Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Na pomoc Ukrajině bude možné přispívat v Daruj F-M
  • Ukrajině pomáhají ve Frýdku-Místku lidé i různé organizace
  • První etapa obchvatu má být dokončena v termínu

Na pomoc Ukrajině bude možné přispívat v Daruj F-M

Minimálně dva miliony korun chce Frýdek-Místek poslat na pomoc Ukrajině. Jeden má jít přímo na ambasádu a druhý má být v rámci sbírky Daruj F-M. Pokud se vybere částka do milionu, město ji zdvojnásobí. Sbírku vyhlásila i nemocnice, která navíc na Ukrajinu poslala zdravotnický materiál za další milion.

Situace na Ukrajině zvedla po celém světě obrovskou vlnu solidarity. Do pomoci se také připojilo i město Frýdek-Místek.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Ta situace je velmi zásadní ve dvou ohledech. Jedním je ta symbolická rovina, kdy opravdu dochází k nabourání veškerých bezpečnostních záruk a hodnot, na kterých stojí evropská civilizace. A druhou je ta případná rovina humanitární a tady bychom chtěli nabídnout pomoc všem, kteří ji budou potřebovat."

Většinu pomoci koordinuje stát a jednotné centrum zřídil také Moravskoslezský kraj. V první vlně budou potřeba hlavně peníze.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My jsme se jako město rozhodli uvolnit z rozpočtu přímo jeden milion korun, který bychom chtěli zaslat přímo ukrajinské ambasádě na pomoc a obranu svobodné Ukrajiny a zároveň jsme rozhodli o otevření sbírky Daruj F-M, která je v tento okamžik otevřena na jeden milion korun."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Vyzýváme občany, kteří chtějí přispět na Ukrajinu, aby se zúčastnili tohoto programu. A pokud se tam ty peníze najdou a nasbírají, tak samozřejmě my dáme dalších 100 procent k tomu."

Oficiální sbírku zřídila také Nemocnice ve Frýdku-Místku, která z ní chce financovat nákup léků a zdravotnického materiálu. Nemocnice zároveň už poslala na Ukrajinu dva náklady nejnutnějších zdravotnických potřeb.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dostal jsem od našeho primáře z ARO seznam materiálu, který je urgentní pro boj hlavně v té první linii. To byly hlavně léky, léčiva, která běžně nejsou schopni nakoupit a může to udělat pouze zdravotnická organizace. Například širokospektrální antibiotika a další léky, které potřebují."

V další várce byl primárně krycí materiál.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Týkalo se to obvazů, obinadel, sterilního krytí, tamponů a podobně. Tento materiál je nedostatkový i v naší republice, tak jsme velmi rád, že se nám ho podařilo zajistit a dneska je odvážen na Ukrajinu. Celkově jsme tedy poskytli dar v hodnotě asi jednoho milionu korun."

Podrobnosti o sbírkách najdete na internetových stránkách města i nemocnice.

---

Ukrajině pomáhají ve Frýdku-Místku lidé i různé organizace

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek posílá na Ukrajinu peníze a koordinuje pomoc s magistrátem. Lidé nosí materiální pomoc a nabízejí ubytování. Ve městě se také připravují na děti, které budou muset do škol a školek. A jejich matky budou také potřebovat nejlépe najít práci.

Z Ukrajiny uteklo už přes jeden milion lidí. Obtížná situace je teď na ukrajinských hranicích, kde průběh mapuje i ADRA.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Momentálně ta potřeba pomoci je nejvýraznější na té ukrajinské části. Těch běženců, kteří tam stojí fronty hodiny, možná někdy i více než jeden den."

ADRA se teď soustředí hlavně na finanční pomoc, která je podle ní nejdůležitější.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Adře Ukrajina jsme poslali peníze na to, aby mohli zásobovat právě ty běžence, kteří stojí tu frontu. A zjistili jsme, že když přejdou hranice, tak je o ně dostatečně postaráno. Myslím si, že teď nemá cenu sbírat nějaké potraviny nebo oblečení, zatím je toho dostatek. Ten čas, kdy to bude třeba, přijde za týden, za čtrnáct dní. Ale podle toho, jak budeme mapovat tu situaci, tak vyhlásíme další možnost, jak se mohou lidé zapojit do pomoci."

Stovky uprchlíků přivážejí denně do zařízení ve Vyšních Lhotách. Někteří mají v plánu cestovat dál, jiní by tady rádi zůstali. A právě na ně bude cílit další forma pomoci, například i ze sbírky Daruj F-M.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Ty prostředky budeme v budoucnu používat na podporu třeba i uprchlíků, kteří zůstanou v našem městě. Protože ještě dnes si asi neumíme uvědomit všechny dopady, ale pokud tady třeba budou rodiny s dětmi, tak děti budou potřebovat někam chodit do školky. Bude třeba pro ně zajistit vzdělávání a tak dále.

