Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravská Ostrava a Přívoz spustila 4. ročník participativního rozpočtu s novinkami

Ostrava-Centrum |

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Náš obvod je tu. A přináší novinky. Jednou z nich je navýšení rozpočtu na bezmála jeden a půl milionů korun.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “My to chceme celé oživit, trošku zmodernizovat, takže je výjimka. Nejdříve budou občané volit lokalitu, kterou by chtěli zvelebit a potom, když se setká s odborným názorem, tak se v té lokalitě budou realizovat ty návrhy jak občanů tak našich odborníků a pokud se to všechno sejde, budou lidé hlasovat a potom v roce 2024 bude realizovaný vítězný projekt.”

Návrhy na lokality mohou lidé podávat na webu Náš obvod až do 9. června. Každý může podat maximálně 5 návrhů lokalit na území obvodu kromě Komenského sadů, Husova sadu a sadu Dr. Milady Horákové. Zároveň se také realizují vítězné návrhy předešlých ročníků.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “V Komenského sadech právě v posledním ročníku byla realizovaná akce Relax zóny. Tady vidíme sítě, které byly čerstvě nainstalované a k těm sítím ještě patří mlžítko. Pozor, je na jiném místě, je u workoutového hřiště."

Nainstalovat mlžítko v blízkosti Relax zóny bohužel nebylo možné, protože k tomuto místu nevedou inženýrské sítě.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Na tomto mlžítku si můžeme ukázat příklad, jak funguje tento systém. V momentě, kdy přijde občan nebo skupina obyvatel s nějakým nápadem, tak je potřeba zjistit, zda ten nápad je vůbec realizovatelný. Máme tady totiž x různých věcí, které můžou tento nápad omezit, nebo ho doslova a do písmene udělat nerealizovatelný. V případě věcí, které potřebují proud nebo vodu, jsou potřeba inženýrské sítě. A v Komenského sadech je jasné, že nemůžeme tahat trubku, kde se nám zlíbí, je to tady primárně pro zeleň a právě proto se umístění toho mlžítka nakonec vybralo zde, kde to je na okraji parku, tím pádem nemusíme infrastrukturu tahat do parku a zároveň to pořád plní nějaký účel. U některých občanů byly nějaké námitky, že je to přece jen u reprezentativního vstupu do parku a že tady někdo se bude v uvozovkách sprchovat. Přiznejme si, je tady workoutové hřiště , myslím si, že nejsme puritánský národ, asi tady nebude žádná nuda pláž. Druhá věc je, že pokud tady bude všechno hezky upraveno a čisto, tak si myslím, že toto mlžítko tady zapadne.”

Mlžítko už bylo spuštěno spolu s ostatními vodními prvky v obvodu jako jsou fontány a vodotrysky. Podtrženo sečteno, celkem už bylo díky participativnímu rozpočtu Náš obvod realizováno 7 projektů. V 1. ročníku zvítězily tři projekty, Komunitní park Jindřich, Hřiště na petanque a Zahrady pro nevidomé v sadu Petra Bezruče a Pítko na Kuřím rynku v centru Ostravy.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Toto pítko bylo na 3. místě a stálo kolem sta tisíc korun. Objevily se nějaké vícepráce, měli jsme potrubí dál než bylo podle projektu, plus památkáři chtěli kolem toho pítka jinou dlažbu.”
Žaneta Sochorková, autorka návrhu: “Jsem ráda, že to zvítězilo moc se mi líbí i to provedení. Trochu jsem se toho bála, představovala bych si asi něco víc modernějšího, ale nakonec to i v té barvě hrozně pěkně sedí tady. Tím, že je člověk pořád venku, tak má třeba špinavé ruce, nebo se potřebuje trošku napít a chtěl by si doplnit vodu do bandasky, takže tady to je místo, kde je pořád živo, pořád hodně lidí, takže si myslím, že to tady patří.”
David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Právě se nacházíme v Bezručově sadu a za sebou máme jeden z projektů participativního rozpočtu. Je to Zahrada pro nevidomé a Hřiště na petanque. Myslím si, že se to tady celkem ujalo, lidem se to líbí. Neslyšel jsem nějaké negativní reakce. Tento projekt vznikl, dá se říci, v určité součinnosti s rekonstrukcí Bezručova sadu, která tady proběhla před nějakou dobou a byly tady určité prostory, které si přímo říkaly něco do nich umístit. Takže došo tady k částečné úpravě, tady o to dbají TS a v té době to šlo ruku v ruce. Přišel prostě takový podnět od občana, který v tom viděl potenciál, byla tady ta rekonstrukce, takže nakonec se to všechno hezky povedlo. Zahrada pro nevidomé má takový princip, že člověk, který ztratil, nebo nemá zrak tady může zapojit ty dva smysly. Jeden je hmat, kdy každá ta rostlinka má jinou strukturu a druhá je pochopitelně vůně, protože mnohé rostlinky, co tady jsou, jsou byliny, které mají velice intenzivní nějaké vůně.”

