Kokrhel opět pomůže rozvoji lučních trávníků
Moravská Ostrava a Přívoz ukončila letošní proces údržby lučních trávníků. Na posledních místě se vysel kokrhel, který pomáhá biodiverzitě trávníků. Lidé se tak mohou na jaře opět těšit na pestrou paletu květin a hmyzu, která díky trávníkům vzejde.
Vymezená plocha pro luční trávník v sadech Milady Horákové v Ostravě. Jde o poslední místo, kde se nyní opět přeséval kokrhel.
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostavy a Přívozu: "Budeme zde vysévat kokrhel, který je velice důležitý pro naše luční trávníky. Neboť parazituje na plevelech a tím pádem pomáhá biodiverzitě těchto lučních trávníků."
Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně, TS MOaP: "Parazituje na trávách, které jsou nežádoucí v těchto lučních trávnících. V podstatě dneska ukončujeme takový ten proces toho managementu údržby těch lučních trávníků, který jenom v rychlosti se skládá z managementu kosení, příprava, v srpnu jsme potom dělali sběr toho kokrhele, přímo z našich lučních trávníků. A dneska dle požadavku nebo spíše doporučení Ostravské univerzity a Agentury ochrany přírody doséváme ten kokrhel tady v parku Milady Horákové, protože tady ta biodiverzita toho lučního trávníku není tak velká."
Kokrhel pomůže tomu, aby na lučním trávníků na jaře vyrostly různé byliny, kopretiny, máky a podobně.
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostavy a Přívozu: "Máme devět lokalit s lučními trávníky. Kokrhel máme vysetý v Komenského sadech, potom na bývalého Kotase, a dnes jej budeme vysévat tady v sadu Dr. Milady Horákové. Veřejnost je ráda, protože luční trávníky zlepšují klima ve městě a pomáhají biodiverzitě těchto trávníků. Tvoří domov hmyzu."
Luční trávníky jsou pak koseny jednou, maximálně dvakrát do roka. Kromě krásy pro oko se do nich také vrací řada chráněných druhů hmyzu.
---