Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Milostivé léto pomohlo lidem se zbavit dluhů
  • Město nebude zvyšovat nájmy u bytů o inflaci
  • Budoucí cukrářky soutěžily v tvorbě slavnostních dortů

Milostivé léto pomohlo lidem se zbavit dluhů

Desítky lidí přišly do Centra nové naděje ve Frýdku-Místku, aby se v rámci akce Milostivé léto zbavily dluhů vůči státu. Centrum reálně pomohlo jen minimu z nich, přesto se akce hodnotí jako úspěšná. U zadlužených se totiž zmapovala situace a dál by se s nimi mohlo pracovat ve druhém kole akce. Ta by totiž měla na podzim opět pokračovat.

Pan Petr je bývalý horník, na začátku devadesátých let začal jezdit s kamionem po Evropě. Když vstoupila v platnost povinnost hradit si zdravotní pojištění, často nebyl doma a nepřebíral si poštu. To mělo za následek dluh u pojišťovny a následné penále, které ho přivedly do exekuce.

Petr, klient Centra nové naděje: "Splácel jsem prakticky 18 let a donedávna ještě před pár měsíci mě bylo sráženo na exekuci."

Samotný dluh byl 80 tisíc, ale penále se vyšplhaly na 120 tisíc.

Petr, klient Centra nové naděje: "Bylo to náročné, protože, když jsem měl nemocenskou, tak mi strhli třeba 7 500 korun z nemocenské. Do minima, prostě do 11 500 až 10 500 tisíce korun. Podle toho, kolik na měsíc jsem měl životní minimum, které mi muselo zůstat."

Když se dozvěděl o akci Milostivé léto, přišel si k odborníkům pro pomoc.

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Na počátku října přišel do poradny, dozvěděl se o Milostivém létu a řešil dluh u VZP. Ten za opravdu dlouhé období nabyl až na částku 200 tisíc korun, společně s tím penále. Ale v rámci milostivého léta uhradil jenom 2 500,- korun."

Petr, klient Centra nové naděje: "Chci poděkovat především Centru nové naděje, všem dámám, které tady jsou zaměstnané, které tady pracují a Charitě ve Frýdlantě také, na které jsem se jednou obrátil, kteří mi pomohli. Pro mě bylo strašně důležité, že to byla profesionální pomoc a je. Pořád ještě to pokračuje."

Samotný dluh se vždycky zaplatit musí, penále ale mohly být díky akci odpuštěny.

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "V rámci akce Milostivého léta poradnu navštívilo zhruba padesát klientů s velkým množstvím dluhů. Ale ne všichni byli schopni situaci řešit. Bohužel to nastalo v období, kdy přišla taky energetická krize a ti lidé prostě peníze neměli. Takže reálně, pokud Milostivé léto někomu pomohlo, jsou to lidé na prstech jedné ruky."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Já to považuji za důležité, protože se ti lidé mohli vrátit do normálního života, nezatížení těmi dluhy. Už teď víme, že na podzim, podle signálů, které dostáváme od vlády, že proběhne druhé kolo Milostivého léta. Takže lidé opět budou moci tuto příležitost využít. My víme, že to má určitá specifika, dává nám to na podzim se na to druhé kolo Milostivého léta připravit."

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "My trochu bojujeme s časem. Tři měsíce na Milostivé léto je poměrně krátká doba. Píšeme exekutorovi, on nám odpovídá, někde se to zadrhne. A ti lidé opravdu nemají finanční prostředky. Takže věříme, že to, co jsme s klienty zjistili v tom Milostivém létě číslo I, budeme dále pokračovat v té takzvané dvojce a lidé už si ty finanční prostředky prostě najdou."

Údaje o tom, kolik zadlužených využilo milostivého léta k oddlužení a kolik celkem splatili, by mohla mít exekutorská komora až v březnu. V Česku podle ní bylo loni na konci října téměř 4,58 milionu exekucí, které mělo téměř 712 tisíc dlužníků.