Pomocnou ruku v tomto případě nabídlo i Centrum pro rodinu Lumpíkov.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Našim cílem je zajistit volnočasové aktivity pro děti z Ukrajiny, protože přece jenom pro ně změna prostředí asi bude velmi náročná. Dopoledne bychom maminkám chtěli nabídnout zdarma hlídání dětí, které tady v herně si mohou vyhrát, aby si vyřídily různé papírové věci. A další věc, kterou plánujeme, protože aktivně pomáháme ženám po rodičovské a mateřské se vrátit zpátky na trh práce, tak chceme pomáhat i těmto maminkám najít si práci ve Frýdku-Místku a v okolí. A ideálně co nejdříve, aby tu situaci lépe zvládaly."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "V rámci neziskových organizací při našem jednání jsme se domluvili, že budeme používat portál , kde je možnost nabídnout pomoc a také o tu pomoc požádat."

Pomáhají i lidé, kteří nabízejí zdarma ubytování nebo nosí na různá místa potřebnou materiální pomoc.

Anketa: "Přinesla jsem matrace, různá prostěradla, povlečení, protože je to nutné, takže jsem usoudila, že je to vhodné pomáhat druhým."

Každý, kdo by chtěl nabídnout ubytování, může kontaktovat přímo Správu uprchlických zařízení ministerstva vnitra.

---

První etapa obchvatu má být dokončena v termínu

Verdikt Nejvyššího správního soudu v Brně neovlivní práce na celém obchvatu Frýdku-Místku. Rozsudek, kterým soud znepravomocnil jedno ze stavebních povolení, neomezí I. etapu obchvatu. Ta by měla být dokončena v termínu.

Minulý týden rozhodl Nejvyšší správní soud v Brně, že obchvat Frýdku-Místku má nepravomocné stavební povolení z roku 2006. Soud tím vyhověl ekologickému spolku Děti Země a rozhodnutí všechny velmi zaskočilo.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já mohu pouze zopakovat, že ta situace nám připadá velice absurdní. Takto marginální záležitost, která není porušením zákona, neovlivňuje žádné zásadní věci k té výstavbě. Stále hrozí tím, že část výstavby toho obchvatu opravdu bude muset být zastavena. A může znamenat několikaměsíční, možná i několikaleté zpoždění."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulého týdne je velice šokující. Vůbec si nedokážu představit, jak mohli soudci takto rozhodnout, kdy došlo ke znepravomocnění stavebního povolení k první části obchvatu."

Podle ŘSD se rozhodnutí týká jenom části stavby. Většina prací tak může dál pokračovat.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Zčásti musíme přestat s pracovní činností. Nicméně zároveň musíme zajistit, aby nedocházelo ke škodám. A to, jak na majetku, tak i na zdraví. Zároveň jsme povinni zajistit speciálně jednu oblast té stavby, kde procházíme sesuvným územím. A to znamená, že my ani toto území nemůžeme zcela ze dne na den opustit, protože tam by potom docházelo nejenom k nárůstu ceny stavby jako takové, ale i ke škodě, kterou by bylo třeba znovu po oživení té stavby sanovat."

Děti Země si stěžovaly na to, že krajská hygienická stanice nezapracovala do stanoviska k budoucímu obchvatu jejich připomínku ke způsobu měření hlučnosti po zprovoznění obchvatu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My jako vedení města znovu apelujeme na všechny, abychom vyvinuli maximální úsilí a hledaly všechny zákonné cesty k tomu, aby obchvat města, který je naprosto životně důležitý nejenom pro město, ale i pro kraj, pro republiku i pro tu evropskou síť, aby byl dostavěn co nejrychleji. Byl otevřen, zkolaudován, odvedl tranzitní dopravu z města a umožnil tomu městu se nadechnout."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V současné době jednáme s ŘSD i s ministerstvem dopravy, aby ochvat byl zprůjezdněn v celé své délce co nejrychleji. To znamená co nejdříve tady ty překážky odstranit a pokračovat ve stavbě první i druhé části obchvatu tak, ať je dokončen co nejdříve, Frýdek-Místek je dopravně obsloužen a konečně nejezdí auto skrz město."

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Po velmi detailní revizi a analýze toho rozhodnutí zjišťujeme jednu velmi dobrou zprávu, která nám říká, že ta první etapa, kterou máme naplánovanou zprovoznit do poloviny letošního roku, tak té se to netýká. A skutečně ji dostavíme a zprovozníme, což jsme velmi rádi. Takže to slibujeme široké veřejnosti, ale i Frýdku-Místku, že tu první část zprovozníme letos v červnu."

