Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ČPZP podporuje prevenci rakoviny kůže. Pozor i na další letní rizika

Letní měsíce přináší vedle radostí také řadu rizik, na která je potřeba myslet a snažit se jich vyvarovat. Hlavním z nich je nebezpečí vzniku rakoviny kůže. Tomu lze předcházet důkladnou ochranou, ale zároveň pravidelnými preventivními prohlídkami. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna proto přispívá svým klientům na vyšetření závažných změn na kůži.

Důvod je jednoznačný. „Za poslední čtyři roky se počet našich léčených pacientů zvýšil na téměř deset tisíc,“ upozorňuje tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Základem ochrany před rakovinou kůže je dostatečná prevence. K ní patří kratší pobyt na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou, důsledné používání ochranných krémů a olejů s vysokým ochranným faktorem SPF 30 až 50, ochrana hlavy například kloboukem i preventivní dermatologická vyšetření. „Klienti České průmyslové zdravotní pojišťovny mohou využít příspěvek až 500 Kč na vyšetření pigmentových skvrn,“ uvádí Elenka Mazurová. Po absolvování vyšetření může klient do dvou měsíců získat příspěvek doložením výpisu z bankovního účtu nebo průkazní kartičky k bankovnímu účtu, občanského průkazu a dokladu o úhradě provedených služeb, ze kterého musí být zřejmé, o jaké vyšetření se jedná. „Sleva se vztahuje na děti i dospělé. U dětí je potřeba předložit občanský průkaz zákonného zástupce, průkaz pojištěnce nebo rodný list,“ dodává Elenka Mazurová.

Pozornost věnujte také stravovacím návykům

Nezanedbatelná je také otázka letních stravovacích návyků. Dovolenkový režim a vyšší teploty často vedou k tomu, že jíme, když máme hlad, místo abychom dodržovali určitou pravidelnost. Obecně se doporučuje jíst častěji (4x-6x denně) menší porce než 3x denně dvojnásobnou dávku, neboť tělo pak lépe hospodaří s energií po celý den.

V létě se intuitivně uchylujeme k lehčím jídlům, na omáčku má ve třicetistupňových teplotách chuť málokdo. Nic se ale nesmí přehánět a nemůžeme jíst pouze syrovou zeleninu. Vhodným způsobem odlehčení jídelníčku je zařazení dobře stravitelných potravin, tedy těch s obsahem sacharidů (rýže, brambory). V jednotlivých chodech by se mělo objevovat více ovoce a zeleniny, které se dají dobře zařadit i do hlavních jídel. Jsou plné vitamínů a podporují tvorbu tělních tekutin. Naopak by se měl omezit příjem cukrů a tučných potravin. Maso a ryby samozřejmě do jídelníčku patří, jen je rozumnější volit libové varianty a spíš dušení než smažení.

Zvýšenou pozornost je potřeba věnovat také rychlejší kazivosti některých potravin ve vyšších teplotách. Nejvhodnější je proto připravovat jídlo z čerstvých potravin, případně suroviny uchovávat v chladu do maximálně 5 °C.

Dostatečný pitný režim

Doplňování tekutin je potřeba věnovat v létě zvýšenou pozornost. Průměrně se doporučuje vypít 2-3 litry tekutin denně v závislosti na hmotnosti jedince (zhruba 40 ml tekutin na 1 kg váhy). Zásadní je, o jaké tekutiny se jedná. Nejvhodnější je čistá voda, vody slabě mineralizované, ředěné džusy a ovocné čaje. K nevhodným tekutinám, které by se měly v horku omezit na minimum, patří limonády, káva a alkohol.

Teplota nápoje by měla být spíš vlažná, příliš studené nápoje s ledem mohou tělu způsobit teplotní šok vedoucí například ke křečím.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna  registruje více než 1,2 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má aktuálně 111 poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní programy plné výhod, slev a bonusů.



Bruntálský krystalek 2025 - setkání otužilců na bruntálském Kobylím rybníku

Včera 16:03 | Bruntál | Karel Soukop

Letošní sekání otužilců na rybníku v centru města bylo dokonalou prověrkou odvahy i odolnosti účastníků akce. Teploměr se zastavil na sedmi stupních pod nulou. Voda měla nulu, což je pro otužilce ideální stav, kdy vstupují do vody, teplejší, než vzduch.