---

Město nebude zvyšovat nájmy u bytů o inflaci

Ani letos se nebudou zvyšovat nájmy v městských bytech ve Frýdku-Místku. Loni to bylo kvůli pandemii koronaviru, která už tak zasáhla rozpočet nejedné domácnosti. Ještě z ní tak úplně nejsme venku. A navíc přišla řada dalších nepříjemných zdražování v jiných oblastech. Město tak nezvýšením nájmů stále hledá cesty, jak lidem trochu přilepšit.

Frýdek-Místek vlastní 1 309 bytů, které pronajímá obyvatelům. Ti si letos v rámci nájemného naštěstí nesáhnou tak hluboko do kapsy. Nájemné se totiž ani letos zvyšovat nebude.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Rada města přijala velmi závažné usnesení, které se týká nájmu bytů a skutečně dobrou zprávou je to, že inflační doložka u nájemních smluv v bytech v městských domech, to znamená ve vlastnictví města Frýdku-Místku, nebude v období od března 2022 do konce února 2023 uplatňována."

Pro městský rozpočet půjde o výpadek příjmů zhruba ve výši 1,4 milionu korun. Město nechce alespoň své nájemníky dál zatěžovat zvyšováním cen, tak jako je tomu v jiných oblastech.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Inflační doložka vychází ze zprávy Českého statistického úřadu. My jsme počítali s mírou inflace 3,8 procenta, pokud by byla uplatněna."

Jde o nejvyšší průměrnou roční míru inflace od roku 2008.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Nicméně my jsme se rozhodli neuplatňovat tu inflační doložku, přestože tak můžeme učinit. Ale ta doba skutečně i po tom koronaviru ještě není natolik ustálená a vzhledem k tomu, že se zvyšují ceny služeb, zboží, tak jsme se rozhodli, že nebudeme přispívat ke zvýšení té cenové hladiny a tu inflační doložku u těch městských bytů neuplatníme. Pokud by se nájem zvýšil, jakože se nezvýší, tak by se jednalo zhruba o 1,50,- Kč až 2,50,- Kč na jeden metr čtvereční u podlahové plochy bytu. Ale jak říkám, ta inflační doložka nebude uplatněna a nebyla uplatněna ani v minulém roce."

Nájmy se tak nebudou zvyšovat u bytů ve vlastnictví města a také u bytů v domech zvláštního určení.

---

Budoucí cukrářky soutěžily v tvorbě slavnostních dortů

Výroba slavnostního dortu o libovolném počtu pater. Takové bylo téma 7. ročníku soutěže Podbeskydský ještěr. Na Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku tak poměřily své dovednosti studentky oboru cukrář z různých škol v okolí.

Soutěž Podbeskydský ještěr je atraktivní nejen pro žáky, ale i pro širokou veřejnost. V letošním ročníku se do ní zapojilo 7 škol, kdy každá vyslala jednoho svého zástupce.

Julie Černaková, soutěžící ze Střední školy společného stravování, Ostrava-Hrabůvka: "Přijela jsem z Ostravy-Hrabůvky ze Střední školy společného stravování a přihlásila jsem se, protože mě tento obor opravdu baví a naplňuje mě to a chtěla bych se posouvat v tomto oboru dál."

Adéla Piekařová, soutěžící ze Střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD, Šilheřovice: "Je to zkušenost a ráda vyhrávám. Alespoň si to zkusím, jaké to je pracovat pod stresem a za nějakou dobu udělat dort."

Letošním tématem byly slavnostní dorty na libovolné téma.

Marie Lachetová, organizátorka soutěže: "Dort musí mít váhu do čtyř kilogramů. Jinak se fantazii meze nekladou. Mohou být různé polevy, různé náplně, záleží na žácích, co si vymyslí."

Julie Černaková, soutěžící ze Střední školy společného stravování, Ostrava-Hrabůvka: "Já jsem si připravila dvoupatrový dort s pistáciovou náplní a citronovou marmeládou. A korpus je čokoládový sachr a bude potažený fondánem a ozdobený zimním motivem."

