Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • BUDOUCÍ CUKRÁŘI Z CELÉHO MSK SE V OPAVĚ UTKALI V SOUTĚŽI O NEJLEPŠÍ DEZERT
  • NOVÝ JIČÍN VYHLÁSIL OSOBNOSTI ROKU 2024, POPRVÉ I PODNIKATELE
  • POVODÍ ODRY JEDNALO V KRNOVĚ O PROTIPOVODŇOVÉ OCHRANĚ KRNOVA
  • ECMO TÝM FNO A ZÁCHRANÁŘI CVIČILI NAPOJENÍ PACIENTA NA MIMOTĚLNÍ OBĚH V TERÉNU
  • SLEZSKÁ OSTRAVA INVESTUJE DO REKONSTRUKCE BYTŮ V DPS HLADNOVSKÁ
  • V KARVINSKÉM PSÍM PARKU PŘIBYLY DALŠÍ PŘEKÁŽKY PRO TRÉNINK I ZÁBAVU
  • OSTRAVA PŘIPRAVUJE MODERNIZACI PODCHODU U TRAMVAJOVÉ ZASTÁVKY DŮL HLUBINA
  • KRAJ PŘISPÍVÁ NA OPRAVY JURKOVIČOVY SUŠÁRNY, STŘECHY TRÚBY, ROUBENEK I KOSTELŮ
  • PROBÍHÁ DEMOLICE MOSTU NAD ŽELEZNIČNÍ TRATÍ V PROSTŘEDNÍ SUCHÉ
  • V HRABOVÉ ZPŘÍSTUPŇUJÍ UNIKÁTNÍ BIOTOP
  • ŠTRAMBERSKÁ TRÚBA DOSTÁVÁ NOVOU STŘECHU ZE SMRKOVÉHO ŠINDELE
  • BAVORSKO MÍSTO FIRMY PŘÍPADNĚ ZAPLATÍ ODVOZ NĚMECKÉHO ODPADU Z JIŘÍKOVA
  • OMLAZENÝ BASEBALLOVÝ TÝM FRÝDKU-MÍSTKU DVAKRÁT PORAZIL JABLONEC
  • STÁT ZA 1,5 MILIARDY POSTAVÍ NOVÝ JUSTIČNÍ PALÁC V OSTRAVĚ
  • PAMÁTNÍK DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY V HRABYNI ZAHAJUJE NÁVŠTĚVNICKOU SEZONU
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Srdce pro Porubu pomohlo Maximovi rekordní částkou

      Charitativní sbírka Srdce pro Porubu pomohla za svou existenci už patnácti příjemcům. Tím posledním je třináctiletý Maxim, který trpí řadou závažných onemocnění. Na jeho rehabilitaci se podařilo vybrat rekordních 140 000 korun.

      Poruba organizuje sbírku Srdce pro Porubu už několik let. A především díky štědrosti Porubanů se může pochlubit dvěma významnými milníky.

      Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My jsme předávali šek 13letému Maximovi, na který se vybralo zhruba 140 tisíc korun s tím, že to je opravdu nejvyšší částka, kterou jsme kdy vybrali. Je úžasné, že sbírka Srdce pro Porubu od té doby co trvá, vybrala už přes jeden milion korun.” 

      Maxim trpí řadou závažných onemocnění včetně dětské mozkové obrny a epilepsie. Vybrané peníze mu umožní celoroční rehabilitaci a pořízení odsávačky.

      Jana Motyčková, maminka Maxima: ,,Chtěli bychom moc poděkovat všem, kteří přispěli na sbírku pro Maxíka. Je to úžasná velká částka, která nám poslouží na rok rehabilitací. Probíhají dvakrát týdně po hodině, což je neskutečné pro Maximka. Je to úplně jiný kluk, spokojený a šťastný. Cvičení nám zprostředkovává paní fyzioterapeutka Hanka, která je úžasná. Rehabilitace se vlastně provádí v průběhu vyučování, což je obrovský benefit. Když si Maximka vyzvednu ze školy, můžeme jet rovnou domů, je odpočatý, vycvičený. Maximek potřebuje odsávání a potřebuje ho denně. Takže odsávačku vozíme všude.” 

