Mottem workshopu, který se uskutečnil na půdě Vítkovické střední školy v Ostravě, bylo spojit průmysl, vědu a vzdělávání ve prospěch životního prostředí.
Vladimír Šiška, projektový manažer programu Green Technology: "Program Green Technology se zabývá inovacemi v technologiích, kterým říkáme zelené, ale v zásadě jsou to technologie strojírenské a elektrotechnické, sloužící k realizaci projektů v obnovitelných zdrojích energie."
Využití programu v praxi je mnohostranné. Ale asi nejvíce viditelné bude v dopravě.
Vladimír Šiška, projektový manažer programu Green Technology: "Jde o využití zemního plynu pro dopravní účely. Máme ve vývoji lokomotivu na zemní plyn nebo autobusy."
Úspory při pohonu zemním plynem jsou až 40ti procentní oproti nákladům za tradiční pohonné hmoty. Program Green Technology proto podporuje i Národní strojírenský klastr.
Lubomír Gogela, manažer Národního strojírenského klastru: "Počítáme s tím, že tady tento program bude financován z evropských zdrojů a z evropských fondů."
To, že se workshop konal na půdě Vítkovické střední školy, není náhoda. Součástí studijních programů je i zde ekologie.
Jiří Klocek, ředitel Vítkovické střední školy: "Ta ekologická náplň je postupně rozčleňována do dalších jiných předmětů. Já si myslím, že to je velice přínosný program."