V záhonech jsou i cedulky v braillově písmu, kde si lidé mohou přečíst, o jakou rostlinu nebo bylinu jde.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Nyní stojíme u Komunitní zahrady, tedy na Jindřichu. Celá myšlenka participace je na spolupráci, takže zde vidíme, že jedna věc je, když se projekt začne a pak pochopitelně občané, kteří si tento projekt například odhlasovali, tak pak se o tu danou věc starají, pečují o ni a tak dále. Takže i tady vidíme, že jsme ve fázi jara, to znamená, že brzy se začne na zahrádce něco dít. Stejně tak jak všude po městě vidíme, že už TS začaly se sekáním trávy a údržbou zeleně, tak i tady v rámci participace tato zahrada brzy znovu ožije a věřím, že celé léto podzim bude plnit svůj účel.”

V blízkosti zahrady je také venkovní posezení.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Máme i negativní jevy. Někdy nám nějaké věci lidi ničí, to je bohužel součást toho soužití ve městě, ale nejsem toho názoru, že je to ž tak špatné, přece jenom ty věci vydrží, občas se někdo najde, ale každopádně myslím si, že společnost jako taková je už na úrovni tyto projekty v ulicích mít a že není lhostejná vůči těmto projektům. Když už něco hezkého v jejich okolí je, tak se to snaží udržovat.”

Projekt „Veřejné WC v Komenského sadech“, který původně skončil v hlasování veřejnosti na 2. místě, nakonec nebyl realizován, protože zde bude vybudována kavárna s klasickým veřejným záchodem. Co se týká 2. ročníku, tak v něm zvítězily a byly realizovány 4 projekty. Kromě Relax zóny v Komenského sadech to byly Free time zóna na Ostrčilce pro všechny děti, Houpačka pro hendikepované a Discgolfové hřiště na ulici Hornopolní.

Pavla Beňová, vedoucí školní družiny, ZŠ Ostrčilova: “Cílem participativního rozpočtu bylo zvelebit prostředí školy a vytvořit tady freetime zónu nejen pro děti, ale i pro rodiče. Je to určeno primárně pro školu, ale také pro SVČ a obyvatele, kteří zde bydlí. Najdete tady zrekonstruované lavičky, přidané lavičky, didaktické hry na chodníku, nové květináče, plus také odpadkové koše na tříděný odpad.”

Didaktické hry si v rámci výtvarné výchovy vymýšleli žáci školy. Discgolfové hřiště vzniklo na zelené ploše u bývalého hotelu Park Inn na ulici Hornopolní a má 7 jamek.

