• Načítám...
>
Bruntálský miniexpres

Jeseníky projel Závod míru U23

Do Jeseníků se opět po covidové přestávce vrátil prestižní cyklistický Závod míru U23, tedy závodníků do 23 let. Své reprezentace sem vyslalo 19 zemí z celého světa. Hory tedy za krásného počasí důkladně prověřily více než 110 závodníků. Ti startovali v Jeseníku a vyšlápli si během závodu až k přečerpávací nádrži Dlouhé Stráně.

Úvodní sprinterský prolog závodu ulicemi Jeseníku ovládl norský mladík Sorens Varenskjold. Do první etapy tedy nastoupil ve žlutém dresu. První etapa závodu vedla z Jeseníku do Rýmařova, kde končila třemi okruhy kolem města.

Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „Jsem strašně moc rád, že vyšlo počasí, protože to počasí je alfa a omega všech akcí a víceméně mám první týden, kdy nám konečně svítí sluníčko.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Já už to vnímám jako jakousi tradici, pojede se zase na Dlouhé Stráně a to jsou opravdu přírodní úkazy, kterými se vlastně celý Závod míru U23 jede. Proto vlastně tenhleten závod je tak oblíben, že veškeré světové týmy k nám rádi jezdí.“

Cílovou páskou první 131 km dlouhé etapy projel jako první český reprezentant Pavel Bittner. Druhá královská etapa se startem v Bruntále, zavedla cyklisty do vrcholových partií Jeseníků, k přehradě Dlouhé Stráně. Byla také extrémně náročná.

Jakub Ťoupalík, český reprezentant: „Asi tak nejtěžší byly ty kopce, ten první, nahoře byla vrchařská prémie, tak se tam jelo docela vysoké tempo, to bylo hned po startu.“

Na Dlouhé Stráně přijel nejrychleji ital Filippo Zana. Na výborném sedmém místě skončil i nejlepší Čech Mathias Vacek. Rozhodující byla vždy spolupráce závodníků v týmech, které vždy podporovaly svého nejlepšího jezdce.

Petr Kelemen, český reprezentant: „Co jsme si řekli na startu, to jsme dodrželi, a do toho konce, to už vlastně jen Pavla jsme přivezli do té první skupiny, do toho čela a už to bylo jenom na něm.“

I přes vítězství Francouze Laurance v poslední horské etapě v okolí Jeseníku si vítěz z Dlouhých Strání ital Zana pohlídal svůj náskok a vyhrál i v celkovém pořadí. Nejlepší z našich, Mathias Vacek si pak polepšil na konečné výborné šesté místo.