V celé Ostravě je podle sdružení SOLUS přes 21 tisíc dospělých lidí, kteří mají dluhy po splatnosti.
Miroslav Beneš, mluvčí sdružení SOLUS: "V rámci Moravskoslezského kraje jsou významné rozdíly. Pokud se podíváme do Ostravy, tak například v obvodu Stará Bělá evidujeme mezi stovkou občanů jen dva, kteří mají určitý dluh po splatnosti zapsaný v registru SOLUS. Pokud se podíváme o kus dál, do Slezské Ostravy, do části Kunčičky, tak tam evidujeme dluh po splatnosti u 38 občanů ze 100."
Všeobecně ale Slezská Ostrava zaznamenává výrazné zlepšení ve snížení počtu dlužníků.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Souvisí to samozřejmě s tím, že v rámci městského obvodu ještě před několika lety existovalo 6 sociálně vyloučených lokalit. Z těchto šesti sociálně vyloučených lokalit dnes již tři lokality defacto neexistují. Jedná se o ulici Riegrova, kde byly zrekonstruovány soukromým vlastníkem bytové domy, které budou nabídnuty v tuto chvíli novým nájemníkům. Rovněž se jedná o oblast Zárubku, kde také obdobně se soukromým vlastníkem se nám podařilo zlikvidovat i tuto sociálně vyloučenou lokalitu. A jedná se o Hranečník, kde jsou dnes již domy vybydlené. A také jednáme o budoucí podobě tohoto místa. Ve zbývajících sociálně vyloučených lokalitách, mezi které můžeme řadit zejména Kunčičky a Liščinu se situace zlepšuje. Pozorujeme postupný trend, jak zlepšování bezpečnosti nebo například stavu veřejného prostoru a veřejného pořádku. Tak také to, že se například právě v ukazatelích, jako je zadluženost výrazně lepšíme. A snižuje se tedy i počet problémových občanů v těchto lokalitách."
Miroslav Beneš, mluvčí sdružení SOLUS: "V rámci celého Moravskoslezského kraje se situace dlouhodobě zlepšuje. Evidujeme zde mezi dospělými obyvateli přibližně 6,5 procenta těch, kteří nesplácejí své závazky. Což je řádově méně, než roku bylo například před pěti lety, kdy jsme se pohybovali kolem deseti procent."
Odborníci ale upozorňují, že v průběhu loňského roku začali mít lidé problémy s úhradou svých závazků.
Miroslav Beneš, mluvčí sdružení SOLUS: "V roce 2023 lze očekávat zvyšující se tlak na rodinné rozpočty, zejména v důsledku pokračujících vysokých cen energií a vyšší míry inflace. V této souvislosti je důležité zopakovat doporučení, že v případě potíží s úhradou splatných závazků by spotřebitelé co nejdříve měli kontaktovat svého věřitele a situaci s ním včas řešit."
Průměrná výše dluhu na jednoho občana, která je zapsaná v registru SOLUS, vychází už na více než 45 tisíc korun.