      Sbírka Srdce pro Porubu pokračuje. Dalším chlapcem, kterému pomohou specializované rehabilitace, a nehradí je pojišťovna, je Jindřich. Trpí Angelmanovým syndromem a na rehabilitace potřebuje 103 tisíc korun.

      Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My doufáme, že se poměrně rychle vybere další částka. Je to něco přes 100 tisíc, klukovi je 15 let. S tím, že to už bude šestnácté dítko sbírky Srdce pro Porubu, protože už jsme vybrali na 13 dětí, takže to bude 14 dítko a pomohli jsme dvěma dospělým. Když jsme tu sbírku zakládali, tak jsme si vůbec neuměli naplánovat ani představit, jak by to mohlo pokračovat. Sami jsme přemýšleli, jak rychle bychom mohli pomáhat dětem a jestli se to vůbec uchytí. A my máme moc velkou radost, protože je vidět, že to adresně pomáhá, že rodiny to oceňují, děti vždy, když mají nějakou tu pomůcku nebo rehabilitaci, kterou my jim pořídíme, tak jsou na tom lépe a to je důležité.” 

      Do sbírky Srdce pro Porubu je možné přispět na transparentní účet 500063622/0800 nebo do pokladničky v Informačním centru na Hlavní třídě.

      ---

      ČHMÚ v Porubě se opět po roce otevřel veřejnosti

      Pobočka Českého hydrometeorologického ústavu v Porubě se otevřela veřejnosti v rámci celorepublikového Dne otevřených dveří. Návštěvníci se dozvěděli řadu zajímavostí a užili si i doprovodný program.

      Opět po roce se lidem v březnu otevřela porubská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu. Mnohé návštěvníky překvapilo, čím vším se zabývá.

      Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,Český hydrometeorologický ústav jsou tři ústavy v jednom. My se zabýváme meteorologií, klimatologií. To jsou ty standardní předpovědi počasí. Ale samozřejmě i hydrologií, zabýváme se tím, jestli jsou nebo budou povodně nebo jestli je nebo bude sucho. Plus třetí část, velká, je kvalita ovzduší, kterou třeba zrovna tady v Ostravě všichni známe, víme a sledujeme. Veřejnost bývá překvapená, že už se nechodí do meteorologické budky, aby se odečítalo 3x za den jaká je teplota, ale většina činností, měření ve všech těch oborech už je automatizovaná.”

      Tématem letošního Dne otevřených dveří v Porubě byly změny klimatu.

      Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,Na ČHMÚ kromě toho každodenního měření sledujeme i výskyt extrémů. Všichni si pamatujeme loňské zářijové povodně, které ČHMÚ dobře předpověděl, ale přesto přinesly velké škody. Týká se to třeba i vichřic nebo na druhém konci oproti povodním je třeba sucho.”

      Jan Unucka, hydrolog, ČHMÚ: ,,To jsou různé přístroje na měření průtoku ve vodních tocích a z části na měření hloubek ve vodních nádržích. Používáme je za povodňových průtoků, na měření velkých průtoků v řekách a tocích.”

      Návštěvníci Dne otevřených dveří ČHMÚ: ,,Je to moc pěkné a hlavně jsem zjistil, kde jsou v okolí mého bydliště meteorologické stanice. Dozvěděl jsem se, jak se měří srážky a teploty.”

      ,,Já jsem přišel na Den otevřených dveří, abych se dozvěděl něco o měření. Jak se měří, jak se měřilo kdysi, jaké jsou proměny, jaké jsou extrémy.”

      ,,Já mám taky takovou staničku a také přispívám ČHMÚ tam na Stožku u Nýdku, takže jsem i kapku užitečný.”

      ,,Mám na okně svou meteorologickou stanici, tam měřím se svým srážkoměrem srážky a s anemometrem vítr, a ještě měřím teploty a vlhkost.”

      Porubská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu začala fungovat a měřit 1. ledna 1969. Od té doby se řada věcí změnila. Především většina měření je nyní automatizovaná.

      František Kuchrýk, technik ochrany kvality ovzduší, ČHMÚ: ,,V naší stanici automatického emisního monitoringu se nacházejí dva analyzátoru plynu, horní analyzátor oxidu dusíku a ten dole na analýzu oxidu siřičitého. Analyzátory prachu pracují na principu beta zářiče, kdy každou hodinu odesílají informace o množství a hodnotě prachu v ovzduší.”

      Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,V posledních několika letech bývá znečištění ovzduší, které měříme podstatně lepší než v těch letech předcházejících. Můžeme to přičítat několika aspektům. Jedna věc je, že přece jenom průmysl se jak se říká odsířil a odprášil. Na druhou stranu i lokální topeniště se modernizují. A je třeba mít na paměti i to, že to hodně závisí na meteorologických podmínkách. A potom je zodpovědností našeho ústavu vyhlašovat různá opatření.”

      Blanka Krejčí, oddělení kvality ovzduší, ČHMÚ: ,,Pro Ostravu-Porubu platí, že vzhledem k tomu, že se nachází na návětří Ostravy, stále tak jako v minulosti se koncentrace zde pohybují v lepších číslech, než je tomu ve zbytku Ostravy. Ale to samé se dá říci o dalších částech, které jsou na jihozápadě a jsou více provětrávané větrem, který známe, že vane z Moravské brány.”

      Kvalita ovzduší v Ostravě se stále zlepšuje. Loňský rok byl jedním z nejčistších v historii monitorování.

      ---

      Alšovo náměstí ovládne na 6 dní Velikonoční jarmark

      Blíží se Velikonoce a s nimi spojený Velikonoční jarmark. Na Alšově náměstí na Hlavní třídě opět nabídne stánky s velikonočními výrobky a program pro celou rodinu.

      Porubské Alšovo náměstí ožije opět po roce Velikonočním jarmarkem. Od pondělí 14. dubna do soboty 19. dubna nabídne nejen velikonoční zboží, ale potěší také programem.

      Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,Já bych chtěl určitě všechny pozvat na Velikonoční jarmark, což je naše první větší kulturní akce. Každoročně se nám hlásí dostatek stánkařů, o tuto akci je velký zájem.” 

      Šárka Jelšíková, odbor kultury a prezentace, MOb Poruba: ,,Bude tady spousta produktů a zboží s velikonoční tématikou. Velikonoční stánky budou otevřené každý den od 10 hodin.” 

      Velikonočně nás naladí také výzdoba, na které se podílejí i děti z porubských školek a škol.

      Šárka Jelšíková, odbor kultury a prezentace, MOb Poruba: ,,Zároveň Velikonoční jarmark doplní náš porubský kraslicovník, který bude tvořit zhruba sedmimetrová břízka ozdobená malovanými polystyrenovými vajíčky, které nám pomáhají, jako každý rok, namalovat a nazdobit porubské základní a mateřské školy. U kraslicovníku bude připraven náš světelný zajíc, což je úžasný fotokoutek pro děti i pro celé rodiny.” 

      Na závěrečný den Velikonočního jarmarku je připraven kulturní program pro všechny věkové kategorie.

      Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,V sobotu akce vyvrcholí velkým kulturním programem, který začíná už ve 14 hodin. Bude tam dětská diskotéka s Tlapkovou patrolou, vystoupení cimbálové muziky a také bezpečnostní akce představená preventisty městské a státní policie.” 

      Šestidenní Velikonoční jarmark v sobotu 19. dubna uzavře také workshop s velikonoční tématikou.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Expres Ostrava-Poruba
      03. dubna 2025, 18:13

      Srdce pro Porubu pomohlo Maximovi rekordní částkou

      Charitativní sbírka Srdce pro Porubu pomohla za svou existenci už patnácti příjemcům. Tím posledním je třináctiletý Maxim, který trpí řadou závažných onemocnění. Na jeho rehabilitaci se podařilo vybrat rekordních 140 000 korun.

      Poruba organizuje sbírku Srdce pro Porubu už několik let. A především díky štědrosti Porubanů se může pochlubit dvěma významnými milníky.

      Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My jsme předávali šek 13letému Maximovi, na který se vybralo zhruba 140 tisíc korun s tím, že to je opravdu nejvyšší částka, kterou jsme kdy vybrali. Je úžasné, že sbírka Srdce pro Porubu od té doby co trvá, vybrala už přes jeden milion korun.” 

      Maxim trpí řadou závažných onemocnění včetně dětské mozkové obrny a epilepsie. Vybrané peníze mu umožní celoroční rehabilitaci a pořízení odsávačky.