Martin Mojžíšek, autor návrhu: “Tento projekt jsme navrhli, protože jsme chtěli další discgolfové hřiště v Ostravě. Tuto lokalitu jsme vybrali, protože nám byla doporučena městem jako nevyužitá. Toto hřiště můžou využívat jak lidé z blízkého sídliště, tak třeba ze základní nebo mateřské školy, která je taky hodně blízko a samozřejmě hráči discgolfu z celé Ostravy a okolí.”
Pavel Voloczek, vedoucí realizační firmy: “Sedmijamkové hřiště není úplně plnohodnotné pro soutěžení, nicméně v dnešní době se to dělá tak, že se ty jamky můžou dodat. To znamená vezme se mobilní výhoziště a s tím vlastně i přenosné koše, takže se to hřiště může rozšířit. Standardně děláme turnaje na 9 jamkách a víc.”

V letošním roce budou realizovány vítězné projekty z loňského ročníku, a to Malovaná hřiště pro celý obvod a Lavičky připomínající historii Moravské Ostravy a Přívozu.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Jedna z věcí, co je důležitá na celé participaci je to, že občan, nebo obyvatelé přichází s nějajým nápadem a naši pracovníci jim pomáhají ten nápad docizolovat právě proto, že se zjistí, že nějaká inženýrská síť tam není nebo nelze ji ta natáhnout, nebo že jsou nějaká omezení. Tady jsme třeba v chráněném krajinném prvku. Takže tyto všechny věci se případný zájemce nebo navrhovatel participativního projektu se seznámí, naši úředníci mu pomůžou právě projít často nepříjemným, ale nutným procesem, no a na konci přijde to hlasování a pokud se to odhlasuje, pak dojde k realizaci.”

V obvodu probíhá také školní participativní rozpočet. Na realizaci vítězných projektů každá z nich dostává od radnice 40 tisíc korun. V prvním ročníku školáci ze 7 zapojených základních škol podali 80 různorodých projektů.

Kateřina Chromčáková, žákyně ZŠ Gen. Píky: “Nápadů bylo celkově hodně, kolem 19 a vybrali se dva, aby to bylo do těch 40 tisíc. Bavilo nás to hodně, každý si mohl vybrat a mohl volit sám za sebe. Jeden je tady ty polepy na schody. Jedny jsou třeba pádové otázky, vyjmenovaná slova nebo anglická nepravidelná slovesa, nebo matematické.”
Ondřej Kubatý, žák ZŠ Gen. Píky: “Druhým vítězným projektem byly lavičky sloužící k relaxu, sloužící ke střídačce rychlé k pingpongovému stolu. Lavičky jsou celkem dvě. Jedny jsou v tomto patře, druhé jsou o patro výš. Využívané jsou každou přestávku. Prostě zazvoní, děcka vezmou pingpongové pálky, jdou si zahrát a často to slouží ke střídání.”

V Základní škole Ostrčilova školáci podali celkem 14 projektů.

Jakub Mezírka, učitel ZŠ Ostrčilova: "Čtyři postoupily do užšího výběru a realizovaly se dva stolní fotbálky, které vidíte za námi. Druhým vítězným projektem byla kolárna na úschovu kol, koloběžek a skateboardů."

A na závěr ještě připomínám, že návrhy na lokality v rámci letošního ročníku participativního rozpočtu Náš obvod můžete podávat do 9. června. Podrobnosti najdete na webu nasobvod.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

Participativní rozpočet už realizoval v centru Ostravy řadu nápadů veřejnosti

Lidé v centru Ostravy se hojně zapojují do projektu participativního rozpočtu Náš obvod. Za tři roky už se realizovalo šest nápadů. Nyní se připravuje realizace loňského ročníku a zároveň v těchto dnech probíhá sběr nápadů pro letošní ročník.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou zasílat další návrhy na lokality k proměně

Lidé mohou opět navrhovat místa k proměně v centru Ostravy. Obvod spustil pátý ročník participačních projektů. Na jejich realizaci letos půjde 1,6 milionu korun.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.


Nová radnice v Ostravě byla zapsána mezi národní kulturní památky

Dominanta Ostravy Nová radnice byla zapsána mezi národní kulturní památky. Město díky tomu oficiálně získává další velmi významný turistický cíl, kterému zápis dodává na prestiži. Dodnes jde o největší a nejvyšší radnici v celé zemi.

