Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Huisman Czech Republic posouvá hranice 3D tisku. Tiskne háky pro námořní jeřáby

Hmotnost 220 kilogramů, jeden metr na délku a nosnost 35 tun má poslední vyrobený 3D hák v Huisman Czech Republic. Vytištěný hák je určený pro pomocný jeřáb na plavidle, které zajišťuje instalaci větrných turbín na moři. Společnost Huisman Czech Republic ze Sviadnova se v roce 2019 stala první společností na světě, která úspěšně dodala certifikované 3D tištěné háky pro námořní jeřáby.

Háky jsou vyráběny metodou WAAM (tzv. Wire Arc Additive Manufacturing), která představuje průlom v oblasti aditivní výroby a přispívá k výrazné úspoře materiálu. Metoda využívá obloukové navařování drátu k postupnému vytváření složitých tvarů vrstvu po vrstvě. „Technologie WAAM nám umožňuje přesně definovat vlastnosti materiálu, zároveň poskytuje kontrolu nad vnitřní kvalitou a udržuje konkurenceschopné výrobní náklady v porovnání s tradičními metodami výroby háků, jako jsou kování a lití,“ vysvětluje Karel Pavlíček, Managing Director, Huisman Czech Republic.


Kompletní výroba jednoho háku včetně návrh 3D modelu ve vlastním konstrukčním oddělení Huisman Czech Republic, samotného tisku háku, dokončovacích operací, nedestruktivních kontrol, opracování, zátěžového testování a nátěru trvá asi jeden měsíc. „Proces 3D tisku je plně automatizován a řízen robotem, který během tisku monitoruje veškeré parametry pro zajištění maximální kvality. Rychlost navařování se pohybuje v rozmezí 3-5 kg materiálu za hodinu,“ doplňuje Antonín Jedinák, Welding Engineer v závodu Huisman Czech Republic.

Společnost Huisman Czech Republic vyrobila ve Sviadnově zatím dvanáct 3D háků, které se uplatňují především v námořním průmyslu. Mezi největší patří čtyři dvojité háky, každý s nosností 250 tun. „Další využití této technologie vidíme zejména v kusové nebo malosériové výrobě dílců nestandardních rozměrů a tvarů, které by mohly mít v budoucnu hmotnost až 2 500 kilogramů,“ dodává na závěr Karel Pavlíček.

Krok za krokem: Jak se 3D hák v Huisman Czech Republic tiskne?

  • Projekt začíná návrhem 3D digitálního modelu háku ve vlastním konstrukčním oddělení Huisman Czech Republic.
  • Následuje vytvoření řezu modelu a vygenerování linie pohybu robota pro jednotlivé vrstvy.
  • Proces 3D tisku (vrstva po vrstvě) je řízen robotem, který zároveň zaznamenává tiskové parametry.
  • Během tisku se provádí několik mezioperačních nedestruktivních kontrol, aby byla zajištěna vnitřní kvalita.
  • Další aktivity zahrnují broušení komponentu do finálního tvaru, žíhání ke snížení vnitřního pnutí, nedestruktivní kontroly a obrábění.
  • Závěrečné zátěžové zkoušky háku se provádí na testovacím stanovišti společnosti Huisman Czech Republic ve Sviadnově pod dohledem nezávislé certifikační společnosti.





Zámecká prohlídka vede do márnice s Josefínskou rakví

Včera 15:07 | Studénka | Petra Dorazilová

Součástí prohlídkového okruhu Zámku Nová Horka se na léto stává i márnice. Uvnitř je výstava věnována smrti v době osvícenství, jejímž hlavním lákadlem je unikátní Josefínská rakev.

V palkovickém letním kině táhnou hlavně komedie

Dnes 9:35 | Palkovice | Libor Běčák

Sportovně-společenský areál v centru Palkovic se opět proměnil v letní kino. Lidé se tentokrát pobavili u české komedie Někdo to rád v Plzni.

V Ostravě hořel návěs kamionu, nájezd na Rudnou ulici byl uzavřen

Včera 10:26 | Ostrava-město | Anna Břenková

U mimoúrovňové křižovatky propojující dálnici D1 a Rudnou ulici v Ostravě zasahovali hasiči u požáru návěsu kamionu. Kvůli zásahu byl uzavřen nájezd na Rudnou ulici ve směru na Polsko.

Nový Jičín nabídne v historickém domě nové byty, jeden má bonus terasy, druhý vypovídá o atmosféře starého domu

Včera 7:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Uvnitř měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí vznikly rozsáhlou rekonstrukcí dva nové atypické byty. Město je nyní v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Na projíždějící vlak u Studénky spadlo trolejové vedení. Doprava na koridoru se zastavila

13. srpna 2026 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Další vážná mimořádná událost zastavila provoz na hlavním železničním koridoru mezi Ostravou a Studénkou. Na jedoucí vlak EuroCity spadla trolej. Z postiženého vlaku evakuovali zhruba 150 cestujících a dalších 30 z osobního vlaku, který zůstal stát nedaleko. Pravděpodobně delší dobu potrvá než dojde k plné obnově provozu. Do půlnoci byl provoz obnoven po jedné traťové koleji.

