Dva lidé na následky onemocnění zemřeli. Jak dokládají statistiky, již od počátku devadesátých let v Česku případů klíšťové encefalitidy přibývá. Paradoxem zůstává, že ačkoliv jsme suverénně evropskou „velmocí" v počtech infikovaných, zájem o očkování, které je jedinou účinnou ochranou proti tomuto onemocnění, stagnuje. Očkovat se u nás nechává pouhých 16 % populace, což je naprosto nedostačující.
TV Polar: "Pane docente, proč si myslíte, že se lidé nechtějí proti klíšťové encefalitidě očkovat, proč tuto záležitost podceňují?
Rastislav Maďar, medicínský ředitel očkovacích center AVENIER: "Já si myslím, že se hodně zohledňuje finanční aspekt, že jedna dávka stojí několik set korun a pro někoho to je nemalý peníz. Na druhé straně, to očkování chrání až pět let, a to je celkem pádný argument."
TV Polar: Nechci, abychom lidi strašili, ale co to pro ně znamená, když se nenechají naočkovat?
RM: "No, klíšťová encefalitida je poměrně zákeřná nemoc, ona ohrožuje zdraví a život člověka a někteří lidé končí upoutáni na lůžko. Nemáme proti tomu specifický lék, a proto je to velmi nepříjemná nemoc i pro lékaře."
TV Polar: Pane docente, co se stane, když člověka kousne klíště, co se s ním děje?
RM: "Tak, ze začátku to začíná jako chřipce podobný stav, horečky, bolesti hlavy, únava, takže se to de facto neřeší, považuje se to za běžnou virózu. Dokonce to i na deset dní ustupuje bez léčby a když už se potom ten virus dostává do mozku, to je asi u jedné třetiny infikovaných, a způsobí zánět mozku, tak to je už velmi vážný stav, který končí hospitalizací. Velký problém je, že neexistuje kauzální specifická léčba konkrétně proti tomuto viru, takže pacient dostává léky od horečky, proti křečím, proti otokům mozku, ale protože proti viru nemáme vlastní lék, takže se čeká, jak to dopadne."
TV Polar: Takže jak jste sám říkal, je lepší tomu předcházet očkováním, jak očkování probíhá a kolik stojí?
RM: "Imunita nastupuje po dvou dávkách, ty dávky jsou od sebe v odstupu jeden až tři měsíce, takže člověk musí počítat s tím, že bude chráněn zhruba dva týdny po druhé dávce. Třetí dávka je až za rok a potom podle věku toho člověka stačí přeočkování zhruba za tři až pět let. U starších 60 let co tři roky, u mladších do 60 let co pět let. Jedna dávka stojí přibližně 600 korun."
TV Polar: Když se vrátíme k očkování obecně, jaké z řady očkování by lidé určitě neměli podcenit a vynechat?
RM: "Já bych chtěl zmínit, že očkování v žádném případě není pro organizmus zátěž. Dnešní očkovací látky jsou moderní, bezpečné, jsou přísně sledovány. My jako lékaři očkovacích center jsme v první linii, jsme nejnáročnější, nejpřísnější na ty výrobce, aby byly bezpečné. Ale abych stručně odpověděl na vaši otázku, asi nejpodceňovanější je očkování proti pneumokokovým infekcím."