Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Rekonstrukce městského domu v Anenské je hotová
  • Podpořte Charitu i Faunapark, sbírka Daruj F-M finišuje
  • Boj o Evropské hlavní město kultury 2026 nevyšel

Rekonstrukce městského domu v Anenské je hotová

V městském bytovém domě v Anenské ulici ve Frýdku-Místku utichl stavební ruch. Po více než dvou měsících prací v šestnáctipatrové budově skončila náročná rekonstrukce vnitřních instalací. Nájemníky rekonstrukce omezila v používání vody a kanalizace a celkově stála zhruba 7 milionů korun.

Paní Marie Kecová žije v panelovém domě v Anenské ulici ve Frýdku-Místku už 48 let. Za náročnou rekonstrukci je proto velmi ráda.

Marie Kecová, nájemnice: "Nejvíc oceňuji, že člověk nemá obavy, že se stane nějaká havárie, protože to bylo opravdu v takovém špatném stavu. My jsme potom viděli na chodbě, když to vytáhli, v jakém stavu byly ty součástky nebo ty věci. A potom oceňujeme ohromně tu ventilaci, která je strašně důležitá, protože tady vlastně se toalety a koupelna nedaly větrat, jedině nějak dveřmi."

Anketa: "Jsem ráda, že je to hotové, ale bylo to šílené. Náročné to bylo fyzicky i psychicky."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Rekonstrukce dopadla výborně. Můžu konstatovat, že jsme opět měli šťastnou ruku na zhotovitele, který už provedl rekonstrukci vnitřních rozvodů na ulici Komenského, kde je také věžový dům města. Tam šlo také o opravu a totální rekonstrukci kanalizace, která se v podstatě rozpadla. A tady v tomto objektu šlo o rekonstrukci vodovodu, kanalizace, vzduchotechniky a svislého potrubí plynu, který už byl v havarijním stavu. Takže vše dopadlo dobře."

Rekonstrukce šedesáti bytů v šestnáctipatrovém domě trvala více než dva měsíce. Nájemníci měli k dispozici také dva náhradní byty a připraveny byly i mobilní toalety. Firma musela řešit také několik havárií a veškeré práce stihla dokonce v před termínem dokončení.

Marie Kecová, nájemnice: "O všechno se postarali. Samozřejmě, když to opravovali, tak nešel plyn a nešla voda, nešly odpady. Ale odpoledne vždycky, když skončila jejich směna, tak nám pustili odpad a pustili nám vodu."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Komunikace s nájemníky, která měla vliv na to provádění rekonstrukce by nebyla možná bez součinnosti se správkyní, respektive s domovnicí. Čili tímto bych chtěl paní domovnici poděkovat za součinnost, která správě obecního majetku poskytla. Samozřejmě jsme si vědomi, že nájemníci byli omezeni v užívání těch bytů. A na základě požadavku i vzájemného jednání jsme dospěli k tomu, že bude poskytnuta sleva z nájemného v paušální částce, která skutečně zohledňuje to objektivní omezení, co se týká užívání bytů."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Celková hodnota rekonstrukce vyšla na 6,5 milionu korun. S tím, že včetně nějakých dalších nákladů můžeme mluvit zhruba o těch 7 milionech korun. V příštím roce bychom chtěli udělat ještě rekonstrukci balkonů a zateplení, pokud se podaří vše naplánovat a naprojektovat, protože si myslím, že dům si to plně zaslouží."

Další rekonstrukce vnitřních rozvodů se plánuje také na městském bytovém domě v ulici Československé armády.

---

Podpořte Charitu i Faunapark, sbírka Daruj F-M finišuje

Už jen do 20. prosince mohou lidé přispívat na další dva projekty ve sbírce Daruj F-M. Charita Frýdek-Místek se uchází o příspěvek na nákup auta pro Mobilní hospicovou službu a Faunapark zase vybírá každou korunu na kompletní opravu staré stodoly, která slouží k pořádání různých akcí.

Stará stodola ve Faunaparku byla původně určena k demolici. Desítky dobrovolníků ji ale přebudovaly v multifunkční sál, ve kterém už proběhly stovky setkání a přednášek. Díky různým sbírkám a finančním podporám se také postupně opravuje.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Faunapark v roce 2020 uspořádal více než 30 akcí při veřejnost. Účast byla okolo tří tisíc osob. Naučné programy navštívilo na 900 dětí. Stodolu využívá široká veřejnost, školy, spolky a kluby věnující se vzdělávacím a volnočasovým aktivitám dětí a mládeže."

