Kolumbária rozšíří kapacitu hřbitova v Butovicích
Město připravuje rozšíření hřbitova v části Butovice. Vybuduje tu kolumbária, která ve Studénce dosud chybí. Ve druhé etapě plánuje toto místo posledního odpočinku zvětšit o další přilehlou plochu.
Hřbitov v Butovicích, místní části Studénky, prošel poslední úpravou v roce 2022, kdy jej ze dvou stran začala ohraničovat nová kamenná zeď. Ta nahradila staré rozbité pletivo. Za pár dní tu začnou další práce.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Připravujeme rozšíření hřbitova v Butovicích a to tak, že zde proběhne instalace kolumbárií a v přední části přibydou jednohrobová místa. Dále tu vzniknou nějaké zpevněné plochy, chodníky a v horní části bude doplněn pevný plot.”
Práce vyjdou zhruba na 3 miliony korun, zhotovitelská firma s nimi začne počátkem dubna.
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “V rámci těch prací tady bude docházet k výkopovým pracím, dojde k sejmutí ornice a vybudování základů pro ty kolumbária a urnová místa. Budeme se snažit, abychom to tady minimalizovali a občany neomezovali. Dotčená místa budou oplocena mobilním oplocením, aby občané nepřišli do styku se stavbou, která tu bude probíhat.”
Závěrečné terénní úpravy a výsadba nových stromů by měly skončit do 31. července. Toto bude ale jen první etapa rozšíření hřbitova. V plánu je i další související projekt.
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “V rámci tohoto projektu je rozšířena kapacita hřbitova ještě o druhou část. V horní části, kde bude nyní vybudováno nové oplocení, tak bude instalována branka, kde za tou brankou do budoucna vznikne komunikace a v té další části bude vybudována ještě druhá část hřbitova, kde budou další urnová a hrobová místa.”
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Kapacita hřbitovních míst v Butovicích už je naplněna, a tímto tu potřebu a ta volná místa rozšíříme.”
Město provozuje dva hřbitovy, kromě toho v Butovicích za kostelem všech Svatých, je druhý umístěný v části Studénka za kostelem sv. Bartoloměje, kde je i smuteční síň.
---
Ve školní jídelně vařil oběd profesionální šéfkuchař
Kuchyně v Základní škole Butovická se na jeden den ujal profesionální šéfkuchař. Školní kuchařky připravily oběd pro žáky pod jeho vedením. Děti měly možnost ochutnat šípkovou omáčku nebo řecký pokrm pasticcio.
Šéfkuchař Zbyněk Diatka vaří po celé České republice, především ve školách, domovech pro seniory nebo v nemocnicích. Všude, kde mají zájem, přijede a pomáhá připravovat atraktivní jídla podle nových receptů. Do Základní školy Butovická se po několika letech vrátil na pozvání vedoucí zdejší kuchyně.
Šárka Zalacková, vedoucí kuchyně ZŠ Butovická: “Spolupráce vznikla v minulost, pan kuchař už u nás jednou byl, je tady podruhé. Náhodou jsem přišla na to, že tato možnost je, že je možné se zkontaktovat s panem kuchařem, ten nám nabídne nové atraktivní recepty, a že je můžeme vyzkoušet přímo s ním, pod jeho vedením, ve školní jídelně uvařit. Spolupráce je to perfektní.”
Zbyněk Diatka, šéfkuchař: “Já jsem těch receptů posílal více a nechal jsem to na školní jídelně, které si vybere, protože nevím, co oni vaří nebo které recepty by je asi zajímaly.”
Volba padla na zeleninovou polévku s kuskusem, kotletu s šípkovou omáčkou a celozrnným knedlíkem a pasticcio, řecký zapečený těstovinový pokrm s mletým masem a bešamelovou omáčkou.
žáci ZŠ Butovická:
“Ochutnala jsem obě jídla a obě mi moc chutnají. Takže za mě super.”
“Já jsem si vybrala kotletu s celozrnným knedlíkem, bylo to vynikající, pana kuchaře bychom tady mohli mít celou dobu.”
“Zkusil jsem to řecké jídlo a jsem s tím spokojený.”
Spolupráci se školní kuchyni, včetně jejího vybavení, si šéfkuchař pochvaloval.
Zbyněk Diatka, šéfkuchař: “Šlo nám to jak po másle, super spolupráce.”