ŘSD zároveň doufá, že do dvou měsíců doplní potřebné dokumenty a stavební povolení na zbytek obchvatu díky tomu bude opět znovu pravomocné.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
03. března 2022, 16:45

Na pomoc Ukrajině bude možné přispívat v Daruj F-M

Minimálně dva miliony korun chce Frýdek-Místek poslat na pomoc Ukrajině. Jeden má jít přímo na ambasádu a druhý má být v rámci sbírky Daruj F-M. Pokud se vybere částka do milionu, město ji zdvojnásobí. Sbírku vyhlásila i nemocnice, která navíc na Ukrajinu poslala zdravotnický materiál za další milion.

Situace na Ukrajině zvedla po celém světě obrovskou vlnu solidarity. Do pomoci se také připojilo i město Frýdek-Místek.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Ta situace je velmi zásadní ve dvou ohledech. Jedním je ta symbolická rovina, kdy opravdu dochází k nabourání veškerých bezpečnostních záruk a hodnot, na kterých stojí evropská civilizace. A druhou je ta případná rovina humanitární a tady bychom chtěli nabídnout pomoc všem, kteří ji budou potřebovat."

Většinu pomoci koordinuje stát a jednotné centrum zřídil také Moravskoslezský kraj. V první vlně budou potřeba hlavně peníze.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My jsme se jako město rozhodli uvolnit z rozpočtu přímo jeden milion korun, který bychom chtěli zaslat přímo ukrajinské ambasádě na pomoc a obranu svobodné Ukrajiny a zároveň jsme rozhodli o otevření sbírky Daruj F-M, která je v tento okamžik otevřena na jeden milion korun."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Vyzýváme občany, kteří chtějí přispět na Ukrajinu, aby se zúčastnili tohoto programu. A pokud se tam ty peníze najdou a nasbírají, tak samozřejmě my dáme dalších 100 procent k tomu."

Oficiální sbírku zřídila také Nemocnice ve Frýdku-Místku, která z ní chce financovat nákup léků a zdravotnického materiálu. Nemocnice zároveň už poslala na Ukrajinu dva náklady nejnutnějších zdravotnických potřeb.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dostal jsem od našeho primáře z ARO seznam materiálu, který je urgentní pro boj hlavně v té první linii. To byly hlavně léky, léčiva, která běžně nejsou schopni nakoupit a může to udělat pouze zdravotnická organizace. Například širokospektrální antibiotika a další léky, které potřebují."

V další várce byl primárně krycí materiál.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Týkalo se to obvazů, obinadel, sterilního krytí, tamponů a podobně. Tento materiál je nedostatkový i v naší republice, tak jsme velmi rád, že se nám ho podařilo zajistit a dneska je odvážen na Ukrajinu. Celkově jsme tedy poskytli dar v hodnotě asi jednoho milionu korun."

Podrobnosti o sbírkách najdete na internetových stránkách města i nemocnice.

---

Ukrajině pomáhají ve Frýdku-Místku lidé i různé organizace

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek posílá na Ukrajinu peníze a koordinuje pomoc s magistrátem. Lidé nosí materiální pomoc a nabízejí ubytování. Ve městě se také připravují na děti, které budou muset do škol a školek. A jejich matky budou také potřebovat nejlépe najít práci.

Z Ukrajiny uteklo už přes jeden milion lidí. Obtížná situace je teď na ukrajinských hranicích, kde průběh mapuje i ADRA.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Momentálně ta potřeba pomoci je nejvýraznější na té ukrajinské části. Těch běženců, kteří tam stojí fronty hodiny, možná někdy i více než jeden den."

ADRA se teď soustředí hlavně na finanční pomoc, která je podle ní nejdůležitější.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Adře Ukrajina jsme poslali peníze na to, aby mohli zásobovat právě ty běžence, kteří stojí tu frontu. A zjistili jsme, že když přejdou hranice, tak je o ně dostatečně postaráno. Myslím si, že teď nemá cenu sbírat nějaké potraviny nebo oblečení, zatím je toho dostatek. Ten čas, kdy to bude třeba, přijde za týden, za čtrnáct dní. Ale podle toho, jak budeme mapovat tu situaci, tak vyhlásíme další možnost, jak se mohou lidé zapojit do pomoci."

Stovky uprchlíků přivážejí denně do zařízení ve Vyšních Lhotách. Někteří mají v plánu cestovat dál, jiní by tady rádi zůstali. A právě na ně bude cílit další forma pomoci, například i ze sbírky Daruj F-M.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Ty prostředky budeme v budoucnu používat na podporu třeba i uprchlíků, kteří zůstanou v našem městě. Protože ještě dnes si asi neumíme uvědomit všechny dopady, ale pokud tady třeba budou rodiny s dětmi, tak děti budou potřebovat někam chodit do školky. Bude třeba pro ně zajistit vzdělávání a tak dále.

