Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Házenkáři SKP připravili pro děti tábor plný pohybu
  • Jízdou na koloběžkách podporují paliativní péči
  • Opravami v létě procházejí i základní školy

Házenkáři SKP připravili pro děti tábor plný pohybu

Každý den jiná sportovní aktivita. Hry na hřišti, v tělocvičně i výlety do přírody nebo na bazén. Plně nabitý program zažívají děti, které v rámci akce Vraťme dětem pohyb absolvují příměstský tábor házenkářů SKP Frýdek-Místek.

26 dětí rozdělených na dvě skupiny podle věku. Starší zrovna hrají házenou a mladší se baví formou týmových pohybových her.

Anketa: 1.) "Hráli jsme tu zatím hry, vybišu, házenou." – A jaké to tady je? – "Zatím je to dobrý." 2.) "Líbí se mi tady docela hodně a dělali jsme tu hodně dobré věci. Takové sportovní hry, třeba jako vybiša, házená." 3.) "Je to tu dobré, hrajeme tu různé hry." 4.) "Je to tady super, máme hodné trenéry a moc mě to tady baví. Našel jsem si tady nové kamarády." 5.) "Super, mám tady hodně kamarádů a je to strašně dobré."

Příměstský tábor zaměřený na všeobecnou sportovní průpravu připravili v rámci projektu Vraťme dětem pohyb házenkáři Frýdku-Místku. Každý den je jiný program. Zázemí klubu poskytla 11. Základní škola.

Martin Strnadel, šéftrenér házené mládeže SKP Frýdek-Místek: "Probíhají míčové hry, sportovní hry, bude malování na chodníky, poté společný oběd a odpolední program. Zatraktivnili jsme to tím, že jsme navštívili třeba včera, kdy počasí úplně nepřálo, Aquapark krytý, což se dětem velice líbilo. Když nám počasí přálo, tak byly aktivity na Olešené, kdy měli in-line brusle. Samozřejmě byly tam na koloběžkách, využily dětské hřiště."

V programu mají děti i výlet do přírody na Bílou nebo do trampolínového centra. Starají se o ně trenéři i profesionální hráči.

Martin Strnadel, šéftrenér házené mládeže SKP Frýdek-Místek: "Musím se přiznat, že ta myšlenka už vznikala v těch klubech dříve, než k tomu město dalo nějaké noty, systém a řád. Ta covidová doba byla opravdu velice kritická pro všechny a nastartování těch dětí do toho pohybu, tak to snad každý vnímá, že je to naprosto prospěšná práce, která je k užitku."

Tomáš Sklenák, extraligový hráč házené SKP Frýdek-Místek: "Zase můžou konečně sportovat venku i vlastně v halách. Musí se sice testovat, ale myslím si, že je ten pohyb pro ně po tom roku je asi fakt potřeba a jsem rád, že Frýdek-Místek ten tábor zorganizoval. Mám tam vlastní dceru a dalších pět dětí z vesnice, takže myslím, že zájem je velký."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem rád, že nápad s programem Vraťme dětem pohyb se ujal a zareagovaly na něj jak sportovní kluby, tak rodiče i děti. Pěkný příklad je právě ten dnešní, kdy vidíme opravdu, že hřiště je plné. Děti mají o prázdninách náplň a mi to dává naději, že když s tím budeme dále pracovat, tak příští rok ta akce bude ještě vymazlenější a určitě ji necháme zahynout."

S házenkáři měli paralelně program i volejbalisté a v posledním prázdninovém týdnu připravila tábor také Atletika TJ Slezan.

---

Jízdou na koloběžkách podporují paliativní péči

Sedli na koloběžky a už druhým rokem vyjeli napříč kraji, aby podpořili mobilní hospic Strom života. Mladá dvojce dobrovolníků na cestě informovala o tom, co mobilní hospic dělá a kde všude mohou zájemci jeho služby využít.

Bára a Honza jsou dva vysokoškolští studenti, kteří se rozhodli rozšířit povědomí o Mobilním hospici Strom života. Na koloběžkách pro něj jedou už druhým rokem a letos navštívili i Frýdek-Místek.