Adéla Piekařová, soutěžící ze Střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD, Šilheřovice: "Budu dělat dort dvoupatrový z mochitovou příchutí a na téma Hry o trůny."

Na soutěžící bedlivě dohlížela odborná porota pod vedením certifikované komisařky.

Eliška Dernerová, komisařka Asociace kuchařů a cukrářů ČR: "Nejenom u dortů, ale u tady těchto cukrářských soutěží máme převážně ještě spojené nejenom s těmi technikami, které žáci předvedou, ale i s chutí. Sladěnost, chuť korpusu a krému."

Podle pedagogických mistrů je o cukráře v poslední době na trhu práce poměrně zájem.

Anežka Míčková, SŠ hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD Šilheřovice: "Po tomto oboru je velká sháňka. A víme o několika cukrárnách nebo hotelích, kteří by chtěly cukrářky. Takže si myslím, že je docela velká uplatnitelnost."

Eliška Dernerová, komisařka Asociace kuchařů a cukrářů ČR: "O cukrářský obor je zájem dostatečně velký stále. Tam nedostatek žáků není, ale jsou jiné obory, třeba pekařský. A tak bych apelovala na zájemce, že je to také potřeba a je velmi zajímavý."

Julie Černaková, soutěžící ze Střední školy společného stravování, Ostrava-Hrabůvka: "Dál bych chtěla pokračovat na nástavbu podnikání, abych si potom mohla udělat svoji vlastní cukrárnu nebo kavárnu a chtěla bych v tom podnikat. Nebo bych si potom ještě chtěla udělat vysokou školu a také podnikat nebo třeba učit někde na škole a podobně."

Adéla Piekařová, soutěžící ze Střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD, Šilheřovice: "Chtěla bych si otevřít nějakou cukrárnu a když se podaří, tak i celý řetězec, ale když se zadaří, že? V dnešní době to je trochu těžší."

Finalisté získali medaile a poháry od asociace kuchařů a cukrářů. Každý soutěžící pak obdržel účastnický list a dárkové tašky, které věnovalo město Frýdek-Místek společně s několika sponzory.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
24. února 2022, 16:40

Milostivé léto pomohlo lidem se zbavit dluhů

Desítky lidí přišly do Centra nové naděje ve Frýdku-Místku, aby se v rámci akce Milostivé léto zbavily dluhů vůči státu. Centrum reálně pomohlo jen minimu z nich, přesto se akce hodnotí jako úspěšná. U zadlužených se totiž zmapovala situace a dál by se s nimi mohlo pracovat ve druhém kole akce. Ta by totiž měla na podzim opět pokračovat.

Pan Petr je bývalý horník, na začátku devadesátých let začal jezdit s kamionem po Evropě. Když vstoupila v platnost povinnost hradit si zdravotní pojištění, často nebyl doma a nepřebíral si poštu. To mělo za následek dluh u pojišťovny a následné penále, které ho přivedly do exekuce.

Petr, klient Centra nové naděje: "Splácel jsem prakticky 18 let a donedávna ještě před pár měsíci mě bylo sráženo na exekuci."

Samotný dluh byl 80 tisíc, ale penále se vyšplhaly na 120 tisíc.

Petr, klient Centra nové naděje: "Bylo to náročné, protože, když jsem měl nemocenskou, tak mi strhli třeba 7 500 korun z nemocenské. Do minima, prostě do 11 500 až 10 500 tisíce korun. Podle toho, kolik na měsíc jsem měl životní minimum, které mi muselo zůstat."

Když se dozvěděl o akci Milostivé léto, přišel si k odborníkům pro pomoc.

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Na počátku října přišel do poradny, dozvěděl se o Milostivém létu a řešil dluh u VZP. Ten za opravdu dlouhé období nabyl až na částku 200 tisíc korun, společně s tím penále. Ale v rámci milostivého léta uhradil jenom 2 500,- korun."

