Chodba, kuchyň, ložnice, spíž a toaleta. Jak vypadaly a jaké měly vybavení byty pracovníků hutí a dolů v třicátých letech minulého století se mohou podívat návštěvníci nového bytového muzea v Jubilejní kolonii v Ostravě Hrabůvce. Jeho příprava trvala přes 2 roky.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Šli jsme do bytového muzea, což si myslím, že je v České republice poměrně ojedinělý projekt, možná občas se obdobné projekty najdou ale já si nevybavuji, že bychom v Ostravě, nebo dokonce v kraji nějaká bytová muzea měli a myslím si, že to má úspěch, protože je to takové funkční muzeum, že se tady dá v podstatě i žít. Všechny ty exponáty jsou funkční a lidé si je tady budou moct i vyzkoušet.“
anketa, návštěvník muzea: „Skříňka třeba v ložnici se mi strašně líbila nebo takový šicí stroj, babička u něho šila. Takové posezení v kuchyni, kde vlastně lidi sedávali, dali si kávu, jako hodně věcí mi vlastně připomnělo dětství. Takové hezké to bylo tady.“
Expozice bude postupem času doplňována.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „A je tady i hezký efekt toho, že lidi vidí, že opravdu máme nějaké bytové muzeum a že říkají: "My máme doma toto a my máme toto", takže myslím, že opravdu těch předmětů zase i hodně přibyde."
Zájem o shlédnutí expozice byl velký. V den otevření tady dorazilo přes 700 návštěvníků, avšak na jednotlivé prohlídky mohli jít pouze v desetičlenných skupinách.
anketa, návštěvnice muzea: „Sice my jsme to zažily jako děti, ale tady jsme nikdy neměly kontakty, tak se chceme jít podívat.“
Aby si návštěvníci zkrátili čekání na prohlídky, byl pro ně nachystán doprovodný program v komorním klubu.
Richard Liberda, představitel Jana Prokeše: „Tak návštěvníky tady čeká taková hra zajímavá, mohou dostat razítko tady do té kartičky a když seženou všechny razítka, ze všech obvodů, tak se pak můžou zúčastnit velikánské soutěže o ceny, a já jako starosta Jan Prokeš, jim to orazítkuju.“
Razítko od prvního starosty Velké Ostravy, Jana Prokeše, mohou lidé sbírat na osmi akcích, které jsou součástí oslav 100 let Velké Ostravy. Otevření muzea v Jubilejní kolonii je první z nich.
anketa, návštěvnice akce: „Zatím jsem nevěděla datumy, takže už si to budu psát do kalendáře, ať mi to vyjde.“
Kromě samotného otevření muzea se v tento den spustil i web, mapující historii a zajímavosti o této výstavní části Ostravy-Jihu, jubilejnikolonie.cz.
Lukáš Sudacki, zhotovitel webu: „Nejstěžejnější části toho webu je podrobná mapa Jubijení kolonie, která vlastně ukazuje veškeré objekty, které se v rámci Jubilejní kolonii nachází a uživatel, pomocí kliknutí na jednotlivé byty v té mapě si bude moci přečíst kompletní historii každého objektu. Každý objekt má poměrně detailní informace o době vzniku, architekta, fotky v jednotlivých fázích vlastně existence těch domů, takže tohle to všechno jsme se tady snažili zmapovat. Ve velké míře vycházíme z knihy, která vyšla o Jubilejní kolonii a vlastně cílem je zmapovat tu Jubilejní kolonii v nějaké online podobě.“
Uživatelé se například dočtou, že byt, ve kterém nyní sídlí muzeum, byl ve třicátých letech lékařskou ordinací. Také se zde mohou rezervovat na budoucí prohlídky, které se uskuteční každé úterý od 15 do 18 hodin.