Bývalý důl Barbora už podruhé ožívá společenskými akcemi pro veřejnost

Letní sezóna je v plném proudu a na různých místech v našem kraji se odehrává spoustu volnočasových akcí. Pestrým programem přes léto ožívá i bývalý Důl Barbora na Karvinsku.

MŠ v Malých Hošticích už uspokojí všechny děti. Díky přístavbě se její kapacita zvýšila o 28 míst

Včera 16:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.

Hejtman se v Novém Jičíně setkal se starosty z okolí a diskutoval i s občany

Hejtman Moravskoslezského kraje, Josef Bělica, navštívil Nový Jičín. Dopoledne se na radnici setkal také s občany, kterým více než hodinu odpovídal na jejich dotazy.

Stonavští premianti oceněni vedením obce

Včera 13:48 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ke konci školního roku se stalo tradicí, že vedení obce Stonava organizuje setkání s nejlepšími žáky. Na této slavnostní akci jsou pravidelně oceňováni premianti jak z tříd s českým, tak i polským jazykem vyučovacím.

Bubenický workshop ve Studénce vedla studentka z Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Baník je zase o krok blíž k návratu domů na Bazaly, stavba nového stadionu je tady možná

Diskuze o stavbě nového ostravského fotbalového stadionu a možný návrat Baníku na Slezskou hýbal celým městem. Studie nyní potvrdila, že se na Bazalech skutečně stavět dá a slavný fotbalový klub je tak o krok blíže k tomu, aby se vrátil domů.

Jediná ferrata na Ostravsku vznikla ve Slezské Ostravě, druhá nejbližší je odtud 100 kilometrů

Ve Slezské Ostravě byla otevřena nová ferrata a jedná se o první takový projekt v rámci celé Ostravy a širokého okolí. Kramle, stupy, úchyty a žebříky si může na cvičné lezecké stěně nově vyzkoušet opravdu každý od dětí až po seniory, a to zcela zdarma.

Dobrovolní hasiči v Oticích mají novou hasičskou zbrojnici. Z původní budovy zůstaly jen obvodové zdi

Včera 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Dobrovolní hasiči v Oticích se dočkali nové hasičské zbrojnice. Po dlouhých letech tak mají moderní budovu s veškerým zázemím včetně sociálního, které v původní budově chybělo.

Ve Stonavě se zřítil větroň, kluzák při pádu narazil do drátů vysokého napětí

2. července 2024 18:10 | Stonava | Lukáš Zavadil

Ve Stonavě se v úterý v podvečerních hodinách zřítil větroň. Podle informací policie měl na své trase narazit do drátů vysokého napětí a poté spadnout do pole.

Obecní pošta Partner v Ostravě-Hrabůvce slaví rok

Pošta Partner v Ostravě-Hrabůvce slaví jeden rok. Její existenci si tehdy vydobylo vedení sto-tisícového obvodu Ostrava-Jih, jelikož měla být zrušena po boku dalších 5ti poboček v obvodu. Celkově nyní na Jihu díky zásahu radnice fungují 4 pošty.

Stovky dětí sportovaly ve finále School Games v Ostravě-Zábřehu

Na zábřežském stadionu Svazácká proběhlo finále prvního ročníku projektu School Games, který pořádal městský obvod Ostrava-Jih. Finále soutěže, kterému předcházely tři kvalifikační dny, se zúčastnilo 17 základních škol a přes 800 finálových sportovců. Cílem akce bylo mimo jiné a vyhotovení studií týkající se školáků z Jihu.

Porubská Galerie na schodech patří výstavě Nudlařů Na výlet

V Galerii na schodech porubské radnice můžete shlédnout výstavu Nudlařů s názvem Na výlet. Panoramatické fotografie vás tentokrát zavedou do přírody.

Slezskoostravská galerie vystavuje díla třicítky umělců, autory jsou významní členové Sdružení Q

Obrazy, sochy i fotografie bezmála třiceti umělců si mohou prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Svou výstavu s názvem „Equilibrium – hledání rovnováhy“ si tu pro ně připravilo umělecké Sdružení Q.

