Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

NDM uvede muzikál Květiny pro paní Harrisovou s Hanou Fialovou v hlavní roli

První muzikálovou premiérou Národního divadla moravskoslezského v sezóně 2020/2021 bude 3. října v Divadle Jiřího Myrona dílo s názvem Květiny pro paní Harrisovou britských autorů Richarda Taylora (1965) a Rachel Wagstaff (1980). Námětem je novela Paula Gallica o dobrosrdečné londýnské uklízečce Ádě Harrisové, která se vydá do Paříže, aby získala vysněné přepychové šaty z haute couture kolekce Christiana Diora a zažije přitom spoustu krásných setkání.

Novela Paula Gallica Mrs. ’Arris Goes to Paris vyšla v USA v roce 1958 jako první ze série dobrodružství obyčejné Londýňanky. V Británii byla kniha vydána pod názvem Flowers for Mrs. Harris. Uklízečka Áda Harrisová žije skromně. Jednoho dne ve skříni jedné ze svých bohatých klientek uvidí nádherné šaty a rozhodne se, že takové si v Paříži přímo u slavného návrháře pořídí také. Jde za svým snem vytrvale a za každou cenu a nejen své klienty laskavým způsobem nabádá k tomu, aby si také plnili sny a přání.

Roli Ády Harrisové svěřila režisérka Gabriela Petráková držitelce Ceny Thálie Haně Fialové. Volba to byla jednoznačná. „Paní Harrisová je mi blízká svou srdečností, svým soucitem, obětavostí. Ona miluje lidi a je jí jedno, v jakém jsou postavení. Prostě je mi blízká láskou k bližnímu svému. Ta role je opravdu krásná a mám z ní velkou radost,“ vyznává se Hana Fialová a pochvaluje si také spolupráci s dirigentem Jakubem Žídkem, režisérkou Gabrielou Petrákovou a kolegy ze souboru, s nimiž před lety začínala v Ostravě v operetních rolích. „Je dobře, že se ten titul hraje teď, že se jeho uvedení posunulo na začátek sezóny. Škaredého a smutného je dnes na světě tolik, tak proč si nedopřát pohlazení a povzbuzení? Do této doby se ten titul přesně hodí,“ uzavřela Hana Fialová.

V roli nejlepší kamarádky Růži, která je Ádě Harrisové oporou a pomáhá jí na šaty šetřit, se představí Jarmila Hašková. Manžela hlavní hrdinky (a také jednoho z Diorových přátel) hraje Tomáš Savka, bohatou klientku Lady Dant Eva Zbrožková, šéfku Diorova salonu Madame Colbert Michaela Horká, Pamelu Penrosovou a Nathalii hraje Patricia Janečková. Dále účinkují Roman Harok / Tadeáš Hoza, Dagmar Mimrová, Lenka Vaňkátová, Ilona Piskořová, Juraj Čiernik, Marcel Školout, Jan Drahovzal a další.

Orchestr řídí Jakub Žídek. Režie Gabriela Petráková. Kostýmy jsou dílem Marty Roszkopfové, scénu vytvořil Ondřej Zicha. Překlad a dramaturgie Hana Nováková.

Světovou premiéru měl muzikál v Crucible Theatre v britském Sheffieldu na jaře roku 2016. Získal cenu pro nejlepší nový muzikál roku a představitelka Ády Clare Burtová dostala cenu za nejlepší ženský herecký výkon v muzikálu. Velkého ohlasu a další ceny se dílu dostalo dva roky po světové premiéře opět v Británii – pro Chichester Festival Theatre režíroval upravenou verzi opět Daniel Evans a hlavní roli svěřil stejné herečce. Tuto verzi uvádíme v překladu Hany Novákové nyní v české premiéře v Národním divadle moravskoslezském. Muzikál z Chichesteru už viděli diváci po celém světě také online díky streamování v době jarní pandemie covidu19.

Humoristická novela Paula Gallica se dočkala také zfilmování. Anthony Pullen Shaw natočil v roce 1992 film s názvem Mrs ’Arris Goes to Paris s Angelou Lansburyovou a Omarem Sharifem. Režisér Anthony Fabian natočil remake (premiéra 2020).

Hana Fialová má v sezóně 2020/2021 před sebou ještě jednu výraznou novou roli, a to v muzikálu Andrewa Lloyda Webbera pro jednu herečku s názvem Tell Me on the Sunday (Líp se loučí v neděli). V režii Juraje Čiernika bude mít premiéru v Divadle „12“ v červnu 2021. Harpagon je lakomec!!! je původní muzikál Borise Urbánka, Vojtěcha Štěpánka a Jiřího Krhuta. Inspirovalo je známé Molièrovo dílo a premiéra bude na konci ledna. Autoři slibují podívanou ve velkolepém montypythonovském duchu. Závěr jara 2021 bude patřit operetě Madame Favart Jacquese Offenbacha, jejíž nastudování bylo posunuto z letošního jara kvůli zákazu hrát a zkoušet.

