Strážníci v Havířově řeší přestupky přes novou aplikaci
Havířovská Městská policie začala využívat novou aplikaci. Strážnici už tak nebudou muset zdlouhavě zjišťovat potřebné informace přes dispečink. Rovnou se jim například ukáže, zda není vozidlo v pátrání.
Doba, kdy si v terénu zapisovali strážnici ručně na papír údaje o řešení daného přestupku, je pryč. Havířovská městská policie najela na novou aplikaci MP Manager.
"Tam je předpoklad, že to urychlí činnost strážníka na místě. To je jedna věc. A hlavně by ho to potom nemělo zdržovat na služebně, kdy on vlastně vyfotí registrační značku automobilu, automaticky se zkontroluje jestli auto není v pátrání, najde se provozovatel, zkontroluje se evidence, zda není v pátrání. Strážník potom přijde, trochu učeše ty údaje a má hotový úřední záznam,” řekl ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.
Strážníci se už s novinkou seznámili a v terénu využívají.
"Pro mě bude více času venku na další kontrolní činnost, řešení dalších přestupků, případně pomoc lidem. A dispečink bude mít více času na to, aby se věnoval závažnějším věcem, kdy nám lidé hlásí dopravní nehody, požáry, pomoc co se týče zdravotních problému atd.,” řekl vrchní inspektor MP Havířov Vratislav Lepič.
“My teď v další fázi budeme propojovat i systémy, které jsou spravovány příspěvkovými organizacemi tak, ať se na ně městská policie dostane případě potřeby a bude to znamenat zvýšení komfortu pro strážníky jako takové. My jim nemůžeme snížit administrativu, ta je dána zákonem, ale nicméně jsme schopni nasadit ty prvky výpočetní techniky tak, aby celé ty administrativní úkony byly automatizované v co možná nejširším měřítku,” řekl primátor Havířov Josef Bělica (ANO).
Městská policie nyní také pracuje na možnosti komplexní přestavby městského kamerového dohlížecího systému.
---
Z části ubytovny vznikne v Havířově malometrážní bydlení
O městskou ubytovnu v Havířově o kapacitě 180 lůžek není velký zájem. Naopak stoupá poptávka po menších bytech, kterých je ve městě málo. Proto se nyní některá pata předělávají na malometrážní byty.
Tomuto domu v městské části Havířov Šumbark se říkalo dům hrůzy. Před lety se radnice rozhodla pro rekonstrukci a z velké části udělala ubytovnu a odděleně pak i byty s pečovatelskou službou. Ubytovna je ale dlouhodobě málo využívána a naopak se zvyšuje poptávka po malometrážních bytech.
"Maximální počet obsazení je zhruba 50 lůžek. Při počtu 180 lůžek je nerentabilní ekonomicky tu ubytovnu provozovat. Proto jsme se rozhodli z horních třech pater udělat v každém patře pět jednopokojových bytů. V takto velkém množství, koncentrovaném na jednom místě je to poslední možnost, kde jsme schopni vytvořit baterii jednopokojových bytů,” řekl jednatel společnosti MRA Róbert Masarovič.
Rekonstrukce potrvá do března. Následně půjdou byty do nabídky.
"Součástí rekonstrukce je úprava bývalého bytového jádra, dodání sedací vany, nového WC, dodávky kuchyňských linek, nových elektrických spotřebičů a samozřejmě adaptace nové elektroinstalace, která bude odpovídat novým normám,” řekl vedoucí provozního oddělení Petr Valášek.
Noví nájemníci nemusí mít obavy z kontaktu s lidmi z ubytovny a to díky čipům.
Pokud bude o malometrážní byty zájem, Městská realitní agentura zváží předělání i dalších bytových jednotek.
---
Havířovský zemědělec vymyslel aplikátor na hraboše
Mírná zima, sucho a chybějící tradiční orba na polích, i to může stát za velkým nárůstem hrabošů. Jediným účinným nástrojem je podle Zemědělského svazu plošná aplikace jedu Stutox. Ekologové i ministerstvo upozorňují, že jde o nebezpečný jed. Hrozí totiž otrava i dalších zvířat. Přinášíme nápad zemědělce z Havířovska, jak účinně a ekologicky hraboše likvidovat.
Zemědělci se obávají přemnožených hrabošů. Současný průběh zimy skutečně populaci hrabošů na mnoha místech ČR prospívá. V tomto období bývá dostatek srážek s následnými holomrazy, které pomáhají populaci eliminovat. Letošní zima je ale mírná, bez sněhu a větší množství srážek také zatím nepřišlo. MZe aktuálně analyzuje různé možnosti řešení této mimořádné situace. Na řadu tak zřejmě přijde aplikace jedovatého RODENTICIDU.
