Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Na sport, kulturu a sociální služby půjde více peněz
  • Tříkrálový průvod s velbloudy sklidil velký úspěch
  • Město usiluje o evropské peníze na IT vybavení škol

Na sport, kulturu a sociální služby půjde více peněz

Frýdek-Místek dá letos více peněz do sportu, kultury i sociálních služeb. V minulém týdnu se na magistrátu sešli zástupci řady organizací a sportovních klubů, aby podepsali dotační smlouvy. Celkem mezi ně město rozdělí více než 107 milionů korun.

V malé zasedací místnosti Magistrátu města Frýdek-Místek se sešli nejdůležitější zastupitelé různých sportovních, kulturních, ale i sociálních organizací ve městě. Všechny tradičně získají finanční podporu města i na rok 2022. Postupně pak jejich zástupci chodili podepisovat dotační smlouvy.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Podpora města pro nás je důležitá, protože jsme jeden z největších poskytovatelů sociálních a sociálně zdravotních služeb ve městě Frýdek-Místek. Takže jsme žádali a obdrželi finanční podporu na realizaci a provoz více než deseti sociálních služeb v rámci města Frýdku-Místku."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Město Frýdek-Místek letos v dotacích do sociální oblasti rozdělí o milion korun více než v loňském roce. Je to celkem 13 milionů. A město letos nově spolufinancuje Beskydské centrum duševního zdraví."

Kultura prožívá v těchto letech nelehké období. A proto je také ráda za každou finanční pomoc, která ji pomůže udržet.

Radana Polachová, ředitelka Městského folklorního festivalu: "Statutárním město je spolupořadatelem našeho městského folklorního festivalu. Takže z toho pokryjeme veškeré náklady s tím spojené. Letošní rok jsme ten Mezinárodní folklorní festival přejmenovali na Městský. Bude ve zkrácené formě z důvodů covidových opatření. Nicméně zahraniční soubory přijedou. Jednáme zatím se soubory z Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky."

Kamil Rudolf, organizátor festivalu Sweetsen Fest: "Samozřejmě podpora města, kultury obecně a v našem případě Klubu Stoun a festivalu Sweetsen Fest je pro nás naprosto zásadní, protože bez ní bychom asi nemohli dost dobře fungovat. Navíc, ještě tady v této složité době, kdy kultura to schytala asi možná nejvíce ze všech profesí. Pokud jde o tu současnou koronavirovou krizi."

Podobně to vnímají i sportovní kluby.

Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Podporu využijeme plně na provoz zejména dětí a mládeže, toho sportování, tak aby to bylo co nejlákavější, aby děti měly motivaci k tomu, aby neseděly jenom u těch počítačů a šly si alespoň začutat s tím fotbalem nebo s balónem. A samozřejmě jsme moc rádi za to, že také mužská kategorie dostala podporu po delší době."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Neobejdeme se bez veřejných peněz. Současné město se snaží navázat na to, co dělalo předchozí vedení města, já jsem za to vděčný. Myslím si, že všichni, kteří tady jsou, ať už z kultury a ostatních sportů, musí být nadšení, protože prostředky se navýšily."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem rád, že ve všech třech se nám nejenom podařilo udržet tu podporu, ale ve sportu posílit zejména mládežnický sport. A v sociální oblasti díky novým službám a zkvalitnění služeb i rozšířit tu podporu. Takže ten celkový balík, kterým město podporuje tyto společnosti, tak oproti předešlým letům opět narostl. A to je myslím dobrá zpráva. Takže občané se mohou těšit, jak na pestrou sportovní činnost spolků, tak na pestrý kulturní život, ale zároveň budou zajištěné i sociální služby, na které jsou občané města zvyklí. A které jsou z těch tří oblastí z mého pohledu nejdůležitější."

Celkově dá město do všech tří oblastí přes 107 milionů korun. Nejvíce získají sportovní spolky, přes 46 milionů korun a o zhruba tři čtvrtě milionu méně pak kultura.

---

Tříkrálový průvod s velbloudy sklidil velký úspěch

Frýdkem-Místkem prošel o víkendu tradiční Tříkrálový průvod s velbloudy. Letos byl po mnoha letech unikátní, protože propojil Frýdek i Místek a skončil v kostele svatých Jana a Pavla. Pravděpodobně díky tomu sklidil mezi lidmi velký úspěch a podle organizátorů to byl doposud největší ročník ze všech.

Tři králové, velbloudi, koně, pážata, ale i plno koledníků. V sobotu zažil Frýdek-Místek opravdu velkolepý Tříkrálový průvod. Vyšel ze Zámeckého náměstí a prošel trasu dlouhou zhruba 2,5 kilometru. Přes Koloredovský most a na místeckém náměstí je přivítal král Herodes.