V říjnu uspořádá soubor operety/muzikálu komorní večer k poctě dvěma osobnostem ostravské operety – Josefu Kobrovi a dirigentu Vladimíru Brázdovi. Po Josefu Kobrovi se v této sezóně jmenuje slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona a veřejnost si tam může prohlédnout i výstavu věnovanou tomuto herci, zpěváku a komikovi. Na jaře pak v Divadle Jiřího Myrona zazní nejslavnější muzikálové melodie na večeru věnovaném 10. výročí ostravské muzikálové scény.



56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

Včera 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Park za mariánskohorskou radnicí čeká proměna. Nabídne i místo pro svatební obřady

Park za radnicí v Ostravě-Mariánských Horách by se měl výrazně proměnit. Radnice připravuje jeho revitalizaci a ještě před zahájením prací představila záměr místním obyvatelům. Ti se mohli zapojit do veřejné debaty a říct, co by v parku chtěli změnit.

Před svinovským kostelem stojí unikátní betlém

Včera 9:38 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově letos poprvé vznikl obecní betlém. Nejde však jen o vánoční dekoraci, ale o nový symbol setkávání, který má lidem v uspěchané době připomenout klid a pospolitost.

Vražda na Štědrý den v domě ve Vratimově? Policie zadržela podezřelého

24. prosince 2025 16:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté vyjížděli na Štědrý den dopoledne k tragickému případu do Vratimova na Ostravsku. V jednom z domů nalezli muže bez známek života. Policie potvrdila, že šlo o násilnou smrt, případem se nyní zabývají krajští kriminalisté.

Vánoční solidarita v Horní Suché pomohla malé Nelince

Včera 11:03 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Lidé v Horní Suché ukázali, že jim není lhostejný život jejich sousedů. Společná iniciativa přinesla konkrétní pomoc rodině malé Nelinky, která potřebuje dlouhodobou podporu při náročné péči.

Na jarmarku vznikla jedinečná socha pro Studénku

24. prosince 2025 12:51 | Studénka | Petra Dorazilová

Poslední sobotu před Štědrým dnem se na náměstí Republiky konaly vánoční trhy. Vedle prodejních stánků nabídly také tvořivé dílny. V jedné z nich vznikla originální dřevěná socha pro Studénku.

Knihovna Petra Bezruče v Opavě po více než 30 letech mění svůj vizuální styl. Má i nový výdejový box

24. prosince 2025 13:22 | Opava | Yvona Fajtová

Knihovna Petra Bezruče v Opavě přichází s výraznou novinkou. Po více než třiceti letech mění svůj vizuální styl. Má nové logo, nové barvy i moderní grafiku. Zároveň před hlavní budovu nechala instalovat výdejový box, díky kterému si lidé budou moci vyzvednout své knihy kdykoliv.

Rychlá reakce zachránila život. Muž po kolapsu poděkoval svým hrdinům v rámci jejich oceňování na ostravské radnici

22. prosince 2025 10:49 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Předvánoční čas přinesl do prostor Nové radnice silné lidské setkání. Po několika týdnech se zde znovu potkal 41letý muž s lidmi, kteří mu na konci listopadu zachránili život. Muž tehdy zkolaboval v práci v Ostravě-Mariánských Horách a bez rychlé pomoci by neměl šanci přežít.

Vánoční přání hejtmana Moravskoslezského kraje

22. prosince 2025 15:18 | Celý MS kraj | Redakce

Hejtman Josef Bělica (ANO) přeje, nejen všem obyvatelům Moravskoslezského kraje, pohodové a klidné Vánoce.

I ve vyšším věku jsou aktivní a inspirují ostatní. Ostrava ocenila seniory roku 2025

22. prosince 2025 14:36 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava ocenila seniory, kteří i ve vyšším věku zůstávají aktivní a inspirují své okolí. Seniorkou roku se stala Milada Němčíková, město udělilo také dvě čestná uznání a ocenilo i jeden Klub seniorů roku.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

Včera 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Nedorazila k lékaři a má vypnutý telefon. Rodina měla strach o život ženy z Havířova

23. prosince 2025 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina i policisté intenzivně pátrali po mladé ženě z Havířova. Nedorazila k lékaři a měla vypnutý telefon. Rodina měla strach o její život. Po několika hodinách od zveřejnění pátrání se žena vrátila domů.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci

23. prosince 2025 13:25 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.