Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Domově pro seniory IRIS začala kompletní dezinfekce. Nakažení důchodci byli převezeni do nemocnice.

  • Ostrava,

Za těch nejpřísnějších protiepidemických opatřeních začala v Domě pro seniory IRIS v Ostravě kompletní dezinfekce celého objektu. kromě týmů hasičů ve speciálních ochranných oděvech, vstoupili do budovy i dva odběrové týmy, které budou sbírají vzorky od dalších klientů i ošetřovatelů.

Po důkladných přípravách začala ve čtvrtek dopoledne ostrá akce. Ve stanech před budou Domova pro seniory IRIS v Mariánských Horách se připravily týmy hasičů a zdravotníků. Největší pozornost byla kladena na důkladné utěsnění obleků a další ochranné pomůcky. Každý měl přesný úkol. Kromě profesionálních hasičů se na zásahu podíleli i studenti požární ochrany z Frýdku-Místku. "Klienty musejí nejprve převést nebo přenést do volných pokojů. Pokoje pak vyklidí a vyčistí, včetně povlečení i oblečení osob a pak seniory vrátí zpátky," upřesňuje mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

Spolu s týmem hasičů vstoupily do budovy i dva týmy zdravotníků. Jednak ze záchranné služby a také z kliniky infekčního lékařství fakultní nemocnice. Ti museli odebrat další vzorky klientům i jejich ošetřovatelům. "Na každý pokoj vždy vstoupí odběrová sestra a odběrový záchranář tak, aby zjistili jméno a příjmení pacienta. Pokud je pacient imobilní nebo nevnímá, jde s námi i zaměstnankyně domova a bezbolestně provedou odběr z nosu a úst," popisuje vedoucí odběrového týmu ZZS MS kraje Petr Jaššo.

Z první várky vzorků 86 klientů a ošetřovatelů byli pozitivně testované tři seniorky a jedna zdravotnice. Výsledky testů ostatních by měly být známy v pátek. "Všechny tři klientky jsou ve Fakultní nemocnici Ostrava a ta ošetřovatelka je v domácím léčení. Zatím nikdo další nepřibyl, což je dobré," uvádí ředitel Domova pro seniory IRIS Michal Mariánek.

Pokud by bylo pozitivních seniorů mnoho, asi by zůstali izolováni přímo v IRISu. Pokud ale půjde o jednotky případů, zřejmě skončí v nemocnicích, které už pro nakažené vyhradily oddělení. 

Nahlásit chybu


K tématu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

ELTOM, s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail