Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Studénky

Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Hudební pokoj prozradil své další tajemství
  • Senioři zahájili první semestr univerzity III. věku
  • Hokej ve Studénce znovu táhne, nábory zafungovaly

Hudební pokoj prozradil své další tajemství

Pokračující renovace jedné z místností v barokním zámku ve Studénce přinesla nové překvapení. Restaurátoři tu objevili čtyři tajné schránky. Zajímavé je to, že jsou ve stropních trámech.

V zámku ve Studénce se do původní podoby z doby šlechtických majitelů Blücherů vrací takzvaný hudební pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola. Zdi už jsou téměř hotové, Blanka Valchářová, které se specializuje na restaurování stropů, tak začala odstraňovat tapety, které tu byly na strop přidány v době, kdy se zde dělala elektroinstalace.

Blanka Valchářová, akademická malířka a restaurátorka: “A při odstranění těch tapet se narazilo na takovou skříňku a to tak, že když se ty tapety sundávaly, tak se to nějak pohlo, a já jsem si myslela, že je to obložení toho stropu, ale ono se to jen odklopilo, zjistila jsem, že jsou tam panty a že je tam vlastně skříňka. Ještě jsem se s tím nesetkala, takže mě to opravdu překvapilo. Už jsem pár těch stropů udělala a a nikdy jsem na žádnou stránku nenarazila.”

Následně byly na stropě objeveny další tři stejné tajné schránky, po dvou tedy v šestém a osmém trám.

Blanka Valchářová, akademická malířka a restaurátorka: “Bohužel ani v jedné té schránce se nic nenašlo. Jen na jednom víku té schránky jsou nápisy, které zachycují řemeslníky, kteří tady pracovali.”

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Ony ty nápisy materiálně neznamenají mnoho, ale pro nás jsou důležité z hlediska určení sledu těch prací, které tu probíhaly. První nápis je z roku 1943, tady jsme už rozluštili, že tu byl Sečaný, podle všeho byl ze Studénky a jeho potomci možná ještě žijí, takže se snad časem podaří někoho oslovit, kdo by si v rodině pamatoval, že dědeček nebo tatínek vzpomínali a tak dále.”

Druhý nápis uvádí rok 1957 a je u něj poznámka “atomové napětí”.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Což je zdánlivě nelogické, ale když jsme dohledali na internetu, tak v roce 1957 byla jaderná havárie elektrárny ve Velké Británii, takže možná chtěl někdo poukázat na určité problémy s atomovým věkem, ale to už jsou takové spekulace.”

Podle všeho je pravděpodobné, že schránky vznikly v době přestavby zámku v letech 1860 až 1863. Je také zřejmé, že už v roce 1943 ve schránkách nic nebylo. Blücherové zámek v roce 1936 prodali. Tento šlechtický rod vlastnil také zámek Raduň na Opavsku, odtud získal Bronislav Novosad informaci, že Blücherové sice měli před první světovou válkou schovat cennosti v této místnosti, ale údajně za obložky pod okny. Ty byly po druhé světové válce vyzděny. Jak tedy správce objektu poznamenal, i když se v pokoji nic nenašlo, neznamená to zklamání.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “To nic pro nás znamená obrovské plus do budoucna, protože pořád víme, že nás může cokoliv překvapovat. A je to jedině dobře, že tím zdánlivě obyčejným nápisem Nazdar bylo všechno odstartováno.”

Probíhající restaurátorské práce financuje město Studénka, uvolnilo na ně zhruba 900 tisíc korun.

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “My jsme se snažili, tak jako v předchozích letech, získat dotaci na financování těchto prací a oslovili jsme Ministerstvo kultury. Bohužel přišla nám informace o tom, že Ministerstvo kultury žádný dotační titul vypisovat v letošním roce nebude, to znamená že veškeré náklady nese město Studénka z vlastních zdrojů. Do rozpočtu příštího roku naplánujeme nějakou další ucelenou logickou část. Vždycky se to provádí tak, že se provede dohoda s památkáři, načíslí se finanční částka, kterou nás bude restaurování stát, a projedná se v rámci rozpočtu.”

