V Porubě začala revitalizace druhého parku u DK Poklad
Stavba druhého parkovacího domu u kulturního domu Poklad se chýlí ke konci a porubská radnice tak mohla začít s revitalizací přilehlého parku. Sloužit bude především k aktivnímu odpočinku.
Kácením nezdravých stromů začala revitalizace druhého parku u kulturního domu Poklad, který přiléhá k ulici Čs. Exilu. Nabídne hned tři prostory pro sport a hru. Na jednom budou oblíbené trampolíny, na druhém basketbalový koš a na třetím workout.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Myslím si, že ten park bude sloužit k dalšímu účelu, který tady v okolí chybí. Doplníme ho samozřejmě o pingpongové stoly, protože vím, že když jsme ty pingpongové stoly z toho druhého parku odstraňovali, tak se mi ozvalo pár lidí, jestli se můžou těšit, že v tom druhém parku budou nainstalovány zpětně. Ano budou. Věřím, že ten park bude využívaný, my už se na něj moc těšíme.”
Petra Brodová (ANO), místostarostka Ostravy-Poruby: “Co se týče konceptu pěších tras a zpevněných ploch, tak ten bude velmi podobný jako ve vedlejším parku, to znamená, park protnou dvě hlavní pěší osy, které budou z betonové dlažby, která bude materiálově stejná, respektive bude navazovat na tu, co je před DK Poklad i která je v tom druhém už hotovém parku a doplní je několik stezek z mlatu.”
Ty povedou právě ke sportovním prvkům. Jednu z nich doplní i židličky a šachové stoly. V parku nebude chybět ani nový mobiliář, nové veřejné osvětlení a pítko.
Martin Mati, vedoucí Střediska údržby zeleně, Ostravské městské lesy: “V současné době bouráme chodníky, čili nejdřív asfalty. Všechno se to recykluje, to znamená, nejdřív jdou pryč asfalty, potom beton. Jde to na recyklační skládku, to si myslím, že budeme mít během týdne hotové a začneme vytyčovat a stavět chodníky.”
V rámci revitalizace parku se počítá i s výsadbou zeleně. Přibude tady více než 20 stromů, mezi klasickými druhy jako jsou třeba javory a lípy, to budou mimo jiné i okrasné třešně.
Petra Brodová (ANO), místostarostka Ostravy-Poruby: “Přibudou také solitérní okrasné keře, které tady vnesou barvy, kvetení v průběhu roku a i tento park dolní výsadba záhonů trvalek, travin a jarních cibulovin.”
Revitalizace parku by měla skončit v listopadu letošního roku. V minulém roce byl revitalizován park na druhé straně kulturního domu, který přiléhá k ulici Komenského. Slouží především k relaxaci a těší se velké oblibě.
anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Jsme rádi, že se to tady zrenovovalo. Předtím to bylo takové nehezké, byly tady jenom pingpongové stoly a dlažba byla škaredá, díry tady byly. Teď je to tady fakt hezké. Je tady i hodně lidí teďka. Jak je to spuštěné, tak je to super.”
My tu chodíme sem tam jenom se podívat. Vypadá to zajímavě. Změna, tady dlouho nic takového nebylo a není.”
Parku dominuje kašna Vladislava Gajdy, která kdysi zdobila Masarykovo náměstí.
---
Charkovská ulice prošla kompletní rekonstrukcí
V Ostravě-Porubě už letos opravili 7 tisíc metrů čtverečních chodníků a v rekonstrukcích stále pokračují. Co se týká celoplošných oprav ulic, tak letos to byly ulice Ježkova a Charkovská.
Ulice Charkovská nedaleko krytého bazénu v Ostravě-Porubě je po kompletní rekonstrukci. Původní rozpraskaný asfalt na jednom z chodníků nahradila zámková dlažba, z protějšího chodníku pak vznikla nová parkovací místa.
Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: “Tím pádem tady došlo i k navýšení parkovacích míst. Rekonstrukce trvala zhruba dva měsíce, celková částka na rekonstrukci byla zhruba 4 miliony korun a po vzoru této ulice chceme každý rok opravit několik ulic, kdy uděláme celoplošnou pravu povrchu tak, abychom nedělali pouze jenom záplaty výtluků.”