Pomocnou ruku v tomto případě nabídlo i Centrum pro rodinu Lumpíkov.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Našim cílem je zajistit volnočasové aktivity pro děti z Ukrajiny, protože přece jenom pro ně změna prostředí asi bude velmi náročná. Dopoledne bychom maminkám chtěli nabídnout zdarma hlídání dětí, které tady v herně si mohou vyhrát, aby si vyřídily různé papírové věci. A další věc, kterou plánujeme, protože aktivně pomáháme ženám po rodičovské a mateřské se vrátit zpátky na trh práce, tak chceme pomáhat i těmto maminkám najít si práci ve Frýdku-Místku a v okolí. A ideálně co nejdříve, aby tu situaci lépe zvládaly."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "V rámci neziskových organizací při našem jednání jsme se domluvili, že budeme používat portál , kde je možnost nabídnout pomoc a také o tu pomoc požádat."

Pomáhají i lidé, kteří nabízejí zdarma ubytování nebo nosí na různá místa potřebnou materiální pomoc.

Anketa: "Přinesla jsem matrace, různá prostěradla, povlečení, protože je to nutné, takže jsem usoudila, že je to vhodné pomáhat druhým."

Každý, kdo by chtěl nabídnout ubytování, může kontaktovat přímo Správu uprchlických zařízení ministerstva vnitra.

---

První etapa obchvatu má být dokončena v termínu

Verdikt Nejvyššího správního soudu v Brně neovlivní práce na celém obchvatu Frýdku-Místku. Rozsudek, kterým soud znepravomocnil jedno ze stavebních povolení, neomezí I. etapu obchvatu. Ta by měla být dokončena v termínu.

Minulý týden rozhodl Nejvyšší správní soud v Brně, že obchvat Frýdku-Místku má nepravomocné stavební povolení z roku 2006. Soud tím vyhověl ekologickému spolku Děti Země a rozhodnutí všechny velmi zaskočilo.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já mohu pouze zopakovat, že ta situace nám připadá velice absurdní. Takto marginální záležitost, která není porušením zákona, neovlivňuje žádné zásadní věci k té výstavbě. Stále hrozí tím, že část výstavby toho obchvatu opravdu bude muset být zastavena. A může znamenat několikaměsíční, možná i několikaleté zpoždění."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulého týdne je velice šokující. Vůbec si nedokážu představit, jak mohli soudci takto rozhodnout, kdy došlo ke znepravomocnění stavebního povolení k první části obchvatu."

Podle ŘSD se rozhodnutí týká jenom části stavby. Většina prací tak může dál pokračovat.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Zčásti musíme přestat s pracovní činností. Nicméně zároveň musíme zajistit, aby nedocházelo ke škodám. A to, jak na majetku, tak i na zdraví. Zároveň jsme povinni zajistit speciálně jednu oblast té stavby, kde procházíme sesuvným územím. A to znamená, že my ani toto území nemůžeme zcela ze dne na den opustit, protože tam by potom docházelo nejenom k nárůstu ceny stavby jako takové, ale i ke škodě, kterou by bylo třeba znovu po oživení té stavby sanovat."

Děti Země si stěžovaly na to, že krajská hygienická stanice nezapracovala do stanoviska k budoucímu obchvatu jejich připomínku ke způsobu měření hlučnosti po zprovoznění obchvatu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My jako vedení města znovu apelujeme na všechny, abychom vyvinuli maximální úsilí a hledaly všechny zákonné cesty k tomu, aby obchvat města, který je naprosto životně důležitý nejenom pro město, ale i pro kraj, pro republiku i pro tu evropskou síť, aby byl dostavěn co nejrychleji. Byl otevřen, zkolaudován, odvedl tranzitní dopravu z města a umožnil tomu městu se nadechnout."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V současné době jednáme s ŘSD i s ministerstvem dopravy, aby ochvat byl zprůjezdněn v celé své délce co nejrychleji. To znamená co nejdříve tady ty překážky odstranit a pokračovat ve stavbě první i druhé části obchvatu tak, ať je dokončen co nejdříve, Frýdek-Místek je dopravně obsloužen a konečně nejezdí auto skrz město."

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Po velmi detailní revizi a analýze toho rozhodnutí zjišťujeme jednu velmi dobrou zprávu, která nám říká, že ta první etapa, kterou máme naplánovanou zprovoznit do poloviny letošního roku, tak té se to netýká. A skutečně ji dostavíme a zprovozníme, což jsme velmi rádi. Takže to slibujeme široké veřejnosti, ale i Frýdku-Místku, že tu první část zprovozníme letos v červnu."

ŘSD zároveň doufá, že do dvou měsíců doplní potřebné dokumenty a stavební povolení na zbytek obchvatu díky tomu bude opět znovu pravomocné.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-03-03-2022-16-46