Barbora Olivková, podporovatelka paliativní péče: "Jedeme to hlavně proto, protože bychom chtěli propagovat tu paliativní hospicovou péči. Chtěli bychom ukázat lidem, že je tady ta služba. Že mohou dopřát svým nejbližším umřít doma. Myslím si, že to je to nejcennější, co jim mohou dát na konci života."

Jan Szyszkowicz, podporovatel paliativní péče: "Tím, že jedeme, tak se snažíme rozšířit osvětu o tom, že tady něco takového vůbec existuje, protože obrovské procento lidí vůbec neví, že má tu možnost tady o tu službu požádat."

Markéta Blinková, koordinátorka projektu: "Vloni, když přišli, tak jsem si myslela, že spadli z Marsu, protože obecně o paliativní péči se moc nemluví. Není to téma, které se dobře poslouchá a v situaci, kdy jste zdraví, máte všechno, co chcete mít, přemýšlet nad tím, jak ten život skončí a jak by měl skončit důstojně a bez bolesti, tak se nikomu moc nechce."

Bára s Honzou se nejprve seznámili s prací v hospici a pak začali pomáhat sportem, který je baví. Loni dokonce zajeli 830 kilometrů za necelých 7 dnů a dostali se tak do České knihy rekordů.

Barbora Olivková, podporovatelka paliativní péče: "Máme v nohách asi nějakých 370 kilometrů, chystáme se dneska na Lysou a končíme v Čeladné a zítra etapa bude končit v Rožnově, a to je konec celého projektu."

Jan Szyszkowicz, podporovatel paliativní péče: "Lidé reagují skvěle. Jsme rádi, že tento rok se spousty lidí přidává. Spousty pozitivních reakcí a hlavně, že přijdou se podívat na ty zdravotní sestry, které jsou s mobilním hospicem spojené."

Barbora Olivková, podporovatelka paliativní péče: "Lidé reagují skvěle. Povzbuzují nás, posílají nám vzkazy, dokonce se k nám přidávají. Doprovázejí nás na cestě, takže ohlas je úplně skvělý."

Mobilní hospic Strom života funguje od roku 2015 a na Moravě a ve Slezsku má 6 poboček. Ve Frýdku-Místku zatím pobočku nemá, ale přesto tady má velké množství pacientů.

Markéta Blinková, koordinátorka projektu: "Máme z Frýdku sestřičky, máme tady kmenové sestry, takže pro pacienty z Frýdku a celého okolí v rámci celého ORP jsme schopni tu péči poskytovat naprosto kvalitně, standardně."

Marcel Sikora, zastupitel Frýdku-Místku/KDU-ČSL/: "Já jsem velmi rád za tuto aktivitu mobilního hospice Stromu života, protože byť ve Frýdku-Místku existuje pobytová služba hospice, tak samozřejmě to rodinné prostředí je taky výborné, že lidé mohou důstojně umřít v domácím prostředí. Proto tady existují mobilní hospice, jako je například mobilní hospic Strom života. Město Frýdek-Místek dlouhodobě tento hospic podporuje."

Každá etapa jízdy byla věnována jednomu nevyléčitelnému pacientovi. Lidé mohou přispívat také na . Podrobnosti najdete na webu hospice .

---

Opravami v létě procházejí i základní školy

Rozvody vody a kanalizace nebo nové sociální zařízení a hydroizolace. Větší rekonstrukce, které se přes léto rozběhly v prostorách dvou základních škol ve Frýdku-Místku. Jedna už je hotová, druhá se dokončuje. Připravují se ale i další důležité opravy.

Úplně nové umývací kouty v každé třídě 4. Základní školy ve Frýdku-Místku. Na první pohled by člověk neřekl, že tady ještě před několika dny bylo staveniště.

Šárka Nahodilová, ředitelka 4. ZŠ Frýdek-Místek: "Tato budova je asi 125 let stará. Samozřejmě má své bolesti, přestože vypadá velice hezky. Tak máme i některé věci, které nás trápí a k tomu patří samozřejmě i voda, která náhle přestala v některých třídách téct."

Ve škole se tak musely udělat nové rozvody vody, odpady i některé požární rozvody.