Messalina podpořila mladé kapely na speciálním koncertě v karvinském klubu Hard Cafe

27. prosince 2025 14:33 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinský klub Hard Cafe se otřásl v základech, tentokrát to však měli na svědomí mnohem mladší muzikanti, než je zvykem. Kapela Messalina na svůj speciální koncert přizvala mnohem mladší hudební kolegy a ti ukázali, že v nich dřímá talent a touha něco dokázat.

Při čelním střetu škodovky s volvem na Rýmařovsku se zranilo 8 lidí

Včera 8:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K vážné dopravní nehodě mezi obcemi Stará Ves a Žďárský potok na Bruntálsku spěchali v sobotu odpoledne záchranáři a policisté, aby tam pomohli několika zraněným. Příčinou by mělo být nečekané přejetí jednoho z osobních aut v zatáčce do protisměru.

V Palkovicích se hrál vánoční florbalový turnaj o pohár starosty

Včera 10:06 | Palkovice | Libor Běčák

Tradiční vánoční turnaj ve florbale se hrál na konci prosince v palkovické sportovní hale.

Vedení Frýdku-Místku poděkovalo zaměstnancům sociálních služeb

Včera 9:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pro zaměstnance a klienty svých organizací si vedení města každý rok připraví drobné dárky. Výjimkou nebyly ani letošní Vánoce. Dárkem byl kalendář s informacemi o Frýdku-Místku.

Pomoc záchranářů si v MSK o Vánocích vyžádala více než tisícovka lidí

27. prosince 2025 13:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nedostatek práce během tři vánočních dnů si zdravotníci záchranné služby v Moravskoslezském kraji rozhodně nemohli stěžovat. Celkem zasahovali o 1073 lidí.

30 let Okresní hospodářské komory v Karviné přineslo spoustu milníků a úspěchů

27. prosince 2025 14:35 | Karviná | Gabriela Stašová

Okresní hospodářská komora oslavila 30 let svého fungování. Za tu dobu sdružovala a pomohla spoustě podnikatelských subjektů k lepšímu fungování a zaštítila další služby.

Pokladničky jsou zapečetěny, Tříkrálová sbírka klepe na dveře

26. prosince 2025 11:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita se intenzivně připravuje na Tříkrálovou sbírku. Oslovuje dobrovolníky, chystá kostýmy, koruny a pečetí pokladničky. Koledníci vyrazí do ulic zkraje ledna.

Karvinští otužilci se sešli na Štědrý den, otužili svá těla a utužili každoroční tradici

27. prosince 2025 8:58 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinští otužilci se opět sešli na Karvinském moři i na Štědrý den dopoledne, aby shrnuli celý svůj rok a zakončili jej svým odvážným koníčkem. Otužování má v Karviné tradici a každým rokem se v tento den sejdou na Karvinském moři desítky příznivců otužování.

Před svinovským kostelem stojí unikátní betlém

25. prosince 2025 9:38 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově letos poprvé vznikl obecní betlém. Nejde však jen o vánoční dekoraci, ale o nový symbol setkávání, který má lidem v uspěchané době připomenout klid a pospolitost.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

25. prosince 2025 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Vražda na Štědrý den v domě ve Vratimově? Policie zadržela podezřelého

24. prosince 2025 16:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté vyjížděli na Štědrý den dopoledne k tragickému případu do Vratimova na Ostravsku. V jednom z domů nalezli muže bez známek života. Policie potvrdila, že šlo o násilnou smrt, případem se nyní zabývají krajští kriminalisté.

Nedorazila k lékaři a má vypnutý telefon. Rodina měla strach o život ženy z Havířova

23. prosince 2025 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina i policisté intenzivně pátrali po mladé ženě z Havířova. Nedorazila k lékaři a měla vypnutý telefon. Rodina měla strach o její život. Po několika hodinách od zveřejnění pátrání se žena vrátila domů.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci

23. prosince 2025 13:25 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.