Diskutuje se o tom, že další částí, která by se mohla vrátit do své původní krásy, by mohla být vstupní hala.



---

Senioři zahájili první semestr univerzity III. věku

V knihovně ve Studénce zahájili vůbec první semestr Univerzity třetího věku. Přednáškové cykly jsou realizovány virtuálně. Ke studiu se ještě mohou přidat i další zájemci z řad seniorů.

Seznamovat se i v seniorském věku s novými poznatky, například z oblasti historie, to je cíl Univerzity III. věku. Ve Studénce v knihovně zahájili 5. února její první semestr.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Mně se ta myšlenka velmi líbila, protože si myslím, že vzdělávání je důležité v každém věku. A protože jsem slyšela i ohlasy z okolí, že by bylo dobré tady tohle ve Studénce mít, tak jsme se do toho jako knihovna pustili. Virtuální univerzitu provozu je Česká zemědělská univerzita v Praze, jsou to virtuální přednášky vybíráme a vždycky určité téma kurzů.”

Pro první cyklus, který obsahuje šest přednášek, vybrali téma Rituály královských rodů, které připravil historik a publicista Kamil Rodan.

účastníci přednášky:

“Těším se na zprostředkování nových impulsů, protože mozek by se měl stále něčím zabývat a něčím pozitivním, protože kolem nás je spousta negativních věcí. Myslím si, že v každém věku se můžeme něčemu věnovat a něčemu se přiučit, je to celoživotní proces. A moc se těším na cokoliv, protože cokoliv je zprostředkováno a můžu o tom přemýšlet, tak bude přínosem. Doufám.”

“Já se zabývám jednak naší historií, protože kdysi mě to moc nebavilo, ale teďka ten zájem mám, a také jsem si získala hodně informací o těch evropských královských rodech, to především četbou, a tak bych to chtěla i slyšet na přednášce, třeba tam bude zase něco jiného.”

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Jedná se přibližně o dvouhodinové setkání jednou za 14 dní. Samotná virtuální přednáška trvá přibližně hodinu, potom děláme společně test, takže spolu projdeme všechno to, co jsme se dozvěděli, a následujících 14 dní potom účastníci mají na to, aby si přednášku třeba sami ještě pustili, aby si prošli studijní materiály, které mohou dostat, nebo které jsou i na internetu, a aby si udělali potom také individuální test.”

Celý přednáškový cyklus je završen závěrečným testem. První, tedy letní semestr, bude ukončen 15. dubna. Až do 25. února se do něj ještě mohou hlásit i další zájemci. Bližší informace získají v knihovně.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Pokud se univerzita u nás ujme, tak bychom zvolili zase na podzim jiné téma, která bude zase třeba přitažlivé pro jinou skupinu lidí.”

Pořádající Česká zemědělská univerzita v Praze nabízí pro další semestry asi 40 různorodých přednáškových okruhů, jsou to opět historická témata, ale i zeměpisná, týkající se etiky, bylinek, náboženství, východních filozofií a podobně.

---

Hokej ve Studénce znovu táhne, nábory zafungovaly

Hokej ve Studénce zažívá boom. Může za to úspěšný nábor malých sportovců, kteří se v posledním období vrhli na ledovou plochu. V rámci přípravky tu teď trénuje více než čtyřicítka dětí.

Pohled na ledovou plochu zaplněnou velkým počtem těch nejmenších hokejistů dává naději na další úspěšný rozvoj studéneckého klubu. V rámci tréninku přípravek se tu aktuálně učí hrát jeden z nejoblíbenějších českých sportů více než 40 dětí předškolního věku, prvních a druhých tříd.