Petr, klient Centra nové naděje: "Chci poděkovat především Centru nové naděje, všem dámám, které tady jsou zaměstnané, které tady pracují a Charitě ve Frýdlantě také, na které jsem se jednou obrátil, kteří mi pomohli. Pro mě bylo strašně důležité, že to byla profesionální pomoc a je. Pořád ještě to pokračuje."

Samotný dluh se vždycky zaplatit musí, penále ale mohly být díky akci odpuštěny.

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "V rámci akce Milostivého léta poradnu navštívilo zhruba padesát klientů s velkým množstvím dluhů. Ale ne všichni byli schopni situaci řešit. Bohužel to nastalo v období, kdy přišla taky energetická krize a ti lidé prostě peníze neměli. Takže reálně, pokud Milostivé léto někomu pomohlo, jsou to lidé na prstech jedné ruky."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Já to považuji za důležité, protože se ti lidé mohli vrátit do normálního života, nezatížení těmi dluhy. Už teď víme, že na podzim, podle signálů, které dostáváme od vlády, že proběhne druhé kolo Milostivého léta. Takže lidé opět budou moci tuto příležitost využít. My víme, že to má určitá specifika, dává nám to na podzim se na to druhé kolo Milostivého léta připravit."

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "My trochu bojujeme s časem. Tři měsíce na Milostivé léto je poměrně krátká doba. Píšeme exekutorovi, on nám odpovídá, někde se to zadrhne. A ti lidé opravdu nemají finanční prostředky. Takže věříme, že to, co jsme s klienty zjistili v tom Milostivém létě číslo I, budeme dále pokračovat v té takzvané dvojce a lidé už si ty finanční prostředky prostě najdou."

Údaje o tom, kolik zadlužených využilo milostivého léta k oddlužení a kolik celkem splatili, by mohla mít exekutorská komora až v březnu. V Česku podle ní bylo loni na konci října téměř 4,58 milionu exekucí, které mělo téměř 712 tisíc dlužníků.

---

Město nebude zvyšovat nájmy u bytů o inflaci

Ani letos se nebudou zvyšovat nájmy v městských bytech ve Frýdku-Místku. Loni to bylo kvůli pandemii koronaviru, která už tak zasáhla rozpočet nejedné domácnosti. Ještě z ní tak úplně nejsme venku. A navíc přišla řada dalších nepříjemných zdražování v jiných oblastech. Město tak nezvýšením nájmů stále hledá cesty, jak lidem trochu přilepšit.

Frýdek-Místek vlastní 1 309 bytů, které pronajímá obyvatelům. Ti si letos v rámci nájemného naštěstí nesáhnou tak hluboko do kapsy. Nájemné se totiž ani letos zvyšovat nebude.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Rada města přijala velmi závažné usnesení, které se týká nájmu bytů a skutečně dobrou zprávou je to, že inflační doložka u nájemních smluv v bytech v městských domech, to znamená ve vlastnictví města Frýdku-Místku, nebude v období od března 2022 do konce února 2023 uplatňována."

Pro městský rozpočet půjde o výpadek příjmů zhruba ve výši 1,4 milionu korun. Město nechce alespoň své nájemníky dál zatěžovat zvyšováním cen, tak jako je tomu v jiných oblastech.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Inflační doložka vychází ze zprávy Českého statistického úřadu. My jsme počítali s mírou inflace 3,8 procenta, pokud by byla uplatněna."

Jde o nejvyšší průměrnou roční míru inflace od roku 2008.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Nicméně my jsme se rozhodli neuplatňovat tu inflační doložku, přestože tak můžeme učinit. Ale ta doba skutečně i po tom koronaviru ještě není natolik ustálená a vzhledem k tomu, že se zvyšují ceny služeb, zboží, tak jsme se rozhodli, že nebudeme přispívat ke zvýšení té cenové hladiny a tu inflační doložku u těch městských bytů neuplatníme. Pokud by se nájem zvýšil, jakože se nezvýší, tak by se jednalo zhruba o 1,50,- Kč až 2,50,- Kč na jeden metr čtvereční u podlahové plochy bytu. Ale jak říkám, ta inflační doložka nebude uplatněna a nebyla uplatněna ani v minulém roce."