Šárka Nahodilová, ředitelka 4. ZŠ Frýdek-Místek: "Výsledkem bylo, že budova byla rozkopaná téměř celá, protože všechna vedení, celý ten řád se musel vyměnit. Včetně v některých místech i odpadu a kanalizace. Jsou to nové obklady, nová umyvadla, baterie. No a s tím souviselo samozřejmě malování, výměna některých doplňků, které tady s tím souvisí, to jsou podlahy. Byl ten zásah daleko větší, než se na začátku jevilo a než se předpokládalo."

Teď už je ale vše hotovo. Rekonstrukce se dokonce stihla ještě v předtermínu a škola se opět připravuje na zahájení školního roku.

Šárka Nahodilová, ředitelka 4. ZŠ Frýdek-Místek: "Máme téměř uklizeno a jsme připraveni na to, aby žáci přišli do školy a učitelé budou mít obrovskou radost. No a my ještě větší, protože to úsilí, které se vynaložilo, je prostě vidět."

Čilý stavební ruch naopak ještě probíhá v prostorách bazénu 11. Základní školy.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Během těchto prázdnin se provádí rekonstrukce hydroizolace na 11. základní škole. Je to v rámci celkové opravy sociálních zařízení a sprch. Samozřejmě, že zatékání přes narušenou izolaci je vždycky velký problém, takže se to muselo urychleně řešit."

Po dlouhé době se na škole také dokončila rekonstrukce elektroinstalace.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Také se počítá s tím, že se dokončí postupně na všech školách bezbariérové sociální zařízení a bude to jako běžný standard na všech školách. Už je to totiž podmínkou pro čerpání různých dotací z evropských fondů."

Na dalších školách pak pokračují udržovací práce, popřípadě rekonstrukce, které jsou součástí běžné stavební údržby.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Teď se opravují ještě schody na Základní škole v Lískovci. Tady je to trochu větší problém, to je dočasné řešení a připravujeme celkovou projektovou dokumentaci na celkové odizolování základů a samozřejmě i toho schodiště v nějakém komfortnějším řešení, protože ta voda tam proniká a dělá tam velkou škodu a brání komfortnímu užívání."

Tato oprava se připravuje na příští rok jako větší investice.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
19. srpna 2021, 16:45

Házenkáři SKP připravili pro děti tábor plný pohybu

Každý den jiná sportovní aktivita. Hry na hřišti, v tělocvičně i výlety do přírody nebo na bazén. Plně nabitý program zažívají děti, které v rámci akce Vraťme dětem pohyb absolvují příměstský tábor házenkářů SKP Frýdek-Místek.

26 dětí rozdělených na dvě skupiny podle věku. Starší zrovna hrají házenou a mladší se baví formou týmových pohybových her.

Anketa: 1.) "Hráli jsme tu zatím hry, vybišu, házenou." – A jaké to tady je? – "Zatím je to dobrý." 2.) "Líbí se mi tady docela hodně a dělali jsme tu hodně dobré věci. Takové sportovní hry, třeba jako vybiša, házená." 3.) "Je to tu dobré, hrajeme tu různé hry." 4.) "Je to tady super, máme hodné trenéry a moc mě to tady baví. Našel jsem si tady nové kamarády." 5.) "Super, mám tady hodně kamarádů a je to strašně dobré."

Příměstský tábor zaměřený na všeobecnou sportovní průpravu připravili v rámci projektu Vraťme dětem pohyb házenkáři Frýdku-Místku. Každý den je jiný program. Zázemí klubu poskytla 11. Základní škola.

Martin Strnadel, šéftrenér házené mládeže SKP Frýdek-Místek: "Probíhají míčové hry, sportovní hry, bude malování na chodníky, poté společný oběd a odpolední program. Zatraktivnili jsme to tím, že jsme navštívili třeba včera, kdy počasí úplně nepřálo, Aquapark krytý, což se dětem velice líbilo. Když nám počasí přálo, tak byly aktivity na Olešené, kdy měli in-line brusle. Samozřejmě byly tam na koloběžkách, využily dětské hřiště."

V programu mají děti i výlet do přírody na Bílou nebo do trampolínového centra. Starají se o ně trenéři i profesionální hráči.