Jana Kohutová, organizátorka Tříkrálového průvodu: "Je to hlavně o tom, aby zůstala u nás tradice. V dnešní době je to o to těžší, že v podstatě akce byly zrušeny. Lidé ale potřebují tu komunikaci, potřebují to spojení. A ty tradice nás k tomu vedou. Takže jsem moc ráda a všem děkuji, že přišlo tolik lidí. Že to podpořili tak, jako v minulých letech."

Poté se vypravil průvod ke kostelu svatých Jana a Pavla, kde navštívil svatou rodinku. Po celou dobu se do průvodu zapojovalo stále více dospělých i s dětmi.

Anketa: 1.) "Bylo to krásné, ještě to tady nebylo v takovém rozsahu. Pěkné." 2.) "Bylo to vynikající, líbilo se nám to moc." 3.) "Na dnešním průvodu se mi nejvíce líbili koníci a velbloudi."

Tomáš Pater, Minizoo Kružberk: "Máme tady dvě velbloudice. Jedna je Jessie, ta je stará už 26 let. Jasmína, bílá, má 11 roků, ta se teprve učí. Pochází z Kružberku, kde máme takovou minizoo, kterou mohou lidé navštěvovat každý den v roce."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Já jsem mile překvapen, protože letošní ročník je výjimečný tím, že těch lidí přišlo podstatně více než jsme čekali. A podstatně více než bývalo jiné ročníky. Může to být tím, že se šlo z frýdeckého náměstí zde do místeckého kostela, takže se spojily obě části města a tím logicky asi lidí přibylo. Takže myslím, že jsme našli způsob, jak pokračovat v dalších letech."

Průvod tradičně navazuje na pravidelnou Tříkrálovou sbírku.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Po roční pauze opět mohou vycházet koledníci do ulic a roznášet tříkrálové požehnání, chodit s tříkrálovou koledou. Na webových stránkách naší charity, případně i jiných charit, je možné vidět seznamy míst, na kterých jsou umístěny statické pokladničky pro ty, kteří by chtěli fyzicky přispět do Tříkrálové sbírky a koledníky bohužel nepotkali. Funguje nám tříkrálová koleda na webu tříkrálové sbírky v online podobě. A stejně tak je možné posílat příspěvek přímo konkrétní charitě na její variabilní symbol. O tom všem máme informace na webových stránkách."

Koledníci a pokladničky budou ve městech do 16. ledna a online bude možné přispívat až do konce dubna.

---

Město usiluje o evropské peníze na IT vybavení škol

Lepší IT vybavení a také bezbariérové přístupy v základních školách. Frýdek-Místek usiluje, aby měly školy v těchto oblastech rovné podmínky. Pomoci k tomu mají hlavně evropské dotace, které by jen do modernizace IT mohly v případě úspěchu žádostí přinést přes 32 milionů korun.

Ne všechny školy ve Frýdku-Místku mají IT infrastrukturu na stejné úrovni. To se rozhodli ve městě změnit a rádi by proto získali evropské peníze na nové vybavení.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče a radní pro školství/NMFM/: "V rámci rozpočtu jsme navrhli povýšit položku na ICT (Informační a komunikační technologie) vybavení škol, ale tohle navýšení je na pevném základě. A to z důvodů, že jsme s kolegou Pyškem během těch 5 až 6 měsíců jednotlivé školy navštívili a zjistili jsme, že některé z nich nejsou vůbec připraveny na možnost žádat o evropské peníze v rámci IROPu nebo ITI (Information Technology Industry)."

Radní proto zjistili, jaké výzvy na evropské dotace se budou letos podávat a rozhodli se o ně za město přihlásit.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče a radní pro školství/NMFM/: "Ten projekt, který je napsán, a pozor, tady se bavíme o projektu Frýdek-Místek ve 3D realitě, ten je myslím v rozsahu 36 milionů a pokud se to povede a budeme úspěšní, tak město by se mělo podílet deseti procenty. Protože se jedná dalo by se říct o trochu větší dluh. A když jsme ten projekt dávali dohromady, tak tam jednou položkou jsou virtuální realita a takovou tou druhou, menší položkou v uvozovkách jsou ty sítě a ta struktura. Proto město chce udělat jenom tu páteř."

A nebude to jenom o počítačovém vybavení.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče a radní pro školství/NMFM/: "Cílem je, aby se našemu městu podařilo, aby každá škola měla páteřní síť počítačů. To znamená internet a Wi-Fi síť. A druhá věc, aby do té doby byly připraveny sociální zařízení pro imobilní spoluobčany a bezbariérový přístup. Tady právě je ten handicap té minulé doby. A to z toho důvodu, že některá škola to má a některá to nemá."