Petr Nitrianský, odbor dopravy: “Předtím chodníky byly v asfaltové živici. Tady na té straně, kde je zámková dlažba, byl klasický betonový podklad. Na druhé straně byla specialita dřívějšího režimu, kdy byla dlažba 30 na 30 zalita litým asfaltem, to znamená, bez jakéhokoliv podloží. Tím pádem došlo k rozlámání toho povrchu a znovu se muselo všechno až na rostlý terén vykopat, udělat nové podložní vrstvy a tím pádem je to i dimenzované na parkování vozidel.”
Kompletní rekonstrukcí zároveň prošla i dešťová kanalizace, která byla v katastrofálním stavu.
Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: “Poruba je velký obvod, to znamená, chodníků a cest v nepříliš dobrém stavu je opravdu mnoho. Díky tomu máme i zpracovaný pasport komunikací, dle kterého děláme a plánujeme opravy. Kritérium je samozřejmě jakým způsobem je ta cesta využívaná a samozřejmě taky její stav.”
Prioritně se opravují silnice a chodníky, které jsou v nejhorším stavu. Jen chodníků projde ročně rekonstrukcí kolem 10 tisíc metrů čtverečních.
---
Prostor u Galerie Dukla patřil Limitům hudby
Porubská Galerie Dukla už potřetí patřila hudební sérii Limity hudby. Tentokrát pod taktovkou skupiny producentů, promotérů a zvukových nadšenců AVA kolektiv. Limity hudby poskytují široké veřejnosti náhled do alternativní kultury.
Prostor u Galerie Dukla se na jeden den proměnil v pokojíček s koberci, čajovnou a alternativní hudbou. Každý, kdo šel kolem, se tak mohl na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, jak ho hudba ovlivňuje a co mu přináší.
Patrik Slezák, hudební dramaturga a produkční: “Co tady dneska máme, je brněnský AVA kolektiv, který se zaměřuje na poslechové akce. V Porubě moc takových prostorů není a Dukla je prakticky jedinou organizací, která poskytuje jinou kulturu než je ta masová.”
AVA kolektiv se postaral i o výzdobu prostoru.
Patrik Slezák, hudební dramaturg a produkční: “Oni se ve své tvorbě zaměřují hodně na přírodní motivy a primitivní látky, bych řekl a zase, jde nám o to vytvořit kus nějakého pokojíčku, zázemí a pracovat s tím veřejným prostorem trošku v jiném obraze. Návštěvnost je vždy velmi fluidní. Tím, že cílíme na širokou veřejnost, tak velmi záleží na počasí, jestli je nějaká kontra akce a je to spíš o tom, že lidé procházejí, zastaví se a stráví tady nějaký čas.”
Na chvíli se zastavit a zavzpomínat mohli lidé i přímo v Galerii Dukla, která patří výstavě Včera neboli-ídnes.
Dominika Gorolska, jedna z autorek výstavy :“Hlavní motiv celé výstavy je paměť a její prchavost a nereálnost zápisu a používali jsme na to určité situace, které nás spojovaly a které jsme zažily. My jsme všechna díla připravovaly na tuto výstavu, takže každá vitrína byla vytvářena přímo na tu výstavu. Téma bylo často koncipováno tak, aby všechno sedělo do těch situací a vzpomínek, které jsme chtěly transformovat divákovi.”
Lívie Škutová, jedna z autorek výstavy: “Tady tato věc nebo dílo, na kterém jsme pracovaly všechny tři, je plot s kopřivami. Má evokovat vzpomínku, kdy jsme byli třeba malí a lezli jsme přes díry nebo přes plot a většinou jsme se vždycky popálili o kopřivy a vlastně každá tu vzpomínku nějakým způsobem pojednává po svém, já pracuju s textilem, Lenka Škutová s keramikou a Dominika Goralska s kresbou.”
Lenka Škutová, jedna z autorek výstavy: “Tady v této vitríně jsme volně navázaly na naši úplně první společnou výstavu, která byla v galerii Jáma a protože ta výstava je o paměti, tak vlastně bylo to z naší společné vzpomínky a k ní patří i ta společná výstava v Jámě a proto jsme to tady chtěly mít. Může tam vidět díla od všech tří najednou, keramické talíře jsem dělala já, Dominika má kresby na ubrusu a Lívie udělala celou tu kompozici, ten textil.”
Limity hudby se v prostoru Galerie Dukla uskutečnily už potřetí. První a druhé byly zaměřeny na Indy folk a Indy pop a poslední letos proběhne 15. září a nabídne jazzovou hudbu s prvky alternativní kultury.
---