“Na pozemcích, na kterých populace hraboše překročí pětinásobek prahu škodlivosti, budou moci inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) nařídit rovnoměrnou povrchovou aplikaci rodenticidu na hubení hrabošů. Selektivní aplikace na konkrétních pozemcích bude provedena pouze na základě úřední kontroly a také dodržení podmínek aplikace bude úředně kontrolováno,” vysvětlil Vojtěch Bílý, mluvčí Ministerstva zemědělství.
Ministerstvo zemědělství dále doporučuje aplikovat přípravek na hubení hrabošů cíleně do nor v povolené dávce 2 kg/ha a užívání agrotechnických opatření jako je hluboká orba.
“Každá aplikace jedů je špatná, je otázka, jestli ti zemědělci, kteří jsou postižení touto kalamitou, využili všechny možné metody, které mohli. My jsme v červenci loňského roku byli povoláni k úhynu ptáků na Opavsku. Jeden z čáp měl ještě v zobáku hraboše a další dva tam leželi, tak jsme nechali na veterinárním ústavu udělat vyšetření, ze kterého vyplynulo, že došlo k intoxikaci po požití hrabošů, kteří sežrali stutox,” uvedl Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích.
Zemědělec Lubomír Kminiak přišel s nápadem, jak nahradit plošnou likvidaci hrabošů. Přemýšlel, jak by se dostala otrávená návnada bezpečně přímo do nor. Jeho nápad na aplikátor během půl hodiny vyrobil šikovný soused. “Je to obyčejná nádobka z plastu, která byla určena na vyhození, ventil a kus trubky. Donvitř dátu návnadu, nádoba musí být uzavřená, aby se nevysypala a postupně dávkujete návnadu do díry. Je to jednoduché, každý si to může doma vyrobit,” Lubomír Kminiak.
Při aplikaci jedů pod zem, budou predátoři méně ohroženi. Když například sova sní pět myší, ale jen jedna z nich bude otrávená, tak to přežije. V případě aplikace jedů plošně se bude živit jen otrávenými kusy a zemře. “Jedna sova, aby přežila, musí odchytnout 100 hrabošů. Máme tady šest sov, o kterých víme, tak si spočítejte, co je pro přírodu nejlepší, nejlepší je prevence”, doplnil Lubomír Kminiak.
Pan Kminiak s aplikátorem obchází pole jednou týdně a zbaví se tak přemnožených hrabošů. Navíc myslel i na dravce. Pro usnadnění lovu jim rozmístil na poli berličky. Každopádně zemědělci mají nárok na kompenzaci za tzv. újmu na hospodaření od MŽP v případech, kdy jim je zamítnuta aplikace rodenticidu z důvodu výskytu zvláště chráněného živočicha. Žádosti o aplikace jedů na polích bude sledovat ČIŽP.
---
Bývalá škola slouží k airsoftovým bojovým hrám
Další zajímavé využití má bývalá základní škola v Mánesově ulici v Havířově. Nadšenci na bojovou strategii v ní pořádají airsoftové bitvy. Pokud bude zájem, založí i dětský kroužek.
Někdejší zvláštní škola v Mánesově ulici v Havířově-Podlesí má další využití. Celý objekt, který je určený k demolici, už nějakou dobu slouží k výcviku krajské policejní zásahové jednotky a nově i k pořádání airsoftových her. Město vyhovělo žádosti nadšenců, kteří ve škole organizují bojové hry.
“Není obvyklé, že ti hráči mají možnost si zahrát v základní škole. Je to členité, člověk si zahraje v jídelně, ředitelně, tělocvičně. Takže v tom to je zajímavé. V Moravskoslezském kraji není takových hřišť mnoho. Chtěli jsme, aby tady nějaký takový zajímavý prostor byl. Je to v centru města, je to pro všechny, což se nám podařilo díky městu Havířov. Kdo by si přišel zahrát, tak vlastně nepotřebuje vůbec nic, protože my mu vše zapůjčíme a pak se rozhodne, zda ho to zaujme. Zájem je velký. Jezdí tady lidi z Brna, ze Znojma, z Mikulova, z Prahy. Hry mají různé scénáře. Buď je to klasická vybíječka, ve které jsou proti sobě dvě nebo tři strany. Potom jsou nějaké scénáře hry, kde se třeba aktivují bomby, přenášejí nějaké předměty na nějaké určené místo, fantazii se meze nekladou. Do budoucna plánujeme, pokud se nasbírá dostatečný počet zájemců, dětský airsoftový kroužek,” řekl za organizátory Lumír Kozák.
“Já třeba jezdím do Polska nebo na Slovensko. Tady ten havířovský areál je jeden z největších v kraji, je určený pro 60 až 100 lidí. Jsem rád, že to organizátor vyjednal s městem, že se to tady hraje,” řekl jeden z hráčů.
“Mě na tom láká tato budova. Jinde není takový prostor. Většinou hrajeme v lesích. Dříve mě lákala vojenská škola, ale teď už ne,” popsal další hráč.
---