Plán je mít srovnané podmínky na základních školách do konce roku 2023. Žádosti o IT projekty zpracuje město jednotně a budou se týkat všech škol, které mají první i druhý stupeň. Sociální vybavení se pak bude řešit individuálně.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
10. ledna 2022, 16:30

Na sport, kulturu a sociální služby půjde více peněz

Frýdek-Místek dá letos více peněz do sportu, kultury i sociálních služeb. V minulém týdnu se na magistrátu sešli zástupci řady organizací a sportovních klubů, aby podepsali dotační smlouvy. Celkem mezi ně město rozdělí více než 107 milionů korun.

V malé zasedací místnosti Magistrátu města Frýdek-Místek se sešli nejdůležitější zastupitelé různých sportovních, kulturních, ale i sociálních organizací ve městě. Všechny tradičně získají finanční podporu města i na rok 2022. Postupně pak jejich zástupci chodili podepisovat dotační smlouvy.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Podpora města pro nás je důležitá, protože jsme jeden z největších poskytovatelů sociálních a sociálně zdravotních služeb ve městě Frýdek-Místek. Takže jsme žádali a obdrželi finanční podporu na realizaci a provoz více než deseti sociálních služeb v rámci města Frýdku-Místku."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Město Frýdek-Místek letos v dotacích do sociální oblasti rozdělí o milion korun více než v loňském roce. Je to celkem 13 milionů. A město letos nově spolufinancuje Beskydské centrum duševního zdraví."

Kultura prožívá v těchto letech nelehké období. A proto je také ráda za každou finanční pomoc, která ji pomůže udržet.

Radana Polachová, ředitelka Městského folklorního festivalu: "Statutárním město je spolupořadatelem našeho městského folklorního festivalu. Takže z toho pokryjeme veškeré náklady s tím spojené. Letošní rok jsme ten Mezinárodní folklorní festival přejmenovali na Městský. Bude ve zkrácené formě z důvodů covidových opatření. Nicméně zahraniční soubory přijedou. Jednáme zatím se soubory z Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky."

Kamil Rudolf, organizátor festivalu Sweetsen Fest: "Samozřejmě podpora města, kultury obecně a v našem případě Klubu Stoun a festivalu Sweetsen Fest je pro nás naprosto zásadní, protože bez ní bychom asi nemohli dost dobře fungovat. Navíc, ještě tady v této složité době, kdy kultura to schytala asi možná nejvíce ze všech profesí. Pokud jde o tu současnou koronavirovou krizi."

Podobně to vnímají i sportovní kluby.

Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Podporu využijeme plně na provoz zejména dětí a mládeže, toho sportování, tak aby to bylo co nejlákavější, aby děti měly motivaci k tomu, aby neseděly jenom u těch počítačů a šly si alespoň začutat s tím fotbalem nebo s balónem. A samozřejmě jsme moc rádi za to, že také mužská kategorie dostala podporu po delší době."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Neobejdeme se bez veřejných peněz. Současné město se snaží navázat na to, co dělalo předchozí vedení města, já jsem za to vděčný. Myslím si, že všichni, kteří tady jsou, ať už z kultury a ostatních sportů, musí být nadšení, protože prostředky se navýšily."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem rád, že ve všech třech se nám nejenom podařilo udržet tu podporu, ale ve sportu posílit zejména mládežnický sport. A v sociální oblasti díky novým službám a zkvalitnění služeb i rozšířit tu podporu. Takže ten celkový balík, kterým město podporuje tyto společnosti, tak oproti předešlým letům opět narostl. A to je myslím dobrá zpráva. Takže občané se mohou těšit, jak na pestrou sportovní činnost spolků, tak na pestrý kulturní život, ale zároveň budou zajištěné i sociální služby, na které jsou občané města zvyklí. A které jsou z těch tří oblastí z mého pohledu nejdůležitější."

Celkově dá město do všech tří oblastí přes 107 milionů korun. Nejvíce získají sportovní spolky, přes 46 milionů korun a o zhruba tři čtvrtě milionu méně pak kultura.

---

Tříkrálový průvod s velbloudy sklidil velký úspěch

Frýdkem-Místkem prošel o víkendu tradiční Tříkrálový průvod s velbloudy. Letos byl po mnoha letech unikátní, protože propojil Frýdek i Místek a skončil v kostele svatých Jana a Pavla. Pravděpodobně díky tomu sklidil mezi lidmi velký úspěch a podle organizátorů to byl doposud největší ročník ze všech.

Tři králové, velbloudi, koně, pážata, ale i plno koledníků. V sobotu zažil Frýdek-Místek opravdu velkolepý Tříkrálový průvod. Vyšel ze Zámeckého náměstí a prošel trasu dlouhou zhruba 2,5 kilometru. Přes Koloredovský most a na místeckém náměstí je přivítal král Herodes.