      Jana Motyčková, maminka Maxima: ,,Chtěli bychom moc poděkovat všem, kteří přispěli na sbírku pro Maxíka. Je to úžasná velká částka, která nám poslouží na rok rehabilitací. Probíhají dvakrát týdně po hodině, což je neskutečné pro Maximka. Je to úplně jiný kluk, spokojený a šťastný. Cvičení nám zprostředkovává paní fyzioterapeutka Hanka, která je úžasná. Rehabilitace se vlastně provádí v průběhu vyučování, což je obrovský benefit. Když si Maximka vyzvednu ze školy, můžeme jet rovnou domů, je odpočatý, vycvičený. Maximek potřebuje odsávání a potřebuje ho denně. Takže odsávačku vozíme všude.” 

      Sbírka Srdce pro Porubu pokračuje. Dalším chlapcem, kterému pomohou specializované rehabilitace, a nehradí je pojišťovna, je Jindřich. Trpí Angelmanovým syndromem a na rehabilitace potřebuje 103 tisíc korun.

      Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My doufáme, že se poměrně rychle vybere další částka. Je to něco přes 100 tisíc, klukovi je 15 let. S tím, že to už bude šestnácté dítko sbírky Srdce pro Porubu, protože už jsme vybrali na 13 dětí, takže to bude 14 dítko a pomohli jsme dvěma dospělým. Když jsme tu sbírku zakládali, tak jsme si vůbec neuměli naplánovat ani představit, jak by to mohlo pokračovat. Sami jsme přemýšleli, jak rychle bychom mohli pomáhat dětem a jestli se to vůbec uchytí. A my máme moc velkou radost, protože je vidět, že to adresně pomáhá, že rodiny to oceňují, děti vždy, když mají nějakou tu pomůcku nebo rehabilitaci, kterou my jim pořídíme, tak jsou na tom lépe a to je důležité.” 

      Do sbírky Srdce pro Porubu je možné přispět na transparentní účet 500063622/0800 nebo do pokladničky v Informačním centru na Hlavní třídě.

      ---

      ČHMÚ v Porubě se opět po roce otevřel veřejnosti

      Pobočka Českého hydrometeorologického ústavu v Porubě se otevřela veřejnosti v rámci celorepublikového Dne otevřených dveří. Návštěvníci se dozvěděli řadu zajímavostí a užili si i doprovodný program.

      Opět po roce se lidem v březnu otevřela porubská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu. Mnohé návštěvníky překvapilo, čím vším se zabývá.

      Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,Český hydrometeorologický ústav jsou tři ústavy v jednom. My se zabýváme meteorologií, klimatologií. To jsou ty standardní předpovědi počasí. Ale samozřejmě i hydrologií, zabýváme se tím, jestli jsou nebo budou povodně nebo jestli je nebo bude sucho. Plus třetí část, velká, je kvalita ovzduší, kterou třeba zrovna tady v Ostravě všichni známe, víme a sledujeme. Veřejnost bývá překvapená, že už se nechodí do meteorologické budky, aby se odečítalo 3x za den jaká je teplota, ale většina činností, měření ve všech těch oborech už je automatizovaná.”

      Tématem letošního Dne otevřených dveří v Porubě byly změny klimatu.

      Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,Na ČHMÚ kromě toho každodenního měření sledujeme i výskyt extrémů. Všichni si pamatujeme loňské zářijové povodně, které ČHMÚ dobře předpověděl, ale přesto přinesly velké škody. Týká se to třeba i vichřic nebo na druhém konci oproti povodním je třeba sucho.”

      Jan Unucka, hydrolog, ČHMÚ: ,,To jsou různé přístroje na měření průtoku ve vodních tocích a z části na měření hloubek ve vodních nádržích. Používáme je za povodňových průtoků, na měření velkých průtoků v řekách a tocích.”

      Návštěvníci Dne otevřených dveří ČHMÚ: ,,Je to moc pěkné a hlavně jsem zjistil, kde jsou v okolí mého bydliště meteorologické stanice. Dozvěděl jsem se, jak se měří srážky a teploty.”