To nejdůležitější – střecha, do které zatékalo, už je hotová. Kompletní oprava budovy byla vyčíslena na zrhuba 800 tisíc korun. Vše se dělá postupně.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Ono to možná vypadá trochu směšně, že jsme napřed vybudovali jeviště a hlediště. Ale my jsme v žádném případě neměli ty finance na opravdu té střechy. Hodně nám pomohl nadační fond pivovaru. A jsem mile rád, že nám pomáhá dlouhodobě Magistrát města Frýdku-Místku. A že to Daruj F-M pro nás magistrát udělal. Je to krásný počin a děkujeme."

Spolek vyhlásil sbírku na 50 tisíc korun, stejnou částku může dostat podle pravidel programu od města.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "V první řadě budeme muset doplatit část faktury za opravu střechy a rádi bychom ještě zajistili takové ty koše, které jsou proti padání listí. Stodola určitě bude potřebovat hromosvod, chceme vyměnit přední vstup za krásné dřevěné vrata a pokud vyjdou peníze, tak bychom rádi dali stodole novou omítku zvenku. Vnitřek zůstane zachován tak jak je, to znamená krásné staré cihly."

Druhý projekt ve sbírce Daruj F-M vybírá na pořízení auta pro ošetřovatelky a lékaře Mobilního hospice Charity Frýdek-Místek, kteří navštěvují domácnosti lidí v terminálním stádiu nemoci.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ta podpora je pro nás důležitá ze dvou rovin. Jedna z nich je samozřejmě ta finanční a materiální, která s tím souvisí. To znamená nové auto. A druhá je to, že to bereme, že se jedná tak trošku o osvětu. Protože je to oblast, o které je dobré, když se mluví. Když lidé ví o tom, že tady tato možnost je. A i z těch statistik vyplývá, že stále více lidí chce ten život dožít ve svém přirozeném prostředí a jsme rádi, že jim to můžeme umožnit."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Auta využijí sestry, psycholog, sociální pracovník i duchovní pro práci v terénu, v domácnostech, kde se rodiny starají o své příbuzné. Charita tam poskytuje domácí péči a potřebnou psychologickou i duchovní pomoc."

Charita vyhlásila sbírku na 200 tisíc korun. Město pak podle pravidel vybranou částku zdvojnásobí. Přispějte tedy ještě, podobně jako v předchozích sbírkách.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Program DARUJ F-M má letos za sebou úspěšnou sbírku na opravu věže kostela sv. Martina ve Skalici. Peníze na rekonstrukci významné renesanční památky věnovali převážně místní obyvatelé a firmy, celkem přispěli více než 300 tisíc korun. Město Frýdek-Místek podle pravidel programu přidalo 200 tisíc korun."

Sbírka Daruj F-M na auto pro Charitu a na opravu stodoly ve Faunaparku končí 20. prosince.

---

Boj o Evropské hlavní město kultury 2026 nevyšel

Města Frýdek-Místek a Bielsko-Biała se rozhodla podpořit slovenskou Žilinu v rámci její kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2026. Města společně vytvořila řadu projektů, které měly jít zisku titulu naproti. Komise ale nakonec vybrala město Trenčín.

Je tomu jen pár měsíců, kdy bylo v Žilině podepsáno memorandum o spolupráci mezi Žilinou a Frýdkem-Místkem v rámci boje o Evropské hlavní město kultury 2026. Do spolukandidatury se zapojila i polská Bielsko-Biała. Vznikl tak projekt Žilina – Beskydy, který měl symbolickým trojúhelníkem v Euroregionu Beskydy ukázat, že má obrovské množství turistických, kulturních a společenských možností. V pátek 10. prosince v odpoledních hodinách pak došlo na vyhlášení výsledků. S napětím ho sledoval ve své kanceláři i primátor Frýdku-Místku.

