Porubská radnice přispěje dětem na školní potřeby a kroužky
Městský obvod Poruba také letos podpoří děti do 15 let věku. Přispěje jim tisícikorunou na nákup školních potřeb nebo mimoškolních aktivit jako jsou volnočasové kroužky. A to díky projektu Corrency.
Porubská radnice si loni pilotně vyzkoušela projekt Corrency, který pomáhá jak místním obchodníkům, tak rodinám s dětmi do 15 let věku. Každé rodině, která se do něj zapojila, přispěla částkou 500 korun na mimoškolní aktivity. Podmínkou bylo, že za ně utratí jednou tolik.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “My jsme se snažili vyzkoušet ten projekt, jestli bude úspěšný. Nicméně zjistili jsme, že byl úspěšný velmi, dostávali jsme samé dobré zpětné vazby. Zapojilo se do něj celkem 2300 lidí, respektive rodin s dětmi do 15 let, zapojilo se do toho 42 subjektů ze strany podnikatelské sféry, to znamená kamenných prodejen, podnikatelů, živnostníků, kteří mají podnikání na území městského obvodu Poruba a subjektů, které provozují různé kroužky, aktivity nebo sportovní záležitosti atd.”
Díky tomu, že se projekt osvědčil, tak se letos zopakuje, ale s jednou malou změnou. Částka se zvýší na tisíc korun.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Vzhledem k tomu, že ta částka je vyšší, tak bych v tomto roce nabádal, ať jsou rodiny rychlejší, protože se může stát, že celková částka, která je tam alokovaná, což je 3 a půl milionů korun od radnice, může být vyčerpaná poměrně rychleji než to bylo v roce loňském. Opět se zaměřujeme na rodiny s dětmi do 15 let, opět se zaměřujeme na subjekty, které jsou vyloženě kamennými prodejnami, nebo subjekty, které poskytují volnočasové aktivity, kroužky na území městského obvodu Poruba.”
Nejvíce lidé loni utráceli za dětskou obuv, školní potřeby, plavání a taneční kroužky.
Monika Glacová, prodavačka, papírnictví Direct Way: “Tato akce nám přinesla mnoho nových zákazníků, jsme za to rádi. Teď zase každý, kdo tu přijde, tak bude vědět, co tady máme za sortiment. Máme ho hodně bohatý. Jinak corrency se vyplatilo díky tomu, že si tady nakoupili lidi pro školu různé potřeby jako jsou vodovky, pastelky, batohy myslím, že se to lidem líbilo a teď, jak se ta akce zvýšila o další částku na tisíc korun, tak, že to bude mít velký úspěch, větší než předtím.”
Jednotlivé subjekty se do projektu corrency mohou registrovat od 1. srpna do konce září, rodiny s dětmi do 15 let pak od 20. srpna do konce října. Ve stejném termínu mohou také correnty uplatnit. Podrobnější informace najdete na webu www.poruba.corrency.cz.
---
Lůžkový blok FNO prošel rozsáhlou rekonstrukcí
Pavilon L, neboli Lůžkový blok Fakultní nemocnice Ostrava prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Díky ní má novou vzduchotechniku, zateplenou fasádu i střechu a kompletně vyměněná okna.
Lůžkový blok je jednou z nejvyšších budov nemocničního areálu. Má 12 nadzemních a 2 podzemní podlaží. Postavený byl v říjnu 1994. Po 30 letech už ale objekt neodpovídal požadavkům na ekonomicky úsporný provoz.
Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Cílem rekonstrukce bylo snížení energetické náročnosti budovy a dále zlepšení podmínek pro práci a pro pacienty, kteří jsou tady hospitalizovaní. To znamená, že tady byla možnost instalace nové vzduchotechniky. To znamená, že to zajišťuje takovou pohodu pacienta ať už v létě nebo v zimě stálou teplotou a stálou vlhkostí.”
Jaroslav Lux, bývalý ředitel FN Ostrava: “Je to 30 let poté, co jsme dostavěli nemocnici, kterou jsme převzali v hrubé stavbě jenom jako skelet a mám radost z toho jak vypadá. Je to opravdu nádherné dílo, které zase pozvedlo celou úroveň. Věřím, že i zdravotní péči do toho tisíciletí. Mám z toho velkou radost.”
Rekonstrukcí prošlo i popáleninové centrum, kde byla vyudována nová jednotka intenzivní péče s 6 boxy a nový zákrokový sál.
Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Jeho přidanou hodnotou zase bylo důležité pro hojení pacientů, protože FNO je jedním z pracovišť popáleninových center v republice, které je v Praze , Brně a Ostravě. Dále tady byla zrekonstruovaná část kliniky anestezie a resuscitace, no a před měsícem byly vybudovány nové aritmologické sály, které jsou pro kardiologické pacienty s onemocněním srdce a splňují požadavky moderní medicíny.”
Stavební práce probíhaly za provozu a v jednu chvíli mohla být uzavřena vždy jen třetina tří pater.
Martin Polášek, ředitel realizační firmy: “Museli jsme zkoordinovat veškeré naše dodavatele, ale i provoz samotné nemocnice. To se nakonec podařilo všechno skloubit.”
Stavba trvala déle než rok a nejkomplikovanějším zásahem do podoby objektu bylo odstranění 340 balkonů. Každý z nich vážil více než 4 tuny.
Martin Polášek, ředitel realizační firmy: “Bylo třeba vymyslet úplně novou technologii odřezání, snesení balkonů tak, aby vše proběhlo bezpečně a v požadovaném čase. Situaci nám komplikovaly klimatické podmínky , protože při sebemenším větru bylo nutno práce přerušit.”
V modernizaci areálu bude nemocnice pokračovat. Aktuálně má rozpracovanou rekonstrukci centrální kuchyně a jídelen. Před dokončením je instalace nového robotického ozařovače CyberKnife v úplně novém objektu.
---
Ostravští školáci hledali pramen vody
Voda je život, ale dnes už na to často zapomínáme. Proto je velmi důležité vštěpovat dětem informace o významu vody už od školních let. Ostravské vodárny a kanalizace proto každoročně pro školáky připravují ekologickou soutěž, která vrcholí na Slezskoostravském hradě.
Slezskoostravský hrad zaplavili školáci z celé Ostravy, aby se zúčastnili finále 22. ročníku ekologické soutěže Hledej pramen vody.
Radka Vanková, mluvčí OVAK: "Snažíme se u dětí probudit lásku k vodě. Nejen tu nucenou, ale takovou tu uvědomělou, že bez vody není života. Také jsme chtěli zvednout děti od onlajnů a chatů od mobilů a poslali jsme je hledat pramen vody."
Finále se zúčastnily žáci 4. a 5. tříd. Bylo pro ně připraveno zábavné dopoledne plné her a soutěží s tématikou ekologie a vody. Nechyběly vědecké pokusy, preventivní stan strážníků, ukázka techniky policie i hasičů.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Někdo někdy řekl, že nejlepší je se učit hrou a tohle je perfektní příležitost, jak se naučit všechno o vodě zábavnou a motivační formou. Několik týmů navíc vyhrálo a věřím, že si odnášejí nejen ceny, ale i vědomosti."
Vítězným týmem letošního ročníku soutěže se stali Mořeplavci ze ZŠ Ukrajinská v Porubě.
anketa: Mořeplavci: "Soutěž byla vážně super, děkuji moc OVAKu. Moc jsme si to užil."
"S naší paní učitelkou byla strašná legrace."
Na druhém místě se umístili Klegovodníci ze ZŠ Hrabůvka a třetí příčku obsadili Námořníci ze ZŠ Ostrčilova.
---