Menší školáci z prvního stupně, kteří se na vaření přišli podívat, mu na památku nakreslili i obrázky, nejvíce ho asi potěšil ten s talířem rajské polévky.
Zbyněk Diatka, šéfkuchař: “V těch školních jídelnách se musíme držet takzvaného spotřebního koše, který zahrnuje velkou škálu surovin a na některé ty suroviny třeba některé děti nejsou z domu zvyklé. Zvláště třeba na zeleninu, což je i poměrně drahá složka, a ve spoustě rodin, než by koupili kilo paprik, tak koupí kilo masa, a zkrátka některé děti se s určitýma surovinami teprve seznamují i na té základní škole.”
Šárka Zalacková, vedoucí kuchyně ZŠ Butovická: “Vaříme denně přes tři sta obědů, vaříme i pro charitu a dále pro cizí strávníky, kteří k nám dochází, buď senioři nebo i pracovně aktivní lidé, kteří potřebují oběd zajistit.”
---
Raketu vyměnil za golfovou hůl a je světovým hráčem
Teprve osmnáctiletý golfista ze Studénky, Richard Pavel, má za sebou životní úspěch. Na mistrovství světa neslyšících v Austrálii získal 3. místo. Teď má před sebou další velký cíl, světovou soutěž v Japonsku.
To byl letošní galavečer s vyhlášením ankety Sportovec roku 2024 Moravskoslezského kraje. Jedním z oceněných byl právě Richard Pavel ze Studénky, kterému byla ve dvou a půl letech zjištěna oboustranná nedoslýchavost. To mu ale nijak nebránilo v tom, aby se stal golfistou, českým reprezentantem se světovými úspěchy.
Richard Pavel, golfista: “Byla to velká čest, jsem nadšený a je to motivace pokračovat v tom dál.”
Richard Pavel se ke golfu dostal v deseti letech, do té doby byl jeho prioritním sportem tenis, který hrával na kurtech ve Studénce. Výměna tenisové rakety za golfovou hůl proběhla velmi spontánně.
Richard Pavel, golfista: “Díval jsem se televizi, viděl jsem tam golf, ten se mi strašně zalíbil, řekl jsme to rodičům a chtěl jsem to zkusit.”
Jaroslav Pavel, otec Richarda: “Zničehonic začal na zahradě florbalovou hokejkou mlátit do míčků, řekl jsem, že takhle se florbal nehraje, a on řekl, ne, ne, to je golf, já jsem to viděl v televizi, strašně se mi to líbí a chtěl bych to zkusit. Takhle začal.”
O pět let později, v 15 letech, reprezentoval Českou republiku, na deaflympiádě v Brazílii skončil na děleném 5. místě. V loňském roce se zúčastnil v Austrálii mistrovství světa neslyšících. V kategorii muži se umístil na 7. místě, mezi juniory vybojoval 3. místo. Účastní se ovšem i standardních soutěží.
Richard Pavel, golfista: “Konkurence je tam opravdu velká, většinou jsem v TOP 20 a někdy dosáhnu i na vítězství. Právě z dva týdny jedu do Brna, kde budu mít první turnaj se slyšícíma a tak je to o velké konkurenci.”
Richard Pavel, golfista: “Momentálně trénuji v Třinci a na Ostravici, rozvrh hodin mám podle turnajů, někdy hraju i třicet hodin týdně. Musím trénovat všechno, abych měl všechno vyladěné, techniku, putting i chipping, a hlavně i to myšlení, abych byl v klidu.”
Jeho současný golfový handicap je + 0,4, cílem je posunout jeho hodnotu pod nulu.
Richard Pavel, golfista: “Zkusit to dotáhnout , co nejdál, klidně být i profík, případně trenér. Je to kreativní sport, musíte hodně přemýšlet, vytvářet rány, typ rány a dosáhnout nejlepšího výsledku.”
Jaroslav Pavel, otec Richarda: “Tak samozřejmě, že jsme na něj pyšní. V podstatě je mezi těmi neslyšícími světová špička. I když má teprve osmnáct let, myslím si, že se ho ti Kanaďané a Němci bojí, že jednou určitě bude lepší než oni.”
Podpora rodiny a vstřícnost střední školy, kterou studuje v Ostravě, jsou nedílnou součástí Richardova úspěchu. Hlavní metou letošního roku je listopadová světová soutěž neslyšících sportovců deaflympiáda v Japonsku.
---