Ladislav Miko, vedoucí zastoupení Evrospké komise na Slovensku: "Doporučení komise vychází z důkladné a vyčerpávající analýzy obsahu všech kandidatur na základě cílů a kritérií akce Evropské hlavní město kultury. Ty kritéria jsou následující. Přínos projektu Evropské hlavní město kultury k celkovému dlouhodobému rozvoji města. Jeho kulturní a umělecký obsah, jeho evropský rozměr, schopnost kandidátů dosáhnout výsledky. Zapojení místního obyvatelstva do projektu a celkový plán včetně rozpočtu."

Komise nakonec přiřkla vítězství městu Trenčín, takže pro Žilinu a její dva další spolukandidáty to bylo mírné zklamání.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Kultura není oblast, ve které to je o soutěži a o poražených a o vítězích. Samozřejmě, že bych byl raději, kdybychom společně s Bielsko-Białou a Žilinou získali titul Evropského hlavního města kultury my. Ale myslím, že to podstatné, co se stalo je, že naše kandidatura vznikala na přirozené bázi. Města Žilina a Bielsko-Biała s Frýdkem-Místkem spolupracují dlouhodobě."

Řada projektů ale nebyla vytvořena pouze pro kandidaturu na Evropské hlavní město kultury.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Zejména se o tom dá mluvit na území našeho města. Kdy my jsme do kandidatury přidali dva investiční projekty. Jedním je vybudování nového kulturního centra, které město potřebuje. A kterým vznikne komplex městské galerie, kulturního sálu v současném Národním domě a přístavby nového sálu. A zároveň jsme kandidovali s projektem revitalizace bývalých slezanských areálů. Konkrétně areálu 8, kde do budoucna může ten areál přinést úplně nové využití. Takže pro nás je to velká zkušenost. Obrovský přínos informací, které jsme získali, jak z Polska, tak ze Slovenska a ty projekty, které jsme připravovali, určitě budeme chtít dotáhnout. A ať už je to pod hlavičkou evropského města kultury nebo ne, tak se je budeme snažit dovézt do cíle a dát občanům města to, co jim slibujeme a co jsme chtěli pouze tou spolukandidaturou na Evropské hlavní město kultury podpořit."

Cílem bylo spolukandidaturu alespoň zkusit. Protože v případě úspěchu by se městu otevřely lepší možnosti pro zisk například dalších nebo větších dotačních titulů v rámci realizace naplánovaných projektů. Tak, aby mohlo být do roku 2026 vše, co bylo naplánováno, připraveno.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
13. prosince 2021, 16:30

Rekonstrukce městského domu v Anenské je hotová

V městském bytovém domě v Anenské ulici ve Frýdku-Místku utichl stavební ruch. Po více než dvou měsících prací v šestnáctipatrové budově skončila náročná rekonstrukce vnitřních instalací. Nájemníky rekonstrukce omezila v používání vody a kanalizace a celkově stála zhruba 7 milionů korun.

Paní Marie Kecová žije v panelovém domě v Anenské ulici ve Frýdku-Místku už 48 let. Za náročnou rekonstrukci je proto velmi ráda.

Marie Kecová, nájemnice: "Nejvíc oceňuji, že člověk nemá obavy, že se stane nějaká havárie, protože to bylo opravdu v takovém špatném stavu. My jsme potom viděli na chodbě, když to vytáhli, v jakém stavu byly ty součástky nebo ty věci. A potom oceňujeme ohromně tu ventilaci, která je strašně důležitá, protože tady vlastně se toalety a koupelna nedaly větrat, jedině nějak dveřmi."

Anketa: "Jsem ráda, že je to hotové, ale bylo to šílené. Náročné to bylo fyzicky i psychicky."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Rekonstrukce dopadla výborně. Můžu konstatovat, že jsme opět měli šťastnou ruku na zhotovitele, který už provedl rekonstrukci vnitřních rozvodů na ulici Komenského, kde je také věžový dům města. Tam šlo také o opravu a totální rekonstrukci kanalizace, která se v podstatě rozpadla. A tady v tomto objektu šlo o rekonstrukci vodovodu, kanalizace, vzduchotechniky a svislého potrubí plynu, který už byl v havarijním stavu. Takže vše dopadlo dobře."

Rekonstrukce šedesáti bytů v šestnáctipatrovém domě trvala více než dva měsíce. Nájemníci měli k dispozici také dva náhradní byty a připraveny byly i mobilní toalety. Firma musela řešit také několik havárií a veškeré práce stihla dokonce v před termínem dokončení.