Martin Strnadel, šéftrenér házené mládeže SKP Frýdek-Místek: "Musím se přiznat, že ta myšlenka už vznikala v těch klubech dříve, než k tomu město dalo nějaké noty, systém a řád. Ta covidová doba byla opravdu velice kritická pro všechny a nastartování těch dětí do toho pohybu, tak to snad každý vnímá, že je to naprosto prospěšná práce, která je k užitku."

Tomáš Sklenák, extraligový hráč házené SKP Frýdek-Místek: "Zase můžou konečně sportovat venku i vlastně v halách. Musí se sice testovat, ale myslím si, že je ten pohyb pro ně po tom roku je asi fakt potřeba a jsem rád, že Frýdek-Místek ten tábor zorganizoval. Mám tam vlastní dceru a dalších pět dětí z vesnice, takže myslím, že zájem je velký."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem rád, že nápad s programem Vraťme dětem pohyb se ujal a zareagovaly na něj jak sportovní kluby, tak rodiče i děti. Pěkný příklad je právě ten dnešní, kdy vidíme opravdu, že hřiště je plné. Děti mají o prázdninách náplň a mi to dává naději, že když s tím budeme dále pracovat, tak příští rok ta akce bude ještě vymazlenější a určitě ji necháme zahynout."

S házenkáři měli paralelně program i volejbalisté a v posledním prázdninovém týdnu připravila tábor také Atletika TJ Slezan.

---

Jízdou na koloběžkách podporují paliativní péči

Sedli na koloběžky a už druhým rokem vyjeli napříč kraji, aby podpořili mobilní hospic Strom života. Mladá dvojce dobrovolníků na cestě informovala o tom, co mobilní hospic dělá a kde všude mohou zájemci jeho služby využít.

Bára a Honza jsou dva vysokoškolští studenti, kteří se rozhodli rozšířit povědomí o Mobilním hospici Strom života. Na koloběžkách pro něj jedou už druhým rokem a letos navštívili i Frýdek-Místek.

Barbora Olivková, podporovatelka paliativní péče: "Jedeme to hlavně proto, protože bychom chtěli propagovat tu paliativní hospicovou péči. Chtěli bychom ukázat lidem, že je tady ta služba. Že mohou dopřát svým nejbližším umřít doma. Myslím si, že to je to nejcennější, co jim mohou dát na konci života."

Jan Szyszkowicz, podporovatel paliativní péče: "Tím, že jedeme, tak se snažíme rozšířit osvětu o tom, že tady něco takového vůbec existuje, protože obrovské procento lidí vůbec neví, že má tu možnost tady o tu službu požádat."

Markéta Blinková, koordinátorka projektu: "Vloni, když přišli, tak jsem si myslela, že spadli z Marsu, protože obecně o paliativní péči se moc nemluví. Není to téma, které se dobře poslouchá a v situaci, kdy jste zdraví, máte všechno, co chcete mít, přemýšlet nad tím, jak ten život skončí a jak by měl skončit důstojně a bez bolesti, tak se nikomu moc nechce."

Bára s Honzou se nejprve seznámili s prací v hospici a pak začali pomáhat sportem, který je baví. Loni dokonce zajeli 830 kilometrů za necelých 7 dnů a dostali se tak do České knihy rekordů.

Barbora Olivková, podporovatelka paliativní péče: "Máme v nohách asi nějakých 370 kilometrů, chystáme se dneska na Lysou a končíme v Čeladné a zítra etapa bude končit v Rožnově, a to je konec celého projektu."

Jan Szyszkowicz, podporovatel paliativní péče: "Lidé reagují skvěle. Jsme rádi, že tento rok se spousty lidí přidává. Spousty pozitivních reakcí a hlavně, že přijdou se podívat na ty zdravotní sestry, které jsou s mobilním hospicem spojené."

Barbora Olivková, podporovatelka paliativní péče: "Lidé reagují skvěle. Povzbuzují nás, posílají nám vzkazy, dokonce se k nám přidávají. Doprovázejí nás na cestě, takže ohlas je úplně skvělý."

Mobilní hospic Strom života funguje od roku 2015 a na Moravě a ve Slezsku má 6 poboček. Ve Frýdku-Místku zatím pobočku nemá, ale přesto tady má velké množství pacientů.

