Každých 60 dní chodí strážníci městské policie kontrolovat tísňová tlačítka k Miladě Tořové. Tři-a-devadesátiletá seniorka je má k dispozici už skoro 6 let.
Milada Tořová, seniorka z Ostravy-Jihu: „Jak jsem se to dozvěděla, že to existuje, tak jsem si hned požádala o to a byla jsem strašně ráda, protože to je fakt pomocník. Člověk necítí se doma sám, protože víte, že máte někoho, o koho se můžete opřít, když vám je nejhůř, když se nemůžete postarat o sebe, tak stisknete a už máte přivolanou pomoc.“
Zařízení se skládá ze dvou tlačítek a řídící jednotky. Jedno tlačítko má senior neustále při sobě, třeba na krku, a druhé je u vstupu do bytu. Při ohrožení zdraví či života, například při pádu, senior stlačí tlačítko osobní. Pohyb podezřelé osoby zase nahlásí tlačítkem u dveří.
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: „V obvodu Ostrava-Jih strážníci naposled vyjížděli k 69 letému zesláblému seniorovi na ulici Edisonova. Senior ve svém bytě upadl na zem a silně se udeřil do hlavy. Strážníci pak zavolali zdravotníky, kteří rozhodli o převozu seniora do nemocnice.“
Tísňová tlačítka pomáhají seniorům v Ostravě už bezmála 10 let. Poptávka ale vysoce převyšuje nabídku. Vedení obvodu se proto rozhodlo nakoupit tlačítka nová.
Jiří Stráník (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Rozhodli jsme se vyčlenit téměř 300 tisíc korun na nákup dalších 25 kusů tísňových tlačítek. Cena za jednu sadu stojí téměř 12 tisíc korun. Peníze budou převedeny do rozpočtu městské policie Ostrava, která zajistí jak nákup, tak jejich dodání a instalaci do domácností.“
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: "Vnímáme velmi pozitivně snahu úřadu městského obvodu Ostrava-Jih, díky jehož finanční investici přibude na Jihu 25 nových senior linek."
Bezplatně mají na tlačítka nárok osaměle žijící senioři nad 65 let a osoby s vážným zdravotním hendikepem. Uživatel si pouze zakupuje každoročně kredit na SIM kartu, která je součástí řídící jednotky.
Bronislava Rudinská Supíková, mluvčí MOb Ostrava-Jih: „V případě zájmu o nouzová tlačítka i v případě poradenství pouze je možno obrátit se na naše sociální pracovníky, ale nejlépe na městskou policii, která má vše na starosti.“
Na území Ostravy je aktuálně v provozu 539 tlačítek, z toho 183 jich je na Jihu. Strážníci za loňský rok vyjížděli celkem k 365 případům aktivací tlačítek, přičemž v 55 případech bylo nutné přivolat zdravotníky.