      ,,Já jsem přišel na Den otevřených dveří, abych se dozvěděl něco o měření. Jak se měří, jak se měřilo kdysi, jaké jsou proměny, jaké jsou extrémy.”

      ,,Já mám taky takovou staničku a také přispívám ČHMÚ tam na Stožku u Nýdku, takže jsem i kapku užitečný.”

      ,,Mám na okně svou meteorologickou stanici, tam měřím se svým srážkoměrem srážky a s anemometrem vítr, a ještě měřím teploty a vlhkost.”

      Porubská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu začala fungovat a měřit 1. ledna 1969. Od té doby se řada věcí změnila. Především většina měření je nyní automatizovaná.

      František Kuchrýk, technik ochrany kvality ovzduší, ČHMÚ: ,,V naší stanici automatického emisního monitoringu se nacházejí dva analyzátoru plynu, horní analyzátor oxidu dusíku a ten dole na analýzu oxidu siřičitého. Analyzátory prachu pracují na principu beta zářiče, kdy každou hodinu odesílají informace o množství a hodnotě prachu v ovzduší.”

      Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,V posledních několika letech bývá znečištění ovzduší, které měříme podstatně lepší než v těch letech předcházejících. Můžeme to přičítat několika aspektům. Jedna věc je, že přece jenom průmysl se jak se říká odsířil a odprášil. Na druhou stranu i lokální topeniště se modernizují. A je třeba mít na paměti i to, že to hodně závisí na meteorologických podmínkách. A potom je zodpovědností našeho ústavu vyhlašovat různá opatření.”

      Blanka Krejčí, oddělení kvality ovzduší, ČHMÚ: ,,Pro Ostravu-Porubu platí, že vzhledem k tomu, že se nachází na návětří Ostravy, stále tak jako v minulosti se koncentrace zde pohybují v lepších číslech, než je tomu ve zbytku Ostravy. Ale to samé se dá říci o dalších částech, které jsou na jihozápadě a jsou více provětrávané větrem, který známe, že vane z Moravské brány.”

      Kvalita ovzduší v Ostravě se stále zlepšuje. Loňský rok byl jedním z nejčistších v historii monitorování.

      ---

      Alšovo náměstí ovládne na 6 dní Velikonoční jarmark

      Blíží se Velikonoce a s nimi spojený Velikonoční jarmark. Na Alšově náměstí na Hlavní třídě opět nabídne stánky s velikonočními výrobky a program pro celou rodinu.

      Porubské Alšovo náměstí ožije opět po roce Velikonočním jarmarkem. Od pondělí 14. dubna do soboty 19. dubna nabídne nejen velikonoční zboží, ale potěší také programem.

      Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,Já bych chtěl určitě všechny pozvat na Velikonoční jarmark, což je naše první větší kulturní akce. Každoročně se nám hlásí dostatek stánkařů, o tuto akci je velký zájem.” 

      Šárka Jelšíková, odbor kultury a prezentace, MOb Poruba: ,,Bude tady spousta produktů a zboží s velikonoční tématikou. Velikonoční stánky budou otevřené každý den od 10 hodin.” 

      Velikonočně nás naladí také výzdoba, na které se podílejí i děti z porubských školek a škol.

      Šárka Jelšíková, odbor kultury a prezentace, MOb Poruba: ,,Zároveň Velikonoční jarmark doplní náš porubský kraslicovník, který bude tvořit zhruba sedmimetrová břízka ozdobená malovanými polystyrenovými vajíčky, které nám pomáhají, jako každý rok, namalovat a nazdobit porubské základní a mateřské školy. U kraslicovníku bude připraven náš světelný zajíc, což je úžasný fotokoutek pro děti i pro celé rodiny.” 

      Na závěrečný den Velikonočního jarmarku je připraven kulturní program pro všechny věkové kategorie.

      Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,V sobotu akce vyvrcholí velkým kulturním programem, který začíná už ve 14 hodin. Bude tam dětská diskotéka s Tlapkovou patrolou, vystoupení cimbálové muziky a také bezpečnostní akce představená preventisty městské a státní policie.” 

      Šestidenní Velikonoční jarmark v sobotu 19. dubna uzavře také workshop s velikonoční tématikou.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/expres-ostrava-poruba/expres-ostrava-poruba-03-04-2025-18-13