

Host: Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice - Úloha radiodiagnostického odd. Bílovecké nemocnice
Jana Lipowská, TV POLAR: Dnešním hostem magazínu TV Medicína je Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického oddělení Bílovecké nemocnice, dobrý den.
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: Dobrý den vám i všem divákům.
Jana Lipowská, TV POLAR: Paní primářko, představte Vaše radiodiagnostické oddělení a jaká vyšetření provádíte?
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: Přestože jsme menší z nemocnic, provádíme radiologická vyšetření v rozsahu rentgenových a ultrazvukových vyšetření. Rentgenová vyšetření jsou cílená na jednotlivé oblasti a orgány, například plíce, břicho, kosti, měkké tkáně nebo klouby. Ultrazvuková vyšetření mají širší spektrum – vyšetřují se orgány v dutině břišní, krk, měkké tkáně, žlázy, cévy i celé tělo. U dětí do věku jednoho roku vyšetřujeme mozek přes velkou fontanelu, což je místo, kde ještě nejsou srostlé kůstky lebky.
Jana Lipowská, TV POLAR: Je rentgenové záření pro pacienty nebezpečné? Jak je chráníte před rentgenovým zářením?
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: Říká se, že rentgenové záření může být pro člověka nebezpečné a mělo by se v průběhu života omezovat. Musím ale říci, že na rentgenové vyšetření nepošle indikující lékař pacienta jen tak – má k tomu důvod. Dalším významným faktorem je, že technika jde dopředu, takže přístroje jsou stále modernější a my máme přístroje s přímou digitalizací. To jsou moderní rentgenové přístroje, které využívají minimální, ale potřebnou dávku záření. Pokud je to zapotřebí, tak samozřejmě jak u dětí, tak u dospělých i těhotných žen dbáme na tzv. radiační hygienu. To znamená, že kromě cíleného vymezení rentgenového paprsku využívaného při vyšetření používáme také olovnaté zástěry nebo drobné pokrývky k ochraně pacienta.
Jana Lipowská, TV POLAR: aní primářko, radiodiagnostické oddělení Vaší nemocnice se nově zapojilo do celostátního screeningového programu včasného záchytu aneurysmatu abdominální aorty. Popište nám, o co se jedná.
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: Abdominální aorta je hlavní tepna, která navazuje na hrudní aortu odstupující ze srdce a zásobuje všechny orgány, svaly v oblasti břicha, malé pánve, zevních genitálií i nohou. S přibývajícím věkem a stylem života populace se mohou objevit aneurysmata, neboli výdutě této hlavní břišní tepny. Jak vznikají? Vznikají tak, že stěna aorty je narušována ukládáním tuku, čímž vznikají nástěnné pláty, které oslabují stěnu této hlavní cévy. Stěna se stává tenčí, méně pevná, méně elastická a v důsledku tlaku proudící krve se postupně rozšiřuje – tak vzniká výduť neboli aneurysma.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jací pacienti se k Vám dostávají? Kdo je za Vámi odešle?
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: Do tohoto screeningu jsou zapojeni muži ve věku 65 až 68 let bez jednoho dne. Pacienty k nám odesílá obvodní lékař. Vyšetření je nenáročné, jedná se o ultrazvukové vyšetření, tedy bez přítomnosti rentgenového záření, kdy se sonda ultrazvukového přístroje přikládá s gelem na břicho z přední části a ultrazvukový obraz ukazuje, jak aorta vypadá. Aorta má různé rozměry a existuje hranice, která je považována za normální. Hodnota nad 30 mm se již považuje za rozšířenou. Podle nálezu, tedy podle velikosti průměru aorty, se pak určuje další postup.
Jana Lipowská, TV POLAR: Já se ještě vrátím. Vy jste říkala, že screening je pro muže?
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: Ano.
Jana Lipowská, TV POLAR: Není tedy určen pro ženy? Ty jsou vyňaty z tohoto screeningu?
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: O rozsahu screeningu rozhodlo Ministerstvo zdravotnictví společně s pojišťovnami, protože tímto onemocněním trpí muži čtyřikrát častěji než ženy. Proto bylo rozhodnuto, že do screeningu jsou prozatím zařazeni pouze muži. Možná čas ukáže, a já bych si to přála, že by do něj byly zapojeny i ženy.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud se zjistí to rozšíření, tak jaké jsou možné postupy pro pacienty?
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: Jsou dané parametry, kdy se rozšíření břišní aorty může pouze sledovat, ale při větších rozměrech by již měl pacienta sledovat specializovaný tým v kardiovaskulárním centru, které rozhodne o další léčbě. To nejjednodušší, co může člověk udělat sám pro sebe, je prevence. A pokud už je onemocnění zjištěno, je důležité upravit životní styl – zdravá strava, pravidelný pohyb, nekouřit, nepít alkohol a stravovat se střídmě. Pokud je výduť větší, je někdy nutné přistoupit k operativnímu řešení, které má různé možnosti. Nejmenší zátěží pro organismus je tzv. endovaskulární metoda, při níž se přes tříslo zavede po vodiči stent do břišní aorty, kde se rozvine a zevnitř tepnu vyztuží, takže se výduť dále nezvětšuje. V závažnějších případech je nutné chirurgické řešení. Projevy aneurysmatu bývají většinou bolest břicha – nad pupíkem, v třísle nebo v malé pánvi. Nejčastěji ale pacient uvádí, že v oblasti pupíku nebo nad ním cítí intenzivní pulzování, nebo si sám nahmatá nějaký útvar.
Jana Lipowská, TV POLAR: Kam až to může dojít, když se pacient neléčí?
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: Může bohužel dojít až ke smrti, protože neléčená výduť, tedy postižení stěny břišní aorty, se postupně zvětšuje, vznikají trhlinky ve stěně, a může dojít k prasknutí. Při takovém prasknutí krev proniká mimo hlavní tepnu do okolních tkání a pacient může během velmi krátké doby vykrvácet. Jedná se o náhlou smrt.
Jana Lipowská, TV POLAR: Takže dbát o své zdraví každopádně a jakékoliv příznaky řešit včas.
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: Ano.
Jana Lipowská, TV POLAR: Já Vám moc děkuji za návštěvu. Ať se Vám daří.
Eva Bezunková, primářka radiodiagnostického odd., Bílovecká nemocnice: Děkuji. Pěkný den, buďte zdraví a šťastní.
Jana Lipowská, TV POLAR: Vám, milí diváci, děkujeme za pozornost. Uvidíme se zase příště.
Redakčně upraveno / zkráceno.