Markéta Blinková, koordinátorka projektu: "Máme z Frýdku sestřičky, máme tady kmenové sestry, takže pro pacienty z Frýdku a celého okolí v rámci celého ORP jsme schopni tu péči poskytovat naprosto kvalitně, standardně."

Marcel Sikora, zastupitel Frýdku-Místku/KDU-ČSL/: "Já jsem velmi rád za tuto aktivitu mobilního hospice Stromu života, protože byť ve Frýdku-Místku existuje pobytová služba hospice, tak samozřejmě to rodinné prostředí je taky výborné, že lidé mohou důstojně umřít v domácím prostředí. Proto tady existují mobilní hospice, jako je například mobilní hospic Strom života. Město Frýdek-Místek dlouhodobě tento hospic podporuje."

Každá etapa jízdy byla věnována jednomu nevyléčitelnému pacientovi. Lidé mohou přispívat také na . Podrobnosti najdete na webu hospice .

---

Opravami v létě procházejí i základní školy

Rozvody vody a kanalizace nebo nové sociální zařízení a hydroizolace. Větší rekonstrukce, které se přes léto rozběhly v prostorách dvou základních škol ve Frýdku-Místku. Jedna už je hotová, druhá se dokončuje. Připravují se ale i další důležité opravy.

Úplně nové umývací kouty v každé třídě 4. Základní školy ve Frýdku-Místku. Na první pohled by člověk neřekl, že tady ještě před několika dny bylo staveniště.

Šárka Nahodilová, ředitelka 4. ZŠ Frýdek-Místek: "Tato budova je asi 125 let stará. Samozřejmě má své bolesti, přestože vypadá velice hezky. Tak máme i některé věci, které nás trápí a k tomu patří samozřejmě i voda, která náhle přestala v některých třídách téct."

Ve škole se tak musely udělat nové rozvody vody, odpady i některé požární rozvody.

Šárka Nahodilová, ředitelka 4. ZŠ Frýdek-Místek: "Výsledkem bylo, že budova byla rozkopaná téměř celá, protože všechna vedení, celý ten řád se musel vyměnit. Včetně v některých místech i odpadu a kanalizace. Jsou to nové obklady, nová umyvadla, baterie. No a s tím souviselo samozřejmě malování, výměna některých doplňků, které tady s tím souvisí, to jsou podlahy. Byl ten zásah daleko větší, než se na začátku jevilo a než se předpokládalo."

Teď už je ale vše hotovo. Rekonstrukce se dokonce stihla ještě v předtermínu a škola se opět připravuje na zahájení školního roku.

Šárka Nahodilová, ředitelka 4. ZŠ Frýdek-Místek: "Máme téměř uklizeno a jsme připraveni na to, aby žáci přišli do školy a učitelé budou mít obrovskou radost. No a my ještě větší, protože to úsilí, které se vynaložilo, je prostě vidět."

Čilý stavební ruch naopak ještě probíhá v prostorách bazénu 11. Základní školy.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Během těchto prázdnin se provádí rekonstrukce hydroizolace na 11. základní škole. Je to v rámci celkové opravy sociálních zařízení a sprch. Samozřejmě, že zatékání přes narušenou izolaci je vždycky velký problém, takže se to muselo urychleně řešit."

Po dlouhé době se na škole také dokončila rekonstrukce elektroinstalace.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Také se počítá s tím, že se dokončí postupně na všech školách bezbariérové sociální zařízení a bude to jako běžný standard na všech školách. Už je to totiž podmínkou pro čerpání různých dotací z evropských fondů."

Na dalších školách pak pokračují udržovací práce, popřípadě rekonstrukce, které jsou součástí běžné stavební údržby.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Teď se opravují ještě schody na Základní škole v Lískovci. Tady je to trochu větší problém, to je dočasné řešení a připravujeme celkovou projektovou dokumentaci na celkové odizolování základů a samozřejmě i toho schodiště v nějakém komfortnějším řešení, protože ta voda tam proniká a dělá tam velkou škodu a brání komfortnímu užívání."

Tato oprava se připravuje na příští rok jako větší investice.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-19-08-2021-16-45