Marie Kecová, nájemnice: "O všechno se postarali. Samozřejmě, když to opravovali, tak nešel plyn a nešla voda, nešly odpady. Ale odpoledne vždycky, když skončila jejich směna, tak nám pustili odpad a pustili nám vodu."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Komunikace s nájemníky, která měla vliv na to provádění rekonstrukce by nebyla možná bez součinnosti se správkyní, respektive s domovnicí. Čili tímto bych chtěl paní domovnici poděkovat za součinnost, která správě obecního majetku poskytla. Samozřejmě jsme si vědomi, že nájemníci byli omezeni v užívání těch bytů. A na základě požadavku i vzájemného jednání jsme dospěli k tomu, že bude poskytnuta sleva z nájemného v paušální částce, která skutečně zohledňuje to objektivní omezení, co se týká užívání bytů."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Celková hodnota rekonstrukce vyšla na 6,5 milionu korun. S tím, že včetně nějakých dalších nákladů můžeme mluvit zhruba o těch 7 milionech korun. V příštím roce bychom chtěli udělat ještě rekonstrukci balkonů a zateplení, pokud se podaří vše naplánovat a naprojektovat, protože si myslím, že dům si to plně zaslouží."

Další rekonstrukce vnitřních rozvodů se plánuje také na městském bytovém domě v ulici Československé armády.

---

Podpořte Charitu i Faunapark, sbírka Daruj F-M finišuje

Už jen do 20. prosince mohou lidé přispívat na další dva projekty ve sbírce Daruj F-M. Charita Frýdek-Místek se uchází o příspěvek na nákup auta pro Mobilní hospicovou službu a Faunapark zase vybírá každou korunu na kompletní opravu staré stodoly, která slouží k pořádání různých akcí.

Stará stodola ve Faunaparku byla původně určena k demolici. Desítky dobrovolníků ji ale přebudovaly v multifunkční sál, ve kterém už proběhly stovky setkání a přednášek. Díky různým sbírkám a finančním podporám se také postupně opravuje.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Faunapark v roce 2020 uspořádal více než 30 akcí při veřejnost. Účast byla okolo tří tisíc osob. Naučné programy navštívilo na 900 dětí. Stodolu využívá široká veřejnost, školy, spolky a kluby věnující se vzdělávacím a volnočasovým aktivitám dětí a mládeže."

To nejdůležitější – střecha, do které zatékalo, už je hotová. Kompletní oprava budovy byla vyčíslena na zrhuba 800 tisíc korun. Vše se dělá postupně.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Ono to možná vypadá trochu směšně, že jsme napřed vybudovali jeviště a hlediště. Ale my jsme v žádném případě neměli ty finance na opravdu té střechy. Hodně nám pomohl nadační fond pivovaru. A jsem mile rád, že nám pomáhá dlouhodobě Magistrát města Frýdku-Místku. A že to Daruj F-M pro nás magistrát udělal. Je to krásný počin a děkujeme."

Spolek vyhlásil sbírku na 50 tisíc korun, stejnou částku může dostat podle pravidel programu od města.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "V první řadě budeme muset doplatit část faktury za opravu střechy a rádi bychom ještě zajistili takové ty koše, které jsou proti padání listí. Stodola určitě bude potřebovat hromosvod, chceme vyměnit přední vstup za krásné dřevěné vrata a pokud vyjdou peníze, tak bychom rádi dali stodole novou omítku zvenku. Vnitřek zůstane zachován tak jak je, to znamená krásné staré cihly."

Druhý projekt ve sbírce Daruj F-M vybírá na pořízení auta pro ošetřovatelky a lékaře Mobilního hospice Charity Frýdek-Místek, kteří navštěvují domácnosti lidí v terminálním stádiu nemoci.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ta podpora je pro nás důležitá ze dvou rovin. Jedna z nich je samozřejmě ta finanční a materiální, která s tím souvisí. To znamená nové auto. A druhá je to, že to bereme, že se jedná tak trošku o osvětu. Protože je to oblast, o které je dobré, když se mluví. Když lidé ví o tom, že tady tato možnost je. A i z těch statistik vyplývá, že stále více lidí chce ten život dožít ve svém přirozeném prostředí a jsme rádi, že jim to můžeme umožnit."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Auta využijí sestry, psycholog, sociální pracovník i duchovní pro práci v terénu, v domácnostech, kde se rodiny starají o své příbuzné. Charita tam poskytuje domácí péči a potřebnou psychologickou i duchovní pomoc."