Michal Šajtar, trenér HC Studénka: “Poslední nábor, který byl v lednu, tak přišlo asi 25 nových dětí, takže určitě to mělo pozitivní ohlas. My se budeme snažit, aby je to bavilo, hlavně je to o radosti, aby měli chuť ke sportu. Tady si vytváří nějaké týmové a sportovní, takže čím déle je tady u toho sportu udržíme, tak tím lépe.”

Michal Šajtar, trenér HC Studénka: “Děláme balanční cvičení, učíme je správného hokejového postoje, jak se správně odrážet, vlastně taková ta abeceda hokejová, aby měli ty správné návyky do starších kategorií, takže balanční cvičení a správné bruslení.”

Nováčci přípravky pak mohou na tréninku také pozorovat, jak už se hokejové dovednosti daří jejich nejstarším spoluhráčům.

Petr Šeděnka, přípravka HC Studénka: “Naučil jsem se pár vychytávek, dávat góly, umím hodně dobře střílet. Nic mi nebrání dát to přesně do tyčky pod víko.”

Jakub Jedlička, přípravka HC Studénka: “Hokej hraju čtyři roky, naučil jsem se střílet, bruslit, bruslit pozadu, nahrávat. Můj hokejový vzor je David Pastrňák.”

Lukáš Marek, přípravka HC Studénka: “Hraju tři měsíce a nejvíce mě baví to, že můžu do obrany i do útoku. Můj vzor je Connor McDavid.”

Viktor Šimurda, přípravka HC Studénka: “Naučil jsem se kličky, baví mě, že dávám góly na zápasech, hraju už tři roky. Oblíbeným hokejistou je Pasta.”

Filip Šajtar, přípravka HC Studénka: “Zápasy mě hodně baví, tréninky a hraju už dva a půl roku.”

Hokejová přípravka trénuje ve Studénce třikrát týdně, v úterý, čtvrtek a také o víkendu v sobotu. I když je ledová plocha slušně zaplněné, klidně se tu vejdou i další kluci a holky, třeba už od čtyř let.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Studénky
09. února 2024, 18:14

Hudební pokoj prozradil své další tajemství

Pokračující renovace jedné z místností v barokním zámku ve Studénce přinesla nové překvapení. Restaurátoři tu objevili čtyři tajné schránky. Zajímavé je to, že jsou ve stropních trámech.

V zámku ve Studénce se do původní podoby z doby šlechtických majitelů Blücherů vrací takzvaný hudební pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola. Zdi už jsou téměř hotové, Blanka Valchářová, které se specializuje na restaurování stropů, tak začala odstraňovat tapety, které tu byly na strop přidány v době, kdy se zde dělala elektroinstalace.

Blanka Valchářová, akademická malířka a restaurátorka: “A při odstranění těch tapet se narazilo na takovou skříňku a to tak, že když se ty tapety sundávaly, tak se to nějak pohlo, a já jsem si myslela, že je to obložení toho stropu, ale ono se to jen odklopilo, zjistila jsem, že jsou tam panty a že je tam vlastně skříňka. Ještě jsem se s tím nesetkala, takže mě to opravdu překvapilo. Už jsem pár těch stropů udělala a a nikdy jsem na žádnou stránku nenarazila.”

Následně byly na stropě objeveny další tři stejné tajné schránky, po dvou tedy v šestém a osmém trám.

Blanka Valchářová, akademická malířka a restaurátorka: “Bohužel ani v jedné té schránce se nic nenašlo. Jen na jednom víku té schránky jsou nápisy, které zachycují řemeslníky, kteří tady pracovali.”

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Ony ty nápisy materiálně neznamenají mnoho, ale pro nás jsou důležité z hlediska určení sledu těch prací, které tu probíhaly. První nápis je z roku 1943, tady jsme už rozluštili, že tu byl Sečaný, podle všeho byl ze Studénky a jeho potomci možná ještě žijí, takže se snad časem podaří někoho oslovit, kdo by si v rodině pamatoval, že dědeček nebo tatínek vzpomínali a tak dále.”