Akce "Hrajeme si bez rozdílů" ve Vítkovicích slibuje dětem zábavu po celý červenec

Děti, které se v Ostravě Vítkovicích na prázdniny nikam nechystají, nemusejí smutnit. Nudit se určitě nebudou. Je pro ně připraven bohatý program na celý červenec.

Představujeme vám oddíl národní házené TJ Sokol Svinov. Medaile sbírá ve všech věkových kategoriích

Více než stoletá tradice a velká členská základna. Není divu, že národní házená je ve Svinově sportem číslo jedna a sbírá úspěchy napříč věkovými kategoriemi.

Moravská Ostrava a Přívoz spustila 4. ročník participativního rozpočtu s novinkami
Vydáno 18. května 2023 18:23, Ostrava-Centrum, Yvona Fajtová
Čtvrtý ročník participativního rozpočtu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Náš obvod je tu. A přináší novinky. Jednou z nich je navýšení rozpočtu na bezmála jeden a půl milionů korun.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “My to chceme celé oživit, trošku zmodernizovat, takže je výjimka. Nejdříve budou občané volit lokalitu, kterou by chtěli zvelebit a potom, když se setká s odborným názorem, tak se v té lokalitě budou realizovat ty návrhy jak občanů tak našich odborníků a pokud se to všechno sejde, budou lidé hlasovat a potom v roce 2024 bude realizovaný vítězný projekt.”

Návrhy na lokality mohou lidé podávat na webu Náš obvod až do 9. června. Každý může podat maximálně 5 návrhů lokalit na území obvodu kromě Komenského sadů, Husova sadu a sadu Dr. Milady Horákové. Zároveň se také realizují vítězné návrhy předešlých ročníků.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “V Komenského sadech právě v posledním ročníku byla realizovaná akce Relax zóny. Tady vidíme sítě, které byly čerstvě nainstalované a k těm sítím ještě patří mlžítko. Pozor, je na jiném místě, je u workoutového hřiště."

Nainstalovat mlžítko v blízkosti Relax zóny bohužel nebylo možné, protože k tomuto místu nevedou inženýrské sítě.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Na tomto mlžítku si můžeme ukázat příklad, jak funguje tento systém. V momentě, kdy přijde občan nebo skupina obyvatel s nějakým nápadem, tak je potřeba zjistit, zda ten nápad je vůbec realizovatelný. Máme tady totiž x různých věcí, které můžou tento nápad omezit, nebo ho doslova a do písmene udělat nerealizovatelný. V případě věcí, které potřebují proud nebo vodu, jsou potřeba inženýrské sítě. A v Komenského sadech je jasné, že nemůžeme tahat trubku, kde se nám zlíbí, je to tady primárně pro zeleň a právě proto se umístění toho mlžítka nakonec vybralo zde, kde to je na okraji parku, tím pádem nemusíme infrastrukturu tahat do parku a zároveň to pořád plní nějaký účel. U některých občanů byly nějaké námitky, že je to přece jen u reprezentativního vstupu do parku a že tady někdo se bude v uvozovkách sprchovat. Přiznejme si, je tady workoutové hřiště , myslím si, že nejsme puritánský národ, asi tady nebude žádná nuda pláž. Druhá věc je, že pokud tady bude všechno hezky upraveno a čisto, tak si myslím, že toto mlžítko tady zapadne.”