Charita vyhlásila sbírku na 200 tisíc korun. Město pak podle pravidel vybranou částku zdvojnásobí. Přispějte tedy ještě, podobně jako v předchozích sbírkách.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Program DARUJ F-M má letos za sebou úspěšnou sbírku na opravu věže kostela sv. Martina ve Skalici. Peníze na rekonstrukci významné renesanční památky věnovali převážně místní obyvatelé a firmy, celkem přispěli více než 300 tisíc korun. Město Frýdek-Místek podle pravidel programu přidalo 200 tisíc korun."

Sbírka Daruj F-M na auto pro Charitu a na opravu stodoly ve Faunaparku končí 20. prosince.

---

Boj o Evropské hlavní město kultury 2026 nevyšel

Města Frýdek-Místek a Bielsko-Biała se rozhodla podpořit slovenskou Žilinu v rámci její kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2026. Města společně vytvořila řadu projektů, které měly jít zisku titulu naproti. Komise ale nakonec vybrala město Trenčín.

Je tomu jen pár měsíců, kdy bylo v Žilině podepsáno memorandum o spolupráci mezi Žilinou a Frýdkem-Místkem v rámci boje o Evropské hlavní město kultury 2026. Do spolukandidatury se zapojila i polská Bielsko-Biała. Vznikl tak projekt Žilina – Beskydy, který měl symbolickým trojúhelníkem v Euroregionu Beskydy ukázat, že má obrovské množství turistických, kulturních a společenských možností. V pátek 10. prosince v odpoledních hodinách pak došlo na vyhlášení výsledků. S napětím ho sledoval ve své kanceláři i primátor Frýdku-Místku.

Ladislav Miko, vedoucí zastoupení Evrospké komise na Slovensku: "Doporučení komise vychází z důkladné a vyčerpávající analýzy obsahu všech kandidatur na základě cílů a kritérií akce Evropské hlavní město kultury. Ty kritéria jsou následující. Přínos projektu Evropské hlavní město kultury k celkovému dlouhodobému rozvoji města. Jeho kulturní a umělecký obsah, jeho evropský rozměr, schopnost kandidátů dosáhnout výsledky. Zapojení místního obyvatelstva do projektu a celkový plán včetně rozpočtu."

Komise nakonec přiřkla vítězství městu Trenčín, takže pro Žilinu a její dva další spolukandidáty to bylo mírné zklamání.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Kultura není oblast, ve které to je o soutěži a o poražených a o vítězích. Samozřejmě, že bych byl raději, kdybychom společně s Bielsko-Białou a Žilinou získali titul Evropského hlavního města kultury my. Ale myslím, že to podstatné, co se stalo je, že naše kandidatura vznikala na přirozené bázi. Města Žilina a Bielsko-Biała s Frýdkem-Místkem spolupracují dlouhodobě."

Řada projektů ale nebyla vytvořena pouze pro kandidaturu na Evropské hlavní město kultury.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Zejména se o tom dá mluvit na území našeho města. Kdy my jsme do kandidatury přidali dva investiční projekty. Jedním je vybudování nového kulturního centra, které město potřebuje. A kterým vznikne komplex městské galerie, kulturního sálu v současném Národním domě a přístavby nového sálu. A zároveň jsme kandidovali s projektem revitalizace bývalých slezanských areálů. Konkrétně areálu 8, kde do budoucna může ten areál přinést úplně nové využití. Takže pro nás je to velká zkušenost. Obrovský přínos informací, které jsme získali, jak z Polska, tak ze Slovenska a ty projekty, které jsme připravovali, určitě budeme chtít dotáhnout. A ať už je to pod hlavičkou evropského města kultury nebo ne, tak se je budeme snažit dovézt do cíle a dát občanům města to, co jim slibujeme a co jsme chtěli pouze tou spolukandidaturou na Evropské hlavní město kultury podpořit."

Cílem bylo spolukandidaturu alespoň zkusit. Protože v případě úspěchu by se městu otevřely lepší možnosti pro zisk například dalších nebo větších dotačních titulů v rámci realizace naplánovaných projektů. Tak, aby mohlo být do roku 2026 vše, co bylo naplánováno, připraveno.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-13-12-2021-16-33