Druhý nápis uvádí rok 1957 a je u něj poznámka “atomové napětí”.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Což je zdánlivě nelogické, ale když jsme dohledali na internetu, tak v roce 1957 byla jaderná havárie elektrárny ve Velké Británii, takže možná chtěl někdo poukázat na určité problémy s atomovým věkem, ale to už jsou takové spekulace.”

Podle všeho je pravděpodobné, že schránky vznikly v době přestavby zámku v letech 1860 až 1863. Je také zřejmé, že už v roce 1943 ve schránkách nic nebylo. Blücherové zámek v roce 1936 prodali. Tento šlechtický rod vlastnil také zámek Raduň na Opavsku, odtud získal Bronislav Novosad informaci, že Blücherové sice měli před první světovou válkou schovat cennosti v této místnosti, ale údajně za obložky pod okny. Ty byly po druhé světové válce vyzděny. Jak tedy správce objektu poznamenal, i když se v pokoji nic nenašlo, neznamená to zklamání.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “To nic pro nás znamená obrovské plus do budoucna, protože pořád víme, že nás může cokoliv překvapovat. A je to jedině dobře, že tím zdánlivě obyčejným nápisem Nazdar bylo všechno odstartováno.”

Probíhající restaurátorské práce financuje město Studénka, uvolnilo na ně zhruba 900 tisíc korun.

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “My jsme se snažili, tak jako v předchozích letech, získat dotaci na financování těchto prací a oslovili jsme Ministerstvo kultury. Bohužel přišla nám informace o tom, že Ministerstvo kultury žádný dotační titul vypisovat v letošním roce nebude, to znamená že veškeré náklady nese město Studénka z vlastních zdrojů. Do rozpočtu příštího roku naplánujeme nějakou další ucelenou logickou část. Vždycky se to provádí tak, že se provede dohoda s památkáři, načíslí se finanční částka, kterou nás bude restaurování stát, a projedná se v rámci rozpočtu.”

Diskutuje se o tom, že další částí, která by se mohla vrátit do své původní krásy, by mohla být vstupní hala.



---

Senioři zahájili první semestr univerzity III. věku

V knihovně ve Studénce zahájili vůbec první semestr Univerzity třetího věku. Přednáškové cykly jsou realizovány virtuálně. Ke studiu se ještě mohou přidat i další zájemci z řad seniorů.

Seznamovat se i v seniorském věku s novými poznatky, například z oblasti historie, to je cíl Univerzity III. věku. Ve Studénce v knihovně zahájili 5. února její první semestr.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Mně se ta myšlenka velmi líbila, protože si myslím, že vzdělávání je důležité v každém věku. A protože jsem slyšela i ohlasy z okolí, že by bylo dobré tady tohle ve Studénce mít, tak jsme se do toho jako knihovna pustili. Virtuální univerzitu provozu je Česká zemědělská univerzita v Praze, jsou to virtuální přednášky vybíráme a vždycky určité téma kurzů.”

Pro první cyklus, který obsahuje šest přednášek, vybrali téma Rituály královských rodů, které připravil historik a publicista Kamil Rodan.

účastníci přednášky:

“Těším se na zprostředkování nových impulsů, protože mozek by se měl stále něčím zabývat a něčím pozitivním, protože kolem nás je spousta negativních věcí. Myslím si, že v každém věku se můžeme něčemu věnovat a něčemu se přiučit, je to celoživotní proces. A moc se těším na cokoliv, protože cokoliv je zprostředkováno a můžu o tom přemýšlet, tak bude přínosem. Doufám.”

“Já se zabývám jednak naší historií, protože kdysi mě to moc nebavilo, ale teďka ten zájem mám, a také jsem si získala hodně informací o těch evropských královských rodech, to především četbou, a tak bych to chtěla i slyšet na přednášce, třeba tam bude zase něco jiného.”