Mlžítko už bylo spuštěno spolu s ostatními vodními prvky v obvodu jako jsou fontány a vodotrysky. Podtrženo sečteno, celkem už bylo díky participativnímu rozpočtu Náš obvod realizováno 7 projektů. V 1. ročníku zvítězily tři projekty, Komunitní park Jindřich, Hřiště na petanque a Zahrady pro nevidomé v sadu Petra Bezruče a Pítko na Kuřím rynku v centru Ostravy.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Toto pítko bylo na 3. místě a stálo kolem sta tisíc korun. Objevily se nějaké vícepráce, měli jsme potrubí dál než bylo podle projektu, plus památkáři chtěli kolem toho pítka jinou dlažbu.”
Žaneta Sochorková, autorka návrhu: “Jsem ráda, že to zvítězilo moc se mi líbí i to provedení. Trochu jsem se toho bála, představovala bych si asi něco víc modernějšího, ale nakonec to i v té barvě hrozně pěkně sedí tady. Tím, že je člověk pořád venku, tak má třeba špinavé ruce, nebo se potřebuje trošku napít a chtěl by si doplnit vodu do bandasky, takže tady to je místo, kde je pořád živo, pořád hodně lidí, takže si myslím, že to tady patří.”
David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Právě se nacházíme v Bezručově sadu a za sebou máme jeden z projektů participativního rozpočtu. Je to Zahrada pro nevidomé a Hřiště na petanque. Myslím si, že se to tady celkem ujalo, lidem se to líbí. Neslyšel jsem nějaké negativní reakce. Tento projekt vznikl, dá se říci, v určité součinnosti s rekonstrukcí Bezručova sadu, která tady proběhla před nějakou dobou a byly tady určité prostory, které si přímo říkaly něco do nich umístit. Takže došo tady k částečné úpravě, tady o to dbají TS a v té době to šlo ruku v ruce. Přišel prostě takový podnět od občana, který v tom viděl potenciál, byla tady ta rekonstrukce, takže nakonec se to všechno hezky povedlo. Zahrada pro nevidomé má takový princip, že člověk, který ztratil, nebo nemá zrak tady může zapojit ty dva smysly. Jeden je hmat, kdy každá ta rostlinka má jinou strukturu a druhá je pochopitelně vůně, protože mnohé rostlinky, co tady jsou, jsou byliny, které mají velice intenzivní nějaké vůně.”

V záhonech jsou i cedulky v braillově písmu, kde si lidé mohou přečíst, o jakou rostlinu nebo bylinu jde.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Nyní stojíme u Komunitní zahrady, tedy na Jindřichu. Celá myšlenka participace je na spolupráci, takže zde vidíme, že jedna věc je, když se projekt začne a pak pochopitelně občané, kteří si tento projekt například odhlasovali, tak pak se o tu danou věc starají, pečují o ni a tak dále. Takže i tady vidíme, že jsme ve fázi jara, to znamená, že brzy se začne na zahrádce něco dít. Stejně tak jak všude po městě vidíme, že už TS začaly se sekáním trávy a údržbou zeleně, tak i tady v rámci participace tato zahrada brzy znovu ožije a věřím, že celé léto podzim bude plnit svůj účel.”

V blízkosti zahrady je také venkovní posezení.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Máme i negativní jevy. Někdy nám nějaké věci lidi ničí, to je bohužel součást toho soužití ve městě, ale nejsem toho názoru, že je to ž tak špatné, přece jenom ty věci vydrží, občas se někdo najde, ale každopádně myslím si, že společnost jako taková je už na úrovni tyto projekty v ulicích mít a že není lhostejná vůči těmto projektům. Když už něco hezkého v jejich okolí je, tak se to snaží udržovat.”

Projekt „Veřejné WC v Komenského sadech“, který původně skončil v hlasování veřejnosti na 2. místě, nakonec nebyl realizován, protože zde bude vybudována kavárna s klasickým veřejným záchodem. Co se týká 2. ročníku, tak v něm zvítězily a byly realizovány 4 projekty. Kromě Relax zóny v Komenského sadech to byly Free time zóna na Ostrčilce pro všechny děti, Houpačka pro hendikepované a Discgolfové hřiště na ulici Hornopolní.

Pavla Beňová, vedoucí školní družiny, ZŠ Ostrčilova: “Cílem participativního rozpočtu bylo zvelebit prostředí školy a vytvořit tady freetime zónu nejen pro děti, ale i pro rodiče. Je to určeno primárně pro školu, ale také pro SVČ a obyvatele, kteří zde bydlí. Najdete tady zrekonstruované lavičky, přidané lavičky, didaktické hry na chodníku, nové květináče, plus také odpadkové koše na tříděný odpad.”