Nohama na zemi, hlavou v oblacích. Začala rekonstrukce ostravského mrakodrapu

13. srpna 2026 11:58 | Ostrava-město | Anna Břenková

Třetí nejvyšší budova v Ostravě prošla dlouhým obdobím nejistoty a dokonce jí hrozila demolice. Teď ji čeká kompletní proměna podle návrhu světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Budova nabídne 111 nových bytů.

Dva bratři z Opavy 19 let předstírali těžkou retardaci, obrali stát na dávkách o 11,5 milionů korun

13. srpna 2026 9:29 | Opava | Anna Břenková

Skoro dvacet let vodili za nos úředníky i doktory a přišli si tak na 11 milionů korun. Bratři z Opavy za pomoci svých rodičů předstírali vážné duševní onemocnění a pobírali sociální dávky. Zatímco doma simulovali těžkou duševní poruchu, nemluvili nebo vydávali skřeky, venku se zcela bez zábran pohybovali sami, nakupovali v nákupních centrech a vyřizovali půjčky. Celé rodině teď hrozí vězení.

Muž z Ostravy nejdříve kradl kontejnery z práce, pak rozjel vlastní nelegální podnikání

Včera 9:31 | Ostrava-město | Anna Břenková

35letý muž z Ostravy rozjel promyšlený podvod s lodními kontejnery. Nejprve je kradl svému zaměstnavateli, a když dostal výpověď, v nelegálním podnikáním pokračoval – cizí kontejnery si pronajímal a dál je prodával.

Dodávka narazila do auta na dálnici D1 u Bravantic, provoz byl přerušen kvůli přistání vrtulníku

13. srpna 2026 13:15 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na 345. kilometru dálnice D1 u Bravantic ve směru na Brno ve čtvrtek narazil řidič dodávky do před ním jedoucího auta. Nehoda si vyžádala zásah všech složek IZS. Zranili se dva lidé. Kvůli přistání vrtulníku byl provoz na chvíli zcela přerušen.

Město přitvrzuje v přístupu k řešení autovraků

13. srpna 2026 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín zpřísnil postup v otázce odstraňování autovraků. Dlouhodobě odstavená vozidla s propadlou technickou kontrolou bude po uplynutí výzvy ihned odtahovat. Nevyzvednuté ojetiny prodá nebo sešrotuje.

Jiskry, kouř i požár. Vlak strhl u Studénky trolej, doprava několik hodin stála

Včera 14:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vlak EuroCity vyjel z Ostravy a před Studénkou strhl trolej. Do akce vyrazili kvůli požáru hasiči a evakuováno bylo zhruba 170 lidí a další desítky z vlaku stojícího nedaleko. Doprava na koridoru několik hodin stála.

Muž naletěl na seznamce a přišel o 900 tisíc. Kvůli falešnému profilu ženy letěl až do Amsterdamu

Včera 13:33 | Celý MS kraj | Anna Břenková

31letý muž z Karvinska se na seznamce zamiloval do ženy, která ho zmanipulovala do podvodného výdělku na internetu. Pod záminkou plnění jednoduchých úkolů a klikání na webová okna přišel během měsíce o necelých 900 tisíc korun. Když zjistil, že jde o podvod, vydal se za ženou dokonce do Amsterdamu, ona se však na poslední chvíli omluvila.

57letá řidička narazila u Vrbna pod Pradědem do stromu, 14letého spolujezdce transportoval vrtulník do nemocnice

Včera 13:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Vážná nehoda se stala ve čtvrtek v Mnichově u Vrbna pod Pradědem. 57letá řidička dodávky zřejmě kvůli zdravotním potížím vyjela ze silnice a čelně narazila do stromu. Zranění utrpěla řidička i čtrnáctiletý chlapec, pro kterého přiletěl záchranářský vrtulník.

Mladý cyklista spadl do hlubokého srázu v Jeseníkách, utrpěl otevřené poranění břicha

13. srpna 2026 8:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dvacetiletý cyklista havaroval na silnici spojující Ovčárnu s Hvězdou v Jeseníkách. Po pádu skončil v rokli a vážně si poranil břicho. První pomoc mu poskytli svědci. Zraněného muže transportoval vrtulník do ostravské nemocnice.

Požár vlaku EuroCity zastavil provoz na hlavním koridoru mezi Ostravou a Studénkou

12. srpna 2026 16:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na trati mezi Studénkou a Jistebníkem zastavil mezinárodní vlak EC 130 Báthory. Důvodem byl kouř, který se linul od brzdového kotouče na jedné z náprav. Následně do akce vyrazili hasiči, kterým byla událost nahlášena jako požár.

Dron odhalil na D1 desítky prohřešků kamioňáků. Blokovali provoz a riskovali za volantem

12. srpna 2026 13:45 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Nelegální předjíždění, jízda v nesprávných pruzích i telefonování. Na dálnici D1 proběhla rozsáhlá policejní akce za účasti dronu, která v úseku od Fulneku po Ostravu odhalila celou řadu prohřešků řidičů kamionů. Pokuty na místě vyšly hříšníky na desítky tisíc korun.