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Jedná se přibližně o dvouhodinové setkání jednou za 14 dní. Samotná virtuální přednáška trvá přibližně hodinu, potom děláme společně test, takže spolu projdeme všechno to, co jsme se dozvěděli, a následujících 14 dní potom účastníci mají na to, aby si přednášku třeba sami ještě pustili, aby si prošli studijní materiály, které mohou dostat, nebo které jsou i na internetu, a aby si udělali potom také individuální test.”

Celý přednáškový cyklus je završen závěrečným testem. První, tedy letní semestr, bude ukončen 15. dubna. Až do 25. února se do něj ještě mohou hlásit i další zájemci. Bližší informace získají v knihovně.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Pokud se univerzita u nás ujme, tak bychom zvolili zase na podzim jiné téma, která bude zase třeba přitažlivé pro jinou skupinu lidí.”

Pořádající Česká zemědělská univerzita v Praze nabízí pro další semestry asi 40 různorodých přednáškových okruhů, jsou to opět historická témata, ale i zeměpisná, týkající se etiky, bylinek, náboženství, východních filozofií a podobně.

---

Hokej ve Studénce znovu táhne, nábory zafungovaly

Hokej ve Studénce zažívá boom. Může za to úspěšný nábor malých sportovců, kteří se v posledním období vrhli na ledovou plochu. V rámci přípravky tu teď trénuje více než čtyřicítka dětí.

Pohled na ledovou plochu zaplněnou velkým počtem těch nejmenších hokejistů dává naději na další úspěšný rozvoj studéneckého klubu. V rámci tréninku přípravek se tu aktuálně učí hrát jeden z nejoblíbenějších českých sportů více než 40 dětí předškolního věku, prvních a druhých tříd.

Michal Šajtar, trenér HC Studénka: “Poslední nábor, který byl v lednu, tak přišlo asi 25 nových dětí, takže určitě to mělo pozitivní ohlas. My se budeme snažit, aby je to bavilo, hlavně je to o radosti, aby měli chuť ke sportu. Tady si vytváří nějaké týmové a sportovní, takže čím déle je tady u toho sportu udržíme, tak tím lépe.”

Michal Šajtar, trenér HC Studénka: “Děláme balanční cvičení, učíme je správného hokejového postoje, jak se správně odrážet, vlastně taková ta abeceda hokejová, aby měli ty správné návyky do starších kategorií, takže balanční cvičení a správné bruslení.”

Nováčci přípravky pak mohou na tréninku také pozorovat, jak už se hokejové dovednosti daří jejich nejstarším spoluhráčům.

Petr Šeděnka, přípravka HC Studénka: “Naučil jsem se pár vychytávek, dávat góly, umím hodně dobře střílet. Nic mi nebrání dát to přesně do tyčky pod víko.”

Jakub Jedlička, přípravka HC Studénka: “Hokej hraju čtyři roky, naučil jsem se střílet, bruslit, bruslit pozadu, nahrávat. Můj hokejový vzor je David Pastrňák.”

Lukáš Marek, přípravka HC Studénka: “Hraju tři měsíce a nejvíce mě baví to, že můžu do obrany i do útoku. Můj vzor je Connor McDavid.”

Viktor Šimurda, přípravka HC Studénka: “Naučil jsem se kličky, baví mě, že dávám góly na zápasech, hraju už tři roky. Oblíbeným hokejistou je Pasta.”

Filip Šajtar, přípravka HC Studénka: “Zápasy mě hodně baví, tréninky a hraju už dva a půl roku.”

Hokejová přípravka trénuje ve Studénce třikrát týdně, v úterý, čtvrtek a také o víkendu v sobotu. I když je ledová plocha slušně zaplněné, klidně se tu vejdou i další kluci a holky, třeba už od čtyř let.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/expres_studenky/expres-studenky-09-02-2024-18-14