Jana Kohutová, organizátorka Tříkrálového průvodu: "Je to hlavně o tom, aby zůstala u nás tradice. V dnešní době je to o to těžší, že v podstatě akce byly zrušeny. Lidé ale potřebují tu komunikaci, potřebují to spojení. A ty tradice nás k tomu vedou. Takže jsem moc ráda a všem děkuji, že přišlo tolik lidí. Že to podpořili tak, jako v minulých letech."

Poté se vypravil průvod ke kostelu svatých Jana a Pavla, kde navštívil svatou rodinku. Po celou dobu se do průvodu zapojovalo stále více dospělých i s dětmi.

Anketa: 1.) "Bylo to krásné, ještě to tady nebylo v takovém rozsahu. Pěkné." 2.) "Bylo to vynikající, líbilo se nám to moc." 3.) "Na dnešním průvodu se mi nejvíce líbili koníci a velbloudi."

Tomáš Pater, Minizoo Kružberk: "Máme tady dvě velbloudice. Jedna je Jessie, ta je stará už 26 let. Jasmína, bílá, má 11 roků, ta se teprve učí. Pochází z Kružberku, kde máme takovou minizoo, kterou mohou lidé navštěvovat každý den v roce."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Já jsem mile překvapen, protože letošní ročník je výjimečný tím, že těch lidí přišlo podstatně více než jsme čekali. A podstatně více než bývalo jiné ročníky. Může to být tím, že se šlo z frýdeckého náměstí zde do místeckého kostela, takže se spojily obě části města a tím logicky asi lidí přibylo. Takže myslím, že jsme našli způsob, jak pokračovat v dalších letech."

Průvod tradičně navazuje na pravidelnou Tříkrálovou sbírku.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Po roční pauze opět mohou vycházet koledníci do ulic a roznášet tříkrálové požehnání, chodit s tříkrálovou koledou. Na webových stránkách naší charity, případně i jiných charit, je možné vidět seznamy míst, na kterých jsou umístěny statické pokladničky pro ty, kteří by chtěli fyzicky přispět do Tříkrálové sbírky a koledníky bohužel nepotkali. Funguje nám tříkrálová koleda na webu tříkrálové sbírky v online podobě. A stejně tak je možné posílat příspěvek přímo konkrétní charitě na její variabilní symbol. O tom všem máme informace na webových stránkách."

Koledníci a pokladničky budou ve městech do 16. ledna a online bude možné přispívat až do konce dubna.

---

Město usiluje o evropské peníze na IT vybavení škol

Lepší IT vybavení a také bezbariérové přístupy v základních školách. Frýdek-Místek usiluje, aby měly školy v těchto oblastech rovné podmínky. Pomoci k tomu mají hlavně evropské dotace, které by jen do modernizace IT mohly v případě úspěchu žádostí přinést přes 32 milionů korun.

Ne všechny školy ve Frýdku-Místku mají IT infrastrukturu na stejné úrovni. To se rozhodli ve městě změnit a rádi by proto získali evropské peníze na nové vybavení.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče a radní pro školství/NMFM/: "V rámci rozpočtu jsme navrhli povýšit položku na ICT (Informační a komunikační technologie) vybavení škol, ale tohle navýšení je na pevném základě. A to z důvodů, že jsme s kolegou Pyškem během těch 5 až 6 měsíců jednotlivé školy navštívili a zjistili jsme, že některé z nich nejsou vůbec připraveny na možnost žádat o evropské peníze v rámci IROPu nebo ITI (Information Technology Industry)."

Radní proto zjistili, jaké výzvy na evropské dotace se budou letos podávat a rozhodli se o ně za město přihlásit.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče a radní pro školství/NMFM/: "Ten projekt, který je napsán, a pozor, tady se bavíme o projektu Frýdek-Místek ve 3D realitě, ten je myslím v rozsahu 36 milionů a pokud se to povede a budeme úspěšní, tak město by se mělo podílet deseti procenty. Protože se jedná dalo by se říct o trochu větší dluh. A když jsme ten projekt dávali dohromady, tak tam jednou položkou jsou virtuální realita a takovou tou druhou, menší položkou v uvozovkách jsou ty sítě a ta struktura. Proto město chce udělat jenom tu páteř."

A nebude to jenom o počítačovém vybavení.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče a radní pro školství/NMFM/: "Cílem je, aby se našemu městu podařilo, aby každá škola měla páteřní síť počítačů. To znamená internet a Wi-Fi síť. A druhá věc, aby do té doby byly připraveny sociální zařízení pro imobilní spoluobčany a bezbariérový přístup. Tady právě je ten handicap té minulé doby. A to z toho důvodu, že některá škola to má a některá to nemá."

Plán je mít srovnané podmínky na základních školách do konce roku 2023. Žádosti o IT projekty zpracuje město jednotně a budou se týkat všech škol, které mají první i druhý stupeň. Sociální vybavení se pak bude řešit individuálně.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-10-01-2022-16-34