Nájmy se tak nebudou zvyšovat u bytů ve vlastnictví města a také u bytů v domech zvláštního určení.

---

Budoucí cukrářky soutěžily v tvorbě slavnostních dortů

Výroba slavnostního dortu o libovolném počtu pater. Takové bylo téma 7. ročníku soutěže Podbeskydský ještěr. Na Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku tak poměřily své dovednosti studentky oboru cukrář z různých škol v okolí.

Soutěž Podbeskydský ještěr je atraktivní nejen pro žáky, ale i pro širokou veřejnost. V letošním ročníku se do ní zapojilo 7 škol, kdy každá vyslala jednoho svého zástupce.

Julie Černaková, soutěžící ze Střední školy společného stravování, Ostrava-Hrabůvka: "Přijela jsem z Ostravy-Hrabůvky ze Střední školy společného stravování a přihlásila jsem se, protože mě tento obor opravdu baví a naplňuje mě to a chtěla bych se posouvat v tomto oboru dál."

Adéla Piekařová, soutěžící ze Střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD, Šilheřovice: "Je to zkušenost a ráda vyhrávám. Alespoň si to zkusím, jaké to je pracovat pod stresem a za nějakou dobu udělat dort."

Letošním tématem byly slavnostní dorty na libovolné téma.

Marie Lachetová, organizátorka soutěže: "Dort musí mít váhu do čtyř kilogramů. Jinak se fantazii meze nekladou. Mohou být různé polevy, různé náplně, záleží na žácích, co si vymyslí."

Julie Černaková, soutěžící ze Střední školy společného stravování, Ostrava-Hrabůvka: "Já jsem si připravila dvoupatrový dort s pistáciovou náplní a citronovou marmeládou. A korpus je čokoládový sachr a bude potažený fondánem a ozdobený zimním motivem."

Adéla Piekařová, soutěžící ze Střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD, Šilheřovice: "Budu dělat dort dvoupatrový z mochitovou příchutí a na téma Hry o trůny."

Na soutěžící bedlivě dohlížela odborná porota pod vedením certifikované komisařky.

Eliška Dernerová, komisařka Asociace kuchařů a cukrářů ČR: "Nejenom u dortů, ale u tady těchto cukrářských soutěží máme převážně ještě spojené nejenom s těmi technikami, které žáci předvedou, ale i s chutí. Sladěnost, chuť korpusu a krému."

Podle pedagogických mistrů je o cukráře v poslední době na trhu práce poměrně zájem.

Anežka Míčková, SŠ hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD Šilheřovice: "Po tomto oboru je velká sháňka. A víme o několika cukrárnách nebo hotelích, kteří by chtěly cukrářky. Takže si myslím, že je docela velká uplatnitelnost."

Eliška Dernerová, komisařka Asociace kuchařů a cukrářů ČR: "O cukrářský obor je zájem dostatečně velký stále. Tam nedostatek žáků není, ale jsou jiné obory, třeba pekařský. A tak bych apelovala na zájemce, že je to také potřeba a je velmi zajímavý."

Julie Černaková, soutěžící ze Střední školy společného stravování, Ostrava-Hrabůvka: "Dál bych chtěla pokračovat na nástavbu podnikání, abych si potom mohla udělat svoji vlastní cukrárnu nebo kavárnu a chtěla bych v tom podnikat. Nebo bych si potom ještě chtěla udělat vysokou školu a také podnikat nebo třeba učit někde na škole a podobně."

Adéla Piekařová, soutěžící ze Střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD, Šilheřovice: "Chtěla bych si otevřít nějakou cukrárnu a když se podaří, tak i celý řetězec, ale když se zadaří, že? V dnešní době to je trochu těžší."

Finalisté získali medaile a poháry od asociace kuchařů a cukrářů. Každý soutěžící pak obdržel účastnický list a dárkové tašky, které věnovalo město Frýdek-Místek společně s několika sponzory.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-24-02-2022-16-44