Didaktické hry si v rámci výtvarné výchovy vymýšleli žáci školy. Discgolfové hřiště vzniklo na zelené ploše u bývalého hotelu Park Inn na ulici Hornopolní a má 7 jamek.

Martin Mojžíšek, autor návrhu: “Tento projekt jsme navrhli, protože jsme chtěli další discgolfové hřiště v Ostravě. Tuto lokalitu jsme vybrali, protože nám byla doporučena městem jako nevyužitá. Toto hřiště můžou využívat jak lidé z blízkého sídliště, tak třeba ze základní nebo mateřské školy, která je taky hodně blízko a samozřejmě hráči discgolfu z celé Ostravy a okolí.”
Pavel Voloczek, vedoucí realizační firmy: “Sedmijamkové hřiště není úplně plnohodnotné pro soutěžení, nicméně v dnešní době se to dělá tak, že se ty jamky můžou dodat. To znamená vezme se mobilní výhoziště a s tím vlastně i přenosné koše, takže se to hřiště může rozšířit. Standardně děláme turnaje na 9 jamkách a víc.”

V letošním roce budou realizovány vítězné projekty z loňského ročníku, a to Malovaná hřiště pro celý obvod a Lavičky připomínající historii Moravské Ostravy a Přívozu.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Jedna z věcí, co je důležitá na celé participaci je to, že občan, nebo obyvatelé přichází s nějajým nápadem a naši pracovníci jim pomáhají ten nápad docizolovat právě proto, že se zjistí, že nějaká inženýrská síť tam není nebo nelze ji ta natáhnout, nebo že jsou nějaká omezení. Tady jsme třeba v chráněném krajinném prvku. Takže tyto všechny věci se případný zájemce nebo navrhovatel participativního projektu se seznámí, naši úředníci mu pomůžou právě projít často nepříjemným, ale nutným procesem, no a na konci přijde to hlasování a pokud se to odhlasuje, pak dojde k realizaci.”

V obvodu probíhá také školní participativní rozpočet. Na realizaci vítězných projektů každá z nich dostává od radnice 40 tisíc korun. V prvním ročníku školáci ze 7 zapojených základních škol podali 80 různorodých projektů.

Kateřina Chromčáková, žákyně ZŠ Gen. Píky: “Nápadů bylo celkově hodně, kolem 19 a vybrali se dva, aby to bylo do těch 40 tisíc. Bavilo nás to hodně, každý si mohl vybrat a mohl volit sám za sebe. Jeden je tady ty polepy na schody. Jedny jsou třeba pádové otázky, vyjmenovaná slova nebo anglická nepravidelná slovesa, nebo matematické.”
Ondřej Kubatý, žák ZŠ Gen. Píky: “Druhým vítězným projektem byly lavičky sloužící k relaxu, sloužící ke střídačce rychlé k pingpongovému stolu. Lavičky jsou celkem dvě. Jedny jsou v tomto patře, druhé jsou o patro výš. Využívané jsou každou přestávku. Prostě zazvoní, děcka vezmou pingpongové pálky, jdou si zahrát a často to slouží ke střídání.”

V Základní škole Ostrčilova školáci podali celkem 14 projektů.

Jakub Mezírka, učitel ZŠ Ostrčilova: "Čtyři postoupily do užšího výběru a realizovaly se dva stolní fotbálky, které vidíte za námi. Druhým vítězným projektem byla kolárna na úschovu kol, koloběžek a skateboardů."

A na závěr ještě připomínám, že návrhy na lokality v rámci letošního ročníku participativního rozpočtu Náš obvod můžete podávat do 9. června. Podrobnosti najdete na webu nasobvod.cz.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-centrum/11000037278/moravska-ostrava-a-privoz-spustila-4-rocnik-participativniho-rozpoctu-s-novinkami