opačně, se značně ulevilo. Hraniční most ve Vávrovicích je po náročné rekonstrukci opět v provozu. Šlo o společný projekt Moravskoslezského kraje a partnerského okresu Hlubčice.

Požár chatky v Morávce způsobil škodu za 2 miliony korun

24. ledna 2026 17:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v sobotu u požáru chatky v Morávce na Frýdecko-Místecku. S ohněm bojovali několik hodin a vodu na hašení brali i z řeky Morávky. Nikomu se nic nestalo, ale škoda je dva miliony korun.

Kontrola parkování v Opavě zrychlila. Auto s kamerami na střeše zkontroluje tisíce aut za hodinu

Dnes 10:14 | Opava | Yvona Fajtová

Strážníci v Opavě zrychlili kontrolu parkování v modrých zónách. Pomáhá jim nové služební vozidlo vybavené kamerami, které při jízdě automaticky načítá registrační značky a porovnává je s databází. Kontroly jsou díky tomu rychlejší a efektivnější.

Masopustní tradice ožily v prostorách Slezského zemského muzea v Opavě

24. ledna 2026 18:49 | Opava | Yvona Fajtová

V Historické budově Slezského zemského muzea v Opavě začala výstava Masopustní masky. Návštěvníci ji najdou v půdním prostoru Müllerova domu, který se běžně otevírá jen výjimečně. Součástí vernisáže byla také módní přehlídka kostýmů studentů umělecké školy.

Škola doporučená zaměstnavateli: Opava obhájila titul už po desáté

24. ledna 2026 18:09 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola průmyslová a umělecká v Opavě je školou doporučenou zaměstnavateli. Tento prestižní titul se ji podařilo obhájit už po desáté.

Opava hostila finále Glow Up univerzity tour. Maturantům nabídla školy i inspiraci na jednom místě

23. ledna 2026 8:47 | Opava | Yvona Fajtová

Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje přivezl do devíti měst regionu vše, co maturanti při rozhodování o budoucnosti potřebují. Vysoké školy, inspirativní hosty, osobnosti i praktické informace.

V Chlebičově na Opavsku staví nový dům. Vzniknou v něm byty i komunitní centrum

21. ledna 2026 14:05 | Opava | Yvona Fajtová

V Chlebičově vyrůstá nový bytový dům na ulici Větrná. Bude zde 9 bytových jednotek, v přízemí vznikne komunitní centrum a do budoucna se počítá i s denním stacionářem pro seniory.

Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje byl úspěšný

21. ledna 2026 13:29 | Opava | Yvona Fajtová

Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje přivezl do devíti měst regionu vše, co maturanti při rozhodování o budoucnosti potřebují. Vysoké školy, inspirativní hosty, osobnosti i praktické informace.

Slezská nemocnice v Opavě zvýšila ostrahu. Reaguje tak na zvýšený počet agresivních pacientů
Vydáno 24. ledna 2024 20:34, Opava, Yvona Fajtová
Ve Slezské nemocnici v Opavě roste počet agresivních pacientů. Na bezpečnost personálu tak dohlíží více lidí, kteří zajišťují ochranu zdravotních sester, lékařů i návštěvníků v širším časovém horizontu než dřív.

Slezská nemocnice rozšířila tým o další posily, které se starají o ochranu osob a majetku. Od nového roku dohlíží na bezpečnost už 4 lidé. Jeden strážník a 3 pracovníci ostrahy.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Protože v minulých letech došlo k velkému nárůstu počtu agresivních pacientů v naší nemocnici, což značně ohrožovalo bezpečnost hlavně zaměstnanců, tak jsme se rozhodli přijmout určitá opatření, abychom zajistili bezpečnost pro naše zaměstnance. Momentálně máme 3 zaměstnance, kteří zajišťují tuto službu a chceme to ještě rozšířit o další dva zaměstnance, abychom zajistili nepřetržitý provoz i během týdne. Oni jsou soustředěni na jedné ambulanci chirurgické, interní, infekční nebo ORL. V případě potřeby sestřička zavolá, má přímý kontakt na toho človíčka, on přijde, řeší nějakou situaci. V případě, že není schopen situaci sám vyřešit, tak volá PČR.”

Pracovníci ostrahy se momentálně přes týden starají o bezpečnost v nočních hodinách a o víkendech jsou k dispozici nepřetržitě ve dne i v noci. Strážník hlídá nemocnici a její okolí přes den. Služebna MP v nemocnici vznikla už v roce 2020.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Prvním opatřením bylo, že jsme zřídili po dohodě s Magistrátem města Opavy služebnu MP v naší nemocnici, takže strážník MP pravidelně obchází areál naší nemocnice a dohlíží na bezpečnost provozu.”
Marek Dýčka, mluvčí MP Opava: “Má na starost nejenom okolí Slezské nemocnice i může být k dispozici v případě napadení zdravotního personálu. Toto je pojištěno i tím, že celá slezská nemocnice je napojena na MP tísňovými tlačítky, to znamená, když je zdravotní personál ohrožen, přichází signál na operační středisko MP a vyjíždí strážníci na to dané oddělení.”
František Mikulinec, strážník MP Opava: “Jedna z mých náplní je to, že fyzicky procházím tady pavilony a nejvíce to véčko, kde je ortopedie, chirurgie a je tam největší kumulace občanů. Musím se ještě postarat o parkování kolem lékárny, zásobování k lékárně, protože je obrovský problém s parkováním, takže se hodně stojí na žlutých čarách na zákazech a potom zaměstnanci, kteří zásobují lékárnu, nemají možnost vůbec ani k té rampě najet.”

Strážníci nejčastěji asistují v případech, kdy záchranka přiveze na vyšetření člověka v podnapilém stavu nebo pod vlivem návykových látek.

František Mikulinec, strážník MP Opava: “On nechce samozřejmě setrvávat, nebo se mu to zdá dlouhé, tak jdeme a tu asistenci uděláme a po rozhodnutí lékaře se buď propustí, nebo se přemístí třeba na záchytnou stanici.”

Pro ještě větší bezpečí chce nemocnice rozšířit i kamerový systém tak, aby pokrýval celý areál a také dohledovou službu o nepřetržitý provoz.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000041208/slezska-nemocnice-v-opave-zvysila-ostrahu-reaguje-tak-na-zvyseny-pocet-agresivnich-pacientu